Svítání

Čtrnáctiletá Dawn je chudá, ale šťastná. Miluje svoji rodinu a ze všeho nejraději zpívá. Když se na nové škole sblíží s okouzlujícím Philipem a k tomu dostane sólo na jarním koncertu, zdá se, že vše spěje k dokonalému, skoro až pohádkovému konci. Jenže tenhle svět není světem pohádek, a tak zdánlivá idyla záhy končí. Večer po vystoupení umírá Dawnina matka a jenom několik dní poté přichází šokující zjištění, které všechno obrací vzhůru nohama....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15613/svitani-IzM-15613.jpg 4.173

Svítání (1.)

Secrets of the Morning (1991)

Literatura světová, Pro ženy
Vydáno:, Knižní klub

Christianne.K

Za mě jednoduše kouzelná kniha. Dawn mi hnedka padla do oka. Možná proto, že máme hodně podobný charakter. Jediný, co mi vadilo byly dlouhé kapitoly, ale tak to je asi jen můj problém, protože vždycky musím zavírat knihu na kapitole...Ano, jsem divná:D. A také do dnes nechápu, kdo je na obálce. Ano, asi Dawn, ale v knize je popisovaná jako blondýna, tak proč je na obálce bruneta?! Pro mě to asi byla největší záhada za celou knihu :D

Knihomolka10

Hodně divná knížka. Knihu jsem si koupila, protože mi ji všichni doporučovali a anotace byla také zajímavá, ale pak jsem začala číst a musela jsem přemáhat, abych knihu vůbec dočetla. Knížka se sice nečte špatně, ale děj byl hrozně zvláštní. Dávám pouze jednu hvězdičku a další díly rozhodně číst nebudu.

ivca84

příbeh Dawn ukazuje jak jeden okamžik dovede život obratit uplne vzhuru nohama

JitulHa

Příběh Dawn mě mile překvapil, byl čtivý a děj rychle ubíhal. Nebyly zde žádná hluchá místa nebo zbytečné pasáže. Pořád se odehrávalo něco napínavého a soustředění tak běželo na plné obrátky. Postavy byly dobře vyklesleny a děj určitě propracovaný. Nicméně autorce se musí nechat, že své hrdince nedala možnost vydechnout a připravovala neustále další a další příkoří. Zejména proto celá kniha působila velice ponuře až depresivně, toho hezkého v ní bylo opravdu pomálu, což ale příběhu rozhodně neubírá na kvalitě. Za mě tedy skutečně kniha, která stojí za povšimnutí.

Květ
04.12.2017

Jak je u autorky zvykem, Svítání je první částí pětidílné ságy, ve které není nouze o rodinná tajemství. Knížka je prodchnuta křivdami, bolestí, ale i láskou a nadějí, prolíná se tu chudoba a bohatství, nemilosrdnost a soucit, vše tak akorát. Nevím, jestli je to tím, že jsem tuto autorku hltala cirka před dvaceti lety, ale tento román se mi zdá slabší, než ty, co jsem četla dřív (série Květy z Půdy a Nemilovaná). Nicméně autorčin styl psaní je velice čtivý, vypátrání a odhalení záhady vás nutí číst dál a dál a po přečtení litujete, pokud nemáte po ruce druhý díl.

veronika9143
01.11.2017

Poprvé, co jsem něco od této autorky četla. Nebylo to špatné, ale něco mi tam chybělo, nebo přebývalo, fakt nevím. Popravdě se rozmýšlím, jestli mám pokračovat dalším dílem.

Jitkahaga
28.09.2017

Nějak jsem nepochopila, co na tom všichni mají.

Edona
17.09.2017

Virginii Andrews mám ráda, ale Svítání mě malinko zklamalo. Zpočátku byla kniha velice čtivá a poutavá, zkrátka byla jsem vtažena do děje. Avšak postupem času moje nadšení opadlo a do čtení jsem se trochu nutila, konec knihy odhalil stará tajemství a vcelku mě navnadil na další díl. Doufám tedy, že pokračování bude lepší.

marketav94
10.09.2017

Vidím, že na tuhle knihu jsou velmi rozporuplné názory. Pro mě to bylo první seznámení s autorčinou tvorbou. Nebylo to špatné, jen to nesmíte brát úplně vážně. Možná před pár lety bych tuhle knížku hltala, dnes to pro mě byla taková telenovela, kde o sebeneuvěřitelnější zvraty není nouze. Do pokračování zatím půjdu a dál uvidíme.

Více dojmů v recenzi na blogu: http://cteme-s-meggie.blog.cz/1709/virginia-c-andrews-saga-rodu-cutlerovych-1-svitani

cibulka 8
20.08.2017

Půjčila jsem si v knihovně na doporučení švagrové. Příběh však působil chmurně, Dawn neměla v životě žádné radosti, jen samé ponižování, šikana, podrazy.... Docela na mě při čtení padl splín...

onemikye
21.06.2017

Nádherná a smutná kniha. Svým psaním mě autorka pohltila a za pár dní jsem ji celou přečetla.

Šárka5875
17.05.2017

Autorčin styl psaní znám zatím pouze z knihy Květy z půdy. Když jsem se pustila do této rodinné ságy, měla jsem pocit, že to nebude můj šálek kávy. Ovšem jak jsem četla dál a dál, příběh mě pohltil a byla jsem zvědavá, jak to všechno s Dawn dopadne. Stejně jako v Květech z půdy i zde autorka zabíhá do ne úplně standardních vztahů mezi bratrem a sestrou. Zkrátka autorka si mě nakonec touto knihou získala na svou stranu a já rozhodně sáhnu po dalším dílu.

orinka3
19.04.2017

Čte se to výborně. To je asi největší klad této knihy. Autorka vymyslila eskapády rodinných vztahů, babičku vykreslila jako nelidské monstrum, původní nápadník se po změně v bratra chová jako blbec a původní bratr se po výměně stráží objevuje jako nápadník. Vlastní sestra je nejen tlustá, ale i zákeřná. Vlastní matka naprosto praštěná a ukňouraná. Vlastní otec ve vleku matky, nevlastní se v novém světle ukazuje jako nespravedlivě stíhaný hrdina. No nevím...trošku za vlasy přitažené. Ale kouzlo to má.

kalinkacz
11.03.2017

Co to bylo? Proto tohle mi všichni doporučovali tuhle autorku? Vážně? Naivní, nadržená a namyšlená hlavní hrdinka, která by nejradši byla s každým, kdo jí přijde pod ruku... Nesmyslné zvraty mi až převracely žaludek naruby... Čtivé, ale jinak absolutně nepromyšlené... Další díly? NIKDY, DÍKY!

Ivuska.09
09.03.2017

Mně se ságy Virginie Andrewsové líbí. Jsou plné emocí, nechybí zápletka i překvapivé zvraty. I když se někomu může zdát, že jsou její příběhy nereálné či absurdní, já si určitě přečtu i další díl.

gatear
07.12.2016

Nádherná kniha, prosím poraďte mi, kde sehnat další díly této série. Moc děkuji

ptavichripkaa
04.11.2014

Moje neoblíbenější kniha od této autorky a celá tato pentalogie se mi líbila nejvíc. Ráda se k ní vracím.

Paja.
20.08.2014

Tahle serie knížek mě hrozně dostala. Jsou to hrozně silné příběhy a opravdu stojí za to věnovat jim čas ! :) Přečetla jsem to vše jedním dechem a po dočtení jedné hned sahala po další. :)

Lenka 13
25.03.2012

Kniha vypráví o hrdince Dawn kterou vlastí matka a tchýně - babička jako pár dní staré miminko
dají na výchovu jinému páru,příběh je velmi napínavý,místy smutný.
Těším na další pokračování této pentalogie.

bubator

První díl pětidílné rodinné ságy "Cutlerové"
Zveme Vás do podivuhodného světa rodinné ságy, která si získala miliony čtenářů v USA i leckde jinde na světě. V pěti dílech budete spolu s námi moci sledovat příběhy lidí, jejichž osudy jsou spojeny s rodinou Cutlerů. Především díky Dawn, která se snaží překonat staré rány a bolesti, pronásledující její blízké, a vybudovat si vlastní život. Dawn znamená svítání, ale aby se v jejím životzě prosvětlilo, na to bude DAwn potřebovat mnohem více než jen hezké jméno, třebaže plné naděje....