Pekařova dcera

Pekařova dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263234/bmid_pekarova-dcera-8zq-263234.jpg 4 581 178

Ojedinělá kniha, v níž se prolíná přesvědčivý příběh z války se současností. Kniha, která ukazuje, že lidské city a problémy zůstávají stejné, a přitom nezáleží ani na místě, ani na době, v níž žijeme… Rok 1944. Elsie Schmidtová, dcera pekaře v Garmischi, dospívá v nacistickém Německu, jehož porážka se nezadržitelně blíží. Denně je konfrontována se stále tíživější realitou, z níž ji vytrhuje pozvání nacistického důstojníka na vánoční večírek. S mírnými rozpaky přijímá, neboť odmítnout by mohlo být nebezpečné jí i celé rodině. Její bezradnost se jen prohloubí, když je během večírku požádána o ruku. Samozvaný snoubenec patří mezi ostatními důstojníky k nejvlídnějším a nejčestnějším, ale i on je zcela lhostejný k osudu židovského chlapce, který byl pro svůj krásný hlas vybrán, aby zpíval nacistickému publiku koledy. Elsie se s chlapcovou tragickou budoucností nemůže smířit a vůbec netuší, že brzy bude o chlapcově osudu rozhodovat právě ona… O šedesát let později. Reba Adamsová je novinářka. Celý život na ni doléhá stín vzpomínek z dětství. Otec, veterán z Vietnamu, se nikdy nevyrovnal se zločiny, jichž se během války dopouštěl i on sám, a svými patologickými náladami trápil celou rodinu. Reba se snaží útěkem z domova minulost vymazat. Nyní žije v El Pasu, pracuje v lokálním časopise a je zasnoubena s Riki Chavezem. Riki je zaměstnán u pohraniční stráže, jejímž hlavním úkolem je vracet nelegální běžence zpět do Mexika. Práci vykonává svědomitě, ale spokojený není, příliš s uprchlíky soucítí. Ani vztah s Rebou není tak vřelý, jak by si přál a jak by se na zamilované snoubence slušelo… Blíží se Vánoce a Reba má napsat článek s vánoční tematikou. Objeví německé pekařství a jeho majitelku Elsie. Životní moudrost staré Němky Rebu magicky přitahuje a pomáhá jí najít sebe sama…... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The baker's daughter , 2015

Jíťa512
20.04.2017 4 z 5

Do knihy jsem se začetla snadno, historická část se mi líbila, jen Tobiasovo objevení u Elsie (a pak i jeho zmizení) mi přišlo nereálné. Příběh ze současnosti byl navíc.

Cituska
19.02.2017 3 z 5

Pěkné čtení

Ranuncul
13.02.2017 1 z 5

Kniha se mi nelíbila.
Poslední dobou je zřejmě moderní psát knihu spojenou ze dvou časových linií.
Z těch co jsem četla,mi tato prišla jako nejslabší.Splácanina všeho možného.

rajen
07.02.2017 4 z 5

Válečnou tematiku čtu hodně. Nevím, proč, byla jsem k této knize skeptická, ale nakonec mě mile překvapila. Dva příběhy, současný a minulý. Ten současný se zdá být nudný a ne tolik záživný, ale je třeba si uvědomit, že v moderní době lidé neřeší otázku přežití, ale "jen" všednodenní hlouposti, práci a vztahy a tak vedle napínavého příběhu z války je jasné, že tolik neobstojí. Ale mě se líbily oba příběhy. Doporučuji.

janarzk
14.12.2016 3 z 5

Historická část se mi velmi líbila, ovšem prolínání s příběhem ze současné Ameriky na mě působilo velmi rušivě. Sotva jsem se stihla položit do děje - klap a máme tu příběh zcela jiný, z jiné doby, jiného místa. Připadalo mi jako bych četla dvě různé knihy na sobě nezávislé, ale nemohla si zvolit, které se chci zrovna věnovat.
Tím však nechci odradit další čtenáře, někomu tento styl může vyhovovat. A i kdyby ne, tak nahlédnutí do jedné pekařské rodiny v nacistickém Německu, přiblížení osudu jejích členů a jak již tu bylo zmiňováno - pohled na život za války zase z jiné strany, za to stojí.

adriane9
04.12.2016 5 z 5

"Pravda je a není. Pokaždé když vejdu do soudní síně a nesu si svou pravdu v ruce, nepřestane mě udivovat, že druhý právník dělá to samé. Kdo z nás má pravdu? Jsem vděčná, že nemusím být soudce."
Pro mě naprosto unikátní a propracovaná kniha. Autorka si dala obrovskou práci s informovaností o daném tématu a to války, vše o chodu pekařství, imigrace a také lásky v různým časových liniích. Jsem potěšena touto knihou, která se mi vepsala do duše jako neobyčejná už tím, že je psána z pohledu Němky v době nacismu, která postupem pochopila, že nic není černobílé a každý může mít tu svou pravdu. Rozhodně doporučuji a nenechte se zmást, není to žádný sladký romatický příběh, ale syrové drama plné zvratů.

veronie
14.11.2016 5 z 5

Knih s válečnou tématikou jsem četla několik, ale toto byla první, která nebyla napsána z pohledu obětí - Židů, ale německé dívky. Ukázala, že život obyčejných lidí Německa také nebyl jednoduchý, že i oni se stali obětí nacistického režimu. Ač někteří vládu Hitlera a jeho počínání respektovali a schvalovali. Nepochopitelné.
Příběh je velmi emotnivní a po velmi dlouhé době se mi u knihy chtělo plakat.

cecetka
07.09.2016 5 z 5

Krasna kniha, silny pribeh z nacistickeho Nemecka.
Popis Rikiho zamestnani mi knihu bohuzel rusil.

Chytuš
05.09.2016 4 z 5

Rozhodně čtivá knížka. Pro mě o 100% lepší válečná část a celý příběh Elsie. Všechno, co se odehrávalo v Americe bylo už prostě moc americké (takže z mého pohledu nadsazené nebo přehnané, neumím to přesně vyjádřit...). Vůbec jsem v průběhu děje měla sem tam pocit, jako by některé části byly napsané až příliš emotivně, jako by autorka tlačila na pilu víc, než je nutné. Nicméně doporučuji přečíst, hlavně kvůli Elsie :-)

cace
26.08.2016 4 z 5

Dobré čtení.

eloise
05.04.2016

Jedna z nejlepších knížek, jaké jsem kdy četla. Moc se mi to líbilo.

Knihomolkaa
03.03.2016 5 z 5

Krásná kniha, velmi se mi líbilo prolínání přítomnosti s minulostí. Vřele doporučuji :)

Iwíček
18.02.2016 5 z 5

Nádherná kniha, která určitě stojí za přečtení. Příběh jsem si náležitě užila a mohu ji doporučit všem, kteří mají rádi četbu příběhů s nevšední zápletkou.

jaja10
13.02.2016 4 z 5

Kniha se četla moc dobře, jak "historická" část, tak ta její současná. Elsie byla statečná dívka, moc se mi její příběh líbil. Jen mi bylo líto Hazel, ale i trochu Josefa, i když byl na té nesprávné straně....

kam-pak
29.01.2016 5 z 5

Jak strašně zmanipulovaně žijí obyčejní lidé v totalitním režimu! Jak hrůzně věřili programům Lebensborn, Tisíciletá říše...žili ve strachu a se zavřenýma očima nad tím, co se dělo kolem. Pasáže s Rikim a Rebou sice trošku zpomalovaly děj, ale mě moc bavilo, jak spojily celý příběh až do současnosti stejně tak, jako dopisy mezi hrdiny knihy. Moc doporučuji.

triatlet
05.01.2016 4 z 5

Rozpůlenou housku s pusinkou si asi nedám, leda by mi "pochoutku" servírovali přímo v pekařství v El Pasu :-)
Příběh je čtivý, převažující epistolární forma zajímavě posouvá děj. Taky jsem se víc těšil na pokračování válečného příběhu, ale prolínání s problematikou ze začátku 21. století bylo zajímavé.
Podobně jako ve Vypravěčce (http://www.databazeknih.cz/knihy/vypravecka-218323) válečný příběh je provoněn pečivem.
Jednoho z posledních autorů dopisu jsme čekal dřív, ale jeho sdělení hezky doplnilo mozaiku příběhu.

bookcase
01.01.2016 5 z 5

Excelentní!!! Současnost a minulost v čtivě napsaném příběhu. Druhá světová válka z pohledu druhé strany, obyčejných německých lidí.

morava
14.10.2015 4 z 5

Tato kniha mne chytla hned od zacatku a nepustila mne az do konce. Nejvice jsem prozivala pasaze, ktere popisuji zivot Elsie v nacistickem Nemecku. Take mne dojal osud Elsiny sestry Hazel .Nejdrive jsem hodnotila plnym poctem hvezdicek, ale nakonec jsem se rozhodla pro 4, protoze casti, kde je popisovan zivot Reby a jejiho priele, mi prisly trochu nudne a konec se mi zdal take trochu uspechany. Ale jinak se mi kniha libila a urite doporucuji k precteni.