lenikhor lenikhor komentáře u knih

Orlické hory známé i neznámé Orlické hory známé i neznámé Petr David

Přehledně uspořádaná kniha na jednotlivé oblasti Orlických hor, což je praktické. Autoři již vydali několik knih o českých a moravských horách ve stejné edici a s podobným členěním. Oceňuji, že kniha je plná kulturních a historických zajímavostí a pověstí. Chybí mi současná praktická turistická doporučení, musím ale uznat, že ta si lze najít na internetu...

07.06.2023 2 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Překvapilo mě, že kniha je dost napínavá. Oproti foglarovkám je znát posun doby, děj je přizpůsobený dnešnímu čtenáři. Líbí se mi i atmosféra Prašiny, kde se "zastavil život" v 19. století, jelikož čtu ráda knihy o Praze 19. století...

31.05.2023 4 z 5

Lidka z Malé Strany Lidka z Malé Strany Libuše Štědrá

Milé čtení. Jedná se o vzpomínky na dětství a dospívání "Lidky", což je maminka autorek této knihy. Mám ráda vyprávění o Praze 19. nebo začátku 20. století a nejlépe o běžném životě, což v této knize bylo bohatě naplněno. Navíc se jedná o autobiografické vzpomínky, které se nebály popsat i dost osobní prožívání, hlavně po rozvodu rodičů. Pro mě to byla pěkně napsaná kniha, díky které jsem si lépe představila běžné starosti lidí v období okolo 1. světové války.

29.05.2023 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Opět pohodové, lehce napínavé čtení. Už je to 8. díl ze série s detektivem Bergmanem, ale pořád je to psáno uvěřitelně. Když jsem se dočetla, že se děj bude odehrávat v jihomoravských mokřadech a bude o ptačí rezervaci, tak se mi prostředí zdálo pro mě nezajímavé. Nakonec jsem se ale dozvěděla zajímavosti z ptačí i rostlinné říše a nebyla jsem z výběru prostředí zklamaná, ba naopak.

22.05.2023 5 z 5

Šumava s dětmi Šumava s dětmi Eva Kamitzová

Pěkně a jednoduše zpracované tipy na výlety po Šumavě. Je to psáno s ohledem na malé děti - zda lze trasu zvládnout s kočárkem, jak je dlouhá, kde je možné se občerstvit a kde zaparkovat. Doplněno moc pěknými fotografiemi. Jednoduché, přehledné a přínosné - i pro rodiny s většími dětmi.

18.05.2023 5 z 5

Soucit musí stranou Soucit musí stranou Luděk Kubát

Moje první kniha od tohoto autora a určitě si přečtu další. Zaujala mě zápletka z prostředí sběratelů minerálů, což mě nalákalo a nezklamalo. Líbí se mi způsob psaní, který sedí na české prostředí a je uvěřitelný a místy i humorný.

04.05.2023 5 z 5

Portrét neznámé ženy Portrét neznámé ženy Daniel Silva

Jelikož už je to moje jedenáctá kniha ze série s Gabrielem Allonem, tak musím zhodnotit, že je trochu slabší než předchozí knihy. Sice bylo milé si zopakovat staré známé postavy z minulosti špiona v penzi, ale hodně věcí se opakovalo. Vlastně i hlavní motiv tohoto příběhu - mistrovské padělání obrazů starých mistrů a trh s uměním už bylo použito v románu "Ukradený Caravaggio". Ale i tak to bylo milé, lehce napínavé čtení.

26.04.2023 4 z 5

Vzpomínkomat 2 Vzpomínkomat 2 Zuzana Kučerová

Takové "laskavé" zavzpomínání na doby minulé. Oceňuji množství drobných osobních vzpomínek obyčejných lidí na běžné životní situace. Líbilo se mi i množství dobových fotografií.

12.04.2023 4 z 5

Jakub a obří broskev Jakub a obří broskev Roald Dahl

Nápad dobrý, ale tato kniha ani mě ani syna nebavila tak jako jiné knihy od R. Dahla, např. Prevítovi nebo Karlík a továrna na čokoládu.

28.03.2023 3 z 5

Vrah je v každém z nás Vrah je v každém z nás Lucie Bechynková

Celkem zajímavá kniha. Podle mě některé pasáže jsou psány více jako rozhovor a některé jako dlouhý monolog, což na mě působilo neuspořádaně. Nicméně vyprávění o reálných případech a jejich vyšetřování vás vtáhne do práce pražské mordparty. Je to tak poutavě napsáno, že vás to bude nutit tipovat si pachatele...

27.03.2023 3 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Knihu jsem dočetla, i když mě zarazilo množství čtenářů, kteří to nedali :-). Oceňuji autorčinu práci, kterou vynaložila při zkoumání historických zápisů v archivech apod. U čtení některých pasáží mě překvapila brutalita, se kterou minulý režim pronásledoval věřící lidi. I přesto mně nakonec kniha vyzněla celkem pozitivně.

22.03.2023 5 z 5

Ukrajina na dosah: Kronika války v mozaice lidských příběhů Ukrajina na dosah: Kronika války v mozaice lidských příběhů Irina Korotyč

Díky této knize s konkrétními příběhy skutečných osob jsem si mohla udělat ucelenější představu o válce na Ukrajině. Možná se můžeme poučit i my nebo si uvědomit životní priority. Napadá mě třeba to, že ve válce majetek a předměty naprosto ztrácejí svojí cenu. Jak bylo vidět z většiny uvedených příběhů, utíkající si stihli sbalit často jen malé zavazadlo, někdy skoro nic a byli rádi, když mezi střelbou vůbec mohli odjet... Silně na mě zapůsobil příběh doktorky Viktorie Obidinové, která pečovala 2 měsíce o raněné v krytu oceláren Azovstal a přitom se tam s ní schovávala její malá dcera Alisa a kvůli ní se snažila statečně na sobě nedat znát stres. 11. května se jim podařilo dostat z krytu, ale matku okupanti odvedli "na filtraci". Byla v zajetí 5 měsíců, a pak naštěstí propuštěna při výměně zajatců. Takových silných příběhů je v knize hodně.

23.02.2023 5 z 5

Pod štítem Charkova - Autentické svědectví z obléhaného města Pod štítem Charkova - Autentické svědectví z obléhaného města Darja Stomatová

Než jsem knihu začala číst, myslela jsem si, že bude vysvětlovat příčiny války na Ukrajině a obsahovat nějaké politické komentáře apod. Ale byla jsem mile překvapena, že je kniha napsána "akčně" a hodně pocitově - střídají se vždy popisy událostí očima Darji jakožto reportérky a mladé ženy a očima Honzy, kameramana a zkušeného válečného reportéra. Některé postřehy byly určitě hodně osobní, což obdivuji, např. přiznání si toho, jak oba autory účast ve válce ovlivnila. Teď začínám číst knihu "Ukrajina na dosah" a musím říct, že příběhy obyčejných lidí na Ukrajině + ukázky z tisku jsou hodně silné kafe a díky těmto příběhům si můžete udělat lepší obrázek o současné nelehké situaci Ukrajinců.

20.02.2023 5 z 5

Říkaj mi Tonka Šibenice Říkaj mi Tonka Šibenice Egon Erwin Kisch

Jedná se o výbor z díla slavného "zuřivého reportéra", který zahrnuje ukázky z jeho tvorby už od r. 1903 až po rok 1946/47. Mně se líbí povídky a fejetony s pražskou tematikou, např. "Jedová chýše" nebo "Noc v útulně pro bezdomovce". V téhle reportáži z útulny pro bezdomovce, ale i třeba z povídky "Srostlé sestry" je dobře vidět Kischův novinářský talent, to jak uměl improvizovat a takříkajíc se všude "vetřít", aby získal senzační zprávy pro své noviny. Akorát mi přišlo zbytečné, že je do tohoto výboru zařazeno dvojí zpracování Nanebevzetí Tonky Šibenice, které je skoro stejné...

13.02.2023 4 z 5

Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Viktorín Šulc

Kniha pojednává o nejotřesnějších a mediálně nejsledovanějších kriminálních případech, které musel pan vyšetřovatel Markovič řešit. Přesto je napsána citlivě. Asi právě pro svůj lidský přístup byl oblíbeným kriminalistou. Některé příběhy (Hojer, spartakiádní vrah Straka, Vladimír Tekvert...) jsou popsány i v knize Petra Šámala: "Kriminalista : legenda pražské mordparty deviantům na stopě", takže si můžete udělat o případech ucelenější obraz.

23.01.2023 5 z 5

Naše povedená mamička Naše povedená mamička Hana Heřmánková

Celkem zajímavé životní vzpomínky ze života autorky. Hodně vzpomínek bylo na autorčinu maminku. Některé byly vtipné, jiné i dost osobní. Kniha mi přijde chaoticky napsaná, zvlášť v druhé polovině.

06.01.2023 3 z 5

S chutí po Česku S chutí po Česku Michaela Bugrisová

Netradičně a moderně pojatý průvodce po různých koutech naší země. Není to nějak vyčerpávající výčet všech známých atraktivit, spíš z každého kraje jen 3 nebo 4 místa, ale zato ta, která jsou podle autorky zajímavá a třeba ne až tak přecpaná turisty. Líbilo se mi, že autorka se v každém místě ptala místních co by jí doporučili oni osobně vidět a kde jim chutná nebo kam zvou své přátele.

03.11.2022 5 z 5

Galerie zločinu Galerie zločinu Miroslav Kučera

Kniha stojí za přečtení, aspoň pro ty, kteří mají rádi pozadí českých zločinů minulých dob. Jsou to příběhy psané očima kriminalisty - člena pátracího oddělení kriminální federální ústředny. To mi právě bylo sympatické, že to bylo pojaté s osobními vzpomínkami autora, jeho lidským přístupem a nasazením. A navíc většina z těch popisovaných případů se stala v 70. a 80. letech minulého století, což je zajímavá sonda do života v této době...

31.10.2022 5 z 5

Musela jsem zabíjet Musela jsem zabíjet China Keitetsi

Silný příběh. Čekala jsem dle recenzí, že to bude hodně o krutostech v africkém pojetí válčení, což tedy bylo, ale také je to neuvěřitelný příběh "bojovnice" - nejen za přežití v krutých podmínkách, ale hlavně to, jak dokázala jít za svým snem o životě v lepších podmínkách. Myslím, že autorka vynechala spoustu podrobností a určitě i to co napsala, muselo být obtížné sdílet s ostatními. Svým nasazením snad pomůže i jiným dětem a ženám s podobným osudem...

20.10.2022 4 z 5

Pražské mordy 2 - Skutečné kriminální případy z let první republiky (1918–1938) Pražské mordy 2 - Skutečné kriminální případy z let první republiky (1918–1938) Dan Hrubý

Je to hodně poutavě a čtivě napsáno. I přes velký rozsah stran (405) se dá kniha přečíst rychle. Líbilo se mi, že je v knize použito hodně dobových článků z novin, dokonce jsem si jeden i vyhledala v databázi digitální knihovny (ndk.cz) a opravdu se jedná o přesné citace. Takže oceňuji, že si dal autor práci a snažil se čtenářům předložit fakta z dobového tisku...

17.08.2022 5 z 5