Devadesátky!

V devadesátých letech jsme se zčista jasna ocitli v době plné nových a lákavých možností. Mohli jsme svobodně podnikat a cestovat, začali jsme sledovat první české komerční televizní stanice, poprvé jsme si objednávali cheeseburgery a smažená křidélka ve fastfoodech, které jsme do té doby znali jen z televizních seriálů. V trafikách nás lákaly nové bulvární, volnočasové nebo erotické časopisy. Začali jsem si zvykat na walkmany, počítačové hry, mobilní telefony a na konci tisíciletí i na pomalý internet. A protože nám v porevoluční dekádě v žilách kolovala euforie svobody, tak jsme se pouštěli i do věcí, které se z dnešního pohledu zdají neuvěřitelné. Ale tehdy se i nemožné stalo možným. Unikátní porevoluční éru, její atmosféru a nezapomenutelné fenomény si připomenete nejen prostřednictvím textů autorky – provozovatelky facebookové a instagramové stránky Pure devadesátky, ale i spoustou unikátních fotografií a také třemi desítkami autorských vzpomínek známých i méně známých osobností. V textech Pavlíny Wolfové, Romana Šmuclera nebo Slávka Boury se tak například vrátíte do let, kdy jsme každou sobotu obědvali u Volejte řediteli. Petr Schönfeld, spoluzakladatel deníku Blesk, vám povypráví o době, kdy měla redakce pouhé čtyři zaměstnance, a se spisovatelem Janem Vodňanským zas zavzpomínáte na období raných devadesátých let, kdy s Josefem Škvoreckým hledal vhodný překlad termínu „sexual harassment”....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421631/big_devadesatky-geY-421631.jpg 3.5116

Kniha Devadesátky!

xmilek

Nostalgie jako řemen. Bylo to příjemné připomenutí toho, jak jsme si v devadesátkách žili. Tematicky rozporcovaná kniha od gastronomie, přes technologie až po kulturu. Každá kapitola je doplněna vzpomínkami různých osobností nejen té doby.

Radous

Sonda do rané minulosti... pár tematických okruhů, nad jejichž obsahem se musí člověk čas od času zasmát (to když vaše vzpomínka přesně odpovídá... což se mi na několika místech stalo), nebo podivit. Faktem je, že člověk, který tato léta plným uvědoměním nezažil, si to listování asi tolik neužije (a nebo bude právě podiven). Já jsem v první polovině devadesátek vlezl na základku, takže jsem z toho něco měl. Nicméně víc to přeci jen ocení ročníky o dekádu starší.

babyboar

Hvězdičky dávám především z lásky a nostalgie k době svého dětství. Kniha vznikla jako tištěná podoba nostalgické stránky na Facebooku a nemá žádné vyšší ambice býti historickou či politickou literaturou. Je určena těm, kteří "devadesátky" žili a zažili. Což mi přijde fajn a asi si ji i jednou koupím do své knihovničky. Tedy pokud vyjde znovu bez těch ohavných překlepů a některých i faktických chyb.

agatha2

Tuto knihu jsem si půjčila v knihovně jako takovou přípravu na autorčinu novinku HEZKÝ, ALE NAROVNEJ SE!
A musím říci, že to byla totální nostalgie. Něco mě bavilo více, něco méně, ale v celkovém souhrnu to byl fajn výlet do doby mého dospívání. Připojil se k němu i můj muž a vzpomínali jsme spolu.

madlenka3189

Devadesátky miluju a profil @puredevadesatky taky, takže kniha mě nesměla minout. :) I když jsem měla větší očekávání, kniha mě nezklamala. Hodně věcí jsem si oživila a krásně zavzpomínala (a taky se moc těším, až jednou tuhle dobu/knihu budu ukazovat svým dětem). Naopak bych vytkla rychlé prolítnutí témat a dle mého i spoustu chybějících - prostě je to takové moc letem světem. Články známých osobností bych sna di vynechala, už jen proto, že se tam často jen opakovaly témata z předchozích stránek. Občas mi i vadil až moc si subjektivní pohled autorky na devasátky, ale to snad nelze ani vyčítat :)

instageek_cz

Knížka, kterou jsem si koupil čistě na základě „objevení“ (se solidním zpožděním:)) ) profilu Pure devadesátky. Když jsem se teď díval, jak tenhle počin hodnotí ostatní, byl jsem docela překvapený z množství negativních komentářů. Že prý kniha není dostatečně erudovaná, je neobjektivní, autorka selhává, atd.

Tak tedy v první řadě autorka rozhodně neselhává, protože už jen to, že přišla s tímhle zábavným nápadem, který nakonec vedl až ke vzniku fakt pěkně udělaný knihy, zaslouží uznání. Dále nikde neslibuje žádnou sociologickou ani jinou studii, jde prostě „jen“ o střípky vzpomínek (jakoby „našich“, ale samozřejmě ne vždy budete se vším souhlasit), kterým dala celistvý tvar skrze rozdělení na kapitoly. Jo, ty by mohly být obsahově promakanější, ale i takhle se to dá v klidu přežít!:))

Spousta zajímavých věcí se tu zmíní možná až příliš letmo, jenže to je i součástí stylu. Autorka zde píše stručně, s humorem. Díky tomu text odsýpá kulometným tempem, což je taky fajn. Za mě je to opravdu ok, odpočinkové čtení, žádné „definitivní“ bilancování s touhle úžasnou érou.

Určitě jde o super dárek třeba pro rodiče nebo kohokoliv, kdo na devadesátkách ujíždí, protože jako celek to je fakt milá knížka. Především různé dobové fotky jsou perfektní a člověk dnes žasne při pohledu na leták z časů, kdy stál nový počítač běžně i 200–300 000 Kč!!:))

Akorát bych si dovolil nesměle podotknout, že je znát, že to psala holka!:)) Protože „klučičí“ verze devadesátek by myslím si v některých ohledech byla výrazně akčnější, víc zaměřená na popkulturu a méně třeba na módu a na jídlo:)) Takže téma určitě ještě nabízí spoustu dalších možností!:)

Hodnocení: 7,5/10

PS: Jo ale zklamalo mě, že tam nikde nebyla zmíněná databanka!!:)) Fenomén asi tak jednoho týdne, kdy si pamatuju, jak jí ve třídě měli všichni… a pak už o ní nikdo nikdy nepromluvil:))

PPS: Další nejen knižní recenze a zajímavosti čtěte na Instagramu, v profilu.

Renek

Koncept knihy je poněkud chatrný, témata nakousnutá kolikrát velice okrajově a vzpomínky častokrát nevalných kvalit (nuda!). Tři hvězdy za nostalgii, od knihy jsem čekal mnohem více.

Lenka339

Nostalgická vzpomínka na devadesátá léta.