Květ Online Květ komentáře u knih

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Na třetí pokračování ze série šesti tudorovských královen jsem se těšila a nezklamala mě. Autorčin vypravěčský talent mě dokázal plně ponořit do příběhu a čtení jsem si užila od prvních stránek až do posledního listu.Tak jako u předchozích děl je i tato kniha značně obsáhlá a v závěru nechybí poznámka autorky, kde podrobněji objasňuje kdy vycházela ze skutečných historických pramenů a kdy se uchýlila k fabulaci, čehož si moc cením.

07.04.2020 5 z 5

Moje první setkání s autorem a vlastně s cestopisy obecně dopadlo úspěšně. Láďovo povídání mě bavilo, po celou dobu čtení jsem měla dobrou náladu, knížka je prodchnutá pozitivní energií a radostí z cestování. Jediné, co mi chybělo byly fotky, i když četné ilustrace mají určitě také svůj půvab. Ráda si přečtu i další Ziburovy knížky.

04.04.2020 4 z 5

Precizně a podrobně psaný historický román. Stejně jako v první knize o Kateřině Aragonské i tady se autorka drží faktů a čtivou formou popisuje život ambiciozní druhé manželky Jindřicha VIII. Román mě velice bavil, asi i víc než první část, těšila jsem se na každou chvilku s knížkou.

29.03.2020 5 z 5

Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Pavlína Brzáková

Díky devítiletému výzkumu a skvělému vyprávění etnoložky Pavlíny Brzákové si můžeme přečíst zajímavý a smutný příběh o posledním evenckém šamanovi a v podstatě o mizení jedné kultury. Je to kniha o tvrdém životě, o lásce k přírodě, ke zvířatům, o přátelství, je mystická a mytologická.

"První ze světa odešel Ogeho bratr Uluďa. Pětkrát se toho dne pověsil, pětkrát ho od stromu odřízli. Po šesté se schoval. Druhý bratr Ljocha zůstal v tajze s bábou Lolbiktou, a když ta najednou umřela, vyběhl v úleku ze srubu. Běžel bos s vyvalenýma očima. Tenkrát mrzlo. Na jaře z něj našli jen pár kostí. Nejmladšího Artura bůhvíproč objevili za vsí s proraženou lebkou. Bratr Čimirkan skočil v opilosti po hlavě na mělčinu. Jochora a Sergeje podřízli v jeden jediný den, dodnes se neví, kdo to udělal. Ten samý rok se otec Bokorčo vracel s úlovkem od Tetere, když tu mu nečekaně selhalo srdce. A krátce nato umřela žalem matka Edárik. Během dvou let tak Oge přišel o celou rodinu. Zůstal sám. - Bylo to v roce 1929."
...
"Oge strávil ve vesnici už dobrý měsíc. Byly dny, kdy měl Tunguzů plný dům. Rusové za ním nechodili. Pomohl několika rodičkám, ale děti se tu rodily všelijaké. Ženské chlastaly, vodku si neodřekly. Zelení hadi se jim rozlezli po břiše a sáli dětem život. Plody něměly sílu dorůstat. Chyběly jim nohy, ruce... rodily se s ochrnutým mozkem. Stařec byl nešťastný. Věděl, že jakákoliv pomoc přijde vniveč. Všechny duše tu byly nemocné a všechny na sobě závisely. Vyléčil-li jednu, ostatní ji strhly zpátky. "Napij se, Tunguzíku," vybídl ho toho večera náčelník, když za ním přišel s flaškou v ruce. Odporná věc, tahle vodka!"

22.03.2020 4 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Tato kniha je všehochutí žánrů, od drama, přes romantiku až téměř po horor. Autorka rozehrává dvě dějové linky, jednu z 30. let minulého století, kde osmnáctiletou Claru rodiče umisťují do luxusního sanatoria pro její vzpurnost, protože dívka se odmítá provdat podle přání rodičů. Z finančních důvodů je následně přemístěna do léčebny pro duševně choré Willard. Pasáže z této psychiatrické "léčebny" jsou opravdu děsivé psycho. Ledové koupele, samotky, klece, elektrošoky, inzulinová terapie a hlavně naprostá bezmoc pacientů...husí kůže zaručena. V druhé dějové lince z let devadesátých se setkáváme s maturantkou Izabelou, která se vyrovnává s traumatem z dětství a díky výzkumné práci svých pěstounů nachází Clařin deník. Román je čtivý, zařadila bych ho ale spíš do kategorie young adult. Z knihy dýchá bezvýchodnost a strach, ale mohla by být více propracovaná. Některé části už jsou s uvěřitelností na štíru. 3,5.

14.03.2020 3 z 5

Záměna Záměna Caro Martini

Román pro zasmání, aneb když se duše mladé pařmenky zamění s duší seniorky pokročilého věku. Vtipné, odpočinkové čtení s groteskními prvky, nechybí i trocha romantiky a na závěr doják, prostě fajn relax.

11.03.2020 3 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Smutný příběh mladé lásky z období druhé světové války. Hlavní dějová linka je fikcí, ale román je i plný skutečných jmen a osudů. Tak jako jiné z této doby, vezme za srdce, dojme, rozpláče. Román je čtivý a krásný, válečné hrůzy nejsou do detailu rozpitvány, takže ho snesou i slabší povahy, přesto dokáže zasáhnout. Můžu doporučit.

05.03.2020 5 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Tuto detektivku jsem měla v hledáčku už dlouho, ať už pro poměrně vysoké hodnocení, nebo pro zajímavý námět, také jsem byla zvědavá na autora, zatím jsem od něj nic nečetla. Bohužel mi knížka nějak nesedla, možná stylem vyprávění, nevím, ale některými pasážemi jsem se pročítala skoro bez zájmu, hlavně deník detektiva Crédule Grand Duca mě občas dost vytáčel svými odbočkami. Autorovi ale nemůžu upřít výborný konec a závěrečné rozuzlení, to se mi líbilo.

01.03.2020 3 z 5

Jak už název vypovídá, tato kniha spisovatelky a historičky Alison Weir pojednává o životě první ženy Jindřicha VIII. Kateřiny Aragonské. Autorka věrně popisuje postavy i události, vychází z faktů a drží se historických pramenů, kniha je napsána z pohledu samotné Kateřiny. Román je velmi velmi obsáhlý, až jsem chvílemi měla pocit, že snad jde den po dni :) Dala si s ním velkou práci, je čtivý, zajímavý, po jeho přečtení budete mít pocit, že jste se něco dozvěděli a naučili, ale občas na mě působil trochu monotónně a rozvláčně. Pro historické fandy určitě doporučuji, pro ty, kdo se chtějí s knížkou jen bavit spíše ne. Mám v plánu přečíst všech šest dílů.

21.02.2020 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Výborný sci-fi thriller na téma paralelních světů a mnohovesmíru. Čte se jedním dechem, je psán jednoduše pro laickou veřejnost. Knížka vybízí k přemýšlení nad tím jak by se Váš život (a charakter) vyvíjel, kdybyste učinili rozhodnutí, která jste neučinili (a že se možná i jinde paralelně vyvíjí). Moc mě to bavilo.

16.02.2020 5 z 5

Třpytivá hodina Třpytivá hodina Iona Grey

Dvacátá a třicátá léta minulého století, Anglie. Na straně jedné "zlatá mládež" a bohatá dívka Selina, na straně druhé chudý umělec Lawrance. Od autorky jsem četla její debut "Dopisy, které nikdo nečetl," který se mi moc líbil a těšila jsem se i na její druhý román. Tento mě bohužel z počátku neoslovil a chytil mě cca až za polovinou. Pak už jsem si čtení vychutnávala. Na závěr je potřeba si připravit kapesníky!

14.02.2020 4 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Nenáročné odpočinkové čtení. Do tohoto thrilleru jsem se začetla opravdu snadno, je psán lehkou, čtivou formou a v podstatě hned mě začal bavit. Zhruba kolem poloviny bych už uvítala větší akci, či napětí, děj mi začal připadat lehce omílaný a nudnější. Autorka vše vynahradila v poslední třetině, kde příběh nabere spád a nečekané obrátky a knížku nebudete rozhodně chtít odložit. Není to žádná osudová kniha, na kterou nezapomenete, ale příjemný relax s napětím.

11.02.2020 4 z 5

Ztracené květiny Alice Hartové Ztracené květiny Alice Hartové Holly Ringland

Nevšední květinovou obálkou to nekončí, i vevnitř knihu provází krásné černobílé ilustrace květin, které vždy otevírají každou kapitolu a svým významem čtenáři lehce cosi naznačují. To ale není rozhodně všechno, co knížka může nabídnout! Autorčin debut, zasazený do krásné australské přírody je prostoupen bolestí, emocemi, smutkem, ale i nadějí a vůlí pokračovat dál. Není to román odpočinkový, ale podněcující k zamyšlení. Moc se mi líbil. Děkuji Šánce a zuzaně2599 za jejich komentáře, které mě k čtení nalákaly.

10.02.2020 5 z 5

Nutné lži Nutné lži Diane Chamberlain

Výborný román, asi nejlepší z těch tří, co jsem od Chamberlain četla. Děj se odehrává v šedesátých letech v jednom ze států amerického Jihu a dotýká se citlivého tématu nucených sterilizací. Autorka je velice dobrou vypravěčkou, umí skvěle vtáhnout do děje, s ubíhajícími stránkami mě knížka naprosto pohltila. Byť je příběh a postavy v něm fikcí, autorka se opírá o skutečná fakta, eugenický program v Severní Karolíně skutečně existoval a dovoloval sociálnímu systému sterilizovat sociálně slabší dívky bez jejich souhlasu. Doporučím k přečtení.

07.02.2020 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Tento román nigerijské spisovatelky poskytne poutavý vhled na odlišnou mentalitu, tradice a život v africké rodině. Příběh mě zaujal od prvních stránek svojí jinakostí, ve vyprávění se střídá hlavní hrdinka Yejide a její manžel Akin. Autorka dobře vykresluje okamžiky hořkosti, naděje, zklamání, lásky i bolesti. Kniha se mi líbila.

05.02.2020 4 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Na další detektivku z pera Stefana Ahnhema jsem se moc těšila a opět pro mě byla super čtivá a stránky mi ubíhaly pod rukama. ALE!! Říct, že tímto dílem mě autor naštval, je slabé slovo!! Tato knížka je pouze přechodová, s velmi otevřeným koncem a v podstatě nic není pořádně dovysvětleno. Další pokračování s názvem X způsobů smrti vyjde snad až v květnu letošního roku. Důrazně nedoporučuju začíst číst Ahnhema tímto dílem, pro nové čtenáře to může být velké zklamání. Vše totiž navazuje na předchozí díly a je nachystáno snad v už konečné vyústění v příští knize. Osobně nejsem příznivkyní otevřených konců, ale Ahnhemovi to odpouštím (zatím), protože jeho vyšetřovací tým, zápletky a styl psaní jsem si opravdu oblíbila. Můj počet hvězd vyplývá spíše z hodnocení celé série, kterou považuji za velice vydařenou. Pokud bych měla bodovat pouze tuto jedinou knížku, opravdu nevím, jak bych ji ocenila.

01.02.2020 5 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Obsáhlý historický román, ve kterém se prolínají dvě časové roviny - první světová válka, zejména pak se děj točí okolo špionážní sítě Alice Dubois a další dějová linka je zasazena na konec druhé světové války. Autorka skvěle propojuje historická fakta s fikcí, uvítala jsem, že v dodatku knihy sděluje konkrétně, které události jsou skutečné, uvádí prameny, ze kterých čerpala, včetně korespondence a záznamů ze soudního jednání. Kniha o odvážných ženách s něžnými jmény, zajímavá, poutavá, lehce se čte.

20.01.2020 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Výborná kniha, která se čte sama, nechtělo se mi od ní vůbec odcházet. Autorka postupně rozkresluje život hlavní hrdinky Sáry, přezdívané Sisi, a vrací se do zlomového bodu v jejím životě. Skvěle zachycuje Sářinu snahu stabilizovat svůj život, myšlenkové pochody, strachy, naděje i pády. S hlavní hrdinkou budete doufat, budete si zoufat a přát jí, aby boj se svými démony překonala. Skvěle napsaný, smutný příběh, určitě doporučuji.

08.01.2020 5 z 5

Zuřivost Zuřivost Sandra Brown

Taková detektivka pro ženy s erotickou linkou, občas natahovaná, nijak zvlášť napínavá. Kdo nemá rád potoky krve a libuje si v jiskření mezi vyšetřovateli s pasážemi dokonalého sexu, tak si zřejmě přijde na své. Na mě zapůsobila knížka průměrně.

05.01.2020 3 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Řeknu to asi tak, z půlky knížky odkapával cukr, jak byla sladká, druhá půlka už v sobě skrývala těžší téma. Nejvíc na mě asi zapůsobil dovětek autorky. Myslím si, že knížka je určená pro mladší čtenářky, kdybych ji četla ve dvaceti, pravděpodobně by na mě zapůsobila, dnes ji vnímám průměrně.

02.01.2020 3 z 5