lenkaabooks lenkaabooks komentáře u knih

Chytněte si toho psa! Chytněte si toho psa! Jan Hromek

Kniha pro pejskaře, milovníky přírody a dobrmanů. Psáno s vtipem a láskou ke Gerrymu, věrnému parťákovi a nejlepšímu příteli.

02.01.2020 4 z 5

Naší mamce hrabe Naší mamce hrabe Dana Hlavatá

Pro čtenáře od deseti let. Dva kluci (13 a 11) žijí sami s maminkou, táta od nich odešel. Maminka je na vkus kluků až moc starostlivá, všechno chce vědět, pořád se na něco vyptává a chce aby kluci pomáhali. Ti se rozhodnou, aby je mamka tolik neprudila, s někým ji seznámit. Vše dopadne pro kluky hodně překvapivě. Kniha je psána vtipně, spíše pro mladší děti pod 13 let.

02.12.2019 3 z 5

Muž, který už nezavolal Muž, který už nezavolal Rosie Walsh

Romantika jak blázen :-) Jednu chvíli mi i podezřele vlhly oči, jak jsem se dojala. Sarah a Eddie, oba se blíží čtyřicítce, stráví spolu týden lásky a pak se Eddie odmlčí. Nezvedá telefon, nereaguje na zprávy, mlčí na sociálních sítích. Proč, co se stalo, měl nehodu, je mrtvý ? Jindy tak racionální Sarah se sype zoufalstvím, její přátelé by měli mít nad hlavou svatozář :-) Vše se náležitě vysvětlí, ale jednoduché to nebude.

25.11.2019 4 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Knihu jsem si vybrala do Výzvy a zpočátku jsem byla mile překvapená. Bohužel konec o jednu hvězdičku přišel. Použitý ostravský dialekt mě dost bavil, bylo to osvěžující. Rozpadající se dům uprostřed opuštěného areálu vítkovických železáren a v něm přežívá pár obyčejných lidiček, poznamenaných samotou, zlobou a výčitkami. Do tohoto prostředí se nastěhuje jeden urputný policista, hledající vraha.

08.11.2019 3 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Zvedl/a oči k nebi - že by překladatelský počin, či fakt převzato z originálu ? Bylo to poněkud otravné, ale můj dojem ze čtení to naštěstí nepokazilo. Protože já četla a četla a ten konec... při jednom z odhalení mi fakt spadla brada.

23.10.2019 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Hanebně se přiznávám že až Výzva mi pomohla poznat Krysaře. A přitom jen pár stran za chvíli přečtených. Na zpěvnost a poetiku dílka jsem se musela ale soustředit v tichu a sama. Krysař a jeho smrtící píšťala.

19.10.2019 4 z 5

Nejzlejší zlokniha na světě Nejzlejší zlokniha na světě Magnus Myst

Určené pro děti od 7 let. Dcera je o pár let starší - její komentář - Šlo to. Ze zvědavosti jsem nakoukla a nakonec i přečetla. Zajímavé je luštit na které stránce příběh pokračuje, knihou listujete tam a zpět, to mi přišlo fajn. Příběh sám o sobě mne nezaujal, ale já nejsem sedmiletá :-) Co ovšem musím vyzdvihnout, je grafická stránka knihy, ilustrace jsou velmi povedené.

19.10.2019 3 z 5

Sestřičky Sestřičky Donna Douglas

Tři dívky - odlišného postavení - a přece dobré kamarádky. Spojuje je touha stát se dobrou zdravotní sestrou. A to ve 30.letech zjevně nebylo jen tak. Kniha se četla dobře a rychle, přemýšlet netřeba, odpočinková četba. Jak to bylo dál se dozvíme v dalších dílech, já v nich pokračovat zřejmě nebudu.

17.10.2019 3 z 5

Cukrfree Cukrfree Janina Černá

Další z variant alternativního stravování, tentokrát bez cukru, případně ho nahradit stévií. Recepty jednoduché, fotky povedené, kdo chce, své si najde.

14.10.2019 3 z 5

Strom duchů Strom duchů Barbara Erskine

Po dlouhých letech jsem sáhla po kdysi velmi oblíbené autorce a konstatuji, nic neztratila ze své čtivosti. Snad to bylo více natahované, ale i tak napínavá duchařina. Prolínání minulosti se současností bylo někdy až moc rychlé, ale stačila jedna dvě věty a rychle jsem se zorientovala. V tomto příběhu autorka zpracovává napůl fiktivně osud svého pra pra pra ... předka Thomase Erskina a jeho početné rodiny.

14.10.2019 4 z 5

Letní děti Letní děti Dot Hutchison

Zdá se, že se Motýli budou prolínat celou sérií. Ve druhém příběhu mi to vadilo, připadalo mi to násilné. Paní autorka však nastavila vztahy mezi agenty a oběťmi svým stylem a tak to tak beru. "Letní děti" se četly velmi dobře, téma těžké - zneužívané děti. Těším se až se s agenty, zvláště s Eddisonem :-) zase potkám.

08.10.2019 4 z 5

Májové růže Májové růže Dot Hutchison

Jsem rozpačitá a celkem zklamaná. Příběh Motýlů měl skončit, nerozumím jeho pokračování, přišlo mi že dívky byly do děje tak nějak násilně vnuceny. Sblížení sestry -jedné z obětí dalšího vraha - s agenty, mi přišlo nepravděpodobné, bylo až příliš intimní. Bohužel to nezachránil ani konec, nevěřím že by matka dceru v tomto úmyslu podpořila.

06.10.2019 3 z 5

Evička lhářka žhářka Evička lhářka žhářka Petra Braunová

Pro čtenáře od 9 let. A rozhodně nejen pro ně, spousta dospělých by si knihu měla přečíst a zamyslet se. Třeba nad tím že ne každá žena má na to být matkou, nestačí dítě porodit a pak ho nechat chůvě. I když se Evička narodí do rodiny s oběma rodiči a sestrou, nikdo na ni nemá čas, nikoho nezajímá. Evičky život se odvíjí v kotrmelcích, dělá špatná rozhodnutí, která se jí nakonec sečtou. Možná kdyby se narodila do milující rodiny, která si na sebe čas udělat umí, její život by se odvíjel úplně jinak.

01.10.2019 4 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Hodně zajímavá a poučná kniha. Je vidět, že paní Margit má vše pečlivě nastudované a nebojí se říct svůj názor nahlas. Přivedla mě k zamyšlení nad sebou samou, nad mými stravovacími zvyklostmi a přiznávám, stydím se.

30.09.2019 4 z 5

Jak si neudělat z domova cirkus jako na Piccadilly Jak si neudělat z domova cirkus jako na Piccadilly Hana Parkánová-Whitton

Další z knih o životě na anglickém venkově. Je to milé vyprávění o svérázných obyvatelích Kingstonu, zámecké paní a jejím nápadu zřídit dívčí školu, což je "úplný škandál".

28.09.2019 4 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Knihu jsem měla už velmi dlouho na svém obsáhlém seznamu - chci si přečíst. A dřív jsem viděla film. Mediální bublina, tvrdící že lidé z kina před krutostmi utíkají způsobila, že jsem do kina šla sama. Ano, kruté scény ve filmu byly, většina jen naznačena aby se zapojila divákova fantazie. A pak jsem si přečetla knižní zpracování a film byl jen velmi slabým odvarem. Šestiletý chlapec se přes čtyři roky během světové války potlouká od vesnice k vesnici snad kdesi ve východním Polsku. Hoch je tmavší pleti s černými vlasy a tmavýma očima - zřejmě Žid či Cikán. Polský venkov je velmi pověrčivý a přítomnost chlapce probouzí mezi vesničany zášť, nenávist, strach. Hoch je svědkem nevídané brutality ať páchané na něm či někom jiném, zvláště na ženách. Jak chlapec roste a dospívá, jsou scény plné násilí popisované jeho dětskýma očima tím více brutálnější. Jsem ráda že jsem se ke knize konečně propracovala a jako třešničku shlédla i film, ale rozhodně se k jedinému nehodlám vracet.

22.09.2019 4 z 5

Sociální sítě - A to funguje jak? Sociální sítě - A to funguje jak? Emmanuel Trédez

Pár stran, popisujících sociální (digitální) sítě. K čemu slouží, jak je používat, čemu se vyhýbat, jak chránit své citlivé údaje. Kniha je určena dětem které objevují kouzlo Facebooku, YouTube, Instagramu, Twitteru, apod. Několikrát je uvedeno, že sítě jsou určeny dětem od 13 let. Pár informací mi to dalo, přesto jsem stará škola a osobní kontakt nikdy nenahradí ten "síťový". Je mi smutno, když vidím že dva lidé ve stejné místnosti si právě vzájemně píší, nebo se "lajkují".

16.09.2019 4 z 5

Mortina a přízračný kamarád Mortina a přízračný kamarád Barbara Cantini

Pro čtenáře od 8 let. Jen pár stran milého příběhu o holčičce- strašidle - Mortině, psím kamarádu Truchlíkovi a zvláštním klukovi. Doprovázeno krásnými ilustracemi.

14.09.2019 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Příběh dvou sester Věry a Nadi, které dlouhých devatenáct let prožily v hrůzách pracovního tábora, v dole, ve slévárně, prostě kam je zrovna odsunuli a to v SSSR, po válce. Kniha je psána úsporně, bez emocí a přesto si říkáte - jak to mohly přežít. Poslechla jsem si i vyprávění paní Sosnarové na YouTube, na jedné z besed. Prý se její prožitky zpochybňují, nevím, nesoudím.

13.09.2019 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Napnutá jsem byla celou knihu, ale konec mě bohužel na zadek neposadil. Jaksi mi to přišlo nedotažené, chyběly mi odpovědi. Parta dětí - každý něco skrývá, mrtvá dívka a panáčci malovaní křídou. Potenciál velký, škoda že nevyužitý.

07.09.2019 4 z 5