Květ Květ komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Marťana jsem včera zvládla přečíst za jediný den, chytil si mě a nepustil. Výborně napsaná fikce, zajímavý námět a propracované detaily. Knížka je ve většině napsaná formou deníkových záznamů astronauta Marka Watneyho. Mark je veskrze kladný hrdina, kterému prostě musíte držet palce. Tak trochu MacGyver nebo Ferda Mravenec, práce všeho druhu, myšleno v dobrém :) I přes velké množství technických popisů, fyzikálních i chemických reakcí, kterým jsem ne vždy rozuměla, jsem si knížku moc užívala a nemohla se od ní odtrhnout.

03.01.2022 5 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

První letošní přečtenou knížkou je Šifra, ale k chvalozpěvům na ni se nepřidám. Šifra na mě působí prvoplánově, chce šokovat, počtem obětí, vrahovou zvráceností atd., ale nějak se to na mě míjelo účinkem. Nepravděpodobné a někdy nepochopitelné kroky vyšetřovatelů, neprokreslené, zjednodušené charaktery postav a naprosto "dokonalý" sériový vrah, který mění převleky jak na běžícím páse, dokonale se vyzná v anatomii a s jeho znalostí IT a šifrování si ani kryptografové FBI neví rady... Přiznám se, pro mě to bylo průměrné čtení, ke kterému jsem se musela občas přemlouvat. (2,5*)

01.01.2022 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Poslední knížka paní Mornštajnové není tak jednoznačně kladně recenzovaná jako její předchozí díla a musím říct, že jsem váhala, jestli se do Listopádu vůbec pustit. Zvědavost ale zvítězila a udělala jsem dobře. Listopád si mě získal. Vypravěčský talent spisovatelky mě nenechal knížku odložit, i když události v ní popisované jsou tísnivé, plné úzkosti a strachu, depresivní. Autorka vytváří nový svět polistopadových událostí, kdy revoluce je potlačena, restrikce se zpřísňují, v ulicích hlídkují vojáci a příkazy a zákazy určují životy lidí obraných o poslední zbytky svobody. Doporučuji.

26.12.2021 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Od Bryndzy jsem si dopřála malý oddech a asi to prospělo, u jeho nejnovější detektivky jsem se bavila stejně dobře jako u těch prvních. Propast smrti není příliš akční, není tu oběť na každé stránce, ale vyšetřování Kate a Tristana jsem si užívala, knížka je úžasně čtivá, to Bryndza umí. Oddechová četba na pohodu :)

25.12.2021 4 z 5

Útěk ze světa Útěk ze světa Lucinda Berry

Když jsem zjistila, že autorka Andílka napsala další thriller, tak jsem jásala, ale moje očekávání se nenaplnilo. Knížka je úžasně čtivá, autorka umí pracovat se slovy, přelousknete ji klidně během dne. Bohužel příběh je na můj vkus nereálný, chování některých postav nepravděpodobné a konec je předvídatelný. Nenáročné čtení bez většího dosahu. (2,75*)

22.12.2021 3 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Hartl je skvělý vypravěč a já mám jeho typický a čtivý styl ráda. Nejinak jsem to vnímala i u 15 roků lásky. Tak jak je u něj zvykem, servíruje nám v příbězích svých postav situace ze života - někdy směšné jindy bezradné nebo solidně naštvané, s dávkou naděje i bezvýchodné. Přišla mi však mnohem smutnější a deprimující, ale i tak spadá do kategorie oddechových, u kterých si člověk odpočine a zasměje se. Líbila se mi.

18.12.2021 4 z 5

Ztracená sestra Ztracená sestra Lucinda Riley

Musím říct, že jsem čekala trochu jiný průběh pokračování, rozuzlení... nicméně dočkala jsem se dalšího krásného příběhu, který se mi dobře četl. Zaujaly mě všechny dějové linky a teď mě jenom mrzí, že chybí poslední vše vysvětlující osmý díl... Nevím, jestli ho autorka ještě stihla dopsat... Knížka se mi moc líbila.

29.11.2021 5 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Má ji rád, nemá ji rád je moje první přečtená kniha této autorky. Začátek jsem vnímala trochu rozpačitě, rušily mě pasáže dopisů a článků a taky mi lezla na nervy nespisovná čeština (vodškodný, vobvinit, vodebrat otisky, vočekávání...), která naštěstí byla používaná jen členy policejního sboru :) Postupně se ale rozvíjel příběh, který mě zaujal. Líbila se mi psychologie postav i neotřelý námět, autorka si mě získávala stránku po stránce a závěrečné rozuzlení hodnotím výborně. (3,75*)

14.11.2021 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nadčasová kniha, ze které mrazí. Totalitní svět, který Orwell vymyslel ve svém románu je děsivý a dýchá tísnivou, dusivou atmosférou plnou beznaděje. Diktatura dovedená k dokonalosti, kde i záblesk naděje je v podstatě šílenstvím. Román je geniální, myslím, že ho budu ještě dlouho vydýchávat a zpracovávat v sobě.

"Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost. Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost."

"Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla."

"Pod košatým kaštanem, prodali jsme se navzájem."

"Každý ví, co se skrývá v místnosti 101."

07.11.2021 5 z 5

Spi sladce Spi sladce Rachel Abbott

Sympatické postavy vyšetřovatelů, děj, který odsýpá a žádná zbytečně hluchá místa, to je psychothriller Spi sladce. Autorka dokáže vytvořit atmosféru plnou nejistoty a napětí, kterou jsem si užívala a za polovinou už jsem knížku v podstatě nedokázala odložit. Konec je trochu předvídatelný, ale nevadilo mi to.

29.10.2021 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Film jsem ještě neviděla, ale knížku jsem "zhltla" za jediný den. Autorův styl jednoduchých a krátkých vět mi vyhovuje a dobře se mi čte. Je to čtení odpočinkové, úsměvné, okořeněné jadrnou češtinou, Hartl dovede i těžké životní situace podat s humorem jemu vlastním a to mě baví. Prvok, Šampón, Tečka a Karel je takový hořkosladký román a mě se líbil moc.

28.10.2021 5 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Od autora jsem četla Zimní oheň a musím říct, že Konec léta je oproti němu slabší. Čekala jsem víc. Kniha se čte dobře, hned od prvních stránek z ní dýchá tak trochu tajemná, úzkostná atmosféra, která ale s ubíhajícím dějem trochu ztrácí na napětí. Prostřední část na mě působila jen vlažně a příběh získal spád až zase v poslední třetině. Rozuzlení jsem nečekala a v jeho kontextu pak prolog zcela ztratil smysl.... Neurazí, nenadchne.

25.10.2021 3 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Tak jsem konečně zdolala tohoto knižního obra :) Jak už zde bylo několikrát v komentářích řečeno, čtení je obsáhlé, příběh se rozvětvuje a je vyprávěný do posledního detailu. Na scénu se vrátili mí oblíbenci a to mě nesmírně těšilo, na druhou stranu mi přišlo, že autor zařadil více násilných scén, které se mi nečetly zrovna lehce. Moc ráda bych věděla, co bude dál... nezbývá než čekat, jestli autor ságu dokončí.

18.10.2021 4 z 5

Sestra Slunce Sestra Slunce Lucinda Riley

Obrovská radost z vydání dalšího dílu a zároveň smutek nad tím, že spisovatelka L. Riley už není mezi námi... zjistila jsem, že v angličtině byl vydán ještě jeden díl, ale poslední část už zřejmě autorka nedopsala. Odpočinkový, krásně napsaný román, bavil mě moc.

15.08.2021 5 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Po delší době jsem dočetla čtvrtý díl Hry o trůny. V tomto pokračování mi moc chyběly některé postavy (Daenerys, Tyrion, Jon Sníh...), přišlo mi to trošku natahované, ale jiné výtky nemám, opět do detailů propracovaný příběh a těším se, co bude dál.

29.07.2021 4 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Po přečtení Pařížské švadleny, která mě bohužel nenadchla, jsem k autorčině druhé knize přistupovala bez jakéhokoli očekávání. Tentokrát ale ke zklamání nedošlo, naopak! "Diorovka" si mě získala, bavila mě a na konci i slza ukápla. Příběh válečných pilotek (a pilotů), namíchaná historie s fikcí, skutečné postavy vedle smyšlených, citáty přeživších, romance i drama... Krásná knížka.

27.06.2021 5 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Zatím nejobjemnější díl a opět nezklamal. Těšila jsem se na každou stránku, i když mě autor několikrát průběhem děje bodl rovnou do srdce. Západozemí i svět za Zdí, Valyrie, všechno popsáno poutavě a do detailů, všechny části mě baví stejně. Úžasné čtení, seriál sleduju postupně podle přečtených knih, ale nemůže se rovnat knižní předloze.

19.06.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Takový průřez sedmnáctiletým vztahem české rodiny se dvěma dětmi. Román je přesvědčivý, realistický, ale víceméně depresivní. Autorčin styl dlouhých vět bez přímé řeči jsem si oblíbila, patří k ní, líbí se mi střídání vypravěčů, dialogy protknuté tím, co člověku běží hlavou, čte se mi snadno. Děj mě rychle vtáhl, autorka dokáže plasticky vylíčit atmosféru a emoce, bohužel v tomto případě se jedná o nespokojenost jednotlivých členů rodiny, neporozumění, potlačování sebe sama a ústupky, které se postupně přetavují k naprostou neochotu ke kompromisům a prosazování svých rozhodnutí na úkor druhých. Knížka mě bavila, ale jak jsem zmínila, je z ní smutno.

05.06.2021 4 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Tento thriller se četl sám! Je nabitý emocemi, budete se vztekat, rozčilovat, nechápat a taky se bát. Střídání tří vypravěčů zrychluje tempo celého příběhu, napětí je dávkováno postupně. Autorka se sice pohybuje na samé hranici uvěřitelnosti, při čtení ve mně vyvstávaly otázky PROČ??? Nic podobného jsem zatím nečetla a knížka mě doslova pohltila. Je to psycho. Pro všechny, kdo si chtějí trošku pocuchat nervy, doporučuji.

03.06.2021 5 z 5

Vážka Vážka Leila Meacham

Po přečtení Vážky mám rozporuplné pocity, čekala jsem válečný, špionážní román, dostala jsem odpočinkový román pro ženy. Autorka si dala načas s rozběhnutím příběhu a musím se přiznat, že první třetina knihy se mi vlekla a četla jsem bez většího zaujetí. Pak nastal zlom a čtení mě začalo bavit. Každopádně děj je nepravděpodobný, úsměvný, chování postav mnohdy naprosto nelogické a naivní. Docela jsem nepochopila ani rádoby napínavý závěr. Prostě taková limonáda.

02.06.2021 3 z 5