Librorumistka Librorumistka komentáře u knih

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

O této knize mohu hned zprvu říci, že Colleen Hoover opět nezklamala. Kniha je samozřejmě skvěle napsaná, neuvěřitelně čtivá a má svižný děj. Jeden z největších přínosů této knihy spatřuji ve znázornění rozdílů mezi světem bohatých a světem chudých. Skvěle je to vidět třeba ve vnímání váhy Beyah a její nevlastní sestry. Její sestra obdivuje hubenou postavu Beyah, zatímco ona samotná by radši byla dobře najedená a měla klidně nějaké to kilo navíc. Zde je také vidět, jak moc je Beyah oproti sestře vyspělá, k čemuž ji samozřejmě donutily otřesné podmínky v dětství. Jediné, s čím mám problém, je konec celého příběhu a zároveň i vyvrcholení romantické linky, oboje mi totiž přišlo trochu nerealistické. Celkově se mi kniha líbila a rozhodně vám ji mohu doporučit.

27.07.2023 5 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Fredrik Backman umí brilantně vystihnout lidské chování i to, jak se věci vzájemně ovlivňují. V této sérii nám představuje městečko Medvědín a později i Hed, kde se takřka vše odvíjí od hokeje. Právě toto téma je gró této série, čtenář je totiž svědkem toho, jakým způsobem se lidi mohou nechat ovlivnit maličkostmi. Celou sérii jsem poslouchala v audioverzi a vřele to doporučuji i vám, protože knihy jsou skvěle namluvené. Příběh jako takový gradoval opravdu až do samotného konce a byť se stále točí okolo podobných věcí, rozhodně mě i tak bavil. Závěrečný třetí díl byl možná místy trochu natahovaný, avšak i tak ve mně vyvolal silné emoce a celou sérii se mu podařilo povedeně zakončit. Tato série je rozhodně jedinečná a neměla by vám uniknout!

27.07.2023 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Knihy od Viktorie Hanišové jsou mými jednoznačnými favority a považuji ji za jednu ze svých nejoblíbenějších autorek, avšak od této knihy povídek jsem neměla příliš velká očekávání, protože nejsem fanoušek povídek. Nicméně tato povídková sbírka mě příjemně překvapila. Povídky pojí téma deprese a sebevraždy, jsou brilantně napsané a rozmanité. Jak už to tak u povídek bývá, některé se mi líbily více (např. Vrátíš se? či Zbytečný člověk), některé mi tolik nesedly (např. Běžkyně na dlouhou trať nebo Pozůstalost). Celkově bych knize vytkla rozsah povídek. Osobně bych totiž ocenila klidně méně povídek, které však budou více rozpracovány a dostanou větší prostor. Bohužel kniha v mých očích rozhodně nepředčí autorčiny ostatní knihy, avšak i tak ji rozhodně doporučuji.

27.07.2023 4 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Do této knihy jsem se pustila na základě vynikajících recenzí a nadšených ohlasů ze všech stran. Zprvu jsem vůbec nechápala, co na tom všichni mají a prvních 20-30 stránek se pro mě neskutečně vleklo a dokonce jsem vážně uvažovala nad tím, že knihu nedočtu. Avšak vydržela jsem, četla jsem dál a jsem za to moc ráda. Poté se totiž příběh konečně začal pořádně rozjíždět, čtení mě najednou bavilo a byla jsem naprosto vtažena do děje i do osudů postav. Největší předností této knihy je určitě vykreslení vězeňského prostředí a také chemie mezi postavami, kterou je celá kniha prosycena. Malou výtku mám vůči tomu, že jsem nedostala příliš fantasy prvků, ale věřím, že to se s dalším dílem zlepší. Za mě tato kniha určitě ano, velmi mile mě nakonec překvapila!

16.07.2023 5 z 5

Nečekala jsem, že by na mě tato kniha mohla mít nějaký větší vliv, ale po přečtení jsem byla opravdu nadšená. Nejen, že životní příběh Toma Feltona je velmi zajímavý, ale největší přínos této knihy tkví v tom, jak skvěle je napsaná. Tento herec píše velmi poutavě s nadsázkou a humorem. Krásné je i grafické provedení knihy a originální názvy kapitol. Kniha zajímavým způsobem poodkrývá, jak vypadá dopsívání herce, který občas sejde z cesty. Tom Felton je v knize velmi upřímný a otevřený, vše podává s pokorou a s vědomím svých vlastních chyb. Tato kniha rozhodně stojí za to a pokud vás alespoň trochu zaujala, určitě byste jí měli dát šanci.

04.07.2023 4 z 5

Stačí mávnout křídly Stačí mávnout křídly Sára Topinková

Tato kniha mě na první pohled zaujala nádhernou grafickou úpravou, která na čtenáře mává motýlími křídly. Krásná obálka v sobě skrývá jedinečný příběh, jehož ústřední téma se může týkat každé mladé osůbky. Nejvíce bych chtěla vyzvdvihnout vývoj postav, především Cilky. Sledujeme Cilku v minulosti i Cilku v přítomnosti a na počátku příběhu se zdají jako dvě odlišné postavy, ovšem během čtení se postupně propojují, jak Cilka znovu hledá samu sebe. Dalším pozitivním aspektem knihy je jazyk, který je poetický, ale zároveň svižný. Největší gró příběhu však tkví ve vykreslení emocí a pocitů hlavní postavy, které je autentické a zároveň citlivé. Jediný drobný problém, který s knihou mám, je mírná typizace postav, především mužských, které trochu působí jako dělané podle šablony. Avšak knihu i tak velice doporučuji!

04.07.2023 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Knihy do Ruty Sepetys mám moc ráda, avšak Mlčící fontány budou v mých očích patřit mezi její slabší kousky. Jako ve jejích příbězích je zde perfektně zvládnuté historické pozadí, kniha je navíc proložena historickými dokumentami, které dokreslují atmosféru příběhu. Pochválit musím také perfektně zvolené ústřední téma, které mi přišlo zajímavé. Problém však trochu nastává s postavami a především se čtivostí. Do knihy jsem se bohužel zprvu nedokázala správně zakousnout a četla jsem ji na můj vkus poměrně dlouho. Bohužel do postav jsem se také nedokázala vcítit tak jako v předešlých knihách a ani romantická linka mi nepřišla tak dobře vykreslena. Konec se mi také líbil, nicméně přišel mi možná mírně nerealistický. Celkově je to za mě určitě dobrá kniha, avšak od autorky mám větší favority.

04.07.2023 3 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Bohužel musím konstatovat, že tato kniha mě příliš za srdce nevzala. Poslouchala jsem ji ve formě audioknihy a zprvu jsem byla velice zmatená ohledně děje, což se postupně začalo trochu zlepšovat. Co se námětu týče, bohužel není za mě příliš originální, osvěžuje ho jen lehký duchařský prvek. Nepodařilo se mi vybudovat si ani žádný vztah k postavám a zároveň jsem si ani poslech příliš neužívala. Musím však ocenit, že autor výborně vykreslil jak historické, tak aktuální prostředí Budějc (Českých Budějovic), které dobře zakomponoval do děje. Celkově mi kniha přišla poměrně průměrná, nicméně autorovi dám v budoucnu ještě šanci.

04.07.2023 3 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Tuto knihu jsem poslouchala v audioverzi a v této formě se mi moc líbila. Byl to pro mě první cestopis, do kterého jsem se kdy pustila a nebyla jsem zklamaná. Navíc musím ocenit, jakým stylem autor píše i to, jak je kniha protkaná humorem. Jediný osobní problém, který s touto knihou mám, tkví v autorových občasných poznamkách vůči vzhledu žen. Měla jsem pocit, že vzhled žen hodnotil pro mě osobně až příliš, ale je to velmi individuální názor. Knihu vám mohu doporučit, jen vás možná občas ze zážitku vyruší nějaká ta autorova poznámka.

23.06.2023 3 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Knihy do Bridgit Kemmerer jsou naprosto skvělé heavy contemporary a ani tato není výjimkou. Obě hlavní postavy se chovají uvěřitelně a hlavně na čtenáře přenášejí emoce, které prožívají. Zápletka jako taková je také povedená, kniha je velmi čtivá a zároveň krásně napsaná. Velice se mi líbilo také vykreslení vztahů s rodiči. V knize jsou dobře zachyceny jak negativní emoce, tak pocity naděje. Na konci jsem se do příběhu natolik vcítila, až jsem četla se zadrženým dechem a o postavy jsem se bála. Celkově se jedná o brilantně napsaný, chytlavý příběh s citlivě zpracovanými vážnými tematy, který ve vás vyvolá opravdové emoce. Za mě rozhodně ano!

21.06.2023 5 z 5

Souboj princů Souboj princů Kristýna Dostálová

Tuto knihu jsem dostala v rámci spolupráce s Humbookem. Tato kniha mě zaujala jak svým námětem, tak absencí romantické linky. Byla jsem tedy zvědavá, zda v mých očích i tak obstojí, protože málokterá YA fantasy bez romantiky se mi líbila. Nicméně tato kniha je výjimkou. Byť nemůžu říct, že bych z ní byla naprosto paf, líbila se mi. Nejvíc mě nadchl popis čistě mužského prostředí. Jednotliví princové měli opravdu rozmanité a jedinečné povahy a navíc se nechovali tuctovitě chlapsky. Styl psaní byl dle mého taky příjemný a čtivý. Co bych ovšem rozhodně chtěla vytknout, je zvláštně rozvrstvená dynamika děje. Pasáže, které bych ocenila delší, byly bohužel většinou krátké (například vyvrcholení děje), zatímco pro mě nezajímavé úseky byly rozepsané. Tato kniha je pro mě příjemnou průměrnou knihou, jejíž čtení jsem si však užila a mohu ji doporučit těm, které zaujme námět.

16.06.2023 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Tato kniha má námět, který ze samotného děje příliš neodhauje a tak jsem ani neměla představu, co přesně od knihy čekat. Bohužel musím konstatovat, že kniha mi nepředala nic, co by mě nějak extra zaujalo. Hlavní postava Eleanor se sice na první pohled zdá zajímavá svou svérázností, nicméně v příběhu její osobnost poměrně zaniká skrze to, jak se začne snažit přizpůsobit svému okolí. Navíc jsem se do ní naprosto nedokázala vcítit a to ani po odhalení její minulosti, protože svoje problémy řešila dost zvláštními a problematickými způsoby. Děj klouzal po povrchu a neobsahoval žádné větší výkyvy, které by si mě získaly. Celkově mě tahle kniha příliš nenadchla. Kdyby šla trochu více do hloubky, vyzdvihla problematické pasáže a poskytla čtenáři lehce dynamičtější příběh, mohla v mém hodnocení dopadnout velice dobře. Avšak to se bohužel nestalo, a tak musím knihu ohodnotit jako lehce podprůměrnou záležitost.

05.06.2023 2 z 5

Země Země Marek Epstein

Když jsem začala tuto audioknihu poslouchat, tak jsem byla nejprve velmi zmatená. Kniha je smíšením několika dějových linek z různých časových období, které zprvu nedávají smysl a působí, že spolu nijak nesouvisí. Setkáváme se s množstvím různých postav, které se střídají tak rychle, že si s nimi ani nestačíme vytvořit vztah. Avšak potom přišlo příjemné překvapení a zhruba od třetiny knihy začaly všechny linky, příběhy i postavy dávat smysl a já si začala poslouchání vychutnávat. Chci však upozornit, že tato kniha má pasáže, které jsou tak surové, že mi během nich nebylo vůbec dobře. Musím ale konstatovat, že právě díky tomu a zároveň i díky skvěle propracovaným postavám, se mi kniha opravdu dostala pod kůži. Konec mě dojal a já kvůli němu přejela autobusovou zastávku. A to je podle mě ta nejlepší vizitka dobré knihy.

05.06.2023 4 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Tuto knihu jsem poslouchala jako audioknihu a myslím, že bych se do ní v papírové formě ani nepustila. Námět zněl velmi slibně a orignálně, proto jsem byla nemila překvapena, že děj potenciálu ani zdaleka neobstál. Nemůžu popřít, že místy mě příběh dojal, avšak v knize se vyskytovalo téma, se kterým mám osobně problém a které jsem tam nečekala. O tomto tématu samozřejmě pomlčím (protože spoiler), ale jsem schopná tolerovat, že to byl pouze můj osobní problém. Nicméně celý děj se točil jen okolo tohoto tématu a do jiných oblastí příliš nezabředával. Hlavní postava mi nebyla příliš sympatická, protože byla až příliš ambiciózní. Co bych knize však určitě přičetla k dobru, je znázornění přátelského pouta mezi Dannie a Bellou, které mi přišlo opravdu krásné a v knihách celkem nevídané. Kniha je za mě průměrnou záležitostí, která nevytřískala svůj potenciál.

05.06.2023 4 z 5

Vypůjčený čas Vypůjčený čas Zuzana Strachotová

(SPOILER) Když mi byla tato kniha nabídnuta k recenzi, trošku jsem se obávala, jestli to bude to pravé ořechové pro mě. Nakonec jsem si ale řekla, že knize ráda dám šanci a musím říct, že jsem opravdu vděčná, že jsem to udělala. Prvních zhruba dvacet stránek jsem si moc neužila, ale když pak konečně přišla hlavní dějová linie, užila jsem si to naplno. Četla jsem všude, kde jsem mohla a zajímalo mě, kam se bude příběh dál posouvat. Oblíbila jsem si především postavu bioroida Ichira, hlavní postava mi místy přišla trochu otravná. Nejvíc bych ale na příběhu chtěla vyzdvihnout zpracování budoucnosti, kde bylo opravdu vše vysvětleno do detailu a přišlo mi to nadmíru realistické. Celkově bych tuto knihu doporučila všem, kteří chtějí začít se sci-fi, či si na něj jen chtějí vylepšit názor. Málokteré sci-fi jsem si tak moc užila, jako Vypůjčený čas.

05.06.2023 5 z 5