Pekařova dcera

Ojedinělá kniha, v níž se prolíná přesvědčivý příběh z války se současností. Kniha, která ukazuje, že lidské city a problémy zůstávají stejné, a přitom nezáleží ani na místě, ani na době, v níž žijeme… Rok 1944. Elsie Schmidtová, dcera pekaře v Garmischi, dospívá v nacistickém Německu, jehož porážka se nezadržitelně blíží. Denně je konfrontována se stále tíživější realitou, z níž ji vytrhuje pozvání nacistického důstojníka na vánoční večírek. S mírnými rozpaky přijímá, neboť odmítnout by mohlo být nebezpečné jí i celé rodině. Její bezradnost se jen prohloubí, když je během večírku požádána o ruku. Samozvaný snoubenec patří mezi ostatními důstojníky k nejvlídnějším a nejčestnějším, ale i on je zcela lhostejný k osudu židovského chlapce, který byl pro svůj krásný hlas vybrán, aby zpíval nacistickému publiku koledy. Elsie se s chlapcovou tragickou budoucností nemůže smířit a vůbec netuší, že brzy bude o chlapcově osudu rozhodovat právě ona… O šedesát let později. Reba Adamsová je novinářka. Celý život na ni doléhá stín vzpomínek z dětství. Otec, veterán z Vietnamu, se nikdy nevyrovnal se zločiny, jichž se během války dopouštěl i on sám, a svými patologickými náladami trápil celou rodinu. Reba se snaží útěkem z domova minulost vymazat. Nyní žije v El Pasu, pracuje v lokálním časopise a je zasnoubena s Riki Chavezem. Riki je zaměstnán u pohraniční stráže, jejímž hlavním úkolem je vracet nelegální běžence zpět do Mexika. Práci vykonává svědomitě, ale spokojený není, příliš s uprchlíky soucítí. Ani vztah s Rebou není tak vřelý, jak by si přál a jak by se na zamilované snoubence slušelo… Blíží se Vánoce a Reba má napsat článek s vánoční tematikou. Objeví německé pekařství a jeho majitelku Elsie. Životní moudrost staré Němky Rebu magicky přitahuje a pomáhá jí najít sebe sama…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263234/big_pekarova-dcera-8zq-263234.jpg 4.4501
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The baker's daughter, 2015

Kniha Pekařova dcera

Raddkaa

Zajímavá kniha, která nás vrátí do Německa do období druhé světové války, ukáže život obyčejných německých lidí a statečnost mladé Elsie a její rodiny.

JankaV80

Mně se knížka líbila, jak děj z minulosti (ten o trochu víc), tak ze současnosti. Ač se zdá, že příběhy nelze propojit a budou mít společného jen hodně málo, opak je pravdou. Obě hlavní hrdinky (Elsie a Reba) se musí poprat se svojí minulostí, mají své "démony". Troufla bych si říct, že Reba své démony zvládá daleko hůř, než Elsie. Náhoda tomu chce, že se jednoho dne potkají, protože novinářka Reba chce napsat článek o Vánocích v Německu za války. Jak už tomu bývá, najde mnohem víc, než jen námět na článek.

Zoulinda

Silný příběh, čtivé a občas jsem tajila dech. Vřele doporučuji

raty

Oblíbené střídání příběhů z minulosti a ze současnosti. Pekařova dcera je trochu jiná tím, že linka z minulosti představuje rodinu německé dívky Elsie za druhé světové války. "Německý" pohled byl pro mě zajímavý. Současná linka přivádí čtenáře do Texasu, kde mladá novinářka Reba hledá námět pro svůj článek o Vánocích za války. Nakonec najde mnohem víc. A koho asi při tom potká?

Enxinka

Popravdě jsem od příběhu moc nečekala, ale ve finále se mi moc líbil.

Dendyna

Patřím k těm, které Rebina linka zaujala o něco méně, na druhou stranu si člověk uvědomí jak banální byly některé starosti současnosti vůči válečným rokům. Mám načteno více titulů kde se současnost prolíná s minulostí, a pokaždé je ten jeden prostě spádovější. Z toho důvodu mám teď chuť orientovat se na jednu dějovou linku. Jinak kniha psaná s citem a oceňuji pěkný popis některých ročních období. Recepty na konci jsou příjemným spečetěním celého díla.

Josh

Dva příběhy - jeden za 2SV v Německu a druhý ze současnosti na hranici USA-Mexiko. Jak jdou spojit? Mají více společného než si myslíme. Spíše bohužel, protože bereme 21.století za dobu, kdy války jsou lokální a ne světové, a tak se nás jakoby netýkají. Ale bolest, beznaděj, smrt jsou na tomto světě stále, a v hojném měřítku:o(

Propojení obou příběhů skrze „pekařovu dceru“ je přirozené, pravdivé, hluboce uvěřitelné, emotivní, bez patosu. Díky autorce, stylu a lehkosti se stanete součástí příběhu. Tedy obou příběhů:o) Budete sdílet strach i odvahu, bolest i radost, lásku i nenávist, a to jak k jednotlivcům, tak národu. Nic není jen černé nebo bílé, na obou stranách „fronty“ jsou lidé co chtějí žít a přesto mohou zemřít. Není tak snadné někoho odsoudit osobně, i když stojí na straně nepřátel. Nebo ano? Naopak někdy překvapí koho jste si skoro nevšimli….

Svědomí a empatie zvláště v novodobém příběhu z Mexika mi připomněli nějaký film, kde zaznělo: „Než by začali na sebe střílet nechal bych je se seznámit, podat si ruce a pokecat. Pak by se každému tak lehko nestřílelo.“

Moje sbírka osobních TOP knih je tímto rozšířena!

jluky

Príbeh Elsie sa mi páčil viac, ako Rebin. Recepty na pekárenské výrobky ma vôbec nezaujali, pokladám ich v závere knihy za zbytočné....ešte tak jeden recept by som dokázala akceptovať...