Květ Květ komentáře u knih

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Vyhlášeno jako nejlepší švédská krimi 2016.... co k tomu říct....nejlepší si představuji trošku jinak, ale nebylo to marné :) Knížku bych zařadila spíš do young adult literatury, příběh je vyprávěn středoškolačkou ze sféry "zlaté mládeže," která čelí obvinění vraždy svých spolužáků. Knížka je čtivá, nicméně žádné výrazné napětí, zvraty, neočekávané situace v ní nejsou, neurazí ani nenadchne.

10.12.2017 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

První část této čtyřdílné italské ságy pro mě byla lahůdka. Bavilo mě sledovat příběh dvou nejlepších přítelkyň (a jejich rodin a přátel), ponořit se do jejich pocitů, sledovat jejich úspěchy, sblížení i rivalitu, a to vše na pozadí Neapole v 50.letech. První díl nás provází dětstvím a dospíváním hlavních hrdinek, autor se dokáže perfektně vcítit a popsat pocity, přání a touhy dívek, které se pozvolna mění v ženy. Zavzpomínala jsem si přitom sama na toto svoje období :) Knížka je psána formou vyprávění, není v ní příliš přímé řeči, ale mně to perfektně sedlo.

09.12.2017 5 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Po přečtení prvního dílu Geniální přítelkyně jsem měla velká očekávání, ale pokračování pro mě tak zajímavé nebylo. Ve většině recenzí se vychvaluje právě druhý díl, ale já jsem se na rozdíl od jedničky nedokázala vcítit do jednání ani jedné z hlavních hrdinek, někdy mi šly lehce na nervy ;) Nicméně, to neubírá na čtivosti a zajímavosti této knížky a ani na mé zvědavosti, co se stane ve třetím díle :)

09.12.2017 4 z 5

Hrob mé sestry Hrob mé sestry Robert Dugoni

Fajn detektivka, prvních 300 stran plyne v pomalejším (ne však nudném!!) duchu, na posledních 100 stránkách už kulminuje napětí, příběh dostává spád a nutí vás hltat stránky. Líbilo se mi spojení dvou časových linek i právnická část. Tohle není knížka, která posadí člověka na zadek, ale rozhodně příjemné počtení, po další autorově tvorbě bych určitě ráda sáhla i v budoucnu.

09.12.2017 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

V rámci společného čtení s Knihánkovem jsem se nechala nalákat na tento román z období válečné Francie. Příběh dvou sester zaujme, připoutá si vás, snadno se začtete a pokračujete rychle. Moc se mi líbilo, že totožnost vypravěčky byla odhalená až na závěr. Malinko bych vytkla, že děj působí někdy trochu jednoduše, předvídatelně. Nicméně i tak mě na konci přemohl melancholický pocit a slzy vhrkly do očí.

07.12.2017 4 z 5

Nejtemnější hodina Nejtemnější hodina Barbara Erskine

Velice čtivý, chytlavý román pro ženy. Ač zprvu lehce připomínal červenou knihovnu, příběh brzy nabral spád a získal jiný rozměr. Děj sleduje dva směry, jeden ze současnosti a druhý z období II. světové války. Oba jsou poutavé, zajímavé a na konci plynule propojené. Autorka je báječnou vypravěčkou, knížce nechybí napětí. Jediné co mě trošku rušilo byla "duchařská" linka, na můj vkus zbytečná

07.12.2017 4 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Miluji detektivky od Agathy, vždycky si u nich skvěle odpočinu. Opět brilantní Hercule Poirot odkrývá jednu krvavou vraždičku spáchanou o Vánocích v kruhu rodinném. Skvěle popsané charaktery postav a nahozené indicie a přesto jsem neuhádla, kdo je vrah ;-)

07.12.2017 5 z 5

Šinjú Šinjú Laura Joh Rowland

Tento detektivní román nás zavede do středověkého Japonska, roku 1689, kdy Tokio ještě nebylo Tokiem, ale Edem a odhaluje nejenom vyšetřování vraždy, ale poodhalí i roušku životů lidí a přísnou hierarchii té doby. Hlavní postavou je samuraj Sano Iširó, čerstvě jmenovaný "jóriko," který má za úkol vyšetřit rituální sebevraždu dvou milenců tzv. šinjú. Co mu chybí na zkušenostech vyváží odhodláním a smyslem pro čest. Čtivá knížka, místy krutá, poznáme lesk panovníkova paláce i bídu chudinských chatrčí, divadlo i luxusní nevěstinec a drastické poměry ve věznicích, mučírnách a soudních síním v době, kdy lidský život neměl žádnou hodnotu.

06.12.2017 4 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Tohle se povedlo! Silný příběh, dobře napsaný. Je to čtivé. Je to kruté. Je to pravdivé? Mohlo by. Vyprávění ženy, která toužila po dítěti tak zoufale, až se uchýlila k adopci romské holčičky. Soužití těch dvou je vykresleno jak z pohledu matky, tak dcery a čte se jedním dechem.

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Opět bravurní román této autorky, který vystihuje životy tří generací žen. Po její Haně jsem byla plná očekávání a tentokrát trvalo déle, než jsem se začetla, nicméně příběh dokáže chytit a zaujmout a můžu říct, že čím víc jsem se blížila ke konci, tím čtivější knížka byla. Slepá mapa si rozhodně zaslouží pozornost a místo v knihovně.

Hana Hana Alena Mornštajnová

Skvělá kniha, silný příběh, výborně napsáno! Začtete se a pomalu se před vámi začne odvíjet historie jedné rodiny. Pomalu, zlehka, ale příběh vás nakonec zcela pohltí. Jak pár banálních rozhodnutí, lží a nevyřčených pravd dovede změnit osudy lidí a obrátit život úplně jiným směrem. V duchu doufáte, že to tak nebude, že se něco stane, ale pravdu už víte.... Špička!

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Když se tak dívám na hodnocení a pročítám komentáře, tak si říkám, jestli jsem četla vůbec stejnou knížku? Jsem snad jediná, komu to připadalo blbé?? Nevím, jak ty první knihy ze série, ale tohle pro mě bylo zklamání. Málo uvěřitelné, nepropracované, opakování stejných frází... No nevím... zřejmě jen já nevidím tu úžasnost :-/

04.12.2017 odpad!

Svítání Svítání Virginia Cleo Andrews

Jak je u autorky zvykem, Svítání je první částí pětidílné ságy, ve které není nouze o rodinná tajemství. Knížka je prodchnuta křivdami, bolestí, ale i láskou a nadějí, prolíná se tu chudoba a bohatství, nemilosrdnost a soucit, vše tak akorát. Nevím, jestli je to tím, že jsem tuto autorku hltala cirka před dvaceti lety, ale tento román se mi zdá slabší, než ty, co jsem četla dřív (série Květy z Půdy a Nemilovaná). Nicméně autorčin styl psaní je velice čtivý, vypátrání a odhalení záhady vás nutí číst dál a dál a po přečtení litujete, pokud nemáte po ruce druhý díl.

04.12.2017 3 z 5

Spouštěč Spouštěč Wulf Dorn

Zdařilý psychothriller s prvky hororu, který jsem přečetla jedním dechem. Svižný, akční, čtivý, ani chvíli jsem se nenudila. Kdo se chce trochu bát a užít si napětí, můžu doporučit. Ke konci už sice jde vytušit závěr příběhu, nicméně knížce to na kvalitě neubírá.

04.12.2017 5 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Knížka, která dokáže vtáhnout do děje tak,že ji přečtete za jeden den. Smutný příběh z prostředí historického Islandu opřený o skutečné události. Velice poutavě a čtivě napsáno, jen islandské názvy měst a jmen dají zabrat. Nicméně,stojí za to to překlenout a ponořit se naplno do popisu tvrdého života místních lidí, krás i bídy drsné krajiny a osudu hlavní hrdinky Agnes.

04.12.2017 4 z 5

Izolovaný Izolovaný Sebastian Fitzek

Tento thriller vás nenechá odpočinout, od čtení se neodtrhnete. Akce stíhá akci, syrovost, strach, bestialita a napětí vyšroubované do nejvyšších otáček. Nic pro slabé povahy, autor popisem brutalit nešetří, semtam děj prořízne suchým humorem pro vydechnutí. Román je tak nabitý, že někdy působí až přemrštěně, nicméně za jeho čtivost, chytlavost a zápletku hodnotím na plný počet.

Hrdinové Pacifiku Hrdinové Pacifiku Peter T. Deutermann

Tento válečný román rozhodně nešetří popisy útoků a bitev, ve vodě i ve vzduchu v období II. světové války, po hlavním útoku na Pearl Harbor. Prvně jsem měla obtíže zorientovat se ve vší té válečné technice, munici, některé názvy jsem vůbec neznala, ale když jsem se do knížky začetla, rozvinul se přede mnou velice poutavý příběh, kde ke konci jsem nad odvahou a chrabrostí i uronila slzu. Kniha je vyprávěná z mužského pohledu, láska v tomto románu je spíše na pozadí dění, ač se to dle anotace může zdát být jinak. I proto je tento román možná vhodnější spíše pro pány, kteří si v něm naplno užijí vřavu bitvy a celé válečné atmosféry. Nicméně nezklamal mě.

Sarajevská princezna Sarajevská princezna Edo Jaganjac

Silné a nelehké čtení, přesto strhující. Svědectví sarajevského lékaře a dojemný příběh malého děvčátka nemůžou nechat nikoho v klidu. Malá Irma byla zraněná při bombardování Sarajeva v roce 1993, knížka popisuje boj za její záchranu a popisuje další případy a hrůzy občanské války, přístup "mírových" organizací vám sebere veškeré iluze...

Doteky života Doteky života Barbora Dvorecká

Povídky, co chytnou za srdce, co dojmou, pobaví,co přečtete za pár hodin, ale zůstanou ve vás napořád. O krutosti i soucitu, o naději i beznaději, o lásce ke zvířatům. Tato knížka by neměla chybět žádnému milovníkovi koní, psů a ostatního zvířectva.

01.12.2017 5 z 5

Doktorka z konce světa Doktorka z konce světa Meredith Appleyard

Oddechový román pro ženy z prostředí slunného australského venkova. V anotaci se vyskytuje chyba, ale odpouštím :) Příjemné čtení pro dlouhé chvíle, nic náročného, ideální pro dlouhé zimní večery nebo na dovolenou

01.12.2017 3 z 5