Než přišla bouře

Tami Oldhamová a její snoubenec Richard Sharp jsou mladí, zamilovaní a mají celý život před sebou. Pod zářivě modrou oblohou vyplouvají z Tahiti a míří do Tamiina rodného San Diega. Těžko mohou tušit, že se za necelé dva týdny ocitnou uprostřed jednoho z nejhorších hurikánů v dějinách. Bojují s přívaly deště, vlnami o velikosti mrakodrapů a větrem o síle 72 m/s. Richard se připoutá k lodi a pošle Tami do bezpečnějšího podpalubí. Náhle všechno podivně ztichne. Tami se probere o několik hodin později na zničené lodi. Richard nikde. Román Než přišla bouře vypráví o zázračné jedenačtyřicetidenní cestě Tami Oldhamové do bezpečí na zpustošené lodi, bez motoru, bez stěžňů a s mizivou nadějí na záchranu. Je to příběh o přežití na širém moři, nezapomenutelné vyprávění o houževnatosti lidského ducha a všeobjímající síle lásky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/384102/nez-prisla-boure-Vjm-384102.jpg 3.947

Red Sky In Mourning: A True Story of Love, Loss, and Survival at Sea (2018)

Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno:, Mladá fronta

Dresia
02. prosince

to bylo bohužel nudně psané

Lenka.Vílka
02. prosince

("I’d never take the sun away, I’d never bring the dark again, I’d never take the sun away, Woah-oah, Wanna wash it all, I wanna wash it all, Don’t tear us apart." ... Storm - The Blackout)

S podobným typem knih (filmů) mám problém. Je tam úvod, nějaké ty úsměvy, když je všechno v pohodě, a potom převezme otěže příroda. Co se tam dá vymyslet za děj?! Takže buď dlouho taháte tu část, než se to stane, a rozjedete romantiku, aby čtenáři (divákovi) na postavách záleželo a těšili se na drama. Nebo dlouho taháte to drama. Jenom kdyby to nebylo napsaný tak blbě. "Jde tam", "uděláme tohle", "sakra bouře", "sakra umřeme". Ještě že má kniha tak málo stránek. Jinak bych snad ani nedočetla. Víc "vzpomínka" než román. Je to napsané suše jako vzpomínka na nějakou událost, ne jako román. Nezačetla jsem se, nevyvovalo to ve mě žádné emoce. Koukněte na film, uděláte lépe. A pokud se vám bude líbit, zkuste knihu.
Přiznání: k hodnocení jsem přidala hvězdu navíc kvůli faktoru "podle skutečné události".

okeey
30. listopadu

Příběh zachránilo jen to, že je dle skutečné události, ale myslím si, že by mohl být poutavěji napsán. Autorku obdivuji za to, že i když se blížila k hranici šílenství, nikdy je nepřesáhla a zůstala silná. Událost, která byla hlavním námětem knihy je vážně katastrofa a rozhodně to nejspíš nebylo vůbec lehké. Ale místy jsem se vážně dost nudila. U této knihy vážně nejsem cílovkou.

ivana02
28. listopadu

Skutečný příběh dívky, která zůstane po ničivé bouři sama na moři a musí se vyrovnat se ztrátou partnera a hlavně někam doplout a přežít cestu na polorozpadlé lodi. Střídavě se vracíme do minulosti a dozvídáme se o Tamiině lásce k Richardovi a plachtění. Čtivě napsané a chystám se i na film (kniha má i filmovou obálku).

JajaCZ

Kniha ma úprimne prekvapila. I napriek tej záplave odborných názvov z oblasti jachtingu/námorníctva, ma úplne pohltila. Ako hodnotiť boj o prežitie? Jednoznačne 5*. Troška mi bolo nesympatické riešenie/reakcie v určitých momentoch, ale ako sama autorka v knihe napísala - to, ako by sme sa v danej situácii zachovali vieme s istotou až vtedy, keď ju zažijeme. Knihu určite odporúčam.

Evaho73

Je zaujímavé zisťovať, akým dobrodružným životom dokážu niektorí ľudia žiť. Určite to chce poriadnu dávku odvahy a sebazaprenia...
Životný príbeh hlavnej hrdinky je naozaj veľmi výnimočný a smutný, ktorý si zaslúži našu pozornoť, no osobne sa mi nepáčilo jeho spracovanie.
Nemôžem si pomôcť, ale niektoré popísané situácie mi prišli umelo vyfabulované, chýbalo mi tam napätie a skútočné emócie. Celý príbeh tým podľa mňa stratil na autentickosti, čo je na škodu.
Možno to bolo spôsobené aj tým, že kniha je napísaná s podstatným časovým odstupom, kedy už bolesť zo straty milovanej osoby bola časom zahojená a do príbehu sa nepodarilo pretaviť tie bezprostredné emócie...
Toť môj názor.

Šánka

Tak nějak nevím,.... nechytlo mě to. Kniha má téměř samé pozitivní komentáře, ale ve mně prostě ten příběh nedokázal vyvolat nějaké větší emoce, ani to napětí ne. Nesedl mně styl psaní, také to množství odborných výrazů ohledně plachtění a mořeplavectví, ve kterých jsem docela plachtila :-).
Nicméně je to příběh podle skutečné události a hlavní hrdinka ukázala nesmírnou statečnost a odhodlání přežít, nevzdát se, a za to si zaslouží velké uznání.

FlLys

Stojí za přečtení. Čtivé, ale hluboké.

Ditules

Silný příběh podle skutečné události. Nedokážu si vůbec představit, jaké to muselo pro Tami být... Jsem zvědavá, jak se poprali tvůrci filmu s námětem.

Martina023

Možná budu jediná, ale já od knihy očekávala něco trochu jiného, nebo možná jiný styl psaní...

Samsullka

rozhodně 5 plných bodu.

klaraj093

Pěkné zpracování. Tak nějak jsem pořád doufala, že se Richard někde ukáže.. Kniha se četla dobře, ale místy mě nebavilo vyprávění a o částech lodi a často jsem jí odkládala..Ale za 5 hvězd stojí..

NiNe

Krásná kniha, od které se nedá odtrhnout.

rajcatko

Krásná kniha..Doporučuji film :-D

Tereziee

Hrozně dojemný, smutný a zároveň neuvěřitelně motivující příběh. Začetla jsem se a čekala, co bude dál. Bylo to hrozně napínavé a s Tami jsem prožívala každou chvíli jejího boje o přežití. Na konci ukápla i slzička.

Spoiler - Film jsem sice neviděla, ale už z traileru vyplývá, že ve filmu je vše úplně jinak. Ve filmu Tami vytáhne Richarda po hurikánu z moře a plaví se na Havaj s ním. V knize, ho bohužel nenajde. Přijde mi to jako obrovská změna. Zvlášť, když je příběh v knize napsaný podle skutečné události.

ElenaM

Úžasná kniha, která mě naprosto pohltila. Moc pěkně napsaná a dobře se čte. Jen těžce se mi od ní ocházelo. Prožívala jsem každou stránku. Ten příběh mě rozerval na kusy a vyvolal ve mě spoustu emocí. Na konci jsem si pobrečela. Úžasná, dechberoucí a srdcervoucí kniha, která vás donutí se zamyslet... rozebere pocity a vyvolá emoce. Silný příběh, který stojí za přečtení.... ♥

POZOR - pokud nechcete spoilery ohledně děje - NEČTĚTE věnování na začátku knihy, ani anotaci na zadní straně knihy ;)

eLeR

Jednoduchým spôsobom vyrozprávaná časť života 24ročnej Tami Oldham. Tá časť, ktorú prežila s Richardom, a samozrejme aj časť kedy bojovala o prežitie. Richard bol veľký dobrodruh, otvorený všetkému a vždy sa mu podarilo na všetko prehovoriť aj Tami. Život to musel byť úžasný, na papieri to ale trošku strácalo cveng. Miestami je to veľká romantika, miestami fajn bedeker a miestami survivor. Aj napriek tomu, že je kniha plná výrazov a činností spojených s jachtingom, číta sa veľmi rýchlo.