Květ Květ komentáře u knih

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Výborně napsaný krimi román. Po pomalejším začátku nabírá svižné tempo a pak už stránky uhání až do konce. Napínavé, poutavé a nesmírně čtivé. Knížka mě moc bavila.

28.12.2020 5 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Psychologické drama strhující jistou reálností. Dobře vykreslené postavy, profil psychicky nemocného Jense i prostředí izolovaného ostrova. Od druhé poloviny už se nedá přestat číst, je to děsivý, bizarní příběh.
Úryvek z první stránky:
"Když táta v bílém pokoji zabil babičku, byla tam tma jako v pytli. Stála jsem u postele. Carl taky, ale toho si nikdy nevšímali. Přihodilo se to na Štědrý den brzy ráno...
Tenkrát ještě bylo všechno jinak. Stalo se to předtím, než se tátovy věci nahromadily tak, že už se nadalo chodit do obýváku. A předtím, než máma natolik ztloustla, že už ani nevycházela z ložnice. Ale stalo se to až potom, co nahlásili, že jsem umřela, abych nemusela chodit do školy"...

26.12.2020 4 z 5

Pekařova dcera Pekařova dcera Sarah McCoy

V románu Pekařova dcera se prolínají dvě časové linky, jedna válečná v nacistickém Německu, druhá o šedesát let později v Americe. Knížka mě bohužel příliš neoslovila, příběh ze současnosti mě nezaujal vůbec a bojovala jsem s tendencí přeskakovat jej, historická část byla poutavější. Ani dojemný závěr už mě nedokázal pro knížku nadchnout. Za mě slabší průměr. (2,75*)

17.12.2020 3 z 5

Vykrvácet Vykrvácet Michael Robotham

Robotham byl pro mě autorem dosud neznámým a jeho styl se mi zalíbil. Téměř okamžitě mě román začal bavit, postavy jsou zajímavé, příběh má spád. Do poloviny jsem byla nadšená, pak mi přišlo, že už je děj trošičku natahovaný, nicméně s vyústěním zápletky jsem spokojená. Dobré krimi čtení. (3,75*)

05.12.2020 4 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Historický román Pád titánů zapuštěný do období od roku 1911 do roku 1923 popisuje tehdejší dění v Británii, Rusku, Německu a Americe. Román je velmi čtivý, podrobný a obsáhlý, zavede čtenáře jak do sídel aristokracie, tak do chatrčí dělnické třídy. Děj je postaven na skutečných událostech, hlavní postavy jsou fiktivní, nicméně hned mě zaujaly a některé jsem si moc oblíbila. Pravdou je, že některé popisy válečných či revolucionářských strategií na mě byly někdy zdlouhavé. Jindy zase příběh utíkal rychlostí blesku. Kdo má rád bichle a rád se dozví něco z historie, doporučuji.

29.11.2020 4 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Tento román mě nezaujal hned, bojovala jsem chvíli s květnatým stylem i s dějem plynoucím v pomalém tempu, ale čím víc stránek uběhlo, tím se mi kniha líbila víc a víc a nakonec ji hodnotím jako výborné čtení. Příběh hraběte Alexandra Iljiče Rostova, který je bolševiky odsouzen k doživotnímu vězení v hotelu Metropol, nám zprostředkuje dějiny Ruska od dvacátých až do padesátých let minulého století. Je to laskavý, noblesní román s nádechem nostalgie. Kdo má chuť zpomalit a oddechnout si od akčních knih, doporučuji.

21.11.2020 4 z 5

Případ Kláry P. Případ Kláry P. Jan Vavřík

Nelehké čtení, které volně navazuje na autorův román Kolotoč strachu. Stejně jako ten, je i Případ Kláry P. inspirován skutečnými událostmi. Nejprve mi trošku vadilo plynutí textu, přeskakování ve vypravěčích a událostech, ale netrvalo dlouho a příběh mě pohltil naplno. Otřesný příběh holčiny, která díky drogám padla na dno.

15.11.2020 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Zuzanin dech mi opravdu vzal dech, je to emotivní kniha na téma holocaustu, psaná zajímavou formou, v podstatě bez dialogů. Prvních pár stran jsem s tím trošku zápasila, ale pak už mi stránky ubíhaly pod rukama. Strhující příběh, čtivý a napínavý až do poslední stránky. Určitě doporučím

11.11.2020 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Moc pěkná romance, nepřeslazená, pro chvíle, kdy si chcete odpočinout a taky trochu doufat, že láska může překonat všechno, vzdálenost, roky i nepřízeň osudu. Píše se rok 1943 a v nálety zničeném Londýně se setkávají dva mladí lidé: nešťastně vdaná Stella a pilot amerického letectva Dan. Ve dnech, kdy si nikdo není jistý tím, co bude zítra, se do sebe bezhlavě zamilují. Chvíle, kdy spolu mohou být šťastní, však trvají jen krátce. Dan odchází bojovat, ale slibuje, že se pro Stellu po válce vrátí. O sedmdesát let později vhazuje Dan do schránky poslední dopis. Jeden z mnoha, který Stelle poslal na adresu místa, kde spolu měli po válce začít žít, a na které mu nikdy neodpověděla. Otevírá ho však Jess, mladá dívka, která v opuštěném domě hledá úkryt před svým násilnickým přítelem. Když si přečte Danovy nádherné dopisy, rozhodne se, že se ho pokusí vyhledat a pomůže mu jeho ztracenou lásku najít.

08.11.2020 5 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Této knize se určitě nedá upřít originalita. Zvláštní psychologický až mysteriózní thriller, ve kterém dojde k několika přemetům a dokonalému zmatení čtenáře. První část knihy na mě působila až dusivě svojí tísnivou atmosférou, celkem mi i trvalo, než jsem se začetla a zvykla si na autorův styl. Za polovinou jsem už chytila svižné čtecí tempo, děj zvratem získal úplně nový náboj. Ale ten konec.... to bylo pro mě celkem rozčarování. Fakt zvláštní. Kniha získala ocenění za nejlepší francouzský román roku 2019, takže přečtěte si a utvořte si svůj názor.

06.11.2020 3 z 5

Sestra Luny Sestra Luny Lucinda Riley

Na páté pokračování série sedmi sester jsem se už těšila. Romantické, ale nepřeslazené čtení, oddechovka. Knížka je psaná ve stejném módu jako předchozí díly. Střídá se současná linka, tentokrát se sestrou Tiggy ve Skotsku a historická linka její babičky ve Španělsku. Líbila se mi

01.11.2020 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Krásný román, který mi byl doporučený a i já ho můžu doporučit k přečtení. Příběh vlčího dítěte, holčičky, která sama vyrůstala v prostředí bažin. Citová knížka, jemná i drsná, opravdová. Popisy přírody, touha po lásce a sblížení, strach, zklamání a hluboce zakořeněná potřeba přežít. Hlavní hrdinka Kya mi přirostla k srdci, cca v závěrečné třetině už jsem knížku nemohla odložit, soudní proces s Kyou mi dal zabrat a závěr.... Přečtěte si!

27.10.2020 5 z 5

Ve víru Ve víru Rachel Caine (p)

Třetí díl série s Gwen Proctorovou hodnotím jako nejslabší. Po zajímavém začátku, který si mě ke čtení přitáhl, následuje taková opakovačka, co se stalo v dílech minulých. Tato část mi přišla dost natahovaná a zbytečná. Knížka pro mě nabyla atraktivity až zase za polovinou. Když pominu hranici reálnosti, tak druhé půlce knihy nechyběl spád, napětí a zajímavá zápletka, celkový dojem z knížky zůstal pozitivní :) (3,75*)

20.10.2020 4 z 5

Nevinná zrádkyně Nevinná zrádkyně Alison Weir

Historický román o lady Janě Greyové je tak jako jiné romány od této autorky precizně a podrobně zpracovaný a drží se pevně historických faktů. Kniha začíná ještě před Janiným narozením a monitoruje celý její život až do tragické smrti. Knížka je poutavá, čte se snadno a osud Jany, která je loutkou v rukám mocných, chytne za srdce. Mně se moc líbila.

14.10.2020 5 z 5

Kniha o Baltimorských Kniha o Baltimorských Joël Dicker

Skvěle napsaný román, upoutal mě okamžitě a bavil po celou dobu, těšila jsem se na každou stránku. Autor má výborný styl psaní a příběh sám o sobě je velice chytlavý. Drama o životě jedné rodiny, o nadějích a ztrátách, vzestupech a pádech... členy rodiny Goldmanů jsem si nesmírně oblíbila. Doručuji, přečtěte si.

06.10.2020 5 z 5

Kolotoč strachu Kolotoč strachu Jan Vavřík

Nesmírně čtivá kniha na děsivé téma zneužívání a domácího násilí, přečetla jsem takzvaně jedním dechem, Vavřík píše skvěle. Příběh působí reálně, je inspirován skutečnými událostmi, o to je to vše strašnější a smutnější. Od autora si určitě ještě něco přečtu. (4,5*)

04.10.2020 5 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Fajn švédská detektivka. Tomuto pokračování předchází ještě čtyři knížky, no v knihovně zrovna nebyly, tak jsem sáhla hned po tomto dílu a nevadilo. V postavách jsem se zorientovala a neměla jsem pocit, že by mi něco extra uniklo. Dobrý námět, zajímavé postavy vyšetřovatelů, čtivě a poutavě napsáno. (3,5-4*)

28.09.2020 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Pravda nebo lež je thriller s erotickými prvky (s mnoha erotickými prvky), do kterého jsem se začetla neskutečně snadno. Knížka má spád, napětí a čtivost se opravdu spisovatelce upřít nedá. Recenze na ni jsou vysoké (90% při sedmi stech hodnoceních!!) a stejně takové bylo i moje očekávání. Jenže počáteční nadšení, ve kterém jsem jako nic zhltla první půlku knihy, se pomalu vytrácelo... omílání dokonalého Jeremyho, závislosti na sexu a hrůzy z Verity už mě pomaličku začínalo nudit a čekala jsem větší akci. Příslib napínavého konce jsem cítila ve vzduchu, ale pro mě se bohužel nenaplnil. Mrzí mě to, ale závěr mi přišel vlastně úplně blbý. Prostě sto lidí, sto chutí. (3* s odřenýma ušima, dávám hlavně za čtivost a nápad).

18.09.2020 3 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

Touto knihou doslova prosvištíte, děj je svižný, poutavý, lehce se čte. Krátké kapitoly, střídání děje v minulosti a současnosti, obojí stejně zajímavé a napínavé. Po třiceti letech od neštěstí se Laura vrací na pohřeb své tety. Děsivé vzpomínky na požár, při kterém uhořela její kamarádka a se kterými bojuje doteď, se vybavují a Laura navíc zjišťuje, že smrt tety možná nebyla jen náhodným neštěstím. Začíná pozvolna pátrat na vlastní pěst...

16.09.2020 4 z 5

Jak na veganství Jak na veganství Pavel Houdek

V těch téměř osmi letech, ve kterých se stravuju vegansky, mi informace od Pavla přišly vždycky vhod. A to ať už z článků na jeho blogu, videí nebo záznamů z přednášek. Proto, když přišel s knížkou, nemohla mně - knižnímu maniakovi, chybět. Byť by jen pro projev podpory jeho činnosti. Knížka není náborem ani veganskou propagandou, důvody proč se stát veganem (ekologie, etika, zdravotní stránka) jsou zmíněny jen letmo. V knížce jsou detailně rozebrány spíše úskalí veganského stravování, ať už od suplementace B12, ohlídání si některých jiných minerálů či látek, po sociální aspekty. V knize je množství kvalitních informací podpořených relevantními studiemi, včetně odkazů na zdroje, ostatně to je u Houdka zvykem. Nechybí závěrečné shrnutí a příklad jídelníčku. Líbí se mi, nemám, co bych vytkla.

13.09.2020 5 z 5