Devadesátky!

kniha od:

Devadesátky! https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421631/bmid_devadesatky-geY-421631.jpg 3.4 204
Koupit Koupit eknihu Bazar

V devadesátých letech jsme se zčista jasna ocitli v době plné nových a lákavých možností. Mohli jsme svobodně podnikat a cestovat, začali jsme sledovat první české komerční televizní stanice, poprvé jsme si objednávali cheeseburgery a smažená křidélka ve fastfoodech, které jsme do té doby znali jen z televizních seriálů. V trafikách nás lákaly nové bulvární, volnočasové nebo erotické časopisy. Začali jsem si zvykat na walkmany, počítačové hry, mobilní telefony a na konci tisíciletí i na pomalý internet. A protože nám v porevoluční dekádě v žilách kolovala euforie svobody, tak jsme se pouštěli i do věcí, které se z dnešního pohledu zdají neuvěřitelné. Ale tehdy se i nemožné stalo možným. Unikátní porevoluční éru, její atmosféru a nezapomenutelné fenomény si připomenete nejen prostřednictvím textů autorky – provozovatelky facebookové a instagramové stránky Pure devadesátky, ale i spoustou unikátních fotografií a také třemi desítkami autorských vzpomínek známých i méně známých osobností. V textech Pavlíny Wolfové, Romana Šmuclera nebo Slávka Boury se tak například vrátíte do let, kdy jsme každou sobotu obědvali u Volejte řediteli. Petr Schönfeld, spoluzakladatel deníku Blesk, vám povypráví o době, kdy měla redakce pouhé čtyři zaměstnance, a se spisovatelem Janem Vodňanským zas zavzpomínáte na období raných devadesátých let, kdy s Josefem Škvoreckým hledal vhodný překlad termínu „sexual harassment”.... celý text

Žánr:
Literatura česká , Historie

Vydáno: , CPress
více info...

Komentáře (59)

Komentáře 59 Recenze 3

katushah
katushah
28.08.2023 4 z 5

Je to jako koláž plná obrázků, útržků a kratších popisků, což se mi dost líbí. Navíc tam najdete plno super věcí z minulosti. Je to fajn.

jiri77
jiri77
28.06.2023 4 z 5

Celkově mě kniha bavila a navodila mi nostalgickou náladu. Pěkně jsem si zavzpomínal na mé roky dospívání a první roky v dospělosti.


Irsaf
Irsaf
28.01.2023 1 z 5

Za me tahle knížka opravdu nestojí za ten čas u ni strávený…
Několikrát jsem chtěla odložit…
Sama bych ji asi vůbec do ruky nevzala, kdyby se nečetla v rámci čtenářského klubu…

kackamy
kackamy
23.01.2023 2 z 5

Pro mě to jako kniha prostě nefunguje. Maximálně jako soubor pěkně sesbíraných dobových fotek s komentářem, který se po chvíli začne opakovat a brzy vyčerpá sám sebe i čtenáře. Výjimku tvořilo pár dobře napsaných vzpomínek více či méně známých osobností. Celkový dojem trochu odbyté knihy se tím ale nerozbil.

sidonka
sidonka
22.01.2023 4 z 5

Zajímavé nostalgické čtení, některé věci jsem si připomněla, jiné mám stále v paměti, knížka zůstává v naší knihovně pro připomínku těchto let

lord-artoo
lord-artoo
14.01.2023 1 z 5

Jsem autorčin ročník a nejspíš ze stejně nepochopitelného důvodu jako autorku mě to k devadesátkám táhne, ačkoli jsem tehdá byl jen prcek a pamatuji si je velmi vzdáleně.

Ke knize jsem se tedy přibližoval s očekáváním něčeho skvělého. Těšil jsem se, že se dozvím něco nového o éře svého srdce. Těšil jsem se na příval nostalgie. Těšil jsem se na vzpomínky, o nichž jsem si myslel, že je už nemám. Nic takového však nepřišlo.

Kniha je snůškou neutříděného obsahu bez jakékoli hloubky. U některých kapitol jsem byl přesvědčen, že bych je dokázal napsat lépe a poutavěji, ač nejsem expert na daná témata. Obrazová příloha mě příliš nezaujala, a tak jsem se vždy paradoxně těšil na vzpomínky, které nebyly z pera autorky, a ty byly... jak kdy, jak kdo, jak co.

Svých žáků se v hodinách literatury vždy ptám, komu by knihu doporučujili, tak tedy: fanouškům devadesátých let, kteří se jimi dlouho nezabývali, a současně nemají moc času na to, aby si všimli, že kniha není moc dobře napsaná. Taková "coffee table book". Škoda jen, že můj coffee table nemá přihrádku na knihy...

alishek
alishek
08.01.2023 3 z 5

Vtipné shrnutí 90.let, zjistila jsem, co věcí jsem zapomněla a věci, které jsem tenkrát ani nevnímala. Jedno přečtení mi však bude stačit a trochu mi vadily chyby v textu.

Andulino
Andulino
30.12.2022 3 z 5

Kniha se mi líbila, její melancholická nota samozřejmě na nás, devadesátkové děti, působí zázračně. Připomněla mi několik fenoménů, na které jsem málem zapomněla, jako jsou teletext, katalog Quelle a Tang. Jednotlivé vzpomínky více či méně známých osobností bych ale klidně zkrátila, ať už jejich počet či délku samotných vzpomínek. Někteří dokázali vyprávět poutavě a vtipně, u ostatních mi to spíš připadalo jako mlácení prázdné slámy. Ke knize se nejspíš vracet nebudu, jedná se ale o dokonalý přehled let mého raného dětství.

Prubner
Prubner
29.11.2022 2 z 5

Hodně povrchní, stručné, neúplné, dá se říct odbyté. Ano, nostalgie na nás, Husákovy děti, funguje, ale asi to měl psát někdo, kdo tu dobu zažil naplno. Hodně věcí z devadesátek v knize chybí, některé informace moc nesedí (např. pořad DO-RE-MI na Nově vznikl jako kopie pořadu Carusošou z Primy, což není vůbec zmíněno). A kritéria výběru vzpomínajících osobností (či spíš jen osob) je mi záhadou, navíc jejich vzpomínky zabírají mnoho místa a většinou jsou o ničem.

MagdaLENKA89
MagdaLENKA89
30.10.2022 5 z 5

Před pár dny jsem si přečetla autorčino Milénium (vyšlo nyní), a chtěla jsem si prohlédnout recenze Devadesátek, prvního dílu, který mám doma také. Jsem ovšem překvapená posledním hodnocením (odpad) - to snad musel psát někdo, kdo nemá k 90. letům žádný vztah. Celkově jsou teď devadesátá léta skloňována všude - jsou o nich točeny podcasty, seriály, filmy, takže chápu, že éra 90. let může už být otravná. Já ovšem na knize od Johany Fundové oceňuji, že se věnuje mně blízkým tématům z pohledu dětství v devadesátkách. Tolikrát jsem se u čtení pobavila a zatoulala ve vzpomínkách do doby před skoro 30 lety. A pokud se nemýlím, byl to i úmysl autorky, který vysvětluje v úvodu. Pokud bych měla porovnat Milénium a Devadesátky, tak pokračování je mi přece jen bližší. Já celkově autorčinu tvorbu oceňuji.

jprst
jprst
22.10.2022 odpad!

Hodně nepovedená záležitost, dost odbytá, text na úrovni žáků nižších tříd základní školy. Okénka známých figur, které se k této době vztahují, jsou také dosti nízké úrovně a jejich vypovídací hodnota je takřka nulová. Zkrátka drek a ztráta času. Takže vyjádření kamaráda, který mi tuto knihu půjčoval se slovy: "Klidně si ji nech", považuji z jeho strany spíše za nepovedený vtípek.

Hwaelos
Hwaelos
20.09.2022 2 z 5

Devadesátky by si určitě kvalitní zpracování zasloužily (a do nějaké míry se to povedlo minimálně Kmenům 90'), ale tohle není ten případ. Jistě, knížka umožňuje nostalgicky se dojímat nad různými symboly doby od tamagoči až po Nagano, ale jde jen o jejich připomínku na pár řádků, než se jede zase dál. Pokud jste devadesátky zažili a nemáte alzheimera, informační hodnota knížky pro vás bude blízká nule. Ze vzpomínkové letargie vás vytrhnou tak maximálně dva-tři informačně hodnotné texty z pera dobových aktérů (např. Slávek Boura vyprávějící o tom, jak šíleně vznikaly nové pořady na Nově).

CAM
CAM
01.08.2022 4 z 5

Krásné připomenutí doby - nejkrásnějšího období mého života - střední škola a první zaměstnání. Takže pro mě nostalgie....vzpomínky.

Doubravka1975
Doubravka1975
24.06.2022 3 z 5

Nápad skvělý, ale zpracování horší. V knize jsou symboly toho desetiletí, což je super a krásná nostalgie, ale na můj vkus hodně kriticky shazována a srovnávána s dnešní dobou. Nevim jestli je ten kritický názor přímo autorky , protože je narozena 1989, takže v tom období jí bylo 1 - 11 let, to přece nemůže mít žádné pořádné vzpomínky na to období. A jo vlastně autorka založila prý na Facebooku skupinu Pure devadesátky, tak má asi info odtamtud. Na fb mám založený profil, ale tuhle skupinu vůbec neznám.
Devadesátá léta byla jízda, všechno zakázané se na nás hrnulo. Byli jsme doslova jak urvaní ze řetězu.
Jen musím zmínit můj oblíbený časopis Dívka, videokazety s filmy namluvené jedním hlasem bez jakékoli intonace, nezbytná trvalá, knížka Milá Sally :):), začátek secohandů a vietnamských tržnic, první nákupy v Rakousku - čokoláda Milka, fáčko, mohérové vlny, volkmeny, dvojčata....
Ty příběhy pro mě většinou úplně neznámých lidí mě také moc nebavily

cleopatra11
cleopatra11
22.04.2022 5 z 5

Krásný návrat do mého dětství. Na skoro veškeré kauzy, fotografie, informace jsem si vzpomněla. Svým způsobem perfektní kniha. Devadesátky byly parádní, ale to pochopí jen ten, který si touto dobou prošel.

Angie_Missfit
Angie_Missfit
22.01.2022 4 z 5

Tohle je prostě pure nostalgie pro všechny, které už dneska straší třicítka, nebo ji mají už chvilku za sebou. S knihou v ruce jsem se zase přenesla do školních časů s bravíčkem pod lavicí, bokovkama do zvonu („vem si košilku, nastydnou ti ledviny!“) a s penálem Fishbone plným taháků, co jsem se většinou neodvážila použít. Do dob, kdy jsem v jídelně rýpala do lepivý bramborový kaše s rybníčkem uprostřed, kdy jsem si do deníčku po večerech psala, jaký mě během dne postihly „děsný trapasy“, kdy jsem o matice tajně koukala na „svýho idola“, kterej mě úspěšně ignoroval, a kdy jsem po vyučování spěchala domů, abych stihla TV maraton složený ze Sabriny, mladé čarodějnice, Hvězdné brány, Čarodějek a podle nálady i Ochránce. Potěšila mě kapitola o gastronomii (protože kdo tehdy nechtěl narozeninovou oslavu v Mekáči?) a připomněla jsem si znělku Family Frostu a všechny ty supr polotovary, co byly tak toxický, že už se dneska neprodávaj. Líbila se mi i kapitola o médiích a samozřejmě ta o tehdejší nesmrtelný šustivý módě v pekelně pestrobarevných barvách.
Kniha mapuje fenomény tehdejšího života včetně mnoha úsměvných bizárů, a zároveň obsahuje vyprávění řady osobností, které vzpomínají na vlastní příběh z doby „mejdanu bez pravidel“. Z těch jsem měla smíšené pocity. Na jedné straně byla řada docela zajímavých, zábavných, nebo takových, které se mi líbily, protože jejich autoři jsou prostě Pure 90´s legendy. Na druhé straně se našly i příspěvky nudné, bezobsažné, nebo vyloženě chvástavé. Neříkám, že není v pořádku být hrdý na své úspěchy, ale někteří z toho vylezli jako adepti na zlatýho bludišťáka v kategorii Samožer. Plácat se po ramenou za to, že jste udělali kariéru v době, kdy v podstatě kdokoli mohl dělat cokoli, a kdy jste se mohli s trochou štěstí i jakožto profesní tabula rasa dostat k příležitostem, ke kterým dneska nepřičichnete ani se třemi VŠ diplomy a hustě popsaným CV? Trochu skromnosti by možná neškodilo. Texty takových autorů bohužel vytvářely knize hluchá místa, protože kromě sdělení „jsem nejhustější na světě“ neobsahovaly vlastně nic. Ke konci pak kniha trošku ztrácí tempo a spíš zkratkovitě líčí další složky devadesátkové esence, ale můj celkový dojem z knihy je dobrý. Takže díky za to vzpomínání, a teď už si jdu za zvuku znělky z Beverly Hills 902 10 do vlasů frknout nějaký sponky s motýlama.

Kekik
Kekik
30.12.2021 5 z 5

Jsem ročník 1991 a velmi ráda vzpomínám na své dětství. Tenkrát to byly časy! Nám, současným +/- třicátníkům, vykouzlí tato kniha nostalgický úsměv na tváři. A připomene pár zapomenutých vzpomínek. Za to autorce děkuji.

Některé vzpomínky slavných (pro mě občas cizích) osobností moc potěšily. Ale některé byly zbytečné. Spíše se jen autoři vzpomínek chvástali, co dokázali.
Fotografie jsou krásné. Stránka z Bravíčka potěšila. Přečetla jsem ji, jak jinak. Vždyť tuto rubriku jsem měla v tomto časopise vždy nejraději.
Kniha má své mouchy. Jako například přílišného užití slova bizar. Dále "pomluva" mého kdysi oblíbeného pořadu DO-RE-MI a Tak neváhej a toč! Ale to jen subjektivní názor. Já ty pořady prostě zbožňovala. A také mě zarazilo, že autorka napsala o brýlích s tmavnoucími sklíčky, že jsou odporné. Myslím, že lidem s brýlemi hodně pomohly při velmi slunných dnech. Ale opět je to jen můj názor. Poslední stránky jsou napsané rychlou jehlou. Takové odbyté.

Andrée
Andrée
01.12.2021 3 z 5

Čágo belo šílenci!

Dáme pogy? Taky Vám chcíplo tamagoči?
Zavzpomínala jsem si, pobavila jsem se. Pure devadesátky, to byly časy. Ty cool hadry, seriály to bylo dětství. Neměnila bych.

Mám chuť na kuře s broskví!

xmilek
xmilek
05.10.2021 4 z 5

Nostalgie jako řemen. Bylo to příjemné připomenutí toho, jak jsme si v devadesátkách žili. Tematicky rozporcovaná kniha od gastronomie, přes technologie až po kulturu. Každá kapitola je doplněna vzpomínkami různých osobností nejen té doby.

Radous
Radous
08.08.2021 3 z 5

Sonda do rané minulosti... pár tematických okruhů, nad jejichž obsahem se musí člověk čas od času zasmát (to když vaše vzpomínka přesně odpovídá... což se mi na několika místech stalo), nebo podivit. Faktem je, že člověk, který tato léta plným uvědoměním nezažil, si to listování asi tolik neužije (a nebo bude právě podiven). Já jsem v první polovině devadesátek vlezl na základku, takže jsem z toho něco měl. Nicméně víc to přeci jen ocení ročníky o dekádu starší.

babyboar
babyboar
12.07.2021 4 z 5

Hvězdičky dávám především z lásky a nostalgie k době svého dětství. Kniha vznikla jako tištěná podoba nostalgické stránky na Facebooku a nemá žádné vyšší ambice býti historickou či politickou literaturou. Je určena těm, kteří "devadesátky" žili a zažili. Což mi přijde fajn a asi si ji i jednou koupím do své knihovničky. Tedy pokud vyjde znovu bez těch ohavných překlepů a některých i faktických chyb.

Knižní střípky
Knižní střípky
19.06.2021 3 z 5

Tuto knihu jsem si půjčila v knihovně jako takovou přípravu na autorčinu novinku HEZKÝ, ALE NAROVNEJ SE!
A musím říci, že to byla totální nostalgie. Něco mě bavilo více, něco méně, ale v celkovém souhrnu to byl fajn výlet do doby mého dospívání. Připojil se k němu i můj muž a vzpomínali jsme spolu.

madlenka3189
madlenka3189
03.06.2021 4 z 5

Devadesátky miluju a profil @puredevadesatky taky, takže kniha mě nesměla minout. :) I když jsem měla větší očekávání, kniha mě nezklamala. Hodně věcí jsem si oživila a krásně zavzpomínala (a taky se moc těším, až jednou tuhle dobu/knihu budu ukazovat svým dětem). Naopak bych vytkla rychlé prolítnutí témat a dle mého i spoustu chybějících - prostě je to takové moc letem světem. Články známých osobností bych sna di vynechala, už jen proto, že se tam často jen opakovaly témata z předchozích stránek. Občas mi i vadil až moc si subjektivní pohled autorky na devasátky, ale to snad nelze ani vyčítat :)

instageek_cz
instageek_cz
31.05.2021 4 z 5

Knížka, kterou jsem si koupil čistě na základě „objevení“ (se solidním zpožděním:)) ) profilu Pure devadesátky. Když jsem se teď díval, jak tenhle počin hodnotí ostatní, byl jsem docela překvapený z množství negativních komentářů. Že prý kniha není dostatečně erudovaná, je neobjektivní, autorka selhává, atd.

Tak tedy v první řadě autorka rozhodně neselhává, protože už jen to, že přišla s tímhle zábavným nápadem, který nakonec vedl až ke vzniku fakt pěkně udělaný knihy, zaslouží uznání. Dále nikde neslibuje žádnou sociologickou ani jinou studii, jde prostě „jen“ o střípky vzpomínek (jakoby „našich“, ale samozřejmě ne vždy budete se vším souhlasit), kterým dala celistvý tvar skrze rozdělení na kapitoly. Jo, ty by mohly být obsahově promakanější, ale i takhle se to dá v klidu přežít!:))

Spousta zajímavých věcí se tu zmíní možná až příliš letmo, jenže to je i součástí stylu. Autorka zde píše stručně, s humorem. Díky tomu text odsýpá kulometným tempem, což je taky fajn. Za mě je to opravdu ok, odpočinkové čtení, žádné „definitivní“ bilancování s touhle úžasnou érou.

Určitě jde o super dárek třeba pro rodiče nebo kohokoliv, kdo na devadesátkách ujíždí, protože jako celek to je fakt milá knížka. Především různé dobové fotky jsou perfektní a člověk dnes žasne při pohledu na leták z časů, kdy stál nový počítač běžně i 200–300 000 Kč!!:))

Akorát bych si dovolil nesměle podotknout, že je znát, že to psala holka!:)) Protože „klučičí“ verze devadesátek by myslím si v některých ohledech byla výrazně akčnější, víc zaměřená na popkulturu a méně třeba na módu a na jídlo:)) Takže téma určitě ještě nabízí spoustu dalších možností!:)

Hodnocení: 7,5/10

PS: Jo ale zklamalo mě, že tam nikde nebyla zmíněná databanka!!:)) Fenomén asi tak jednoho týdne, kdy si pamatuju, jak jí ve třídě měli všichni… a pak už o ní nikdo nikdy nepromluvil:))

PPS: Další nejen knižní recenze a zajímavosti čtěte na Instagramu, profil instageek_cz, díky!:)

Renek
Renek
02.05.2021 3 z 5

Koncept knihy je poněkud chatrný, témata nakousnutá kolikrát velice okrajově a vzpomínky častokrát nevalných kvalit (nuda!). Tři hvězdy za nostalgii, od knihy jsem čekal mnohem více.

Lenka339
Lenka339
11.03.2021 3 z 5

Nostalgická vzpomínka na devadesátá léta.

stajka
stajka
02.03.2021 5 z 5

Pro zhodnocení si dovoluji použít citaci z knihy: "Kdo jednou ochutnal devadesátky, nikdy na ně nezapomene." Tuto knihu tedy ocení lidé, kteří si chtějí na devadesátky zavzpomínat.

Asteroid
Asteroid
01.03.2021 5 z 5

Devadesátky pobavily, takže asi splnily svůj účel. Předpokládám totiž, že jiný cíl než pobavení neměly a asi mi to ani tolik nevadí. Koneckonců odkrývání devadesátkových mafiánských kauz se věnují jiné publikace a nebo podcasty, tuším, že teď je nějaký na Seznamu od Klímy. Jak už někdo psal, jsou tam překlepy, korektor odvedl špatnou práci. Dal bych jen 4 hvězdy, ale dost mě pobavily nějaké fotky, které jsem do té doby neviděl, tak dám pět, ač kniha jako celek si zasluhuje jen 4 hvězdy.

Podravka
Podravka
21.02.2021 1 z 5

Devadesátky! měly slušný potenciál stát se kultovní knihou. Bohužel Johana Fundová selhala téměř po všech stránkách a její prvotina je na úrovni mých slohových prací na prvním stupni základní školy. Hlavní problém spatřuji v tom, že autorka jednoduše nemá dostatečnou erudici o problematice popkulturních fenoménů v devadesátých letech a její výpověďi jsou jen velmi povrchní popisy dobových reálií. Devadesátky! dramaturgicky naprosto zklamaly a kdyby byli k jednotlivým kapitolám osloveni fundovaní autoři, tak to mohlo skvěte fungovat. Ano, jsou zde „vzpomínková“ okénka známých i méně známých figur, která se ke každému devadesátkovému fenoménu vztahují. Jsou to však povětšinou historky na úrovní pořadu Čtveráci, které mají dost často nulovou vypovídající hodnotu o tehdejší době. Kapitolou samo o sobě je pak grafické a jazykové zpracování. Jasně, Vánoce se blížily a bylo třeba železo kout, ale těch překlepů a prázdných nevyužitých stránek. To by jeden blil. Ano, i já jsem podlehl nostalgické náladě a jako dítě devadesátek jsem dílko zakoupil. Nicméně to, co šlapalo docela obstojně jako instagramový projekt, kde stačilo vygooglovat fotku a přidat #hastagy, zde ve formě knihy nemá šanci. Raději doporučuji sáhnout po speciálním vydání Respektu s názvem Zlatá devadesátá ze září 2017, kde to novináři naštěstí zvládli na výbornou.

Dancozz
Dancozz
09.02.2021 3 z 5

Jsem ročník 91, tudíž devadesátky tvoří třetinu mých vzpomínek, a to těch, které jsou zkreslené dětským pohledem na svět a naivitou. Asi hlavně proto mě tahle knížka v mnoha ohledech nadchla a hodně bavila, protože to prostě byla "čistá nostalgie" a vzpomínka na moje dětství.

Kapitoly psané autorkou se četly samy a ilustrace v podobě fotek to všechno perfektně doplnily.

Co se týká vzpomínek od více i méně známých lidi napříč společností a obory, některé jsou povedené, jiné už méně. Bohužel to někteří přispěvatelé pojali spíše jako prostor pro chlubení se vlastními úspěchy, což celou knížku sráží trochu dolů. Abych ale nekřivdila, některé jsou moc povedené a poskytují zase trochu jiný pohled na danou dobu.

Kri-kri
Kri-kri
22.01.2021 odpad!

Naprosto amatérská a totálně odfláknutá kniha psaná subjektivním pohledem pubertální pražské kavárnice, která skrze svůj nízký věk z valné části 90. léta ani pořádně pamatovat nemůže, tudíž alespoň co se kultury a televizní zábavy tehdejší doby týče, vybrala z ní výhradně nejkomerčnější americké braky, z nichž naprostá většina na našich obrazovkách oxiduje dodnes, čímž de facto nejsou specifické pro devadesátá léta. Jelikož jsem vášnivým příznivcem všemi našimi TV stanicemi dlouhodobě diskriminovaných retro seriálů, považuji za neomluvitelné nezmínit v knize takové seriálové skvosty a kultovní záležitosti, na nichž má generace (jsem ročník 1981) v 90. letech vyrůstala, jako např. Opičí král, Dobrodruzi z vesmíru, Candy Candy, Covington Cross, ze seriálů pro mládež kdysi velmi sledovaný francouzský sitcom Helena a její chlapci, na něj navazující Rozmary lásky a další francouzské sitcomy vysílané v polovině 90. let na Premiéře (První polibky, Dívky od vedle). Přitom ale Esmeraldu, která se na naše obrazovky dostala až na přelomu tisíciletí (český dabing je z roku 1999) si ve své knize vynechat neodpustila. Navíc, když jsem na toto vše autorku knihy upozornil v komentáři pod videem na Youtube propagující její knihu, ani po přečtení nebyla schopna jakkoliv zareagovat, uznat svoji chybu a přijmout kritiku od těch, kteří devadesátá léta pamatují mnohem lépe než ona. Za to naprosto neobjektivní neumětelství, politickou zaujatost, neprofesionalitu a velmi omezenou znalost kultury 90. let zúženou na americkou komerční tvorbu musím udělit nejnižší hodnocení. Kniha této autorky ani zdaleka není o všem, co 90. léta přinesla, je pouze nehoráznou propagací amerikanizace a komercializace, zatímco vše, co pod to nespadá záměrně zcela vynechala.

ellescorpio
ellescorpio
17.01.2021 3 z 5

Nápad-super. Provedení-zklamání. Neucelené, neobjektivní. Taková koláž bez nějaké linky. Témat, fotek je nespočet (patrno i z diskusní skupiny) a pro mě by bylo zajímavější více vytěžit z tématu a materiálů, místo fůry nostalgických vzpomínek. Autorčiny texty mi to odfláknuté, stylisticky taky žádná hitparáda, jak sloh na základce. Vadily mi různé rámečky, kvůli kterým text absolutně nenavazoval a při přechodu na další stránku to nemělo hlavu patu. Hvězdičku navíc dávám za fotky.

Peetee
Peetee
11.01.2021

Knihu jsem dostala jako dar, je to hezký návrat do mého dětství, spousta obrázků a zvláštního čtení. Spousta vzpomínek známějších osobností, ale nejsou úplně top strop. Čekala jsem od knihy víc. A když se podívám na grafické zpracování knihy, tak mé grafické srdce krvácí... Přijde mi, jako by knihu nikdo neredigoval a díky známostem byla vydána tak, jak byla sepsána.

Monačte
Monačte
11.01.2021 4 z 5

V devadesatkach jsem prozila detstvi i zacatek puberty, tahle knizka mi tedy nemohla chybet! Velka spousta obrazoveho materialu zpusobuje nostalgickou naladu a nadsenim otevrenou pusu. Znate ten pocit, kdyz objevite u rodicu staré časopisy? Tahle knížka působí stejně. Jen tedy bohužel minimálně polovina vybraných textů osobností není zdaleka tak zajímavá, jak bych čekala. Možná by se vyplatilo mít více “zákulisní” příběhy než “celebrití”. Každopádně pokračování o miléniu musím mít taky!

pestas
pestas
04.01.2021 4 z 5

Cira nostalgie, me detstvi a zacatek puberty.... U nekterych kapitol bych mozna videla rada vice obsahu a fotek, ale to je jen drobnost. Ke konci mi ale prislo, ze kapitoly jsou takve honem honem uz to musim ukoncit nebo musim se vejit do poctu stran... Alespon tak na me pusobila treba poslesni kapitoloa ohledne sportu a kultury...

Moňule13
Moňule13
03.01.2021 3 z 5

Protože jsem v devadesátkách vyrůstala, byla pro mě knížka skvělým návratem do dětství a puberty :) Jen mě trochu mrzí, že byl až moc velký prostor věnovaný vzpomínkám a příspěvkům různých českých osobností, které mě moc nebavily, a méně bylo fotek a příliš krátké texty týkající se přímo jednotlivých hesel.

perlas.ps
perlas.ps
02.01.2021 5 z 5

Obrovska nostalgie. Knihu jsem precetla jednim dechem, cteni vyborne navodilo atmosfera 90.let.

Schuminka
Schuminka
01.01.2021 3 z 5

Škoda, že půlka knihy se skládá ze vzpomínek lidí, kteří si spíše honí ego, jací byli v 90. letech machři, než aby ty jejich příspěvky měly nějakou přidanou hodnotu. Všeobecné texty na různá témata jsou pak hezkou připomínkou pro ty, kteří devadesátky alespoň jako děti zažili.

LuckyVagabond
LuckyVagabond
22.12.2020 5 z 5

I já si nechal touto knihou naordinovat silnou dávku nostalgie z mého dětství. Člověk si ani nevšimne, jak rychle se věci mění. Kniha potěšila a současnost zkrásněla :)

blackoutzuzi
blackoutzuzi
21.12.2020 3 z 5

Tohle je taaaak ideální dárek pro všechny, co vyrůstali v devadesátkách! Při čtení a prohlížení všech fotek jsem pocítila úplně brutální záchvěv nostalgie! Bomba :D I když zpracování není úplně stoprocentní, autorčin text mě místy příliš nebavil, ale to vykompenzoval ten pocit, který mi knížka navodila:))))