Laféeverte Laféeverte komentáře u knih

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Oproti předchozím dílům je tahle kniha mnohem rozmáchlejší. Hlavní hrdinka se pomocí hybernace, cestování rychlostí světla apod. přesouvá o stovky (nakonec až miliony let) časem. Z každého historického období je tak zachycen střípek věnovaný hlavně popisu života lidí v dané éře a jejich hlavnímu směřování ve vztahu k okolnímu vesmíru. Vždycky jde o přežití a vždycky jde o lásku k životu jako takovému. Nicméně ta samozřejmost, s níž jsou ničeny celé civilizace a nakonec i vesmír samotný, mě trochu děsila. Naopak výklad pohádky o izolovaném království a zamalovávání do obrazu byl moc hezky vymyšlen. V tom je pro mě autorova síla - dokáže přijít s tolika zajímavými aspekty z různých oborů lidské činnosti a zapracovat je do příběhu. Přece jen se mi ale více líbily díly předchozí, a to proto, že byly sevřenější a v rámci popisované éry se šlo více do hloubky.

13.11.2019 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Co se téhle knize nedá upřít, je solidně vystavěný příběh, realistická atmosféra a propracované postavy. Ačkoli se toho zase tak moc nestane, čtenář se dozví spoustu věcí o fungování světa, o výcviku zaklínačů a čarodějek, o lidech starší krve, o mocenském rozložení atd. K postavám si snadno najde cestu a užívá si jak napínavé, tak klidnější pasáže. Mám s touto knihou vlastně jen jeden problém, a tím je autorova fascinace ženskou sexualitou...prostě mi přijde trochu divné, aby se tak zásadně řešilo, jestli Ciri není v době menstruace při výcviku přetěžována, jestli už vykazuje "druhotné pohlavní znaky," jestli je panna a s kým se má vyspat....ne, že by to nebylo součástí života, ale proč se tomu věnuje tak velká pozornost? Snad mi to bude dávat po přečtení dalších knih nějaký smysl.

08.11.2019 3 z 5

Neuvěřitelně uvěřitelné příhody z hor Neuvěřitelně uvěřitelné příhody z hor Martin Úbl

Milá "jednohubka," u které si odpočinete a zasmějete se. Jde o střípky z horských přechodů, které nejsou o popisu zemí nebo o radách, co v nich navštívit. Soustřeďují se hlavně na to, jakou legraci můžete prožít s kamarády, i když jste promočení, zmrzlí, ztracení...prostě když máte fajn partu lidí a přistupujete k životu s nadhledem, nejde o katastrofy a "zkaženou dovolenou," ale o pestré zážitky. V mnohém mi to připomnělo vlastní přechody, byť byly zasazené do zcela neexotického prostředí, ale strasti a slasti putování na těžko se vyskytují poměrně univerzálně. PS: Mimo přechod (v terminologii naší skupiny se zažilo skromnější označení potulka) mě nikdo nedonutí pozřít k snídani kaši nebo vločky.

16.10.2019 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Už v samotném prologu se čtenář dozví základní axiomy kosmické sociologie, jejichž fungování je následně hlavním tématem knihy. Autor líčí různé fáze vývoje společnosti připravující se na soudný den, kterému pravděpodobně nebude moci zabránit. Zbrojení a zoufalství střídá optimismus a víra v mírové řešení, aby se ukázalo, že dle postulovaných axiomů, je zničení konkurenční civilizace jediným možným výsledkem....anebo taky ne. Kromě oficiálních orgánů se o přežití lidstva starají také tzv. meditátoři v rámci projektu Mandala, jenž vychází z podstaty lidské komunikace, která sice neumožňuje přímý přenos přesné myšlenky (a tím je částečně méně efektivní), ale zato dává prostor pro klamání nepřítele.
Stručně řečeno, trilogie se oproti prvnímu dílu posouvá zase o kousek dál, přináší další zajímavé myšlenky a zkoumá jejich uplatnění v makroměřítku. Stejně čtivé jako první díl, jen je zde pracováno s větším množstvím postav, zejména v první části věnované projektu Mandala. Řada z nich ovšem není nijak zvlášť propracovaná a v této části jejich příběh také skončí, takže slouží jen jako namátková sonda do života běžných lidí v dané éře, zatímco postup hlavního hrdiny zdánlivě stagnuje. Nejdřív mi to proto přišlo divné, ale posléze jsem pochopila, že i tato část měla v knize své místo. Zbylé části už čteny jedním dechem.

01.10.2019 5 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Tuto knihu mám opravdu ráda a opakovaně se k ní vracím, a to ze dvou důvodů. Opravdu výstižně zobrazuje intenzitu pocitů i zmatenost sedmnáctiletého člověka, který se zamiluje tak, jak se to člověku stane jen párkrát za život. Neví, co s tím, jde tak trochu ode zdi ke zdi...všechno vnímá tak silně a osudově, jako to dokáže jen takhle mladý člověk. Prostě mě autor vždycky velmi přesvědčivě přenese do doby, kdy mi bylo náct.... No a ta druhá věc je atmosféra letní Itálie. Svítí slunce, plavete v moři, odpolední horko prospíte, cpete se čerstvým ovocem a jediné, co řešíte, je to, že jste zamilovaní. K tomu na bonus máte ještě hlubší myšlenky o tom, že když milujete druhého člověka, nezáleží ani tak na tom, jestli je to muž nebo žena, nebo jak si vybrat svoji cestu a prožít ten skutečný život, ne jen jeho stín. No a spoustu dalších, prostě při každém čtení je o čem přemýšlet.

12.09.2019 5 z 5

Asi nejzajímavější na této knize je propojení příběhu a fotografií. Rozvláčnější začátek díky fotkám získává mírně dokumentární nádech a zároveň hezky dokresluje tápání hlavního hrdiny v tom, co je skutečné a co ne. Jak příběh postupuje, začíná to propojení být trochu víc "na sílu," ale celkově to knize neubírá. Druhá polovina se mi líbila víc, a to včetně objevování podivných dětí a jejich schopností - připadala jsem si trochu jako u sledování X-men. Pro cílovou skupinu je to určitě dobrá volba.

02.09.2019 4 z 5

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Není to kniha pro každého. Pro mě osobně byla tak originální, že jsem musela o všem neustále přemýšlet až jsem z toho nemohla usnout.
První věcí, s níž je třeba počítat, je samotný jazyk a styl autora - je plný metafor, až básnických obrazů, skrytých významů...což je svým způsobem odrazem vypravěče, který je sám velmi těžko uchopitelný. Zatímco jeho okolí - to, jací jsou a co prožívají lidé kolem něho, je relativně snadné zařadit a pochopit, o Oskarovi to neplatí.
Já osobně to vnímám tak, že svým rozhodnutím nevyrůst a zůstat tříletým se postavil jaksi mimo morální kategorie - tak jako dítě sleduje primárně své potřeby (např. chce nový bubínek) a čeká, že je dospělí uspokojí. Nezamýšlí se nad tím, jestli je to dobré nebo špatné, vhodné, rozumné atd. Stejně tak navozuje určité situace a čeká, jak s nimi dospělí naloží. Není ale dítětem, vnímá jako dospělý a jím navozené situace jsou dost prohnané (což asi není úplně výstižné slovo) a bizarní. Svoji masku dítěte dokáže efektivně využívat a také mu tato maska umožňuje nepřijímat odpovědnost za sebe a své jednání.
Takže tento průvodce, který není ani obyčejným mužem ani hrdinou, zprostředkuje čtenáři pohled na předválečné a válečné období v Gdaňsku a poválečný Dusseldorf (včetně významných historických momentů, obyčejného života, politiky, mezilidských vztahů, náboženství ...), aby byl nakonec postaven před rozhodnutí přijmout odpovědnost, opustit léčebný ústav a možná skutečně dospět.

27.08.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tato kniha mě opravdu mile překvapila. Je čtivá, napínavá, plná myšlenek i emocí. Není potřeba bát se přílišné obtížnosti či abstraktnosti, jelikož u fyzikálních problémů postačí jejich základní pochopení. Propojení čínského historicko-politického kontextu, přirozené lidské zvědavosti, testování fyzikálních zákonitostí světa tří těles formou hry, nastolení filozofických otázek spojených s pokračováním a přežitím civilizace, závažnost důsledků momentálního rozhodnutí jednotlivce (a to nejen na Zemi) a mnoho dalších věcí tvoří neotřelé dílo a solidní základ pro další rozvoj celé trilogie. V této knize nic není černobílé a není snadné určit, co je správné. Ten,kdo je pro jedny zrádcem, může být pro druhé spasitelem a naopak.

02.08.2019 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Příjemná čtivá detektivka s dobovou atmosférou a nápaditým rozuzlením. Nicméně celou dobu mi jela v hlavě jedna pasáž z Červeného trpaslíka, která podle mě čtení této knihy plně vystihuje:
RIMMER: Holly, co se tady děje?
HOLLY: Co?
RIMMER: Co se to děje?
HOLLY: Hmm, Hercule Poirot právě vystoupil z parního vlaku a víš, co si myslím? Viníky jsou ......

25.07.2019 5 z 5

Srpnové světlo Srpnové světlo William Faulkner

Není to nejlehčí čtení, ale má hodně co nabídnout. Příběh se odehrává v rámci jednoho horkého srpna, takže se chvílemi zdá, že se vleče jako horké odpoledne, kdy není v ulicích ani živáčka. Zdání ovšem klame a dochází ke smršti událostí, které se dějí jakoby mimochodem. Jelikož se o postavách čtenář dovídá pomocí flashbacků, ve výsledku pokryje vyprávění mnohem delší časový úsek a nabídne velké množství podivných osobních historií. Nosným tématem je rasismus a také politika "separate but equal" uplatňovaná po zrušení otroctví a jejich zhoubný vliv na společnost. Nečekejte proto příběh utlačovaných Afroameričanů, ale hlubokou sondu do uvažování a osudů lidí v rasově rozdělené konzervativní společnosti, v níž jen málokdo získá svůj kousek štěstí.

19.07.2019 4 z 5

Hra o tebe Hra o tebe Neil Gaiman

Tento díl mě hodně bavil, bylo to napínavé, děsivé, tajemné, dojemné...prostě příběh o snech a o světech, kam se každý někdy vydává. Když jsem knihu poprvé prolistovala, říkala jsem si, že ty barvy jsou takové divné ale nakonec jsem naznala, že se to k tomu příběhu sen/realita docela hodí.

01.07.2019 5 z 5

Údobí mlh Údobí mlh Neil Gaiman

Tento díl je hlavně o mytologii. Dozvídáme se víc o věčných, o Luciferovi a o tom, jaké to je být pánem pekla, potkáváme spoustu mytologických postav a nahlédneme do jejich světů. Líbila se mi myšlenka, že duše zatracených v podstatě své utrpení v pekle očekávají a že jejich hlavní problém je v tom, že si své peklo nesou s sebou. Závěr příběhu byl super. A jen na okraj malá poznámka v kontextu s další Gaimanovou tvorbou - ten chlápek fakt nemá rád Thora, fakt ne.

01.07.2019 5 z 5

Zápisky z Mrtvého domu Zápisky z Mrtvého domu Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Kniha ve mě zanechala velmi realistický dojem. Jde o takové střípky (zápisky) o trestancích, o radostech a strastech života v káznici (svátcích, divadle, práci, nemocnici...) - nejde tedy o vyprávění s jednotnou dějovou linkou. Na druhou stranu je to Dostojevský se svým rozborem lidských povah, motivací atd., což mě na jeho knihách vždycky bavilo. No a taky se mi zdá, že ze svých zážitků načerpal dost inspirace pro další knihy, které patří mezi mé oblíbené (třeba Běsi nebo Bratři Karamazovi).

27.06.2019 4 z 5

1602 1602 Neil Gaiman

Byť má tahle kniha svoje mušky, vážně mě bavilo sledovat nové tvoření "marvel universe". Je zde množství postav na poměrně malém prostoru, ale to podstatné je řečeno a je prostě zábava sledovat jejich chování a místo ve společnosti v naprosto odlišném historickém období. Žádný svému osudu neunikne a věkem superhrdinů může klidně být 17. století. Příběh samotný je pak přizpůsoben hlavnímu záměru vytvoření tohoto nového/starého univerza. Kresba je krásná, byť jsem se na začátku trochu lekla výraznosti kolorování, ale nakonec musím říct, že všechno tvoří dobře fungující celek.

18.06.2019 5 z 5

Krajina snů Krajina snů Neil Gaiman

Tento díl Sandmana se skládá ze čtyř příběhů a jednoho scénáře. Příběhy jsou ze Sandmanova světa, ukazují lidskou krutost, zoufalství, ale i sílu příběhů a snového světa. Tak nějak jako se v jednom snu mohou dít krásné a strašně věci najednou, tak to funguje i v těchto příbězích. Dávám 4 hvězdičky, protože to bylo krátké a já bych chtěla víc....

12.06.2019 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Post-apokalyptický román, napínavý, se zajímavými postavami a vtažením čtenáře do hlubších společenských problémů a úvah nad nutností lhát či zabíjet za účelem přežití. Kniha je rozdělena do několika částí, první dvě jsou kratší, ovšem velmi intenzivní, druhé dvě části tvoří hlavní dějovou linku a sledují osudy Juliette, která je v rámci prostředí, v němž se děj odehrává, téměř super hrdinkou. I tak ale tato postava zůstává celkem uvěřitelná - pravděpodobně díky popisům jejích pocitů, strachu, bolesti a pod. Je to prostě kniha, v rámci které si užijete jak šokujících negativních zvratů, tak šťastných konců a naděje.

06.06.2019 4 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Ve škole mě to minulo, tak jsem si řekla, že si doplním vzdělání... Všechny básně mi přišly velmi podobné, pracující se stejnými motivy - útlak ze strany pánů, Němců, Poláků, Židů, těžké životní podmínky, bída, ztráta identity, smrt. Prostě jsem tomu nedokázala přijít na chuť.

04.06.2019 1 z 5

Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka Jan Štěpánek

S tímto komiksem jsem setkala jako malá v Kometě po bratrovi...utkvěl mi v hlavě, jak jsem ho jako dítě četla pořad dokola - a protože jsme doma měli jen první dvě části, vždycky jsem si přála přečíst si ho celý. Takže toto vydání mě vážně moc potěšilo. Příběh i kresby jsou nezapomenutelné.

03.06.2019 5 z 5

Karpatské hry Karpatské hry Miloslav Nevrlý

Zvláštní kniha o putování , o tom, co člověku přináší a jaké výzvy před něho staví. Záměrně píšu jen o putování a ne o putování po rumunských horách. Byť jsou tu rumunské hory vylíčeny krásně, mám dojem, že to, že autor prošel právě Rumunsko, je prostě jen shoda okolností. Hlavním motivem je podle mě právě ono putování, spoléhání se sama na sebe, obdiv a odpovědnost k přírodě. Kdo byl někdy na horském přechodu, najde se v tom. I když vím, že bych až takového spolehnutí se na osud nebyla schopná, jsem ráda, že aspoň v omezené formě si mohu nějakou z her vyzkoušet.

27.05.2019 4 z 5

Běhej, nebo zemři Běhej, nebo zemři Kilian Jornet

Žádnou jinou knihu o běhání jsem zatím nečetla, takže nemohu srovnávat. Ale řekla bych, že tato kniha je spíš než o běhu samotném o subjektivních pocitech a prožitcích autora. Je v ní popsáno několik závodů i jiných počinů (přeběh Pyrenejí nebo výběh na Kilimandžáro), ale vždycky jde hlavně o Kilianův prožitek. Takže pokud chcete vědět, jaký "blázen" je takový světově známý ultratrail běžec, pak Vám tato kniha poskytne barvitý obrázek. Mě na té smrští jeho pocitů nejvíc zaujal kontrast mezi neustálou touhou posouvat hranice a vítězit a zároveň úctou a jistou pokorou k přírodě. No a taky to, že když už si zvolil určitý styl života, nesedí a nelituje toho, co mohlo být, kdyby se rozhodl jinak.

18.04.2019 3 z 5