Lejčís Lejčís komentáře u knih

Stačí mávnout křídly Stačí mávnout křídly Sára Topinková

Kdybych nevěděla, že ta knížka je prvotina, tak to nejspíš ani nepoznám. Autorka má tak vytříbený styl psaní, že máte pocit, že čtete minimálně třetí knihu, ne první. A už jsem se zmínila, že je to taky mega čtivý? Přelouskala jsem to za den a půl, což se mi úplně běžně nestává.
Hlavní hrdinka (a nejen ona, ale i vedlejší velmi dobře propracované postavy, navíc si všechny prochází určitým vývojem) toho má hodně za sebou, takže to v jistých ohledech není zrovna příjemné čtení, přesto jsem si to užívala, protože v Cilčiných ironických hláškách jsem se zkrátka viděla. Několikrát mě ale kniha donutila i k zamyšlení a smekám před autorkou, která vydala takové dílo v 18 letech, protože to se opravdu jen tak nevidí.
Jediná věc, kterou bych vytkla, je možná jen můj pocit, že je do knihy zakomponováno až moc vážných a důležitých témat najednou, tím pádem žádné z nich nemá dostatek prostoru jít opravdu do hloubky a spíš jen klouže po povrchu. Jedná se však o young adult román, takže v konečném důsledku to nevadí, jen bych příště asi vsadila spíše na známou mantru "méně je někdy více".

Nakladatelství YA čtu mě nadchlo už svým prvním počinem, takže jsem měla vysoká očekávání a tentokrát si místo miniboxu pořídila kompletní velký box. A má očekávání byla dokonce překonána a to nejen obsahem boxu, ale hlavně samotné knihy. Tímto se ze mě stává věrný čtenář a já si už nejspíš nenechám ujít žádný box, který vydají, ani žádnou knihu, kterou vyplodí jejich dvě první autorky. Ještě jednou díky, moc doporučuji a těším se na příště! :)

31.12.2022 5 z 5

Sama doma Sama doma Amélie Salingerová

Milé a sladké vánoční čtení, které obzvlášť milovníky Sám doma rozhodně potěší, a protože já ten film zbožňuju, povídku jsem si fakt užila :)

30.12.2022 4 z 5

Avatar a jeho svět - Obrazová encyklopedie Avatar a jeho svět - Obrazová encyklopedie Joshua Izzo

Když vezmu v potaz, co u nás o Avatarovi knižně vyšlo, je tahle encyklopedie rozhodně nejlepší. Text není vyčerpávající, vlastně je poměrně dost stručný, přesto osvětlí snad veškeré nejasnosti, které Vám první film nenabídne. Tvůrci odvedli s vytvořením světa neuvěřitelně precizní práci a já tento svět nikdy nepřestanu obdivovat :)

30.12.2022 5 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Knížku jsem poslouchala jako audio načtené Igorem Barešem (mimochodem je fakt boží a miluju jeho hlas!), protože u té papírové verze jsem zkrátka nedokázala vydržet. Celý ten příběh je totiž nesmírně a i poněkud zbytečně natahovaný. Autor se snažil vytvořit svět propracovaný do nejmenších detailů, nicméně ve finále to působí spíše chaoticky a motivy i detaily se značně opakují stále dokola.
Je z toho však cítit vibe Stephena Kinga a logicky také Stranger Things, takže zkrátka nebylo možné, aby mě to nezaujalo. Chytrý dětský hrdina, perverzní a děsivé scény a velmi propracovaná biblická symbolika nenechá chladným žádného nadšence Kingových příběhů, ale Kinga zkrátka nečekejte. Určité scény či myšlenky mě jednoduše ohromily, příběh jako celek má též velmi výraznou pointu a rozhodně stojí za přečtení. Kamenem úrazu se však stává fakt, že čtenáři od Chboského po knize Ten, kdo stojí v koutě čekali literární bombu. A právě přehnaná očekávání jsou v tomto případě hodně na škodu.
Stephen Chbosky se však osvědčil i jako dobrý režisér a z knihy jde cítit, že spousta scén je psaných právě tak, aby zfilmovat šly. Tak třeba se dočkáme, protože jako film by to mohlo být epický :)

28.12.2022 4 z 5

Milénium! Milénium! Johana Fundová

Kniha pojednává o prvních 5 letech nového tisíciletí, takže jsem se docela bála, že se v ní tak úplně nenajdu, protože tehdy jsem byla ještě fakt úplnej prcek (jsem ročník 99), takže jsem společenské dění okolo sebe zase tolik nevnímala. Většina popisovaných událostí a fenoménů mě však ani tak neminula, protože přetrvaly i do dalších let, kdy už bylo mé dětství v plném proudu. Ať už se jednalo o časopisy, televizní pořady a filmy, technologie, internet nebo třeba reklamy, to vše mě vrátilo do vzpomínek, při čtení jsem se smála a nesmírně si celou knihu užívala, protože jsem na spoustu věcí i pozapomněla a během čtení prožívala takové ty stavy typu: "ježíši no jóó, tohle a tamto bylo boží!" Dokonce jsem se prohrabala starými klenoty a našla i menší archiv starých Bravíček, které jsem myslela, že jsem dávno vyhodila. Jak jsem teď ráda, že jsem to neudělala! :D Je až neuvěřitelné, jak moc se svět za pouhých 20 let změnil a co vše je dnes už naprosto nemyslitelné. O to víc jsem vděčná, že patřím k poslední generaci, která měla tu čest tuhle éru ještě prožít. Za nic na světě bych to nevymyslela. A ačkoli si teď připadám už trošku stará, když se o době mého dětství píšou knihy :D, tak za ni moc děkuju! Ještě se k ní hodněkrát vrátím :)

28.12.2022 4 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Dlouho jsem žádnou odeonku nečetla, ale když jsem narazila na tuhle, neodolala jsem ani vteřinu. Psychiatrická léčebna 19. století, Paříž, postavení žen ve společnosti a duchové? Jo, to zní jako něco pro mě. Do toho se jedná o nadprůměrně hodnocený debut a o vývoj psychologie a léčeben jsem se hodně zajímala během studia, takže jsem si to zkrátka nemohla nechat ujít.
O to víc mě těší, že autorka přesně naplnila má očekávání. Příběh je perfektně vystavěný, stručný, přesto je tam všeho dost. Postavy mi přirostly k srdci a celý koncept mi připomínal 2. sérii AHS, která mě ještě narozdíl od těch pozdějších opravdu bavila. Fakt, že je to celé založené na skutečných událostech, místech a osobnostech, dodává knize na autentičnosti, takže pokud Vás zajímá historie psychologie a hlavně toho, jak se to celé týkalo především společensky nepohodlných žen, neměli byste si příběh nechat ujít. Oceňuju také český doslov, který Vám osvětlí celý význam knihy.
Když vezmu v potaz, že se jedná o prvotinu, je až dechberoucí, jak je ta kniha dobrá. Chcete si přečíst fakt dobrou odeonku? Tady ji máte :)

28.12.2022 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

V první řadě je nutné si ujasnit, že kniha si neklade ambice být monumentálním literárním dílem. Ten příběh je velmi stručný, prostý, putovní, nevynechává klišé a dojme Vás. Ale copak ta klišé v knihách o zvířatech nevyhledáváme? Copak nejsme vždycky dojatí až na půdu, když čteme nebo koukáme na příběhy o zvířatech? Tak to přece má být.
Příběh Gumpa jako izolovaného literárního počinu skutečně není žádným zázrakem, důležitější je však projekt, kterým za ním stojí. A to je pravý smysl celé knihy.
Osvěta na poli týrání zvířat se v posledních letech rozrostla způsobem, jaký nikdo nečekal, ale zato vítal, což dokazuje i to, jak obrovský boom projekt Gump měl, přičemž stále cítíme jeho dozvuky. Vznikl film s hudebním doprovodem několika znamých osobností, prodávají se kalendáře, pořádá se množství finančních i materiálních sbírek pro útulky, což jsme mohli v menší míře pozorovat i dřív, ale projekt to znásobil.
Ve filmovém vydání knihy objevíte oproti původnímu příběhu navíc i fotky z filmu a střípky ze života herců, které se týkají zvířat. Dozvíte se také, že pejsci, kteří v knize i ve filmu vystupují, jsou skuteční a popisované útrapy opravdu prožili. Fotografická příloha těchto pejsků tak dodává knize na autentičnosti a o to silněji se Vás celý příběh dotkne, byť jako celek reálný není.

Pokud máte rádi zvířata, není Vám lhostejný jejich osud a zároveň Vás psychicky neničí číst o jejich trápení, určitě si knížku přečtěte. Třeba Vás to chytne za srdíčko a když jsou ty Vánoce, tak i darujete nějaké drobné, které můžete postrádat :)

23.12.2022 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád (ilustrované vydání) Harry Potter a Fénixův řád (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Ty ilustrace jsou úžasné! Ale mohlo jich být víc, klidně úplně na každé stránce, nezlobila bych se :D

07.12.2022 5 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Chcete romantickou oddechovku, od které opravdu nečekáte nic jiného než totální vypnutí? Lily Lucas je sázka na jistotu.
Nenajdete zde žádné zbytečně natahované scény, žádné emoční bomby nebo tragické osudy. Prostě jen obyčejní lidé, kteří kolem sebe krouží už hodně dlouho a my máme možnost sledovat, jak jim konečně dojde, že by mohli začít kroužit spíš spolu.
Izzy jsem si oblíbila už v prvním dílu, nesmírně mi sedla její povaha a taky vášeň pro zimu a snowboard. Oproti tomu Will mě vytáčel a nejinak tomu bylo i zde. Ale tak je to chlap že, co bychom chtěli.. mají holt od přírody trošku delší vedení, že holky? :D Ale Cole?! Na toho nic nemá.. ještě dlouho si budu pamatovat, jak strašně jsem ho chtěla proplesknout :D Bylo milé, že se do děje poměrně aktivně zapojili i hlavní hrdinové z předchozího dílu. Krásně to sérii spojilo a měla jsem tak ke Green Valley zase o trochu blíž.

Pokud máte rádi romantiku, zimní prostředí jednoduchost a humor, knížka Vás rozhodně nezklame. Obzvlášť, pokud si u ní chcete odpočinout. Já se rozhodně chystám i na další díly :)

07.12.2022 4 z 5

Matčino vyznání Matčino vyznání Kelly Rimmer

Čekala jsem skutečně hodně, ale tohle tedy rozhodně ne. Celou knihu čtete takové dost drsné rodinné drama, zamilujete si hlavní hrdinku Olivii, se kterou budete soucítit celým svým srdcem, a zároveň budete celým svým srdcem do morku kostí nenávidět její tchyni (pokud tedy nějaké srdce máte). A Oliviin manžel David? To je kapitola sama pro sebe, nicméně můžu prozradit, že anotační tvrzení o jejich manželství, které nebylo takové, jak se na první pohled zdá, je více než pravdivé.
Celou knihu postupně všechny postavy poznáváte, seznamujete se, děláte si obrázek a sledujete, jak se pozůstalí vyrovnávají s Davidovou smrtí. Je to zajímavé čtení, které ve Vás vyvolá emoce, ale zároveň je to místy i zdlouhavé, nebo vám to tak alespoň připadá, protože zkrátka vůbec nemáte ponětí, kam to celé směřuje. A pak přijde závěr, který je tak šokojící, překvapivý a dojemný, že se z něj musíte nějakou chvíli vzpamatovávat, protože tenhle scénář vás během čtení nenapadl. A najednou chápete těch 90% na Databázi knih...
Autorka napsala nádhernou, čtivou, nekonečně dojemnou knihu, která vás rozpláče a pak utěší. Knihu, která je v mnoha ohledech ze života. A pokud takové příběhy vyhledáváte, rozhodně po ní sáhněte!

23.11.2022 5 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Na to, že se jedná defacto o autorovu prvotinu v oblasti románů, je to dílo skutečně povedené. Kniha je krásným příkladem toho, že i dojemnému propracovanému příběhu bohatě stačí 160 stran, když má autor talent. Díky své délce tak aspoň nezabíhá do zbytečných hluchých míst a zdlouhavých popisů, drží se základní linie, přesto není nic uspěchané.
Zápisník jedné lásky nejspíš každý, kdo má rád romantické příběhy, už někdy viděl. Ryan Gosling a Rachel McAdams v něm excelují, a byť se film ani kniha nedokázali vyvarovat jistých klišé, nám romantickým duším to ani v nejmenším nevadí.
Překvapilo mě, jak vyzrálý autorský styl už tenkrát Sparks měl, a že si ho udržel po celou svou spisovatelskou kariéru. Tato kniha byla právem odrazovým můstkem jeho slávy.
Pokud vás zajímá příběh jako takový, více vás patrně uspokojí jeho věrné filmové zpracování, protože v knize se moc nového opravdu nedozvíte. Pokud jste však fanoušky Sparkse, pak by vám ani tento titul neměl uniknout. Rozhodně vás nezklame :)

23.11.2022 4 z 5

Covidočtení: Co s naším čtenářstvím udělala pandemie Covidočtení: Co s naším čtenářstvím udělala pandemie Jiří Trávníček

Útlá knížečka stručně, jasně a výstižně hodnotí, co provedla nedávná pandemie nejen s naším čtenářstvím, ale i obecně s knižním trhem. Když jsem ji začínala číst, čekala jsem, že se dozvím, že lidé během pandemie četli víc, nakupovali knihy víc a že nakladatelství byla pandemií silně zasažena. No, překvapivě to není tak úplně pravda. Nakladatelství z celé pandemie vyšla patrně nejlépe, oproti tomu to nejhůř odnesla knihkupectví a knihovny. Nejvíce překvapivé pro mě však bylo, že s tím nárůstem čtenářství to nebylo zas tak žhavé, jak jsem si původně myslela. Škoda, doufala jsem, že alespoň tohle pandemie přinesla :D
Výsledky výzkumu však zaujmou také shrnutím i pozitivních dopadů na knižní trh, ne jen těch negativních. Kromě jiného přinášejí zajímavá srovnání našeho stavu s tím zahraničním, a to hned v několika zemích. Hodně nostalgické pro mě bylo i čtení o zpřístupnění digitálních online knihoven, neboť bez této možnosti bych tenkrát nedopsala bakalářku, a obecně jsme jako studenti zavřením knihoven dost strádali, takže tato možnost pro nás byla skutečně nenahraditelná. O to více mě potěšilo, že právě zpřístupnění digitálních knihoven, které zaznamenalo během pandemie miliony přečtených stran, bylo v evropském kontextu zcela mimořádné. Je hezké vědět, že alespoň v něčem jsme byli napřed. Na druhou stranu mě zase mrzelo několik avizovaných projektů v souvislosti s knihami, které bychom tenkrát dozajista všichni ocenili, bohužel však nebyly schváleny.
Pokud si chcete trošku rozšířit obzory v oblasti naší knižní kultury, je tohle silně aktuální, krásně graficky zpracovaná a stručná záležitost, která Vám poskytne mnoho zajímavých informací, ale zároveň vás nevyčerpá :)

23.11.2022 5 z 5

Než přišla bouře Než přišla bouře Susea McGearhart

Příběhy jako je tento mě vždycky neskutečně fascinovaly a zároveň děsily. Odnepaměti mě lákala představa plavit se po moři, ale zároveň bych se k tomu právě kvůli strachu ze ztroskotání nikdy neodhodlala. Neskutečně mě však baví o tom číst!
Příběh Tami Oldhamové se v realitě od toho filmového poněkud dost liší, ale myslím, že to vůbec nebylo na škodu. Z filmu si odnesete dojemný zážitek, z knihy zase v zásadě věrohodnější verzi, která nepřekypuje žádnými klišoidními scénami. Co však může na čtenářském zážitku trošku ubrat, je množství technických detailů z Taminy plavby, kterým jako člověk, co se nikdy neplavil, stejně moc nerozumíte a těžko si je dokážete vizualizovat. Na konci knihy Vás sice čeká slovníček námořnických pojmů, ale myslím, že některé pasáže mohly být klidně trošku zkrácené či vynechané. Obecně mi také celé vyprávění přišlo místy utahané, ale když se na to dívám z pohledu vykreslení opravdu reálné skutečnosti, tak holt nemůžeme čekat žádné dějové zvraty, které nás budou držet v napětí. Je nutné počítat s tím, že se jedná o svědectví, nikoli beletrii.
Maximálně jsem si užila scény, kdy Tami retrospektivně vzpomíná na místa, která s Richardem navštívili. Vodopády, zátoky, vesnice na Tahiti apod., které jsem si hned googlovala a okouzlili mě natolik, že jsem měla chuť se tam vypravit.
Závěr mě dojal, ale zároveň jsem s Tami nedokázala plně sympatizovat, protože já bych ztrátu snoubence patrně nesla mnohem hůř, nicméně takové věci mi nenáleží nijak soudit. Obdivuju Tami za to, že zůstala silná a dokázala přežít, protože to neměla vůbec lehké. Její příběh je inspirativní a rozhodně stojí za přečtení :)

07.11.2022 3 z 5

Jako milovnice české literatury jsem se téhle knihy nemohla dočkat, má očekávání bohužel nebyla tak úplně naplněna.
Přiznám se, že jsem čekala trošku obsáhlejší publikaci. Nevím, zda k tomu autorka nedostala prostor, či to tak sama chtěla, ale knížka je opravdu velmi útlounká a přelouskáte ji za dva večery :) Není to na škodu, když vezmu v úvahu, že je to určené převážně lidem, kteří se v české literatuře zase tolik neorientují, případně si dokážu představit, že to budou učitelky ČJ hojně doporučovat svým studentům na SŠ, případně jim odtud i nějaké pasáže citovat. Pokud se však v této problematice nějakým způsobem orientujete (např. jste ji studovali jako já nebo jste navštívili nějaké autorčiny besedy), patrně Vás tu zase tolik nových informací nečeká. Věřím, že ale existuje hodně lidí, kteří sice mají povědomí o profesních životech spisovatelů a jejich dílech, ale o tom osobním životě už toho moc neslyšeli, a v tom případě budou rozhodně nadšení. Jedná se o skutečně milé a úsměvné bulvárové vyprávění plné nejrůznějších teorií, které Vám pomůže vnímat tyto spisovatele jako skutečné lidi, kteří měli svá trápení stejně jako my všichni.
Líbilo se mi, jak autorka zakomponovala do "výkladu" dopisy a úryvky z děl a básní, skvěle vybrané jsou i tipy na knihy a výlety. Ocenit musím také nádhernou grafickou úpravu celé knihy, ty pastelové tóny a krásné ilustrace mě neskutečně bavily. Docela mě však rozesmutnilo, obzvlášť u této knihy, to obrovské množství chyb v textu, které mě rušily při čtení. Není to poprvé, co se s tím u Albatrosu setkávám, a mrzí mě, že mají takto nezvládnuté korektury. Snad se u příští autorčiny knihy polepší :)

07.11.2022 4 z 5

Havraní dvůr Havraní dvůr Viktorie Veselá

Tak tohle mě potěšilo!
Po autorčině prvotině, která vyšla u pointy, dostal Havraní dvůr na výběr dokonce z několika nakladatelství. Jsem ráda, že Viky Veselá zvolila právě Rosier, protože korektury jsou perfektní (s čímž už se bohužel nesetkávám ani u Albatrosu) a pane bože ta obálka?! Miluju ji! Tleskám jejímu autorovi Jirkovi Dvorskému, který má na svědomí i nádherné celostránkové ilustrace, které provází celou knihu.
Co se týče příběhu, naprosto chápu zájem několika nakladatelství, byť se jedná o ještě ne úplně známou autorku. Jsem si jistá, že teď se o ní teprve Česko dozví, protože ten posun oproti její prvotině je obrovský! Jestli takhle bude pokračovat, pak se třetí knihy nemůžu dočkat :)
Může se zdát, že téma havranů ve fantasy je v dnešní době docela vyčerpáno, proto jsem se docela bála, aby příběh nepůsobil "vykradačsky", ale zbytečně. Autorka do toho totiž zakomponovala prostředí tajemného a děsivého kláštera, které není v middle-grade, natož pak v české literatuře vůbec běžné, a pozvedla tak toto téma na úplně novou úroveň. Upřímně, ohromilo mě to. Přestože nejsem cílovka, příběh mě velmi oslovil, byla jsem napjatá, zvědavá a knihu jsem prakticky neodložila, dokud jsem ji za jeden večer nepřečetla. Body přidávám taky za opravdu děsivé scény obětování, ze kterých běhá mráz po zádech, kniha opravdu není pro žádné strašpytlíky, i když dnešní děti už se asi jen tak něčeho nezaleknou :)
Vytkla bych možná jen věk hlavní hrdinky, které je v knize 18 let, dialogy a obecně styl vyprávění však odpovídají middle-grade, proto bych mu věkově přizpůsobila i hrdiny, aby kniha působila věrohodněji. V závěru mi také chyběl nějaký zvrat, neboť jsem měla pocit, že vše šlo až moc podle plánu a ve výsledku tak celý závěr působil uspěchaně. Nevadilo by mi, kdyby měla kniha cca o 50-100 stran navíc, protože si myslím, že ten závěr měl potenciál ještě nějak ohromit. Stejně tak začátek by si zasloužil trošku více propracovat, neboť jsme prakticky okamžitě vrženi do děje. Více prostoru bych dala i propracování charakteru hlavní hrdinky a hlavně vedlejších postav, o kterých se bohužel nedozvídáme takřka nic hlubšího. Ale třeba se dočkáme příště :)

Jako celek však hodnotím kladně a doporučuju čtenářům Zrádných mlh od Katherine Arden. Svou atmosférou mi ale připomínala i Noci běsů od Kateřiny Šardické :)

01.11.2022 4 z 5

Ester a Basilova pomsta Ester a Basilova pomsta Viktorie Veselá

Autorčina prvotina se nedá řadit mezi nejlepší knihy roku, nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o prvotinu, si nelze nepovšimnout, že má potenciál. Celý příběh je velmi milý, úsměvný, zábavný. Bohužel nejde moc do hloubky, takže nečekejte překvapivou pointu, což však ani tolik nevadí, když se kniha dostane do rukou opravdu menším dětem. Autorka má bezesporu nadání psát, bohatou slovní zásobu a fantazii, která je pro psaní dětských knih potřeba. Těším se, co dalšího si pro nás ještě připraví, a jsem si jistá, že s každou knihou to bude lepší a lepší :)

P.S. zjistila jsem, že pod mým jménem tu visel (stejně jako u řady dalších prvotin) velmi haterský komentář, který však nebyl z mého účtu. Jednalo se o jakýsi falešný účet s mou fotkou, který už jsem nahlásila a byl smazán včetně těchto komentářů. Obzvlášť tady mě to však mrzí, neboť mám tu čest autorku osobně znát, a nerada bych jí uškodila.

23.10.2022 3 z 5

Rebuilt Rebuilt Alex Scarrow

Je dost možné, že mě poslední díl série Remade tolik neuchválit proto, že jsem před ním přečetla závěrečný díl série Smrtka, což je série, které se těžko konkuruje.
Přišlo mi celé tak nějak zbytečně natahované, spousta scén mohla být klidně vynechaných nebo zkrácených, místy jsem si virus dokázala podle autorových popisů špatně představit a celé to na mě jednoduše působilo dojmem, že autor zkrátka jen potřebuje příběh natáhnout tak, aby mu to hodilo těch 350 stran jako díly předchozí.
Mám toho na srdci hodně k samotnému ději, nicméně kdybych si to srdíčko vylila, vypustila bych nechtěné spoilery, proto můžu říct snad jen tolik, že jsem nečekala, kam se ve finále celá série dobere. Zprvu jsem ten závěr moc nechápala, pak jsem z něj byla otrávená, závěrečných pár stran však bylo takových milých a svým způsobem vylepšily skóre, ale skutečně jsem ten závěr pochopila až díky doslovu, který mi odhalil celý autorův záměr. Řekněme, že se jedná o dost kontroverzní teorii, která některé nadchne a jiným bude připadat dozajista zcestná. Já se nacházím někde v půlce a vlastně moc nevím, co si o celé sérii myslet. Říkám si, že by celé to téma pravděpodobně šlo zpracovat líp a víc do hloubky, kdyby autor zvolil klasickou literaturu pro dospělé a ne pro děti. Chybí mi tam více detailů, které by dotvořily ten hlubší smysl, který by knihu vystřelil na vyšší level.
Nelituju, že jsem sérii četla, ale kdybych ji nečetla, patrně bych zas o tolik nepřišla :) Doporučuju k ní rozhodně přistupovat jako k YA, kterou skutečně je, byť se díky dost drsným a nechutným popisům místy nemusí zdát :)

08.09.2022 3 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Poslední díl série je výrazně obsáhlejší, než ty předchozí. Nemůžu říct, že bych se u něj nudila, ale oproti předchozím dílům jsem neměla tak velký problém knihu odložit, protože mi tam trošku chyběla ta akce. Nimbus jsem četla do dvou do rána, jelikož jsem zkrátka nebyla schopná přestat číst, ale Zvonu, ačkoliv mě rozhodně bavil, zkrátka ten jeden bod do 10 chybí. O devítce však nepochybuju :)
Celá kniha obsahuje velké množství nových postav, což rozhodně není na škodu, vlastně bych řekla, že jejich perfektní vykreslení do jisté míry kompenzuje tu absenci akce, ale nemusíte se bát, té akce se dosyta nabažíte na posledních cca 100 stranách. Také zde máme několik dějových linek, které se pak na konci spojí, jak jsme zvyklí, což na Shustermanovi zbožňuju!
Co se týče samotného závěru celé série, vlastně si nejsem úplně jistá, jestli se mi to fakt líbilo nebo ne. Rozhodně jsem to nečekala, jenže já bych vlastně nečekala vůbec jakýkoli konec, protože tenhle příběh je tak ojedinělý a nevyzpytatelný, že si lze jen těžko vytvářet nějaké hypotézy. Řekla bych, že je to zakončené vcelku kontroverzně, nicméně vlastně proč ne.. a poslední věta mi dokonce vehnala slzy do očí, takže já jsem spokojená a s klidným svědomím můžu celou sérii doporučit mladším, starším, v žánru zkušeným i nezkušeným čtenářům, protože Shusterman patří jednoznačně k tomu nejlepšímu, co v daném žánru najdete :)

08.09.2022 5 z 5

Nejdelší jízda Nejdelší jízda Nicholas Sparks

Sparksovy knihy tvoří skupinu romantických příběhů, které mě nejspíš nikdy neomrzí. Jedná se totiž o příběhy, které jsou skutečně ze života a stejně jako on jsou nevyzpytatelné, nádherné, ale mnohdy i velmi kruté a nelítostné. Sparks to ví a umí s tím pracovat na jedničku. Přesto však všechny jeho knihy zkrátka nemohou být dokonalé, a to je právě případ Nejdelší jízdy, která výborně funguje jako předloha, ale film se zkrátka vydařil víc :)
Luke a Sofie nejsou tak sympatičtí jako ve filmu a stejně tak Irovo vyprávění tolik nechytí za srdce. Chybí také propojení mezi Irou, Sofií a Lukem, které dělá film mnohem dojemnější než knihu, a jehož absence pak ze závěru dělá více náhodu než osud. Oceňuju však jisté detaily, které ve filmu chybí, ale i tak bych tentokrát neřekla, že se film a kniha doplňují jako je tomu například u Nezapomenutelné cesty nebo To nejlepší z nás.
Tím však nechci říct, že by kniha nestála za přečtení, rozhodně stojí! Jen doporučuju první přečíst a až potom koukat na film. Jako má klasická letní romantika však opět nezklamala :)

05.09.2022 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Vzhledem k tomu, že už mám za sebou vrcholovou tvorbu Stephena Kinga, musím tomuto dílku 1 hvězdičku ubrat. Nicméně nutno podotknout, že tahle prvotina je na úrovni vrcholových děl velkého množství ostatních spisovatelů. King ještě neměl svůj mistrovský styl vypilovaný, některé pasáže jsou trošku kostrbaté, jiné zase příliš neuchvátí, ovšem stále se jedná o dílo takové kvality, která ho jednoduše nemohla neproslavit. Carrie je dnes už klasika v hororovém žánru knih i filmů - maturitní ples, šikana, nadpřirozené schopnosti a náboženský fanatismus - to zkrátka neomrzí. Přidejte Kingův smysl pro perverzi a dostanete perfektně kruté dílko, které jakmile Vás jednou vtáhne, už nepustí. Zapůsobilo na mě, jak si autor pohrál s formou, jelikož kombinoval vlastní vyprávění s úryvky z "knih", které měly vzniknout po události s Carrie a zkoumat celou věc z různých úhlů pohledu. Nechybí ani články, úryvky z dopisů, vše dovedené do detailu včetně kompletních názvů těchto smyšlených knih, dokonce nechybí ani strana, kde ten úryvek najdete. King má zkrátka smysl pro detail, který mě nikdy nepřestane udivovat.
I tak mi však kniha sedí více jako předloha než samotné dílo, neboť se mi zkrátka filmové zpracování líbilo víc - to staré, ale hlavně to novější s Chloe Grace Moritz a Julianne Moore, na které mám chuť se hned znovu podívat :)

22.08.2022 4 z 5