lenikhor lenikhor komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Četli jsme se synem jako "povinnou" četbu pro 6. ročník ZŠ. Zjistili jsme, že první vydání vyšlo už v roce 1942. Shodli jsme se, že se nám kniha (a samozřejmě i filmové zpracování) oběma líbí a je vtipná dokonce i pro jedenáctileté dítě.

18.12.2023 5 z 5

I po 94 letech od prvního vydání Povídek z jedné kapsy (1929) je to pořád skvostné dílo.

08.12.2023 5 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Přes svůj objem je to velmi čtivá kniha, která vás vtáhne do děje. Líčení běžného života chudých obyvatel Benátek nebo Říma, a pak vylíčení fanatismu některých duchovních je podle mě hodně poučné i pro nás dnes. Oceňuji, že autor po celou knihu udržuje akčnost hlavních hrdinů a nenudíte se až do konce. Možná, že právě závěrečná část knihy je překvapivě dobře vygradovaná. Hodně se mi líbilo soudní inkvizitorské přelíčení, kde si autor pohrál s namyšleností benátských šlechticů a duchovních.

23.11.2023 5 z 5

Devadesátky! Devadesátky! Johana Fundová

Některé části byly celkem čtivé, zajímavé i humorné, např. vzpomínky na jídlo nebo zábavu. Jiné části (třeba ohledně techniky nebo architektury) mě tak neoslovili, nicméně je to milé vzpomínání na "divoká" 90. léta, která pro každého znamenala něco jiného. Na některé věci vzpomíná celý národ (Nagano 98, koncerty Rolling Stones nebo reklama na Azurit...)

16.11.2023 2 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Kniha o těžkém životním údělu obyčejné moravské ženy. Mám ráda životní příběhy, které vycházejí ze skutečných osudů. Na to, že je to autorská prvotina, tak je to pěkně napsáno. První část, dětství a dospívání Emilky, je podle mě mnohem lépe propracovaná než její pozdější životní osudy, což je škoda. Pokud autorka napíše další knihu, ráda si ji přečtu.

09.11.2023 3 z 5

Odhalená tvář zločinu Odhalená tvář zločinu Jan Stach

Za mě to není špatná kniha. Autoři vybrali vždy 4 zajímavé případy od 6 českých vyšetřovatelů. Jeden případ už ze 30. let, další pak z 50.- 90. let minulého století, a pak i z nového tisíciletí, takže je to pestrá škála zločinů na pozadí různé doby.

30.10.2023 3 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Jsem ráda, že jsem si tuto knihu zvolila do letošní čtenářské výzvy. Kdysi jsem viděla film se stejným názvem a překvapilo mě, jak se mi nyní knižní předloha filmu líbila. Taková stará klasická romantika po anglicku, kde si čtenář může vychutnat uhlazený jazyk. Dokonce jsem v knize našla i pár humorných scén.

30.10.2023 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Čtivě napsaná kniha o nelehkém životním údělu hlavní hrdinky. Možná se to někomu zdá přitažené za vlasy, ale poválečná doba a začátek 50. let byly z dnešního pohledu drsná doba, zvlášť v pohraničních vesnicích a městečkách. Navíc přistěhovalci často neměli skoro žádné vzdělání ani peníze. Aspoň si po přečtení této knihy můžeme vážit dnešního "blahobytu".

23.10.2023 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Nejdřív jsem se nemohla úplně ponořit do příběhu, ale když jsem překonala tak 100 stránek, začínala být kniha čtivá. Autor se víc věnoval historii vzniku vily, trochu méně už pak pozdějším osudům. Ale i tak to je zajímavé pojetí, kdy na existenci jednoho domu lze přiblížit čtenářům různé dějinné epochy našeho národa.

17.10.2023 4 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy - kniha s tajemstvím, a to určitě splňuje vrchovatě. Čte se dobře, akorát konec mi přišel překombinovaný.

28.09.2023 3 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Naprosto úžasná kniha! Asi nejlepší, kterou jsem letos četla. Za mě ještě čtivější než "Les v domě" nebo "Musím tě zradit", které jsou také bravurně napsané a mají silný příběh. Líbilo se mi propojení děje z pohledu tří postav, kdy vše nakonec do sebe zapadne. Nejzajímavější pro mě byl pohled Niny, kdy autorka dobře vystihla střípky ze života pilotky v éře vlády Stalina. A kupodivu jsem v knize našla i dost humorně pojatých scén, dokonce si i dovedu představit, že by se podle knihy mohl natočit napínavý film.

22.09.2023 5 z 5

Bennett Mafia: Zakázaná láska Bennett Mafia: Zakázaná láska Tijan (p)

Kniha je napsaná čtivě se svižným dějem. Hodně mně připomněla Padesát odstínů šedi, ať už celkem četnými popisy sexu nebo postavou Kaie, který je velmi úspěšný ve svém působení v mafiánském prostředí přestože je celkem mladý. Navíc je to pan "dokonalý", který je vždy napřed ve svém myšlení a má své okolí pod kontrolou. Jeho přítelkyně se ho snaží změnit k lepšímu, což je také podobné.

28.08.2023 3 z 5

Alias Emma Alias Emma Ava Glass

Příjemně napínavá kniha, ve které děj opravdu rychle letí. Svět špionů je tu zasazen do současnosti, ale zároveň propojen s minulostí, hlavně s prací ruských špionů, kteří často přešli z KGB do současné GRU a na britském území si občas "dělají své operace". Líbila se mi hláška z knihy "Rusko nikdy nezapomíná a nikdy nepromíjí." Asi na tom něco bude.

24.08.2023 5 z 5

Maják Maják Vlasta Javořická

Docela drsný příběh ze života na venkově ve 30. letech. Smutně na mě působilo jak se paní Křenové nikdo ze sousedů nezastal a nechtěl se montovat do jejich "rodinných" problémů.

19.08.2023 3 z 5

Sudetský tulák Sudetský tulák Stanislav Dvořák

Zajímavá kniha o minulosti Krušných Hor. Líbilo se mi přehledné uspořádání do kratších kapitol s různými tématy, ať už o hornické historii nebo o dějinách měst či zaniklých obcích. Vzhledem k tomu, že velké území Krušných hor patřilo za 2. světové války pod Sudety, tak autor se věnuje hodně i osudu bývalých českých Němců. Překvapilo mě, kolik významných osobností pocházelo z této oblasti - př. Ferdinand Porsche, Wenzel Jaksch nebo Lilli Hornig, která se jako vědkyně podílela v USA na výzkumu atomových zbraní.

09.08.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Kniha se čte opravdu jedním dechem. Je dobře, že autorka měla odvahu zpracovat tak ožehavé téma. Třeba to pomůže, abychom byli všímavější. Neváhejte jestli knihu číst nebo ne, literární zpracování je skvostné.

05.08.2023 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Pěkná detektivka, tentokrát z Norska. Nevadí mi, že se neodehrává v českém prostředí, aspoň jsem se něco dozvěděla o Sámech a jiné zajímavosti. Akorát mi trošku vadilo, že vyšetřovatel Bergman umí perfektně anglicky, aby se mohl v Norsku při svém soukromém vyšetřování se všemi domluvit a v knize "Ostrov šedých mnichů" zase umí perfektně německy... Ale chápu, že to asi nešlo udělat jinak, pokud autorka chtěla děj zasadit jinam než do Čech. Vraha jsem si zase netipla, takže za mě to bylo napínavé až do konce.

31.07.2023 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Hodně silné téma knihy - Rumunsko roku 1989. Překvapilo mě, že se měli obyčejní Rumuni za totalitní vlády diktátora Ceausesca tak zle. Jako dítě pamatuji socialismus i revoluci v roce 1989, ale nikdy jsme neměli hlad nebo zimu nebo takový strach před tajnou policií... Takže oceňuji to, jak si autorka dobu a reálie nastudovala a my se můžeme něco o této nepěkné době dozvědět.

24.07.2023 5 z 5

Ruské kolo Ruské kolo Charles Cumming

Celkem čtivě napsaná kniha. Líbilo se mi spojení napětí špionážního světa s romantickou dějovou linií. Akorát mohl být příběh více propracovaný.

13.07.2023 3 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Překvapivě pohodová detektivka. Vyšetřovatel Josef Bergman tentokrát tráví svou dovolenou na jednom holandském ostrově, kde pomáhá své dávné přítelkyni vyšetřit vraždu jejího manžela. Líbilo se mi propojení tajemství z minulosti se současností. Vraha jsem si jako obvykle netipla správně, zato jsem tušila, že český vyšetřovatel případ vyřeší za své holandské kolegy :-)

05.07.2023 4 z 5