Lele61 Lele61 komentáře u knih

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Mocný Don Corleone v čele svého klanu a nelítostný krvavý souboj jednotlivých mafiánských rodin o moc v newyorském podsvětí. Mario Puzo podrobně popisuje temný svět mafie s jejími velmi přísnými pravidly, která je přitom financována "špinavými" penězi z pašování, hazardu a obchodu s drogami. Dnes už klasický příběh je znám také z úspěšného filmového zpracování. Rozhodně mohu doporučit k přečtení.

15.07.2023 5 z 5

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Dobrodružná putování kapitána Gullivera jsou už naprostá klasika. Prostřednictvím imaginárního cestopisu se Swift s využitím satiry pouští do ostré kritiky poměrů panujících v tehdejší Anglii.

14.07.2023 4 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Bradbury je samozřejmě už velký klasik světové sci-fi. O tom není žádných pohyb :-) Jenom podle mého názoru Marťanská kronika (ač je nesporně velmi kvalitní) není tím úplným TOP v jeho tvorbě. Vrcholem jeho díla je totiž román 451 stupňů Fahrenheita.

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

I když od napsání těchto povídek uběhla už opravdu pěkná řádka let, tak si myslím, že jsou stále čtivé a mají co říci i současnému čtenáři. To svědčí o velikosti jejich autora.

16.04.2023 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Další sbírka dobře napsaných napínavých a čtivých povídek Sapkowského o bělovlasém Zaklínači Geraltovi z Rivie. Sapkowski zkrátka umí nejen romány, ale skvěle zvládá i povídky.

17.07.2023 5 z 5

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Hned na úvod se přiznám, že Viewegha zrovna nemusím. Je to dle mého názoru hodně přeceňovaný český autor. Proto jsem k této knížce přistupoval s určitou nedůvěrou. A ejhle! Ono se z toho vyklubalo docela příjemné překvapení. Román totiž patří k tomu nejlepšímu, co autor napsal. Začíná to už hodně netradičním námětem a pokračuje zajímavě podaným příběhem několika lidí (a také andělů) jejichž osudy se nakonec protnou. Je to svého druhů taková hořkosladká bilance a má to i určitý filozofický přesah. Musím říct, že se líbilo.

16.07.2023 4 z 5

Slovník české literární fantastiky a science fiction Slovník české literární fantastiky a science fiction Ondřej Neff

Velmi dobrý a potřebný nakladatelský počin. Mapuje celou českou sci-fi od jejich prapočátků až po současnost. Taková česká sci-fi "v kostce". Pro fanoušky tohoto žánru neocenitelný pomocník se spoustou velmi podrobných údajů o celé řadě autorů.

18.04.2023 5 z 5

Válka s mnohozvířetem Válka s mnohozvířetem Vladimír Páral

Vladimír Páral a jeho lehká exkurze do oblasti sci-fi. Myslím, že velmi nápaditá a povedená. Inspirovaná samozřejmě jemu dobře známým prostředím severních Čech a domyšlená skoro až ad absurdum. Velmi zajímavý nápad, dramatický děj, věrohodné psychologické prokreslení jednotlivých postav a pro autora typické výborné literární zpracování. Co víc si přát :-)

17.04.2023 4 z 5

Obchodníci s vesmírem Obchodníci s vesmírem Frederik George Pohl Jr.

Kvalitativně velmi dobrá a docela čtivá sci-fi autorské dvojice Pohl a Kornbluth. Zajímavý námět a dobré zpracování. I když kniha byla napsaná už před 70 lety, tak nějak zvlášť nezestárla a stále se dá bez problémů číst.

16.04.2023 4 z 5

Trojúhelník záhad a legend Trojúhelník záhad a legend Jiří Bílek

Bílek zde shromažďuje všechny možné dostupné informace z různých zdrojů a konkrétní fakta týkající se historie záhadných a neobvyklých jevů v oblasti dnes už legendárního bermudského trojúhelníku. Uvádí domněnky, hypotézy a teorie vysvětlující zmizení lodi a letadel v této oblasti. Na konci neformuluje žádné kategorické a zcela jednoznačné závěry. Jejich vyvození ponechává na samotném čtenáři. Publikace je také vhodně doplněna řadou černobílých fotografií, plánků a kreseb. Jde o užitečnou knížku pro všechny milovníky záhad.

08.08.2023 4 z 5

Jak jsem se mýlil v politice Jak jsem se mýlil v politice Miloš Zeman

Autobiografické politické vzpomínky Miloše Zemana napsané s pro něho typickou ironií a mírnými náznaky sarkasmu. Líčí zde chronologicky jednotlivé etapy své kariéry, a to počínaje od let učňovských, přes léta tovaryšská až po léta mistrovská a rozebírá poměrně detailně své neúspěchy, omyly a chyby, kterých se dopustil. Věnuje se postupnému vývoji vnitropolitických události se zvláštním zřetelem k sociální demokracii jako takové. Ať už se to někomu líbí nebo ne, Miloš Zeman patří rozhodně mezi nejvýraznější osobnosti české politické scény polistopadového období. A na závěr jedna jeho malá glosa za všechny: "Politika je především bojem proti blbosti, a to včetně blbosti vlastní". Kniha rozhodně stojí za přečtení.

26.06.2023 4 z 5

Zepelín na Měsíci Zepelín na Měsíci Ondřej Neff

Povedená, nápaditá a námětově velmi pestrá sbírka 9 povídek známého českého autora. Kvalitativně jde podle mého názoru o vysoce nadprůměrnou knížku. Žádná z povídek totiž není vyloženě slabá a to se cení. Neff má značný vyprávěčský talent a bohatou fantazii. K tomu nejlepšímu patří určitě Hlubina, Poselství pro Agla Mathona, Lov na krysu i titulní Zepelín na Měsíci. Moc se mi také líbila úsměvná Vládní tramvaj. Sbírku určitě doporučuji k přečtení a sám se budu k Neffovým povídkám znovu rád vracet.

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

V době svého vydání určitě velmi odvážná a kontroverzní kniha, dnes už prakticky klasika. Nabokov docela barvitě popisuje vztah dospělého muže s velmi mladičkou dívenkou, která ho vyloženě fascinuje po erotické stránce. Opravdu bravurně napsáno a navíc nádherným jazykem. Rozhodně doporučuji k přečtení.

21.07.2023 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

V Barvě kouzel, která je úvodním dílem ze série Zeměplocha nám Terry Pratchett představuje svět umístěný na krunýři obří želvy a poněkud výstřední výpravu vedenou nepříliš úspěšným čarodějem Mrakoplašem, která vytrvale směřuje na samý okraj této podivné planety. Za mě celkem fajn a docela vtipná fantasy.

01.07.2023 4 z 5

Jedná se o doplňkovou publikaci k sérii knih o Harrym Potterovi věnovanou nejrůznějším fantastickým tvorům, kteří jeho kouzelný svět obývají. Solidní četba nejen pro fanoušky HP.

30.06.2023 4 z 5

Povídky Povídky Zdeněk Svěrák

Kratičké velmi hravé povídky Zdeňka Svěráka na různá témata přímo ze života jsou prostoupené jeho specifickým jemným inteligentním humorem s náznakem ironie. Stojí za přečtení.

28.06.2023 4 z 5

Tyto pozdější díly dobrodružství Harryho Pottera už mě zdaleka tolik neoslovily. Za nejlepší považuji úplně první díl, který byl takový příjemný a hravý. Ty další už mají na můj vkus příliš "temnou" a chmurnou atmosféru.

21.04.2023 4 z 5

Pondělí začíná v sobotu Pondělí začíná v sobotu Arkadij Strugackij

Velmi zábavně napsané, plné až absurdního humoru se zřetelnými prvky parodie. Takové pohodové čtení. Samozřejmě Strugačtí napsali i lepší věci. TOP je u nich jednoznačně Piknik u cesty.

19.04.2023 4 z 5

Možná, možná ne Možná, možná ne Robert Fulghum

Opět Fulghum tak, jak ho všichni už velmi dobře známe. Úvahy, zamyšlení, moudra a postřehy inspirované všedním životem a podané s jeho typickým jemným humorem a nadhledem. Velmi zdařilé :-)

18.04.2023 4 z 5

Vesmír je báječné místo pro život Vesmír je báječné místo pro život Jaroslav Veis

Dle mého názoru docela solidní antologie 13 povídek světových autorů. Většina povídek je povedených a ohodnotil bych je jako nadprůměrné, slabších je jen málo.

15.04.2023 3 z 5