Šinjú

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Téměř detektivní příběh zdánlivé sebevraždy dvou milenců se odehrává ve středověkém Edu koncem 17. století. Mladý úředník se proti vůli nadřízených snaží odhalit, co se ve skutečnosti skrývá za rituální sebevraždou společensky nerovného páru. Kromě zajímavé zápletky poskytuje kniha čtenáři možnost seznámit se se životem středověkého Japonska v tehdejší metropoli, jejích palácích, chudinských čtvrtích i pověstné Jošivaře. Autor sugestivně líčí drastické poměry panující v tehdejších věznicích a mučírnách i eleganci života šlechticů a samurajů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13097/sinju-74n-13097.jpg 4.1105
Série

Sano Ičiró 1.

Žánr
Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány
Vydáno, Metafora
Orig. název

Shinju, 1994

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (21)

Kniha Šinjú

Přidat komentář
kralikovo
11.05.2020

Tedy četl jsem na doporučení, ale prostě jsem to nedočetl, skončil jsem 50 stran před cílem, což jsem u detektivky docela zvláštní, ale už jsem nechtěl dál plýtvat mým časem. Jak tady někdo napsal, postava šustí papírem, plastické postavy vypadají jinak...

Zároveň celkově je kniha řemeslně špatně napsaná, což může být i překladem, ale opakují se slova, věty, autorka pořád všechno doříkává, co si kdo myslí, co z aktuálního dění vyplývá, i když si to čtenář už dávno domyslel.. Paradoxně tím nepřispívá k prohloubení postav, ale naopak to celkově působí tak nějak amatérsky a postavy jsou o to víc "papírové"... Na další díly nemám odvahu, život je krátký, na takovéhle plýtvání časem...

2-3 hvězdy..

Janadvorackova
05.05.2020

Kdyby to pan Jiří Kubeš nenačetl tak příšerně, jak se mu to "povedlo," určitě bych si příběh užila víc.
Další díly čte bohužel ten samý pán.

Mám ráda historické věci. Baví mě číst příběhy z orientu. A ještě k tomu detektivní, zajímavé, čtivé, tajemné, trochu romantické a mírně nechutné :).


jaroiva
05.12.2019

Začátek mě moc nechytil, ale člověk musí přeskousnout nějaký ten úvod, aby se dostal do úplně jiné kultury a doby...
Ale od půlky jsem se už od příběhu nemohla odtrhnout. Bylo to podle mě dost napínavé, a na dva dny jsem tak byla dočista mimo realitu, což jsem zrovinka potřebovala.
Určitě budu pokračovat brzy s dalším dílem.

Anjin
28.06.2019

Upřímně řečeno, první polovina byla dosti slabá. V podstatě neznámý hrdina se potuluje po místech a svědcích sem a tam, a je při tom veden pouze svým instinkty a touhou po pravdě. Člověka to vtahuje jen pomalu, ale teď po přečtení zpětně oceňuji, že i tímto trochu táhlým způsobem se můžeme hrdinovi dostat pod kůži. Dalším záporech je nepochybně to, že, jak už jsem zmiňoval, hrdina je poněkud neumělí a jeho pátrání tomu odpovídá. A co víc, samotný postup příběhu nám vlastně znemožňuje snažit se domýšlet, všímat si detailů, které snad Sanovi unikli, prostě pátrat, kdo je vrah. Několikrát se tak děj posune stylem Deus ex machina, kdy hlavní postavě dojde něco naprosto neočekávaně, na základě toho, co ví sice Sanovi, ale nikoli čtenář. Detektivní linka tedy poněkud pokulhává, uvidíme, jestli se to zlepší. Ovšem pokud to budeme brát jako historický román, lze si to užít, zejména zhruba od půlky, kdy to začíná dostávat spád. Autorce se celkem dobře podařilo vystihnout dobové a místní reálie a myšlenkové vzorce, ovšem v lehce "europeizované" a oslabené formě, která je pro běžného čtenáře přijatelnější, než táhlé a poněkud emocí prosté japonské tradiční vyprávění postupy (viz Joshikawa).

mosem
08.12.2018

I když většina čtenářů ve svých komentářích uvádí, že tento první díl série je oslovil méně než další, u mne tomu bylo naopak. Nejprve se mně dostal do ruky Bundori, a teprve pod jeho vlivem následoval Šinjú. Možná trošku s rozpaky, co očekávat...jestli nepřijde zklamání, které jsem jako možnost cítil právě z jiných příspěvků. Ale nikoliv....tento první díl mně upoutal ještě mnohem víc. Napětí, provázené popisem reálií i společenských konvencí té doby. Přehnané dodržování etikety, zásad bušidó, i striktní pravidla pro všechny a pro všechny. Některé scény sice působily lehce přehnaně, ale .... ve které detektivce, tím víc historické tohle ve větší či menší míře nenajdeme.

Finn69
17.11.2018

No, za pokus to stálo a číst se to taky dalo. Další díly už ale číst nebudu.
Je tu vidět snaha o vykreslení doby a prostředí středověkého Japonska, místy se to docela daří. Ale to je tak všechno, příběh za moc nestojí, hlavní hrdina je jako vystřižený z papíru a další postavy vás taky moc za srdce nevezmou.
Takový Robert van Gulik a jeho soudce Ti jsou o tři patra výš.

Ladys
24.08.2018

Chtěl jsem něco o feudálním Japonsku a tak jsem sáhl po Šinjú. Dobrá volba.
Vyšetřování vraždy v době absolutní poslušnosti k nadřízeným a nadřazeným, tehdy přirozené kastování lidí, politika, intriky, další vraždy, pomalá atmosféra čajových obřadů, tradiční divadlo a vůbec slušně vykreslená atmosféra tehdejšího Japonska.
To jsou klady, díky kterým stálo za to po knize sáhnout.
A určitě si přečtu i další díly.

kaja77
21.06.2018

Četla jsem to na dvě etapy.prvni etapa mně bavila trochu, nedokázala jsem se pro příběh nadchnout, nepřesvědčily mně ani japonské reálie. Pak jsem měla cca měsíc pauzu a nechala to uležet....a ejhle.druha polovina byla fajn. Dobrodružná, výpravná... něco úplně jiného než z počátku. určitě se pustím do dalších dílů

1