lenkaabooks lenkaabooks komentáře u knih

Čekání na Bojanglese Čekání na Bojanglese Olivier Bourdeaut

Kniha je všechno, jen ne veselá. I když by, alespoň zpočátku taková měla být, čtenář vycítí, že to dobře nedopadne. A přitom je zde spousta smíchu, veselí, tance, bláznivých skopičin, boření zajetých konvencí. A hlavně lásky mezi rodiči a synem. A i přesto, že z lásky se dá přimhouřit oči nad čímkoliv, na duševní nemoc to nestačí.

16.01.2018 3 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Můj brácha je jiný. Očichává popelnice, fascinují ho zipy, jídlo musí mít kulatý tvar a v pondělí musíme mít modré triko. Takhle nějak by svého bratra dvojče popsala 14 letá Pamela. Jeremiáš je těžký autista a život s ním není vůbec jednoduchý. Táta situaci nezvládl a odešel. Z knihy je cítit jak moc maminka s Pamelou Jeremyho milují, jak bojují se sousedy, sociálkou, samy se sebou, jen aby bratr neskončil v ústavu.
Kniha je určena pro čtenáře od 10 let, podle mého nejen jim, ale i dospělým má rozhodně co říci.

15.01.2018 5 z 5

Brána osudu Brána osudu Agatha Christie

Poslední kniha z autorčina pera a kdyby nebyla napsána, o nic bych nepřišla. V poznámce se píše o shovívavosti k pokročilému věku autorky, kdy je znát jistá nepropracovanost příběhu. Musím říct, že dvojice Tommy a Pentlička nikdy nepatřila k mým oblíbeným detektivům a po knize jsem sáhla z důvodu Výzvy 18.

14.01.2018 2 z 5

Dospelosť je mýtus Dospelosť je mýtus Sarah Andersen

Komiks pro tak zhruba 18 leté a trochu starší slečny. Mám v tom věku dcery a v knize jsem je viděla. Jak moc chtějí být dospělé a zároveň dětmi bez starostí. Komiks mě bavil a před spoustou let bych se v něm poznala taky :-)

13.01.2018 4 z 5

Kořeny Kořeny Alex Haley

620 stran, které jsem četla měsíc a půl a tudíž nestihla do Výzvy 17 jako oblíbenou knihu rodičů. Kniha je nabitá životem sedmi generací. Počínaje Kuntou Kintem z Afriky, kterého odchytili lovci otroků a konče samotným autorem knihy. Je to krásná kniha, kronika rodu, kterou stojí za to číst.

12.01.2018 4 z 5

Příšerné příběhy vánoční Příšerné příběhy vánoční Chris Priestley

Pro čtenáře od 10 let . Citlivější děti by mohly ještě rok, dva počkat. Příběhy byly povedené, konce děsivé a já jako dospělák si je fakt užila. Splním si jeden rest a zlousknu celou sérii.

12.12.2017 4 z 5

Palác lží Palác lží Erin Watt

Peníze, moc, sex, vládnou světem. Ovlivňují lidské životy, zabíjejí, trhají přátelství. A o tom je vlastně celá série. Ale taky je o lásce a v tu věřím.

04.12.2017 3 z 5

Prokletý princ Prokletý princ Erin Watt

To, co se mi líbilo na prvním díle, zde chybí. Pořád je to čtivé, ale už ne tak svěže sarkastické. Přečtu si i třetí díl a pak se vrátím k četbě přiměřené mému věku :-)

02.12.2017 3 z 5

Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče Dušan Taragel

Tak přesně toto jsem potřebovala. Odreagovat se, pokochat úžasnými ilustracemi, zlomyslně se usmívat :-)

24.11.2017 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Knihu jsem si vybrala do Výzvy a prala se s ní asi tři týdny. Nejde o to, že by byla špatně napsaná, to vůbec ne, ale jakoby se tam nic nedělo. Klidně jsem přestala číst v půli strany, nečetla pár dnů a vůbec jsem neměla to nutkání vědět, co bude dál. Je to zvláštní, válečné téma mi nevadí, kapitoly psané z pohledu více osob také ne, vše na sebe plynule navazuje, ale tak nějak táhle a prostě tomu chyběla "šťáva". Přesto dávám 4 tak trochu rozpačité hvězdičky.

21.11.2017 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Knihu jsem četla před mnoha lety a teď se k ní vrátila díky Výzvě. Bohužel už si nepamatuji s jakými pocity jsem ji četla tenkrát, ale teď jsem rozhodně cítila obdiv a pokoru před těžkou každodenní prací kolem slepičí farmy. A že můj názor co se týče slepic jako hloupých zvířat, sdílí i autorka, to mně potěšilo :-) Bylo to fajn čtení, plné laskavého humoru a nezištného přátelství.

31.10.2017 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Žena, oblečena do červené, sloužící k tomu, aby otěhotněla. Nic víc z ní není. Nemá vlastní rodinu, ani jméno, jde tam, kam ji přidělí, aby při ponižujícím rituálu za účasti manželky posloužila svému pánovi. Jediné co služebnice má, jsou vzpomínky a touhy. Konec je otevřený, a tato vize budoucnosti naprosto šílená.

28.10.2017 4 z 5

Všechny důvody světa, proč běhám Všechny důvody světa, proč běhám The Oatmeal (p)

Super. Komiks o tom, proč běhat. Je to zábavné, ale i k zamyšlení. Autor nepopírá, že běhat bolí, ale zároveň vtipně osvětlí, jak si bolest vychutnat a dostat ji pod kontrolu, jak utéct svým démonům, nebo je dát na vodítko :-)

28.10.2017 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Kniha, která se mi nečetla zrovna lehce a tedy jsem jí louskala delší dobu. 60.léta na americkém Jihu, bílé paničky a černé hospodyně. Je to příběh tří žen - Sketter, Aibí a Minny. Sketter sepisuje vyprávění hospodyň o bílých pánech. Jak moc je to nebezpečné a co nakonec kniha odstartuje, jak se projeví skutečné povahy, obavy, ale i hrdost a láska, to vše je velmi dobře napsáno a moc by mně zajímalo i filmové zpracování.

21.10.2017 4 z 5

Slaďák Slaďák Philippa Rice

Taková milá jednohubka. O začínajícím vztahu, o lásce, o těch drobnostech, které potěší. Třeba si vzájemně uvařit čaj, nebo se přitulit u sledování televize. Je to grafický zápisník jedné lásky - komiks.

11.10.2017 4 z 5

Humorné příhody očima odvážného otce Humorné příhody očima odvážného otce M. M. Cabicar (p)

Příhody tříleté Viki jsem poprvé četla asi před rokem a bavila jsem se. Pak mi byla kniha darována a tedy se mi hodila do Výzvy. Tak jsem si ji přečetla podruhé. A zdaleka už to nebylo ono, s odstupem se mi zdá, že hodně příhod je vyumělkovaných, jen aby to bylo zábavné. Takže na hodnocení uberu.

10.10.2017 3 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Začala jsem Veronikou. Je to zajímavý nápad, knihu rozdělit a napsat z pohledu dvou sourozenců. Příběh měl ohromný spád, vše šlo strašným fofrem, čtenář sotva vydýchá jedno a hned je tu další situace, která sune děj úplně jinam. Pohled Jáchyma některé linky osvětlil, jiné hodně překvapily. Kniha se četla dobře, jen některé vulgarismy mi přišly opravdu zbytečné.

08.10.2017 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Mnoho povyku pro nic. Kniha je čtivá, i když rozhodně ne na jeden zátah. Hlavní hrdinka Rachel je buď opilá, nebo má k tomu nakročeno. A pak si vyfantazíruje dokonalý pár, který vídá z okna vlaku a ono to tak není. No a k tomu bývalý manžel a jeho nová, na první pohled báječná rodinka. A tak si Rachel koupí lahvinku, nebo radši dvě a z dobré vůle jede vlakem pomoci manželovi zavražděné. Kniha mně štvala - nepochopitelná jednání Rachel - opilost není omluva, děj se stále nějak protahoval a konec , i když jsem vraha neuhádla, mě na lopatky nesložil, spíše jsem si ulevila, že mám zas jeden "bestseller" za sebou.

05.10.2017 3 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Fajn čtení o lásce, která má různé podoby a někdy není vůbec jednoduchá.

28.09.2017 4 z 5

Muž ve střídavé péči Muž ve střídavé péči Alena Müllerová

Jediné co mně na příběhu zaujalo, byla nadprůměrná inteligence malého Eliáše. Kniha je ovšem hlavně o jeho sobeckém otci, který má paralelně dva vtahy. Až Eliášova nehoda se situací zamává. No, jsem ráda, že mám dočteno, a to jen ze setrvačnosti.

23.09.2017 2 z 5