lenikhor lenikhor komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Knihu jsem dočetla, i když mě zarazilo množství čtenářů, kteří to nedali :-). Oceňuji autorčinu práci, kterou vynaložila při zkoumání historických zápisů v archivech apod. U čtení některých pasáží mě překvapila brutalita, se kterou minulý režim pronásledoval věřící lidi. I přesto mně nakonec kniha vyzněla celkem pozitivně.

22.03.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Čtivě napsaná kniha o nelehkém životním údělu hlavní hrdinky. Možná se to někomu zdá přitažené za vlasy, ale poválečná doba a začátek 50. let byly z dnešního pohledu drsná doba, zvlášť v pohraničních vesnicích a městečkách. Navíc přistěhovalci často neměli skoro žádné vzdělání ani peníze. Aspoň si po přečtení této knihy můžeme vážit dnešního "blahobytu".

23.10.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Kniha se čte opravdu jedním dechem. Je dobře, že autorka měla odvahu zpracovat tak ožehavé téma. Třeba to pomůže, abychom byli všímavější. Neváhejte jestli knihu číst nebo ne, literární zpracování je skvostné.

05.08.2023 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Fascinující kniha. Dlouho jsem knihu odkládala a letos se mi hodila do čtenářské výzvy. Je vidět, že si autorka dala dost práce s hledáním materiálů v archivech. Ale naštěstí je to čtivý příběh, a to pečlivě promyšlený, ne jen různá fakta z etnografie. Doporučuji přečíst si i nějaké další informace k této tematice, např. příběh syna Irmy Gabrhelové - https://www.memoryofnations.eu/cs/gabrhel-jozef-20210930 nebo knihu "Žítkovské čarování" od Jiřího Jilíka.

12.02.2024 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Četli jsme se synem jako "povinnou" četbu pro 6. ročník ZŠ. Zjistili jsme, že první vydání vyšlo už v roce 1942. Shodli jsme se, že se nám kniha (a samozřejmě i filmové zpracování) oběma líbí a je vtipná dokonce i pro jedenáctileté dítě.

18.12.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Opět pohodové, lehce napínavé čtení. Už je to 8. díl ze série s detektivem Bergmanem, ale pořád je to psáno uvěřitelně. Když jsem se dočetla, že se děj bude odehrávat v jihomoravských mokřadech a bude o ptačí rezervaci, tak se mi prostředí zdálo pro mě nezajímavé. Nakonec jsem se ale dozvěděla zajímavosti z ptačí i rostlinné říše a nebyla jsem z výběru prostředí zklamaná, ba naopak.

22.05.2023 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Nádherná kniha přibližující život na americkém jihu ve 30. letech. Plno myšlenek je hlubokých a stále platných.

11.04.2024 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Pěkná detektivka, tentokrát z Norska. Nevadí mi, že se neodehrává v českém prostředí, aspoň jsem se něco dozvěděla o Sámech a jiné zajímavosti. Akorát mi trošku vadilo, že vyšetřovatel Bergman umí perfektně anglicky, aby se mohl v Norsku při svém soukromém vyšetřování se všemi domluvit a v knize "Ostrov šedých mnichů" zase umí perfektně německy... Ale chápu, že to asi nešlo udělat jinak, pokud autorka chtěla děj zasadit jinam než do Čech. Vraha jsem si zase netipla, takže za mě to bylo napínavé až do konce.

31.07.2023 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Hodně silné téma knihy - Rumunsko roku 1989. Překvapilo mě, že se měli obyčejní Rumuni za totalitní vlády diktátora Ceausesca tak zle. Jako dítě pamatuji socialismus i revoluci v roce 1989, ale nikdy jsme neměli hlad nebo zimu nebo takový strach před tajnou policií... Takže oceňuji to, jak si autorka dobu a reálie nastudovala a my se můžeme něco o této nepěkné době dozvědět.

24.07.2023 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Přečetla jsem si knihu po shlédnutí rozhovoru Niny Špitálníkové v pořadu Hyde Park Civilizace (https://www.ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hyde-park-civilizace/224411058090309/). V knize je více podrobností z rozhovorů, které autorka vedla s uprchlíky, a které v pořadu jen naznačila. Jsou to pro nás nepředstavitelné osudy. Podle mě dobře vybrala různé typy uprchlíků, aby si čtenář mohl udělat co nejucelenější obrázek o historii a současnosti Severní Koreje.

20.03.2024 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Čtivá kniha to je, prostředí Luhačovic a jejich okolí je určitě čtenářsky lákavé. Vlastně kvůli této lokalitě jsem po knize sáhla. Tajemná atmosféra knize také nechybí. Jen kdyby si autorka víc pohrála se závěrečnou částí.

16.02.2024 3 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Nejdřív jsem se nemohla úplně ponořit do příběhu, ale když jsem překonala tak 100 stránek, začínala být kniha čtivá. Autor se víc věnoval historii vzniku vily, trochu méně už pak pozdějším osudům. Ale i tak to je zajímavé pojetí, kdy na existenci jednoho domu lze přiblížit čtenářům různé dějinné epochy našeho národa.

17.10.2023 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Překvapivě pohodová detektivka. Vyšetřovatel Josef Bergman tentokrát tráví svou dovolenou na jednom holandském ostrově, kde pomáhá své dávné přítelkyni vyšetřit vraždu jejího manžela. Líbilo se mi propojení tajemství z minulosti se současností. Vraha jsem si jako obvykle netipla správně, zato jsem tušila, že český vyšetřovatel případ vyřeší za své holandské kolegy :-)

05.07.2023 4 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Překvapilo mě, že kniha je dost napínavá. Oproti foglarovkám je znát posun doby, děj je přizpůsobený dnešnímu čtenáři. Líbí se mi i atmosféra Prašiny, kde se "zastavil život" v 19. století, jelikož čtu ráda knihy o Praze 19. století...

31.05.2023 4 z 5

Poutavě napsaný příběh ženy, která neměla úplně jednoduchý život. Oceňuji, že autorka píše velice čtivě. Mám ráda příběhy psané podle skutečnosti, proto jsem ráda, že jsem narazila na knihu "Zámečky a tvrze Jižních Čech aneb Jak se na nich žije dnes" 3. díl, kde je asi 40 stran věnováno zámku v Bratronicích. Hodně místa i dobových fotografií je věnováno právě Blance Battaglia.

07.02.2022 4 z 5

I po 94 letech od prvního vydání Povídek z jedné kapsy (1929) je to pořád skvostné dílo.

08.12.2023 5 z 5

Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Viktorín Šulc

Kniha pojednává o nejotřesnějších a mediálně nejsledovanějších kriminálních případech, které musel pan vyšetřovatel Markovič řešit. Přesto je napsána citlivě. Asi právě pro svůj lidský přístup byl oblíbeným kriminalistou. Některé příběhy (Hojer, spartakiádní vrah Straka, Vladimír Tekvert...) jsou popsány i v knize Petra Šámala: "Kriminalista : legenda pražské mordparty deviantům na stopě", takže si můžete udělat o případech ucelenější obraz.

23.01.2023 5 z 5

Kremelská kandidátka Kremelská kandidátka Jason Matthews

Je to závěrečný díl trilogie s hlavní hrdinkou Dominikou Jegorovovou, a podle mě je lepší si přečíst postupně všechny díly, protože děj na sebe navazuje. Čekala jsem happy end, ale v téhle branži to tak prostě nechodí... Už od prvního dílu trilogie jsem si říkala, jestli autor nepřehání s tím, jak ve svých knihách podává vliv politiky na dění v současném Rusku. Ale myslím, že skutečnost je ještě šílenější. Škoda, že už autor nenapíše další pokračování...

10.01.2022 5 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Propracovaný příběh a přestože má kniha přes 500 stran, děj vás vtáhne do víru historických událostí na pozadí příběhu. Líbí se mi, že autorka použila několik reálných postav a událostí. Alicina síť opravdu existovala. Překvapilo mě, jak to měly ženy špionky v první světové válce náročné - nejen riziko se špehováním, ale ten boj o uznání veřejnosti, v podstatě na ně bylo nahlíženo jako na světice nebo poběhlice.

02.03.2024 5 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Přes svůj objem je to velmi čtivá kniha, která vás vtáhne do děje. Líčení běžného života chudých obyvatel Benátek nebo Říma, a pak vylíčení fanatismu některých duchovních je podle mě hodně poučné i pro nás dnes. Oceňuji, že autor po celou knihu udržuje akčnost hlavních hrdinů a nenudíte se až do konce. Možná, že právě závěrečná část knihy je překvapivě dobře vygradovaná. Hodně se mi líbilo soudní inkvizitorské přelíčení, kde si autor pohrál s namyšleností benátských šlechticů a duchovních.

23.11.2023 5 z 5