Librorumistka Librorumistka komentáře u knih

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Tato kniha odkrývá zajímavá témata a zároveň má velice silné postavy. Právě hlavní postava Neonily byla velmi komplexní a vytvářela hlavní gró knihy. Kniha mě nezaujala hned na začátku, pořádně jsem se začetla až po pár kapitolách, nicméně potom jsem se čtením nechala naprosto pohltit. Příběh je výborně vystavěný, dobře napsaný a přenáší čtenáře do různých šedých zón české minulosti. Celkově vám mohu knihu velmi doporučit a těším se na další autorčiny knihy. Za mě ano.

19.01.2024 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Do této knihy jsem se pouštěla s obrovským očekáváním, protože vím, že ji mnoho lidí považuje za nejlepší knihu, jako kdy četli. Já se však do této kategorie řadit nebudu Ačkoliv je kniha opravdu skvělá, má zajímavý námět (sice vypráví o 2. světové válce, jako mnoho jiných knih, ale sledujeme zde německou dívku), velice dobré postavy a je skvěle napsaná, čekala jsem od ní více. Stále jsem vyhlížela, kdy přijde ten moment a já pochopím, proč je právě tato kniha tak vychvalovaná, ale on nepřišel. Zklamáním pro mě byl hlavně konec. Za mě je to ano, ale jak jsem již psala, jsem mírně zklamaná.

19.01.2024 4 z 5

Hlava plná lásky Hlava plná lásky Ali Hazelwood

Zpočátku jsem měla trochu problém se do knihy začíst, protože mi na první dobrou nesedla hlavní hrdinka. Po pár stranách mi však začala být sympatická a příběh si mě postupně získával. Předem upozorňuju, že Bee je opravdu svérázná hlavní postava s řadou charakteristických rysů, která mi však postupně přirůstala k srdci. Mužský protagonista byl sice méně zajímavý, ale romantická linka a chemie, která mezi nimi panovala, se mi velmi líbila. Kniha je napsaná skvěle a čte se takřka sama. Do příběhu je navíc zakomponována i tématika žen ve vědě a jednotných přijímacích testů na postgraduály, což je příjemné osvěžení a knize to dodává mírnou hloubku. Za mě má kniha určitě ano!

19.01.2024 5 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Tato kniha se stala mojí novou oblíbenou knihou od Colleen Hoover. Kniha je samozřejmě skvěle napsaná a čtivá, má také velice dobrou zápletku a během čtení jsem se rozhodně nenudila. Zároveň jsou zde velmi realisticky vykreslené postavy, do kterých jsem se dokázala vcítit. Kniha také zpracovala téma, které se v literatuře běžně nevidí a povedlo se jí to bravurně. Avšak největší gró knihy tkví podle mě v tom, že není černobílá. Čtenář je na obou stranách, chápe motivace všech postav a já jsem dokonce měla vnitřní dilema ohledně toho, komu “fandím. Samotný konec je potom naprosto trefný a byla to pro mě taková třešnička na dortu. Za mě rozhodně ano!

Zlatá klec Zlatá klec Lynette Noni

Tahle kniha je naprosto úžasná! Už první díl série Ranhojička si mě podmanil a já tušila, že jsem objevila novou skvělou fantasy. Druhý díl mi potrvdil, že jsem se nemýlila, protože byl ještě lepší než ten první. V knize se setkáváme s velkým dilematem hlavní postavy, která se musí sama začít splétat intriky, přičemž se nemůže rozhodnout, na které straně stojí. Zamilovala jsem si nové i stávají postavy, zároveň mi stránky samy mizely pod rukama. V tomto díle jsem se také dozvěděla nové informace o fungování magie i samotného fantasy světa. Zároveň se mi tu opravdu líbila romantická linka, která zde nebyla primární, ale příjemně doplňovala děj. Největší “wau přinesl závěr, po kterém akutně potřebuju poslední díl této série. Za mě ano!

Na kuchyňské frontě Na kuchyňské frontě Jennifer Ryan

Tato kniha kniha si mě získala už samotným námětem, protože velice ráda sleduji různé pořady o vaření a této knize se tento prvek povedl uvěřitelně zasadit do doby 2. světové války. Každá z ústředních postav byla dobře vykreslena, měla své motivace a své specifické charakteristiky. Velice jsem ocenila, že v knize se nacházejí skutečné recepty na jídla z válečných potravinových dávek, což jí dodává punc autentičnosti. Děj mě také velice bavil a měla jsem pocit, že kniha byla výborně napsaná. Jediné, co bych vytkla, byl příliš idylický konec. Na konci se totiž vše velice snadno vyřešilo a přišel happy end bez jakéhokoliv zádrhelu, což se mi k tomuto typu příběhu moc nehodilo. Tato kniha za mě však i tak má jedno obrovské “ano!

30.12.2023 4 z 5

Touha Touha Tracy Wolff

Od téhle knihy jsem neměla velká očekávání, ale i tak se jí podařilo mě zklamat. Doufala jsem, že dostanu průměrnou, ale velice čtivou, upíří romanci, což se ovšem nestalo. Romantiku i upíry tu sice najdeme, nicméně v zcela hrozném podání. Kniha mi přišla neskutečně zdlouhavá a její čtení mě vůbec nebavilo. K tomu má kniha opravdu hloupé postavy, nad jejichž chováním mi zůstával rozum stát. Nepotěšila mě ani instatní romantika a ani děj, protože v celé knize se toho příliš neděje a najednou na konci dostanete podivnou a spletitou zápletku. Tohle za mě zkrátka ne!

30.12.2023 2 z 5

Introvertka chodí na terapii Introvertka chodí na terapii Deborah Tung

Tento komiks se opravdu povedl! Autorka zde zachycuje introvertku, která bojuje s úzkostí a rozhodne se navštívit terapii. Ústřední téma terapie a psychických problémů je zde citlivě a realisticky zachyceno. Tento komiks je jeden z mála, který se tímto tématem zabývá a už jen kvůli tomu jsem z něj nadšená. Kresba je zde navíc úchvatná, zároveň na některých místech konečně i získává krásné barvy. Tento komiks má za mě jedno velké ano!

Autistky: O ženách na spektru Autistky: O ženách na spektru Clara Törnvall

Tato kniha je nesmírně přínosná, protože srozumitelně představuje život žen na autistickém spektru. Kniha v sobě obsahuje fakta a podrobné informace o poruše autistického spektra, a zároveň je protkaná různými osobními zážitky konkrétních žen. Četla se dobře, jenom mi občas připadalo, že se v knize stále omílají stejné věci dokola. Celkově vám ale mohu knihu doporučit, hlavně pokud vás dané téma zajímá a chtěli byste se o něm dozvědět více.

Orange. Kniha druhá Orange. Kniha druhá Ichigo Takano

Nemám příliš co o dalším dílu této série říci, protože byl opět velice dobrý a líbil se mi. Tato manga má v sobě opravdu kouzlo, velice mě její čtení baví a má podle mě skvělý námět. Postavy jsem si zase o trošku více oblíbila a i romantika se nám zde pomalu více rozkvétá. Takže za mě má tato kniha určitě ano

30.12.2023 5 z 5

Tak tohle byla naprosto originální pecka! Od knihy jsem rozhodně nečekala, že mě bude tak moc bavit a že každou volnou chvíli budu věnovat čtení. To všechno se ale stalo a mě kniha brzy zmizela pod rukama. Nejvíce musím ocenit ten správný poměr “hodnotných a “pikantních informací. Dozvěděla jsem se něco nového, ale zároveň jsem se během čtení pobavila a mnoho věcí mě překvapilo. Autorka používá osvěžující slovní obraty, které mě jako čtenáře stále knize přibližovaly. Navíc grafická podoba se opravdu moc povedla a byl to další zajímavý prvek. Za mě tato kniha rozhodně ano!

V šedých tónech (grafický román) V šedých tónech (grafický román) Andrew Donkin

Tento komiks je naprostý skvost. Jsem moc ráda, že je to právě kniha V šedých tónech, která se dočkala podoby grafického románu, protože podává zajímavý vhled a odlišné prostředí během 2. světové války. Příběh samotný jsem si oblíbila již v knižní podobě, nicméně velice realistická kresba dává ději pomyslnou korunu. Nejvíce jsem ocenila kresby, které působí opravdu velice atmosféricky, ale zároveň jsou kruté a surové scény jen tak lehce nastíněny, aby s tím čtenář neměl problém. Snad jedinou výtkou je za mě drobná romantická linka, kterou bych klidně rozvinula více. Nicméně toto dílo vám určitě moc doporučuji.

Zvonkohra Zvonkohra Eliška Václavíková

Tady prostě není o čem! Tato kniha mě dostala. Od povídkové sbírky jsem nic hlubšího nečekala, ale tohle zkrátka a jednoduše není obyčejná povídková sbírka. Jednotlivé povídky jsou propletené a byť kniha začíná od konce, čtenář vše pochopí až na samotném konci a pravděpodobně ukápne i slzička. Tohle je totální must have knižní jednohubka s velmi charakteristickými postavami, krásným stylem psaní a úžasným dějem. Za mě je tohle skvělá kniha, kterou byste si rozhodně měli přečíst!

Naprostá šílenost Naprostá šílenost Tomáš Kopecký

Musím říct, že tento komiks je v našich českých vodách opravdu jedinečná perla. Nepodařilo se mi totiž najít žádné jiné české YA komiksy, ve kterých se objevuje téma psychické poruchy. Námět je tedy na jedničku, pochválit musím také jedinečné grafické zpracování, kde se střídají tři primární barvy, které se používají dle atmosféry konkrétní situace. Romantická linka, která se v komiksu objevuje, je trochu slabší, ale nevadila mi. Problém jsem měla s dějem a chováním rodičů, protože mi obojí občas přišlo nerealistické. Myslím, že většina rodičů by měla problém s tím, že jejich dcera vyrazila s klukem na roadtrip a neví, kdy se vrátí. Až na tyto drobnosti se mi však komiks velice líbil a mohu ho doporučit.

Láska k přehnanému Láska k přehnanému Peter Demeter

Tato kniha dle mého názoru čtenáři skvěle představuje fenomén campu. Text je příjemně čtivý a dobře stravitelný, nicméně běžný čtenář musí počítat s některými odbornými termíny. Líbilo se mi, že je kniha plná různých příkladů i z českého prostředí. Kniha téma představuje velmi živě a zároveň vzevrubně. Za mě rozhodně doporučuji každému, kterého alespoň trochu zajímá camp.

Recept na lásku Recept na lásku Jarrett Melendez

Tento komiks je naprosto rozkošnou záležitostí! Od příběhu sice nelze očekávat cokoliv hlubšího, ale určitě vám přinese příjemný oddech. Děj mě moc bavil, zároveň se mi líbily i dobře propracované postavy. Gurmánské prasátko je sice trochu podivný, leč velmi roztomilý prvek. Možná bych jen vytkla, že na mě mohlo být v komiksu o trochu více romantiky, nicméně byť jí bylo méně, byla pěkně provedená. Největším plusem tohoto komiksu je však jeho nádherná grafická podoba. Komiks je krásně nakreslený, zároveň jsou skvěle zvolené barvy. Tohle je zkrátka a jednoduše milá jednohubka pro zlepšení nálady.

17.10.2023 5 z 5

Jsme nevyhnutelní Jsme nevyhnutelní Nofreeusernames (p)

Bohužel tohle je jediný díl série Navždycky, ze kterého jsem nebyla příliš nadšená. Nejprve ale začnu tím, co se mi líbilo. Styl psaní si autorka drží stále velice povedený, zároveň grafickému zpracování nemám co vytknout, protože bylo opět nádherné. Celkem se mi také líbila i romantická linka a děj. Trošku problém jsem měla s přesunem do vysokoškolského prostředí, protože postavy mi stále přišly spíše jako středoškoláci. Největší problém jsem však měla s hlavní postavou Harper. Bohužel mi vůbec nesedla, přišlo mi, že si hrála na drsňačku, ale nějak jsem jí to nevěřila. Takže celkově má za mě kniha možná, nicméně rozhodně vám chci doporučit předešlé díly, které mi přišly vážně skvělé!

17.10.2023 3 z 5

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Této knize dle mého výrazně uškodil její krátký rozsah. Líbil se mi námět, styl psaní i postavy, které každý zná z hodiny literatury, avšak zde je vidí v zajímavých situacích a z úplně jiné stránky. Všechno to podle mě fungovalo dobře, jen ta detektivní linka mě příliš nezaujala. Nebyla moc propracovaná a myslím, že celý příběh by si opravdu zasloužil alespoň padesát stránek navíc. Nicméně tím, že osobně detektivkám příliš neholduji, tak se ani nedivím, že se mi právě tato linka nelíbila. Avšak opravdu oceňuji, jak zajímavě autorka knihu pojala. Za mě ano.

Všichni žijem v blázinci Všichni žijem v blázinci Radkin Honzák

Tento rozhovor byl velmi zajímavý. O Radkinu Honzákovi jsem nikdy neslyšela, ale musím říct, že je to velmi zajímavá osobnost, ze kterého sálá moudrost. V rozhovoru je prostor primárně věnován psychiatrii a celkově lidskému zdraví, občas však zabrousí i trošku jinam, což bylo často také skvěle, některé otázky mi však nepřišly tak zajímavé. Nicméně bylo to skvělé čtení, díky kterému jsem se dozvěděla něco nového. Za mě ano.

17.10.2023

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Tato kniha se mi moc líbila, jen ten konec nebyl můj šálek kávy. Skvělé na tomto příběhu je, jakým způsobem učí čtenáře o filozofii. Filozofiie je zde zasazena opravdu dobrým způsobem a sama jsem si z poslechu knihy odnesla užitečné informace a svěží pohled na historii filozofie. Postavy mi přišly sympatické, akorát občas působily mladším dojmem a styl psaní byl vcelku příjemný a povedený. Na konci skvělého příběhu však přišel konec, který zachází do magického realismu, což bohužel v knihách opravdu nemám ráda. Nicméně knihu mohu s klidem doporučit.