lenkaabooks lenkaabooks komentáře u knih

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Nebudu hodnotit hvězdami, to se u podobných knih pro mne dá těžko. Osobně žádného autistu neznám, přesto mi kniha dala hodně. Odpovědi třináctiletého autisty na otázky na své chování a jednání mě tak překvapovaly. Nemoci ovládat své tělo, pocity, nemožnost vyjádřit se. Na konci knihy chlapec vyjadřuje myšlenku že se autisté liší jakoby přicestovali časem, no kdo ví.

28.03.2020

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Smutný příběh. Matka by chtěla mít perfektní rodinu, naklizeno a pořád jí to někdo kazí - dvanáctiletá dcera Bára. A tak si na ní své , někdy s pomocí otce, frustrace vybíjí. Bára utíká ke své vášni - kreslení. Z matky je nám někdy dost zle, z otce začíná být ouzko, Bára opět pláče, příběh náhle končí.

24.03.2020 4 z 5

Já, doktor(in) Já, doktor(in) Kateřina Karolová

Dětská lékařka odchází pracovat do Německa. Zápasí s řečí, jinými zvyklostmi, s nespolupracujícími sestrami, absurdními požadavky, s nedostatkem personálu. Nebyla to kniha kterou bych četla s požitkem, na druhou stranu - Katarino, smekám před Vámi, já bych plakala od pondělí až do neděle.

23.03.2020 4 z 5

Došel nám čas Došel nám čas Barbora Walterová Benešová

Tak jsem se na knihu těšila a po pár větách si říkám - cože?!!! To je kniha pro děti či co? Moje chyba, nevšimla jsem si že jde o tzv Young adult literaturu. Tak závažné téma - výpadek elektřiny a vody a s tím související rabování, vraždy, hladovění. Pominu chyby a nepřesnosti v textu a vyzdvihnu to, co se mi jediné líbilo - když se rozmazlené městské děti učí od dědy na farmě soběstačnosti a samoobživě, nezávislosti na technických vymoženostech. Proto dávám o hvězdičku víc, než by si kniha zasloužila - můj názor.

15.03.2020 3 z 5

Kamarádi ze záhrobí Kamarádi ze záhrobí Iva Gecková

Že po smrti je hlavně veselo nám předvádí skupinka obyvatel jednoho vesnického hřbitova. Šmrnc tomu dodávají povedené ilustrace, díky kterým jsem po knize sáhla. Určeno pro mladší školní věk.

13.03.2020 4 z 5

Byla jsem doktorkou v Osvětimi Byla jsem doktorkou v Osvětimi Gisella Perl

Další z knih o holocaustu. Ale tahle je jiná, možná tím že byla napsaná tak brzy po osvobození, nebo tím že ji psala doktorka, která měla tak blízko ke všemu utrpení. Vzala jsem si ke čtení jablko a ani jsem neukousla jak stydno mi bylo, že já můžu. Velmi silné čtení, tak syrové a emotivní.

08.03.2020 5 z 5

Slečna pokladní Slečna pokladní Nina Hořínová

Sama pracuji s lidmi a kolikrát je to na hraně. To že lidé neodpoví na pozdrav už ani neřeším, rádoby vtipné komentáře pánů středního a staršího věku také ne a na kyselé obličeje se snažím usmívat. Někdy to jde lépe, k večeru už hůře :-) Bohužel ani postoje vedení mi nejsou neznámé - Slovenka, masařka. Nina se se svou brigádou pokladní popasovala statečně, dokonce jí to dalo i na knihu, sice takovou rychlokvašku, ale vtipnou situacemi ze života.

06.03.2020 3 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Důsledky jednání matek se svými dětmi, které formují od narození dokud jim nevylétnou z hnízda. A někdy je to brzké či násilné. Co se pak v mladém člověku děje, ta nenávist a pomstychtivost musí někudy ven. Naštěstí máme Kim a její tým a Ti alespoň na chvilku vnesou světlo do tmy, než dojde k dalšímu případu v dalším pokračování.

05.03.2020 4 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Hana, sebestředná hysterická herečka, Viktor - desetiletý průšvihář a Eva - maminka a babička těch dvou. To jsou ústřední postavy příběhu. P. Soukupová opět skvěle rozehrála charaktery postav s jejich ukřivděností, sobectvím, rozmazleností. Co je nejlepší pro všechny, těžká otázka.

02.03.2020 4 z 5

Kdo zabil Snížka? Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová

Pro čtenáře od 9 let. Druhá dětská kniha kterou jsem od autorky četla a opět spokojenost. Děvče má problémového psa Snížka, který zřejmě nezemřel přirozenou cestou. A tak to začnou děti vyšetřovat. P. Soukupová rozehrává v knize charaktery dětí i dospělých a dělá to skvěle. Volným pokračováním je kniha pro dospělé - Nejlepší pro všechny.

24.02.2020 4 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

I já jsem svým způsobem introvert. Nejraději v tichu, s knihou a šálkem čaje. Ale pak mi lidi začnou chybět. Debbie to nemá jednoduché, naštěstí má chápavého partnera, který společenský hovor odvádí často za ni. Někdy je svět hodně hlučné místo, nárokující si veškerou naši pozornost a pak člověk jen touží uniknout, být sám. Je to zajímavý komiks, jakási autobiografie, kterou si autorka sama dovedně ilustrovala.

22.02.2020 4 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Složitá kniha plná emocí. Nelehké téma rasismu - na jedné straně mrtvé novorozeně rodičů extremistů, na straně druhé zkušená sestra. Bílé dítě versus černá zdravotnice. Sledujeme soudní proces, který byl opravdu napínavý se všemi jeho zvraty. Konec knihy mi přišel poněkud nevěrohodný.

20.02.2020 4 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Únos dvou holčiček postaví dvě rodiny proti sobě. Pokyn únosce je jasný - přežije ta dcera, jíž si rodiče cení za více peněz. Strašná psychologická hra, při které vyplavou různá překvapení.

04.02.2020 4 z 5

Narušení Narušení Susanna Kaysen

Kniha se mi četla špatně . Osmnáctiletá dívka v psychiatrické léčebně, její diagnóza by dle mého seděla na polovinu tzv teenagerů. Možná když se podívám na film, pochopím více.

29.01.2020 3 z 5

Ráj mrtvých dětí Ráj mrtvých dětí Roxann Hill

Spojení církve, rituálních sebevražd, zneužívání dětí - to znělo zajímavě. No, kniha byla čtivá, na jedno odpoledne. Ovšem konec mě na zadek neposadil, spíše jsem zklamaná. Spousta věcí byla jen nakousnutá, tak snad v příštím díle.

23.01.2020 3 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Zajímavá kniha. Jen si nejsem úplně jistá pro koho je určena. Možná starším dětem, protože každý se potýká s nějakým problémem, má svá malá i velká trápení. Já jako dospělá si knihu užila, přímočarost dětí mě fascinuje. V příběhu čtyř dětí se setkáme se zdravotním handicapem, strachem, jinakostí. A právě Mila mě se svou "divností" zaujala nejvíce.

23.01.2020 4 z 5

Fujtajbl! 101 odporných zajímavostí Fujtajbl! 101 odporných zajímavostí Mathilda Masters

Bavila jsem se. Tedy, občas mi bylo trochu blivno, ale spousta věcí pro mne byla zajímavých a poučných. Podle mého mínění je kniha určena dětem mladšího školního věku, tak do 12 let, zpestří jim výuku přírodopisu či dějepisu.

14.01.2020 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Jak moc je ovlivnitelná lidská mysl? Ve zkušených rukách až příliš. A jak moc je třeba si všímat změněného chování u dítěte? Témata těžká, ale v podání Kim a jejího týmu děj běží rychle.

13.01.2020 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Druhý díl grafického románu o přátelství a lásce v různých podobách. Je to milé a tak sladké.

06.01.2020 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Grafický román o lásce a přátelství a taky o sportu a o šikaně. Dva kluci, jeden si je svou sexuální orientací jistý, druhý má v tom zmatek. Už mám připravený druhý díl, tak do toho...

02.01.2020 4 z 5