Ross Poldark - Návrat domů

Ross Poldark - Návrat domů

Důstojník Ross Poldark se po letech vrací z americké války do rodného Cornwallu a těší se, že zase začne vést normální život, bude spravovat rodový majetek a ožení se s dívkou, kterou už léta miluje. Po návratu však zjišťuje, že otec je mrtvý, šlechtické sídlo i veškeré hospodářství zchátralé a že služebnictvo rozprodává všechny zbývající cennosti. Největší bolest však zažívá po zjištění, že se krásná Elizabeth zasnoubila s jeho bratrancem Francisem, protože se domnívala, že Ross ve válce zahynul. Zklamaný důstojník se ale navzdory všemu pouští do práce a snaží se dát do pořádku rodinný majetek a znovu otevřít otcův měděný důl. A také zapomenout na svou životní lásku a zvyknout si, že patří jinému. Pomáhá mu v tom mladičká Demelza, vlastně ještě téměř dítě, kterou najal jako služebnou, aby ji vytrhl z neutěšeného prostředí, v němž dosud žila. Vděčná dívka v něm vidí svého zachránce a odměňuje se mu hlubokým obdivem, ale zároveň usiluje o jistou míru samostatnosti. Vedle ní a s její pomocí se Ross znovu vrací do života… Podle této dvanáctidílné ságy natočila britská televize BBC kultovní seriál, který si získal obrovskou popularitu. V roce 2015 vznikl stejnojmenný osmidílný remake, jenž zaznamenal okamžitý úspěch a zařadil se mezi nejsledovanější seriály posledních let. BBC seriál prodloužila o další sérii, chystanou na rok 2016....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248985/poldark-ross-poldark-navrat-domu-1Nl-248985.jpg 4.3127

Poldark (1.)

Ross Poldark (1945)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Baronet

AnickaGr
včera

Příjemný historický román se sympatickým hlavním hrdinou. Rozhodně nešlo o klasickou romantiku ve stylu červené knihovny, za což jsem ráda. Přesto mi v knize chybělo více emocí a bylo znát, že ji napsal muž. Co bych knize vytkla, bylo hodně popisných a místy nudných pasáží, zejména na začátku. Nicméně druhá polovina knihy byla o hodně lepší a rozhodně se chystám na další díly a na seriál.

Kerberos

Seriál jsem neviděla takže mě kniha bavila a určitě si přečtu i další díly.

Vercutka

Příběh je určitě zajímavý. Bohužel je to tak nudně napsané, že mě to nějako nebavilo. Takové nemastné neslané....jdu zkusit seriál, třeba mě to nakopne k dalšímu čtení.

bookcase

Kolem téhle ságy jsem chodila obloukem, myslela jsem podle obálky, že to bude přeslazená slátanina. Dala jsem pak na doporučení jedné kolegyně knihomolky a začala číst. Nelituju, dostala jsem krásný historický příběh v úžasných reáliích Cornwallu, romantiky tak akorát.

Freedomova

Knihu jsem si půjčila náhodou v knihovně a naprosto mě pohltila, takže už za dva dny jsem šla pro další díl. Netušila jsem, že existuje seriál a jsem za to ráda, alespoň si všechny postavy mohu představit podle sebe. Kniha je napínavá, čtivá, není v ní žádná nudná pasáž. Barvité líčení krajiny a těžkého života chudých horníků plynule doplňuje milostný příběh hlavního hrdiny, takže kniha není vyloženě "slaďák" a každý si v ní najde to své.

Amitiel76

Tuto knihu jsem si vypůjčila v knihovně, po zhlédnutí nádherného seriálu BBC, který jsem si zamilovala.....
Tato knižní předloha, je určitě nádherné dílo, co obsahem, tak i vypravěčským stylem autora. Je neuvěřitelné, že byla napsána již v roce 1945.
Kdyby se mi kniha dostala do rukou dřív, než jsem zhlédla seriál, jistě bych ji četla s velkým zápalem a zvědavostí. Ale takhle, jelikož jsem již dopředu věděla kudy se bude děj ubírat, co bude následovat, a co se stane potom....nutilo mě to neustále otáčet stránky dopředu, vyhledávat jen více zajímavé pasáže, a číst tak říkajíc "letem - světem" :-) Dá se říct, že jsem četbu omezila pouze na kapitoly, ve kterých se pojednávalo o Rossovi a Demelze. To ostatní dění kolem, týkajících se záležitostí dolu, a dalších postav, jsem vynechávala.
Ale to určitě nesvědčí o špatné kvalitě díla. Spíš o mé lenosti a nechuti , číst znovu doslovně to, co jsem nedávno zhlédla v televizi. Seriál je totiž téměř dokonalou kopií knižní předlohy..... Upřímně schrnuto, asi jsem spíše vyznavačkou jednodušší romantické literatury.
Přesto že knihu hodnotím plným počtem bodů, po dalších dílech nyní určitě nesáhnu.....

de_baques

Kniha byla zřejmě od začátku koncipovaná jako menší série, proto autor rozehrál tolik jmen a osudů, které by byly zřejmě značně zmatečné nebýt toho, že jsem viděl prvně seriál. Je to příběh vypravěčsky jednoduše koncipovaný, hodně dějový, nesnaží se proniknout do podstaty historických problémů a jeví se jako klasická oddechovka.

Atalera

Obálka udělá hodně, ale obsah byl "nemastný" "neslaný", po druhém dílu nesáhnu ani omylem. Za mě prostě NE.

minimonisek
29.09.2017

Knihu jsem četla po shlédnutí mého oblíbeného seriálu, proto ji doporučuji všem fanouškům Poldarka. Nevím, zda by se mi tolik líbila, kdybych seriál neznala, ale četla se dobře, příběh byl promyšlený a člověka vtáhl do děje. Už se těším na druhý díl.

snimcibdim
09.09.2017

Pro mně částečně "červená knihovna" částečně "žánrový obrázek". Seriál pokládám za napínavější a celkově lepší - a myslím, že kdybych ho neviděla, tak knihu ani nedočtu. Smekám před BBC (i když ani oni z toho nedělají víc než jen romantickou mainstremovku opřenou o půvab a sexappeal hlavních představitelů).
Oproti seriálu jsou v knize vztahy méně dramatické, děj rozvleklejší, postavy "šustí papírem".
Žádné veledílo, jen průměrná oddechovka.
Škoda - námět je totiž podle mě docela dobrý a dalo se z něj dostat víc než jen "román pro ženy".

Toffee
08.09.2017

Zklamání! Uhrančivý krasavec na obálce, superlativa v komentářích, moje očekávání bylo velké - že to bude něco jako Jih proti Severu s mužským hrdinou. Bohužel, uhrančivý byl jen ten fešák na obálce, knížka ne. Bylo to celé tak nějak kostrbaté a bez čehokoli, co by vyvolávalo emoce. Veškerý děj byl jen jaksi nezaujatě popisován, takže i mé čtení se neslo bez valného zájmu o postavy, natož o to, co bude dál.

LiLLu
04.09.2017

já jsem z toho tak nadšená nebyla, přišlo mi to studené bez emocí takové jak rovná linka..a když už to bylo zajímavé autor to ukončil a pokračoval u dálší postavy.
Podívám se na seriál asi bude lepší..

Anne Leyyd
01.09.2017

Čteno jedině kvůli skvělému seriálu :-)

Autor píše velmi dobře, svižně postupuje měsíci a roky a čtenář se při četbě rozhodně nenudí.

Jelikož to napsal muž, tak se mi moc nepodařilo vytvořit si k postavám osobnější vztah - postrádala jsem kapku hlubší prodchnutost postav, kterou do psaní umí zasadit autorky, jinak ale nemám co vytknout.

Co bych ale doporučila těm, kteří se do této série chtějí pustit, tak aby se nejprve mrkli na 1 - 2 epizody seriálu, protože těch postav je tam fůra a bez toho, že jsem viděla seriál jako první, bych se rozhodně nedovedla tak dobře orientovat.

A tleskám tvůrcům seriálu, protože to bylo mistrovské převedení knihy na obrazovky. Jedno z nejlepších jaké jsem kdy viděla.

meredith6677
19.08.2017

Velice čtivá kniha a pěkně popsaný děj. Za mě ale asi vede více seriál. :)

Sabča92
04.08.2017

Tak toto byla skutečně krásná kniha! Viděla jsem nejprve seriál, ale to nic nemění na faktu, že kniha je prostě úžasná! Napsána nesutečně krásným květnatým jazykem, která se mi četla sama. Všem moc doporučuju :-)

annes
28.06.2017

Rosse jsem si prostě musela přečíst po shlédnutí seriálu. Musím říct, že postavy jsou v knize mnohem lépe propracované a dějové spojky lépe vysvětleny. Pokud máte rádi romantiku a anglickou přírodu/prostředí vřele doporučuji.

Lee7
04.06.2017

Musím říct, že kniha mě uchvátila. Skvěle napsaná a vtáhne vás do děje za dob 18.století. Jací lidé byli, a jak vše vypadalo v jedné rodině. Moc hezky sepsán první díl. Jen očekávám co bude v druhém :)

javirgo
20.02.2017

Právě jsem knihu dočetla a mám podobný názor jako uživatelka Atuin, viz komentář přede mnou. Ross na mě z obálky působí dost ďábelsky a to je zavádějící. Podle této obálky to vypadá, jako by byla kniha napsána podle filmového scénáře, nikoliv naopak. Myslím si, že je na čtenáři, jakou si udělá sám představu o hlavních postavách románu. To je ale jediné, co bych knize vytkla. Seriál jsem ještě neviděla, pouze v ukázkách.

Atuin
17.02.2017

Velice by mě zajímalo proč si první vydání u nás zasloužilo filmovou obálku ( předpokládám že je filmová ), je to neoriginální a bez nápadu a vnucuje to představu že uvnitř knihy najdete něci jako Stmívání nebo Vampírskou akademii.
Kniha sama mě překvapila je to povedené není to překombinovaná slátanina, ostatně vzhledem k datu sepsání ani nemůže být. Výborné prostředí, uvěřitelné postavy, prostě pravdivé. Taková jiná Jane Austen nebo Louisa May Alcottot, apd...Jsem ochotna tomu dát plné hodnocení, protože proč ne když je kniha dobrá, chytne a nelze ji odložit.5/5

Barbara182
16.02.2017

Moc se mi líbí seriál BBC a tahle kniha ho nádherně "doplňuje" :-)

Jane007
16.02.2017

Upřímně jsem čekala něco trochu jiného. Knížku jsem četla na doporučení, že to má být podobné jako panství Downton. V tomhle jsem byla trochu zklamaná. Další, co mi hrozně vadilo, byla obálka. Mohli dát něco lepšího, ale to já neovlivním. A v knížce se občas vyskytovaly překlepy. Na druhou stranu se knížka četla velice dobře, skvěle jsem si u ní odpočinula a romantická zápletka (i když nereálná) se mi líbila. Jsem zvědavá na seriál.

maruschka
05.02.2017

Bála jsem se přeslazené kostýmní romance. Zbytečně. Navíc je knížka s ohledem na datum vzniku tak trochu historickým vhledem na druhou, protože svým způsobem vypovídá i o názorech lidí před více než sedmdesáti lety.

MayB2
04.02.2017

Odpočinkový slaďák v příjemném tónu. Kdejaký současný pisatel červené knihovny by si z téhle postarší romanťárny mohl vzít ponaučení. Není to nijak geniální, ale rozhodně také ne banální.

katallinka
31.01.2017

Ke knize jsem se dostala prostřednictvím seriálu. Naštěstí jsem viděla pouze jeden díl, protože kniha vše popisuje velmi do hloubky a to seriály tak dobře neumí. Kniha se navíc velmi dobře čte. Už se těším, jak bude život rodiny Poldarků pokračovat dále.

tygřík2
31.01.2017

Neznala, potkala, beznadějně zamilovala. Prostřednictvím seriálu, který vzniká od roku 2015.
Kniha je rozvláčnější, ale vůbec to nevadí, krásně se po ní usíná.
Romantický příběh, ale ne hloupý. ( Možná proto, že si všímá i jiných věcí než jen milostných pletek.) Neřeší být či nebýt nebo kdo a co jste. V Poldarkovi , když už jednou jste, tak koukáte, abyste byl ( řečeno slovy jiného klasika). Muž je muž, žena je žena, láska je nádherná, láska bolí, o lásku se musí pečovat. Problémy se řeší, nečeká se, až vyhnijí, nebo je vyřeší někdo jiný. Krása se nazývá krásou, špína špínou. Nikdo není ďábel ani anděl.
Bohužel, vyskytují se tu tiskové chyby (opravdu ano a není to přímá řeč jedné z postav) , ale jsou drobné a není jich mnoho. Ale u jinak pěkně vyvedené knihy je to zbytečné a škoda. Ovšem, na druhou stranu, to vynahradí obálka, že?

Channach
27.01.2017

Byla jsem velice mile překvapena a tak trochu vzdělána. Toto dílo ze 40.let minulého století je syrové, skvělé a předběhlo svou dobu. Není divu, že už podle něj byly natočeny 2 seriály a film. Vřele doporučuju. + ta seriálová obálka je prostě...wow. Více v mé recenzi v záložkách (Chrudimka.cz).

ivulka15
26.01.2017

Mě se to moc líbilo. Hlavně barvitost jednotlivých postav, to že nikdo vlastně není úplně kladný ani záporný. A navíc se román odehrává ve velmi zajímavém období plném převratných změn.

jitvav
09.01.2017

Knížka mne nezklamala, ale ani nijak zvlášť nenadchla. Chvíli mi také trvalo, než jsem se trochu sžila s hlavními postavami. Místy je také děj trochu rozvláčný, nicméně další díly si určitě přečtu.

Leniiis
06.12.2016

Hezká knížka, jen konec mě už moc nebavil, ale určitě zkusím druhý díl.

Sidonia
14.10.2016

Souhlas s orinkou3.obalka neodpovida obsahu, ale pekne napsany roman, vykresluje obraz doby - potize horniku, zivot ang. Slechty, zajímavé. Pekne jsem si pocetla.