Vesmír je báječné místo pro život

Vesmír je báječné místo pro život https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17636/vesmir-je-bajecne-misto-pro-zivot-17636.jpg 4 81 14

Výběr ze sci-fi povídek světových autorů ve spolupráci s Václavem Richterem a Ivo Železným uspořádal Jaroslav Veis Povídky: Robert F. Young - Líbezné zářijové dny Christian Léourier - Otvírák Cyril M. Kornbluth - Gomez Dominique Roffet - Velkoprodejna Norbert Wiener - Mozek Tor Age Bringsvaerd - Potterův paradox Frank Roberts - Můžete to být i vy Cucuji Jasutaka - Stojící žena Henri Gougaud - Čertovo kvítko Ursula K. LeGuinová - Palubní rozhlas Alain Dorémieux - Obyvatel hvězd Frederick Brown - Hvězdná myš Philippe Curval - Příjemná hra Identifikační číslo knihy: 23-092-87.... celý text

Awča
31.12.2023 5 z 5

Vydařená antologie, kterou jsem dostala dárek, kuriozitku z antikvariátu.
Pobavil mě Potterův paradox, Příjemná hra mě nezaujala, Stojící žena smutně šokovala.
Palubní rozhlas jsem pochopila až po přečtení doslovu.
Líbila se mi osobitá grafická úprava knihy a ilustrace, kniha má styl.
Přeneslo mne to do doby, kdy Edice 13 bývala mou oblíbenou.

Lele61
15.04.2023 3 z 5

Dle mého názoru docela solidní antologie 13 povídek světových autorů. Většina povídek je povedených a ohodnotil bych je jako nadprůměrné, slabších je jen málo.

Tarzan1978
13.09.2022

Do strany36, pak jsem to vzdal a odložil do knihobukdy.

ddkk
14.12.2021 3 z 5

Tohle není vůbec špatný výběr scifi povídek. I Když jsou určitě poplatné době svého vzniku, mnohé zaujmou i dnes (Otvírák, Palubní rozhlas, Stojící žena...). A nejen to, najdou se tu i taková témata, která dneska už za scifi ani nepovažujeme.

Knížku jsem našla v zapomenuté krabici po nějakém našem stěhování. Dokonce dvakrát...

Meda77
24.11.2021 3 z 5

Sbírka povídek z oboru scifi, jak jinak. Některé jsou povedené, jiné průměrné. Je to namixováno tak jako na střed, takže hodnocení průměr.

Péťa1950
28.02.2021 3 z 5

Kniha byla dárek v roce1987. Tento druh literatury moc nemusím Nyní jsem se ke knize vrátila, jak pročítám knihovnu. Dvě povídky už nejsou sci-fi. Líbezné zářijové dny-vyučování pouze přes obrazovku v povídce spojené s reklamou . Otvírák- omezený pohyb v prostoru i času, udavači jako pomocníci vládní moci, restrikce. Další povídky jsou i lepší. Tyto dvě mě spojují s dneškem., bohužel.

Vidlička
30.12.2019 2 z 5

Bída s nouzí. V podstatě se mi líbily jen dve povídky - Potterův paradox a Stojící žena. Přisuzuju to tomu, že valná většina ostatních autorů byli Francouzi... No, holt neni u každé knížky posvícení...

Greenfingers
01.06.2019 4 z 5

Antologie obsahuje řadu nadprůměrných povídek, mezi které bych zařadil zejména Palubní rozhlas, Gomez a Hvězdná myš. Ani jedna z povídek není vyloženě slabá. Celkově hodnotím 4+.

JosefKomensky
09.03.2019 3 z 5

pohodove cteni na dlouhe zimni vecery

iceVS
19.08.2018 5 z 5

Po letech letoucích jsem se k této knize vrátila - a zdá se mi lepší než současné sci-fi. Například povídka Můžete to být i vy, tak ta by se z fleku mohla odehrávat právě teď. Vřele doporučuji.

vlkodlaq
05.11.2016 3 z 5

Nejsem velký příznivce těchto antologií. Dělá mi problém přeskakování z jednoho příběhu do jiného a kazí to můj čtenářský požitek. Stejně tak u této, vcelku dobrou kvalitu a čitelnost jednotlivých povídek kazilo nejvíce to, že spolu téměř nesouvisely a při přečtení jedné, byť dobré, se mi příliš nechtělo do čtení další, tématicky jiné. V kontextu antologií však patří k tě lepším.

lushi
10.08.2015 3 z 5

Jedna ze slabších antologií, mnoho povídek mě docela nudilo. Jde ale o zajímavý výběr - najdete zde antiutopické příběhy (Velkoprodejna) vedle detektivně (Mozek) a humorně laděných povídek (Palubní rozhlas).
Mě nejvíce bavily právě ty antiutopické povídky - Otvírák, Líbezné zářijové dny. Zde v komentářích zmíněný Potterův paradox je především zajímavý svým formátem (soubor novinových zpráv).

gan112
22.12.2013 2 z 5

Opäť ako to v anatológiách býva nemôže vás zaujať všetko. Tato zbierka poviedok je chudobnejšia na kvalitu, ale ako to tiež už tak býva tak sa nájde jeden či dva klenoty pre ktoré by ste si ju kúpili aj keby bola z 90% brak. Najviac sa mi páčila poviedka Fredrika Brawna - Hviezdna myš. Ide o humoristicky ladenú poviedku zo skvelým nápadom, svetom aj príbehom. Ďalej ma zaujali Potterov paradox a Palubný rozhlas.

Raphael
12.03.2012 5 z 5

Četl jsem to kvůli povídce Jasutaky Cucuie, která mě nakonec vůbec nezaujala. Našly se tam ale mnohem lepší kousky, které mi utkvěly v hlavě, třeba o muži, který se z ničeho nic začne množit dělením. Z novinových článků se dozvídáme, kde všude ho spatřili, až nakonec na zemi zůstává jenom on a začne válčit sám se sebou. Tahle povídka mě hodně zasáhla, protože přesně takhle to prostě je a násilí je nejspíš naše lidská přirozenost :(

povídky

Část díla

všech 13 částí díla

Autoři knihy

Jaroslav Veis
česká, 1946
Norbert Wiener
americká, 1894 - 1964

Kniha Vesmír je báječné místo pro život je v