Covidočtení: Co s naším čtenářstvím udělala pandemie

Covidočtení: Co s naším čtenářstvím udělala pandemie https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496437/bmid_covidocteni-co-s-nasim-ctenarstvim--DYo-496437.png 5 7 2

Publikace vychází ze statistického šetření, organizovaného Národní knihovnou ČR v únoru 2021. Přináší data týkající se našeho chování před pandemií covidu-19 a během ní — snaží se zjistit, které mediální aktivity narostly nejvíce, které naopak poklesly, jak se změnily naše čtenářské návyky, jak jsme vnímali u svých dětí to, že byly uzavřené školy. Autoři zasazují získaná data do širšího kontextu kultury a společenských změn, které pandemie přinesla. A zprostředkovávají i zkušenosti z jiných zemí. Vydáno ve spolupráci s Národní knihovnou České republiky.... celý text

Kabuky
Kabuky
06.01.2024 5 z 5

Perfektní kniha.

Lejčís
Lejčís
23.11.2022 5 z 5

Útlá knížečka stručně, jasně a výstižně hodnotí, co provedla nedávná pandemie nejen s naším čtenářstvím, ale i obecně s knižním trhem. Když jsem ji začínala číst, čekala jsem, že se dozvím, že lidé během pandemie četli víc, nakupovali knihy víc a že nakladatelství byla pandemií silně zasažena. No, překvapivě to není tak úplně pravda. Nakladatelství z celé pandemie vyšla patrně nejlépe, oproti tomu to nejhůř odnesla knihkupectví a knihovny. Nejvíce překvapivé pro mě však bylo, že s tím nárůstem čtenářství to nebylo zas tak žhavé, jak jsem si původně myslela. Škoda, doufala jsem, že alespoň tohle pandemie přinesla :D
Výsledky výzkumu však zaujmou také shrnutím i pozitivních dopadů na knižní trh, ne jen těch negativních. Kromě jiného přinášejí zajímavá srovnání našeho stavu s tím zahraničním, a to hned v několika zemích. Hodně nostalgické pro mě bylo i čtení o zpřístupnění digitálních online knihoven, neboť bez této možnosti bych tenkrát nedopsala bakalářku, a obecně jsme jako studenti zavřením knihoven dost strádali, takže tato možnost pro nás byla skutečně nenahraditelná. O to více mě potěšilo, že právě zpřístupnění digitálních knihoven, které zaznamenalo během pandemie miliony přečtených stran, bylo v evropském kontextu zcela mimořádné. Je hezké vědět, že alespoň v něčem jsme byli napřed. Na druhou stranu mě zase mrzelo několik avizovaných projektů v souvislosti s knihami, které bychom tenkrát dozajista všichni ocenili, bohužel však nebyly schváleny.
Pokud si chcete trošku rozšířit obzory v oblasti naší knižní kultury, je tohle silně aktuální, krásně graficky zpracovaná a stručná záležitost, která Vám poskytne mnoho zajímavých informací, ale zároveň vás nevyčerpá :)

čtenářství pandemie výzkumné zprávy kultura a společnost sociální výzkum statistická šetření statistické přehledy

Autoři knihy

Vít Richter