Pekařova dcera

Ojedinělá kniha, v níž se prolíná přesvědčivý příběh z války se současností. Kniha, která ukazuje, že lidské city a problémy zůstávají stejné, a přitom nezáleží ani na místě, ani na době, v níž žijeme… Rok 1944. Elsie Schmidtová, dcera pekaře v Garmischi, dospívá v nacistickém Německu, jehož porážka se nezadržitelně blíží. Denně je konfrontována se stále tíživější realitou, z níž ji vytrhuje pozvání nacistického důstojníka na vánoční večírek. S mírnými rozpaky přijímá, neboť odmítnout by mohlo být nebezpečné jí i celé rodině. Její bezradnost se jen prohloubí, když je během večírku požádána o ruku. Samozvaný snoubenec patří mezi ostatními důstojníky k nejvlídnějším a nejčestnějším, ale i on je zcela lhostejný k osudu židovského chlapce, který byl pro svůj krásný hlas vybrán, aby zpíval nacistickému publiku koledy. Elsie se s chlapcovou tragickou budoucností nemůže smířit a vůbec netuší, že brzy bude o chlapcově osudu rozhodovat právě ona… O šedesát let později. Reba Adamsová je novinářka. Celý život na ni doléhá stín vzpomínek z dětství. Otec, veterán z Vietnamu, se nikdy nevyrovnal se zločiny, jichž se během války dopouštěl i on sám, a svými patologickými náladami trápil celou rodinu. Reba se snaží útěkem z domova minulost vymazat. Nyní žije v El Pasu, pracuje v lokálním časopise a je zasnoubena s Riki Chavezem. Riki je zaměstnán u pohraniční stráže, jejímž hlavním úkolem je vracet nelegální běžence zpět do Mexika. Práci vykonává svědomitě, ale spokojený není, příliš s uprchlíky soucítí. Ani vztah s Rebou není tak vřelý, jak by si přál a jak by se na zamilované snoubence slušelo… Blíží se Vánoce a Reba má napsat článek s vánoční tematikou. Objeví německé pekařství a jeho majitelku Elsie. Životní moudrost staré Němky Rebu magicky přitahuje a pomáhá jí najít sebe sama…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263234/pekarova-dcera-8zq-263234.jpg 4.4427
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Fortuna Libri (ČR)

The baker's daughter, 2015

Kniha Pekařova dcera

mona.benny
10. listopadu

Nemohla jsem se zakousnout do děje, přišel mi zdlouhavý úvod do příběhu jako takového. Překousla jsem to. Občas jsem měla problémy se orientovat v letopočtech, kdy se příběh odehrává a musela jsem se vracet, abych si to ujasnila. Příběh jinak moc pěkný, i rozuzlení super. Taková byla doba, zde je ukázáno, že ani domorodí Němci si nežili za války v bavlnce, což se obávám, že si někteří lidé myslí dodnes.4*

ANDY28

Ach! Já se nemohla odtrhnout. Karanténo díky!

Evaho73

Pekárová dcéra je viacrozmerný román, ktorý u mňa vzbudil záujem hlavne svojím spracovaním, kde autorka zaujímavym spôsobom spracováva minulosť s jej dôsledkami prelínajúcimi sa do súčastnosti.
Najviac ma oslovili zmienky o nacistickom reprudukčnom programe Lebensborn, ktoré autorka spracovala dosť objektívne.
Ďalej chválim celkové vystihnutie nemeckej mentality, kde vyniká hlavne nemecký perfekcionizmus, vlastenectvo, chladnosť alebo odťažitosť v prejavovaní citov, záujem o nastolenie a udržanie poriadku, ako v samotných rodinách tak aj v celej spoločnosti i na úkor najvyšších obetí.
Vina a trest za dôsledky fašizmu zatieňujúce aj obyčajných nemeckých občanov s ušlachtilými skutkami si rovnako zaslužili svoj priestor v tomto románe.
Ďalšou nemenej závažnou témou bolo aj spomenutie problematiky mexických utečencov.
Nakoniec nesmiem opomenúť úžasne zachytenú atmosféru malej rodinnej pekárne, kde som pri čítaní doslova pociťovala vôňu a lahodnú chuť pečiva.
Prekvapenie na záver v podobe receptov, kde niektoré určite stoja za vyskúšanie sú príjemným bonusom.

Eduarda

(+ SPOILER) Ten přesah z minulosti do současnosti mě baví, ta propojenost, to, že Reba není jen "příjemkyně" historie, ale má svůj život. Hvězdu dolů za pocit, který občas přišel... nevím, jak ho nazvat, aby to v kontextu té doby neznělo banálně nebo hrubě... snad jistá nepravděpodobnost akce a reakce - např. že se Tobias snaží vypátrat Elsie až po desítkách let (byť pokus o vysvětlení tam byl). Ale celkově, výborná kniha!

JaKa1974

Krásná kniha, je neskutečné, že doba války, která je symbolem pro zlo a hrůzné činy, může být i dobou dobra.

ivka67

Nádherný příběh
vždy když tu takové smutné osudy lidí za války ,tak si uvědomuji jak se máme krásně a vážím si toho co mám.

Kekik

Čtivý příběh z druhé světové války a současnosti.
Elsie ve válečné době provozuje s rodiči v nacistickém Německu pekařství. O ruku ji požádá nacistický důstojník Josef. S rozpaky přijímá. Jenže pak se objeví na scéně židovský chlapec Tobias.
V druhé dějové linii sledujeme život Reby, která chce napsat článek o Vánocích za války. Zároveň řeší dilema- miluje svého snoubence natolik, aby si ho vzala ? Ani snoubenec Riki nemá jednoduchý život. Současná práce je citově náročná.
Ženy se spolu setkají v pekařství. Především Rebě se setkáním s Elsie změní život. Uvědomí si, kdo ve skutečnosti je.
Příběh je vyprávěn pomocí čtyř postav. Škoda, že důstojník Josef nedostal více prostoru.
Přečtení Pekařovy dcery doporučuji.

daniska

Právě jsem dočetla. Slzy mi ještě nezaschly na tváři. Příběh je dobře napsaný hezky se čte. Určitě budu doporučovat.

HHhH
HHhH