lena.o.knihach lena.o.knihach komentáře u knih

Nezdolná Nezdolná Karen Lynch

Na nejnovější fantasy z Yoli mě nalákaly zahraniční recenze a pak jsem si všimla, že kniha vyšla v originále už v roce 2013. Rázem se má očekávání snížila, ale úplně zbytečně

Sedmnáctiletá Sara žije se svým strýcem, miluje zvířata, obchoduje na černém trhu a její nejlepší přítel je troll. Život vzhůru nohama se jí obrátí, když uprchne ze spárů upíra. Dozvídá se nejen pravdu o sobě a svých rodičích, ale na povrch vyplývá tajemství i těch, kterým důvěřovala ze všech nejvíc.

Tohle bylo tak skvělý! Najdete tu nadpřirozené bytosti, na které si jen vzpomenete a v tomto příběhu jsou hlavní upíři, vlkodlaci, lovci upírů, lidé a trollové. Většinu postav jsem si šíleně oblíbila. Bavily mě vztahy mezi nimi, jejich smysl pro humor a vůbec mi nevadilo, že romantická linka je tu celkem vedlejší a jde tu spíš o pohledy a jiskření (to pravé ořechové určitě bude na podzim v pokračování).

Nejdřív jsem si říkala, jak je to už 10 let staré, že to třeba teď nebude ono, po tom všem, co už jsem v tomto žánru četla. Ale panebože! Miluju to teď a vsadím se, že bych to milovala i ve dvaceti. Nezdolná je rozhodně jedno z největších překvapení roku.

01.08.2023 5 z 5

Recept na lásku Recept na lásku Jarrett Melendez

Nejroztomilejší komiks, jaký jsem doposud četla? Jednoznačně Recept na lásku.

Ben nemůže po škole sehnat práci, protože nemá dostatek zkušeností a náhodou skončí jako výpomoc v kuchyni u šéfa bručouna, jeho sexy asistenta Liama a toho nejdůležitějšího člena týmu, kterého si všichni zamilujete, prasátka Watsona.

Řeší se tu témata, která nejeden z nás zná - nepřijetí do zaměstnání kvůli nulové praxi, vysoká očekávání od rodiny a okolí, zjištění, že chcete nakonec dělat úplně něco jiného, než k čemu jste byli vedeni

Tohle bylo tak ňuňu čtení, že to není možný. Ben a Liam jsou děsní roztomilouši a i ostatní postavy jsou skvělé. Šéfkuchař a jeho jediný kámoš nemají chybu! Je to vtipný, potrhlý a náramně se u toho pobavíte.

27.07.2023 4 z 5

Vzdálenost mezi námi Vzdálenost mezi námi Kasie West

Na další knihu od Westové jsem se hodně těšila, i když jsem z těch posledních pár romancí, které vyšly, nebyla tak nadšená, Vzdálenost mezi námi mi to vše vynahradila. Je to skvělý příběh!

Sedmnáctiletá Caymen Meyersová prodává v obchodě s porcelánovými panenkami a s mamkou mají co dělat, aby vyšly s penězi. Jednoho dne vejde do krámu Xander Spence, u kterého je na sto honů poznat, že je až nechutně bohatý. Caymen ví, že boháčům se nedá věřit, když ale Xander vypadá tak dobře a nějak si prostě nemůže pomoct... Mezi nimi je ale spoustu rozdílů, dokáží je překonat?

Nejnovější westovka byla nádherná jednohubka, kterou jsem zhltla za cca tři hodinky a šíleně si to užila. Jedinou výtku bych měla k tomu (až k vzteku urychlenému konci), přitom by mi vůbec nevadilo, kdyby kniha měla minimálně o 50 stran víc. Postavy mi za tak krátkou dobu moc přirostly k srdci a vůbec jsem se s nimi nechtěla loučit.
Kromě skvělé romantické linky, kde nechyběla chemie, má Caymen úžasně vtipné sarkastické hlášky, kterými je proslulá a věřím, že si je zamiluje snad úplně každý čtenář.

Vzdálenost mezi námi se rozhodně řadí k tomu nejlepšímu (ano, i přes ten zatraceně rychlý konec), co jsem od Kasie Westové četla a moc vám ji doporučuji.

23.07.2023 4 z 5

Northangerské opatství Northangerské opatství Jane Austen

Sedmnáctiletá Catherine Morlandová přijíždí do Bathu, kde je uvedena do společnosti. Chodí na plesy, navštěvuje divadlo a seznámí se se sourozenci Tilneyovými.
S nimi poté odjede na Northangerské opatství, které v Catherine probouzí ty nejděsivější představy, jaké zná z hororových románů.

Nemohla jsem sáhnout po lepší první knize z edice Cooboo Classics než po oceňovaném románu Jane Austenové. Bylo to čtivé a hlavní postava Catherine mi hned od první chvíle padla do noty. Libuje si v gotických příbězích a nebojí se to říct nahlas.

První část knihy se odehrává v městečku Bath a já se ani na chvíli nenudila. Smysl pro humor tu vážně nechybí. V druhé části jsme se pak přesunuli do krásného starobylého domu, kde jsem očekávala něco trochu víc, protože jsem stránky už neotáčela tak nadšeně jako předtím. Konec mi to ale zas vše vynahradil.

Nedoufala jsem, že by Northangerské opatství překonalo Pýchu a předsudek a skutečně se tak nestalo. I když jsem si i tuto knihu celkem užila a bavila se u ní, Elizabeth a pan Darcy zůstávají na prvním místě.

22.07.2023 3 z 5

Twisted Games: Hry na ostří nože Twisted Games: Hry na ostří nože Ana Huang

Princezna a bodyguard. Zakázaná láska. Co k tomu dodat

Už v první knize jsme se seznámili s hlavními postavami Twisted Games a já si je hned oblíbila, takže jsem se na jejich příběh moc těšila.
Bridget je inteligentní žena. Vypomáhá v útulku a i jako princezna si v rámci možností užívá život v USA. Aspoň do chvíle, než na místo jejího osobního strážce nastoupí Rhys Larsen. S ním není moc lehké vyjít, když rozhoduje o tom, kam můžete jít a kam ne.

Kniha se mi líbila ještě o trochu víc než první díl. Tuto romantickou linku prostě můžu a tady je hodně povedená. Věřím, že pokud čtenáře Rhys neokouzlil v Twisted Love, teď mu zaručeně neodolají.

Nové vyhlídky Nové vyhlídky Lilly Lucas

Ve čtvrtém díle série Láska z Green Valley svůj příběh prožívají Annie a Cole. S oběma se čtenáři potkali už v předchozích knihách a teď se ti dva dočkali hlavních rolí.

Automechanička Annie Hudgensová byla několik měsíců v kómatu. I když její návrat domů proběhl celkem hladce, přišla o spoustu věcí, které se mezitím udály. A jednou z nich je např. to, že se v údolí Skalistých hor ukrývá před novináři i seriálová hvězda Netflixu, Cole Jacobs.

Když jsem rozečetla Nové vyhlídky, bylo to, jako kdybych se vrátila za svými přáteli do Green Valley. Dokud jsem nezačala číst, nenapadlo mě, že mi ty postavy můžou tak moc chybět. Sice tu nebyla celá parta, ale hodně to v tomto případě vynahrazovala Lena z Nových začátků.

Jako obvykle mě nepřekvapily krátké kapitoly a jak jednoduše a rychle se to četlo. Jiskření a chemii mezi hlavní dvojicí jsem si moc užívala a oproti Novým snům jsou Annie s Colem úplně jiná liga.

I když se v knize oblékají do zimních bund a sáňkují, Nové vyhlídky (a všechny předchozí díly) od Lilly Lucas doporučuji přečíst i v těch největších vedrech. Jsou to přesně ty milé a oddechové příběhy, které vám dokáží zlepšit den a skvěle si u nich odpočinete.

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

Debut od Emily Thiede pro mě byla jedna velká neznámá do poslední chvíle. Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu a nakonec jsem byla velmi příjemně překvapená.

Alessu vybrali bohové, aby chránila svůj lid. Potřebuje k sobě partnera, který ovládá magii, aby jejich moc byla ještě silnější. Problém je ovšem ten, že hlavní hrdinka zabíjí pouhým dotykem. Alessa je tak už v osmnácti letech potřetí vdovou. Obyvatelům už dochází trpělivost a nebezpečí se blíží...

Kruté požehnání se zaměřuje hodně na hlavní dvojici. Naštěstí mi to nevadilo, protože mi Alessa i Dante sedli, ale ráda bych se dozvěděla více o světě, ve kterém se to celé odehrává. Občas jsem ani nedoufala, že se závěrečné akce vůbec dočkáme. Někdy mi přišlo, jako by útočníci neexistovali a vše byl jen nějaký trik.

Na závěrečný díl se ale rozhodně chystám, protože jak hlavní, tak i vedlejší postavy jsem si moc oblíbila. Užívala jsem si i romantickou linku, kde nechybělo jiskření a smysl pro humor tomu dodávalo to svoje.

A ještě musím zmínit tu překrásnou obálku, na kterou se nemůžu vynadívat.

#spoluprace @hostbrno

Válka dvou královen Válka dvou královen Jennifer L. Armentrout

Čtvrtý díl Z krve a popela má oproti předchozím knihám kapitoly i z pohledu Casteela, což bylo rozhodně moc fajn, protože Poppy mi začíná lézt čím dál víc na nervy a ve Válce dvou královen jsem od ní aspoň na chvíli měla pokoj.

Kieran je pořád ta nejlepší postava, ale sám nestačí na to, aby tuhle bichli zachránil. Je to stále dokola o tom samém - únos, plán na záchranu, samotná záchranná akce (nudná a nezáživná) a peprné scény v těch nejnevhodnějších chvílích

Jak se mi první dvě knihy šíleně líbily, tak od třetí to postupně upadá a tato nejnovější je zatím nejslabší. Kdyby to celé bylo jako posledních 50 stran, které mi hrozně utekly a bavily mě, určitě bych se mnohem více těšila na pokračování. Teď se upřímně jen děsím, co nás příště čeká.

14.07.2023 3 z 5

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

Na novinku od Emily Henry jsem se hodně těšila. Vyhrála GoodReads Best Romance a má očekávání byla tudíž hodně vysoká. Což (jak se později ukázalo) bylo spíše na škodu.

Je to má třetí knížka od autorky a vůbec nic se nemění na tom, že se mi četla úplně sama. Bavila mě a příjemným tempem to utíkalo. Začátek navíc vypadal hodně slibně.
Hlavní hrdinka Nora a mladší sestra Libby odjedou na pár týdnů pryč z New Yorku a zamíří do útulného maloměsta, kde se jen těžko hledá připojení k internetu. Co se ale nestane... Hlavní mužská postava Charlie, kterého Nora nemá zrovna v lásce, se ocitá na tom samém místě.

Bohužel, ve třetině pro mě skončila veškerá zábava. Na můj vkus si k sobě hrozně rychle a vážně až moc snadno našli ti dva cestu. Chyběla mi tam chemie a ani těch jisker jsem se nedočkala. Bylo sice příjemné s Norou a Charliem strávit pár odpoledne, ale čekala jsem od všeho trochu víc.

11.07.2023 3 z 5

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Tohle byla neskutečná jízda od začátku až do konce. I když má kniha 456 stran a na romantickou komedii se to může zdát hodně, věřte mi, ani zdaleka to není dost.

Šíleně rychle to uteklo, je mi až líto, že jsem s Aaronem Blackfordem nestrávila víc hodin, protože (panebože!) s ním chcete strávit tolik času, kolik jen můžete.

Nebyl mi sympatický ale jen Aaron, oblíbila jsem si i hlavní hrdinku Catalinu a její nejlepší kamarádku Rosie (její kniha u nás vyjde příští rok).
Mezi hlavní dvojicí to neskutečně jiskřilo a já si užívala každou jejich potyčku. Vývoj vztahu neměl absolutně žádnou chybu. Zkrátka jsem žrala úplně každé slovo a s klidem můžu říct, že Láska po španělsku je to nejlepší, co si můžete přes prázdniny přečíst, sbalit do kufru na dovolenou nebo doporučit všem romantickým duším.

10.07.2023 5 z 5

Tentokrát je to doopravdy Tentokrát je to doopravdy Ann Liang

Sedmnáctiletá Eliza Lin napíše esej o své pravé lásce. Rázem se na mezinárodní škole v Pekingu stane oblíbenou a nastává jeden jediný problém. Kde tu pravou lásku sehnat?
Všichni totiž věří, že každé slovo v eseji je pravdivé, ale Eliza si to úplně celé vymyslela.
V tu chvíli přichází na scénu herecká hvězda a zároveň spolužák Caz Song.

Předstíraný vztah jsem si v této knize vážně užila. Vůbec mi nevadilo, že jsou hlavní hrdinové mladí středoškoláci, podle čehož se tak i chovají. Naopak mě to hodně bavilo.

Tentokrát je to doopravdy je miloučké, roztomilé čtení, které zhltnete jedním dechem. Náramně si u toho odpočinete, protože vás kniha donutí na chvíli vypnout a celou dobu se u toho jenom culíte. Na léto úplně ideální.

04.07.2023 4 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Od knih Colleen Hoover se nejde odtrhnout, emočně vás úplně vyždímají a občas přes slzy ani nevidíte na text. Vzpomínky na něj v tomto případě nebyly výjimkou a vše (v předchozí větě) řečené jsem s touto knihou zažila.

Abych ale mohla říct, jestli je to má nejoblíbenější kniha od autorky, musela bych si znovu přečíst Námi to končí, To nejlepší v nás, Pravda, nebo lež a Odvrácenou tvář lásky. Protože třeba u To nejlepší v nás a Námi to končí mi tekly slzy, které se nedaly zastavit. U této novinky mi také pár kapek spadlo, ale nebylo to tak hrozné.

Vzpomínky na něj rozhodně řadím mezi top knihy CoHo, ale jestli je úplně nejlepší, to nedokážu říct.

01.07.2023 5 z 5

Tlukot tisíců srdcí Tlukot tisíců srdcí Kiera Cass

Do autorčiny první série Selekce jsem se úplně zamilovala. Stále ji mám ráda a moc ji doporučuji. Kiera Cass se stala mou oblíbenou autorkou, ale pak přišel šok s názvem Zaslíbená. Marně jsem doufala, že laťku standalone knihou zas zvedne.

Tlukot tisíců srdcí vypráví příběh o princezně Annice, které nic nechybí. Dokonce i manžela už má domluveného.
Oproti tomu Lennox žije v drsných podmínkách, plní příkazy nevlastního otce a jediným jeho přítelem je liška Bodlina.

Kapitoly se střídají z pohledů obou hlavních hrdinů, takže má čtenář o všem přehled. A začátek vypadal vážně slibně, jenže jsem se radovala předčasně.

Některé postavy mi přišly úplně zbytečné a jiné dostaly prostor až na samém konci, bohužel.
A navíc ty vedlejší byly mnohem zajímavější než hlavní dvojice.
Annika a Lennox mě ničím nezaujali. Nepřátelé, kteří se (ani nevím jak) stali najednou přáteli a velkou zakázanou lásku jsem jim už vůbec nevěřila.

Čtivost se knize upřít rozhodně nedá a bavilo mě to, když byli na scéně např. Escalus (následník trůnu), Inigo (bojovník z týmu, který vedl Lennox) nebo Palmer (poslíček).
Kdyby měla kniha pokračování, dlouho bych zvažovala, zda do toho jít, ale takhle mi to za to stálo. Až si budu chtít ale něco od Kiery Cass přečíst, sáhnu radši po Selekci.

29.06.2023 3 z 5

Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jenni Fletcher

Jakmile někde slyším "pro fanoušky Bridgertonu", hned zpozorním. Párkrát jsem se už spálila, ale jsem moc ráda, že zrovna Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech nebyl ten případ a knihu jsem si moc užila.

Název čtenáři trochu napoví, na co se může těšit. Essie je osmnáct let a svatba je to poslední, co by si přála. Obzvlášť, když už má ženicha domluveného. A není to nikdo jiný než nesnesitelný, namyšlený, ale i hodně pohledný Aidan.

Dostala jsem Bridgerton bez pikantních scén, takže koho náhodou peprnější momenty nebaví nebo je vůbec nečte a přeskakuje, měl by se po této novince určitě podívat.

Tohle byla milá a vtipná jednohubka, kterou jsem zhltla za jeden večer. Postavy mi byly sympatické, humor tu nechyběl, mezi hlavní dvojicí to jiskřilo, šíleně to utíkalo, co víc si přát možná jinou obálku.

25.06.2023 4 z 5

Struny lásky Struny lásky Samantha Young

Nenapadá mě příběh z hudebního prostředí, který by se mi nelíbil. Mezi Skylar a Killianem to skvěle jiskřilo a sympatická mi nebyla jen hlavní dvojice, ale i Killianova sestra a asistentka nebo členové kapely Tellurian.

Byla to má první kniha od autorky a teď mě uklidňuje jen to, že mám doma další dvě, do kterých se můžu pustit, protože mi Struny lásky neskutečně sedly a moc jsem si knihu užila.

24.06.2023 4 z 5

Vysněný cíl Vysněný cíl Kate Stewart

Poslední díl trilogie Havraní bratrstvo uzavírá příběh Cecílie, Tobiáše, Seana a dalších postav, které jsem si oblíbila v předchozí knize. A právě Exodus stále zůstává tím nejlepším, co tato série může nabídnout.

Vysněný cíl se chvílemi táhnul a chyběly mi tu zvraty, díky nimž jsem si druhý díl užívala. Stále se jedná o velmi čtivý román, který (i přes jeho tloušťku) zhltnete jako nic, ale nebylo by na škodu poslední díl o pár stran (třeba sto) zkrátit.

Sama autorka totiž upozorňuje na to, že se mělo jednat pouze o duologii.
Vysněný cíl na mě občas působil jako nějaká bonusová kniha k sérii. Dozvěděli jsme se, jaké měli bratři Kingové dětství, prostřednictvím Tobiášových vzpomínek se vrátili zpět do Hejna havranů a Exodu, některé scény byly objasněny a sledovali jsme vývoj vztahu hlavní dvojice

I když laťku Kate Stewart neudržela, věřím, že se ve svém žánru havrani neztratí.

#spoluprace @knihydobrovsky

19.06.2023 3 z 5

Atentát Atentát Loïc Dauvillier

Palestinský chirurg Amin Džaafari zažívá den jako z noční můry. V centru Tel Avivu došlo k sebevražednému útoku a on se snaží zachránit co největší počet zraněných. Když se dozví, že atentátnicí byla jeho žena, zhroutí se mu celý svět.
Amin se rozhodne zjistit, kdo jeho ženu zradikalizoval a co ji ke strašlivému činu vedlo.

Tato komiksová adaptace je zpracovaná podle románu Yasminy Khadry, který vyšel v roce 2007 i v českém překladu pod názvem Černá vdova.

Já jsem za grafický román moc ráda, protože kniha by mě v tomto případě moc nezaujala. Příběh to byl neuvěřitelný a je škoda, že tu nejsou žádné vzpomínky hlavní postavy na dobu před strašlivou událostí, aby i čtenáři mohli poznat atentátnici a udělali si o ní obrázek.

16.06.2023 3 z 5

Fotograf z Mauthausenu Fotograf z Mauthausenu Salva Rubio

Fotograf Francisco Boix je za války zajat a přepraven do koncentračního tábora Mauthausen. Stane se fotografickým asistentem důstojníka SS, který dokumentuje úmrtí vězňů.
Francisco si uvědomí, že má v rukou nepopíratelné důkazy hrůzných nacistických zločinů. K jeho cíli přežít se přidá posedlost ukázat toto šokující svědectví celému světu.

Opět jsem sáhla po knize odehrávající se za 2. světové války a rovnou v komiksovém zpracování. Vyprávění je to neskutečně silné, i když textu není mnoho. V tomto případě kresby vynahrazují vše, co si nepřečtete. Přenesou vás na místo, odhalí krutosti a pocítíte šílenou bezmoc.

Pokud si chcete přečíst příběh založený na skutečných událostech, doporučuji Fotografa z Mauthausenu. Protože se jedná o krátký komiks, čtení vám nezabere příliš času. A pro někoho může být i výhodou, že mu kniha rychle uteče, kor když se jedná o těžké téma. Varuji vás, na Fotografa ale jen tak nezapomenete.

16.06.2023 4 z 5

Šest rudých jeřábů Šest rudých jeřábů Elizabeth Lim

Každý den se šest bratrů mění v jeřáby.
Dívka nesmí vydat ani hlásku, dokud nezlomí kletbu.
Nepřipomíná vám to něco?
Pokud myslíte Sedmero krkavců, nejste daleko.

Šest rudých jeřábů je převyprávěním pohádky Šestero labutí od bratří Grimmů. Přidejte k tomu ještě magii, draky, domluvený sňatek, to vše zasazené do asijského prostředí a dostanete nádherný srdceryvný retelling.

Princezně Shiori v žilách koluje zakázaná magie. Doposud ji dokázala skrývat, jenže pohár přeteče a všimne si toho její nevlastní matka Raikama. Ani šest bratrů nedokáže svou sestru ochránit a macecha na ně sešle kletbu.

Této knize nemůžu vytknout vůbec nic. Nejenže má dokonalou obálku, obsahuje i mapu a příběh vás vtáhne hned od prvního odstavce. Má i velice silné postavy, které jsem si moc oblíbila. Co určitě ale stojí za zmínku, je překrásný vztah mezi sourozenci, který mě pokaždé dojímal. Po každé hádce se udobří, handrkují se, podporují, brání jeden druhého, stojí při sobě za každou cenu a neváhali by položit i vlastní život, kdyby tím jiného mohli ochránit.

Ani romantická linka v knize nechybí a já jsem nadmíru spokojená. Pomalu se rozvíjela, byla moc milá a určitě nečekejte nic peprného.

Šest rudých jeřábů mě velmi příjemně překvapilo, spíš až šokovalo, protože jsem nečekala, že to bude jeden z nejlepších pohádkových retellingů vůbec. Moc doufám, že u nás vyjde i pokračování.

#spoluprace @megaknihy

15.06.2023 5 z 5

Bledý snílek / Píseň úsvitu Bledý snílek / Píseň úsvitu Samantha Shannon

Bledý snílek a Píseň úsvitu jsou dvě novely, které doplňují pár informací ke Kostičasu a já jsem moc ráda, že tahle bonusová knížečka vyšla i v českém překladu.

Bledý snílek se odehrává ještě před začátkem prvního dílu. Dozvídáme se více o tom, jak Paige u Jaxona začínala, jaký byl její první velký úkol a jak si s ním poradila. Bylo moc příjemné se vrátit úplně na úvod, kdy řešili (v porovnání s tím, co je čeká) úplně zanedbatelné problémy.

Píseň úsvitu se odehrává mezi knihami A zrodí se píseň a Když spadne maska, ale díky vzpomínkám hlavní hrdinky se vrátíme i zpátky do Kostičasu. Tahle novela nepřinesla příliš mnoho nových informací, i když byla oproti Bledému snílkovi rozsáhlejší.

Na druhou stranu jsem ráda, že jsem se aspoň na malou chvíli mohla ponořit do (mého hodně oblíbeného) světa jasnovidců, než se všichni dočkáme plnohodnotného pokračování.

#spoluprace @hostbrno

08.06.2023 4 z 5