LenaWirus LenaWirus komentáře u knih

Milostný dopis Milostný dopis Tracy Rees

Kniha se četla velmi pomalu navzdoru tomu, že mě vlastně moc bavila. Je zde několik dějových linií postav, z nichž každá řeší jiná životní trable, a všechny jsou vlastně provázané. Máme zde otázku domácího násilí, nedostatku sebelásky či hledání životní lásky, které se stále nedaří. Kniha je napsaná jednoduše, ale ne hloupě. Vše samozřejmě nakonec dobře dopadne, což mám ráda.

13.08.2022 4 z 5

Naše zakázané vášně Naše zakázané vášně Chloe Gong

Dlouho jsem z knihy nebyla takhle zklamaná. Těšila jsem se na ní a koupila ji ještě v předobjednávce. Očekávala jsem rozsáhlý retteling s propracovanou romancí, tvrdými boji mezi gangy, barvitými popisy Šanghaje a sympatickými postavami. Hlavní hrdinka Juliette byla snad tou nejhorší hlavní postavou, s jakou jsem se v poslední době setkala - od první stránky nesympatická, protivná, rozmazlená, sobecká. Ostatní postavy kromě Romy příliš prostoru nedostaly. Děj byl velmi kýčovitý - pardon, ale nestvůra, co vypouští brouky. Nevím, zda se to zdá tak příšerně hloupé jenom mě. A opět otevřený konec, aby se mohlo rýžovat z dalších dílů. To musí být dnes opravdu všechno několikadílná série? Nemůže nic zůstat u jednoho pořádného románu. Rozhodně si další díly kupovat nebudu.

08.07.2022 2 z 5

Jeremy Poldark - Nový začátek Jeremy Poldark - Nový začátek Winston Graham

Četla jsem v angličtině, jelikož tento díl je absolutně k nesehnání. I tak mě to moc bavilo. Po tomto díle mám pocit, že Demelza je pro Rosse až moc dobrá, moc čistá. Neumí ji docenit a stále se honí za Elizabeth, která si je vědoma jeho pozornosti a ráda toho využije bez ohledu na to, že jsou oba v manželství. Tuším, že v dalších dílech se Rossova touha po Elizabeth zhmotní do skutečné nevěry a o to jsem na něj více naštvaná. Ale je to samozřejmě známka dobře napsané knihy a určite budu číst další díly.

26.06.2022 5 z 5

Ryanova pomoc Ryanova pomoc Leila Meacham

Jedná se o krátkou romantickou jednohubku na dva dny. Nic složitého, ale moc pěkného k uvolnění, když zrovna nechcete číst nic, u čeho musíte přemýšlet. Jeth byl samozřejmě v mnoha ohledech přehnaný a nereálný, i tak je to ale typický mužský nabručený hrdina, po kterém většina žen touží. Zklamal mě ale strohý konec.

27.05.2022 4 z 5

Dům U Tří borovic Dům U Tří borovic Hana Marie Körnerová (p)

Moc pěkný román. Někdy jsem si přála, aby byly události a postavy více vykreslené, myšlenky více rozepsané, ale s tím mám problém u většiny dnešních knih. Jinak se jedná o čtivý román se zajímavou zápletkou, povedenými hlavními postavami a naštěstí i se šťastným (ačkoliv strohým) koncem.

25.05.2022 4 z 5

Něžná náruč větru Něžná náruč větru Alexander Stainforth (p)

Přiznám se, že jsem zklamaná. Mám tohoto autora ráda, navíc jeho poslední kniha Zimní zámek byla naprosto dokonalá. Zřejmě pro mě nastavil příliš vysokou laťku. Čekala jsem romantiku, které zde zase tolik nebylo, místo toho byla kniha plná temnoty a teroru. Nelituji, že jsem si ji přečetla, znovu bych se k ní ale určitě nevracela.

22.05.2022 2 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Děj je poněkud na přeskáčku a dlouho mi trvalo, než jsem se zorientovala v postavách a kdy se jednotlivé kapitoly odehrávaly. I tak hodnotím vcelku kladně. Geralta si prostě musíte zamilovat. Ačkoliv nebyla kniha napsána vyloženě "čtivým" jazykem, i tak mě to bavilo.

20.05.2022 3 z 5

Vězňova žena Vězňova žena Maggie Brookes

Zase ten useknutý konec - nedozvíme se nic o osudu lidí, se kterými se Izzy a Bill spřátelili, nic o jejich dalším životě po válce Shledala se Izzy znovu s matkou, otcem nebo bratrem? Vrátil se Bill do Anglie za rodiči nebo zůstal s Izzy v Československu? Viděli znovu Ralpha? Předala Izzy vzkaz jeho rodičům? Nic z toho se nedozvíme a tento nový trend (ne)psaní mě opravdu štve. Jinak se jedná o povedené psaní (samozřejmě s ohledem na válečné téma). Ze začátku to vypadalo, že se bude jednat pouze o lásku dvou hlavních aktérů, což se po první třetině knihy překlopí na hrůzy tehdejší doby. Kniha je to povedená, samozřejmě místy smutná a krutá. Znovu bych se do jejího čtení ale nepustila

11.05.2022 3 z 5

Nevinná léčka Nevinná léčka Stephanie Laurens (p)

Příběh Jacka mě zaujal více, nicméně ani Harryho část nebyla špatná. Spíše mi moc nepřirostla k srdci ženská hrdinka - byla velice umanutá a neustále se snažila dávat najevo, jak moc je nezávislá. Naopak Harry byl skvělý a možná i v něčem příjemnější nez Jack. Trochu mi chybělo dokončení linky Geralda, na kterého se neustále poukazovalo ve spojení s Heather, nicméně ke konci knihy o nich nebyla ani zmínka. Dá se tedy předpokládat, že se toto rozvine v další knize. V tom případě bych ale uvítala, kdyby Gerald s Heather nebyli všude přítomní a neustále spolu, abychom se měli na co těšit v dalším díle.
S Lucindou a Harrym nakonec vše dobře dopadlo, ačkoliv konec opět uspěchaný - tento současný trend psaní mi opravdu vadí.

05.05.2022 3 z 5

Demelza - Dáma z chatrče Demelza - Dáma z chatrče Winston Graham

Druhý díl mě bavil ještě o trochu více než ten první. Vztah Demelzy a Rosse se prohlubuje a je mu věnováno více času. Poldarkovy stihne několik nepřízní osudu a jsem zvědavá, jak se jejich příběh bude dále vyvíjet. Zajímavá byla přidaná linka Marka, Keren a doktora Enyse, která knihu z části oživila (ačkoliv se nejednalo o pozitivní události). Jediné, co mi připadá trochu nepravděpodobné, je Ross, který stále porušuje zákony a každý to ví, nakonec ale téměř nikdy nemá žádný postih.

04.05.2022 4 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Když jsem knihu kupovala, očekávala jsem příběh starší dámy, která bude prožívat svou další budoucnost. Kniha se ale ve skutečnosti zabývá pouze minulostí, stále se vracíme zpět, do vzpomínek. Příběh je to smutný, svým způsobem krásný, ale nemůžu říct, že by byl zábavný. Čtení mi trvalo dlouho, občas jsem se ztrácela ve vzpomínkách a postavách.

14.04.2022 3 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Pan Rochester byl zpočátku sobecký, namyšlený a hrubý a litovala jsem Janu, že musí snášet jeho manýry. Na jeho obranu byl ale Jan Rivera ještě horší - toho jsem držela v nelibosti až do konce příběhu. Jana mě překvapila. Ačkoliv se zprvu zdála být zamlklá a poddajná, postupně si získávala sebevědomí a uměla v potřebnou chvíli vzdorovat. Příběh byl tedy velice zdlouhavý a popisný, mě to ale nepřekáželo. Nakonec jsem vzala na milost i pana Rochestera. A dočkala jsem se svého oblíbeného šťastného konce.

22.03.2022 4 z 5

Zimní zámek Zimní zámek Alexander Stainforth (p)

Tato kniha se mi přesně trefila do vkusu i do nálady. Miluji obsáhlé knihy, takže takovýhle dlouhý historický román jsem si nemohla nechat ujít. Ačkoliv moc nefandím českým autorům - jejich čtení mě nebaví - zde není vůbec poznat, že je příběh z pera krajana. Nechyběla akce, zápletka, drama, hodně lásky a sympatické i dobře vykreslené záporné postavy. Nejedná se ovšem vzhledem k žánru o složité čtení. Jediné, co bych dílu vytkla, byl uspěchaný konec. Zdá se mi, že toto je v poslední době trend autorů - pro mě velice nepříjemný. Chybělo mi dokončení příběhů některých vedlejších postav a něco málo i u těch hlavních. I tak dávám plný počet hvězd.

10.03.2022 5 z 5

Rok čarodějnic Rok čarodějnic Alexis Henderson

Bohužel pro mě veliké zklamání - od začátku jsem se nudila, nedokázala jsem se začíst. Ani po pár kapitolách se nedostavilo nic, co by mě donutilo číst dál. Čarodějnickou tématiku mám velmi ráda, tohle ale byla pro mě jedním slovem nuda.

08.03.2022

Zoufalá volba Zoufalá volba Barbara Cartland

Co k tomu říct - dočetla jsem pouze z důvody, že můžu knihu zařadit do čtenářské výzvy. Jinak se jedná dle mého názoru o knižní odpad.

23.02.2022 1 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

V knize se toho vlastně ani tolik neděje, příběh je nabytý dialogy, rodinnými a přátelskými vztahy, drby, rozbory charakteru a popisy, kdo koho kde navštívil. Ačkoliv byla Marianna přecitlivělá, byla mi sympatičtější než Elinor, která neměla vůbec žádnou osobnost. V žádném případě bych toto dílo nedokázala srovnat s Pýchou a předsudkem ani s Emmou, i tak jsem ale ráda, že jsem si knihu přečetla.

22.02.2022 3 z 5

Chýše v močále Chýše v močále Pauline Peters (p)

Všechny čtyři díly působí stejně, pouze s jinou zápletku. Zpětně bych je od sebe zřejmě ani nedokázala odlišit. I tak se jedná o pěknou sérii a poslední díl byl akorátním završením.

10.02.2022 4 z 5

Mezi zloději Mezi zloději Adrienne Young

Nové neokoukané prostředí bylo osvěžující, v tomto žánru se konečně objevil po dlouhé době originální námět. Jedná se samozřejmě o jednoduché čtení vzhledem k YA, což ale neubírá na čtivosti. Postavy skvěle vykreslené včetně prostředí, ve kterém se pohybují. Jediné, co mi vadí, je to, že se opět bude jednat o sérii. Byla bych mnohem radši, kdyby se kniha natáhla a jednalo by se o jeden celistvý příběh. Další díly sérií v tomto žánru většinou nestojí za nic a ani je nečtu.

08.02.2022 3 z 5

Lokaj a já Lokaj a já Valerie Bowman

Zábavný, romantický příběh, který nenudí a odpočinete si u něj. Pouze milostná scéna na konci se do konceptu už moc nehodila, pokud by byla zakomponovaná dříve, bylo by to lepší. Jinak hodnotím kladně a ráda si přečtu další díly.

30.01.2022 4 z 5

Ross Poldark - Návrat domů Ross Poldark - Návrat domů Winston Graham

Knihu jsem začala číst s představou romantického historického románu, o což se vlastně tak úplně nejedná. Romantiky zde moc není, vztah Rosse a Demelzy přijde na řadu až v poslední části knihy, a to svatbou z čista jasna bez varování. Náznaky samozřejmě byly, ale jejich manželství se událo velmi náhle bez vysvětlení a vlastně tak trochu z popudu jedné společně strávené noci, což mi trochu omezilo sympatie vůči Rossovi. Trochu těžko uvěřitelný byl pro mě jejich vztah i tím, že se Ross Demelzy ujal už jako malé dívky, ačkoliv on byl dávno dospělý muž. Demelza byla zpočátku dětinská a otravná, ale postupně jsem si ji oblíbila. Ross je vlastně takový mrzutý bručoun, který jen tak nepookřeje, ale vlastně není v jádru vůbec zlý.

28.01.2022 3 z 5