Květ Květ komentáře u knih

Kód růže Kód růže Kate Quinn

Historický román na motivy skutečných událostí.
Kdybych neměla tak velká očekávání, bylo by to lepší.
Kdyby měl román 350 stran místo 650, bylo by to lepší.
Kdyby nebyl tak plný klišé, bylo by to lepší....
Zajímavý námět i postavy, ale nedokázala jsem se po celou dobu čtení nějak nadchnout. Žádná z hlavních hrdinek mi nepřirostla k srdci, neustálé omílání šifrování mě pak začalo lehce nudit a děj se mi táhl. Asi špatná konstelace, načasování, nevím... není to špatná knížka, ale čekala jsem víc.

20.02.2023 3 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Poslední Kingovo dílo vzbuzuje v jeho fanouškovské základně rozdílné emoce. Autor si dovolil opustit svoji doménu mystéria, strachu a tajemna a napsal ne-horor. Já mu to s klidným srdcem opouštím, protože i tak z každé stránky čiší Kingův nezaměnitelný rukopis a vypravěčský talent, díky němuž si čtenář může oblíbit i postavu nájemného vraha :) Billy Summers, nejlepší odstřelovač, vyznamenaný válečný veterán se chystá na svoji poslední prácičku. Jenže tentokrát se to zkomplikuje... Měla bych nějaké výtky ohledně děje, ale v podstatě jsem spokojená, čte se to samo :)

16.02.2023 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Opět výborná Klevisová, aneb nejenom Dick Francis umí psát detektivky z dostihového prostředí :) Skvěle vystavený příběh, uvěřitelný, reálný, autorka umí krásně vykreslit postavy a jejich charaktery. Malou vesnicí Smrčina otřese nález zavražděné ženy. Přijíždí pražský detektiv Bergman a rozmotává složité klubko vztahů, tajemství, lží a polopravd... Moc mě to bavilo, můžu doporučit.

15.02.2023 5 z 5

Zajatá královna Zajatá královna Alison Weir

Zajatá královna je historický román o Eleonoře Akvitánské. Nezačíná, jak je u autorky obvyklé Eleonořiným narozením, ale rokem 1151 a jejím osudovým setkáním s Jindřichem II. V té chvíli začíná příběh vášně a lásky, která ovšem vede v nezadržitelný pád. Impérium, které společně budují se stává důvodem jejich sváru, stejně jako výbušné a náruživé povahy obou... Román je opět velice podrobně napsaný, chvílemi až natahovaný, nečetl se mi tak lehce jako jiné spisovatelčiny díla. Přesto se jedná o kvalitní knížku a jsem ráda, že jsem se díky ní zase dozvěděla něco z historie. (3,75*)

12.02.2023 4 z 5

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Knížka mě hned chytla a nepřestala mě bavit až do konce. Autor umí dobře popsat prostředí i charaktery postav. Atmosféra knihy je temná, napínavá, postupně graduje, chvílemi jsem se bála. Hlavní hrdinka Thea se stěhuje se svým novomanželem do jeho rodné vesnice. On má velkolepé plány s otevřením zámecké restaurace, ona získává místo obvodní lékařky, oba doufají v nový začátek. Bohužel, začnou vyplouvat na povrch stará tajemství...

,,O Valpuržině noci je hranice mezi životem a smrtí nejtenčí. Dějí se věci, příroda hladoví a po lesích jezdí Listoň."

04.01.2023 5 z 5

Děvčata z Firefly Lane Děvčata z Firefly Lane Kristin Hannah

Krásný příběh o přátelství. Dojemný, veselý, plný nadějí i tragický, jako život sám. Tully a Kate... sledujeme jejich životy od holčičích let po několik desetiletí, odlišné životní podmínky, jejich sny, přání, lásky, vztahy, starosti... Knížka je psaná jednoduše, čte se snadno až na závěr, který jsem četla se sevřeným hrdlem a slzami v očích. Pobrečela jsem si.

30.12.2022 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Dokonalé stopy jsem si bez většího očekávání koupila v Levných knihách a zanechaly ve mně pozitivní dojem. Knížka je čtivá, chytla mě od počátku. Vraha nám autorka představí už v začátku, ale ničemu to nevadí, paralelně s pachatelovou linkou běží vyšetřovací část. Inspektor Luc je sympaťák, ale co by to bylo za detektiva, kdyby nebyl tak trochu troskou s pohnutou minulostí :)) Jediné, co mě "mrzelo," bylo zjištění, že se jedná o první díl série, takže pátrání po vrahovi sice skončilo, ale osobní příběhy zůstaly otevřené a lákají ke koupi dalšího dílu :) Asi do toho půjdu ;)

22.12.2022 4 z 5

Kateřina Parrová: Šestá manželka Kateřina Parrová: Šestá manželka Alison Weir

Na poslední kousek série Šesti tudorovských královen jsem se hodně těšila a bylo na co :) Stejně jako předcházející díly i tento je velice podrobný a popisuje Kateřinin život od jejího narození až do její smrti. Autorka má hodně nastudováno a co se týče historických faktů, pokud panují nějaké rozpory, vysvětlí je v doslovu. Přesto děj nepůsobí suchopárně, ale Weirová umí čtenáře zaujmout a doslova vtáhnout do příběhu. Těším se na její další knížky.

07.12.2022 5 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Autor Purpurových řek nám předkládá další temnou detektivku a není to žádná jednohubka. Na šesti stech stránkách se odvíjí příběh, který dovede pohltit. Prýští z něj nacistická ideologie, blyštivý a fanatický svět "nadlidí" v kontrastu s bídou a útlakem ostatních. Říše je na vzestupu, nic jí nesmí otřást a proto, když se náhle objeví zohavená mrtvola manželky nacistického pohlavára, kterou následuje další, je potřeba případ rychle a diskrétně vyřešit. Trojice vyšetřovatelů rozhodně nepůsobí sympaticky na první dobrou... alkoholička provozující blázinec Minna, psychiatr bohatých paniček a vyděrač Simon a brutální gestapák Franz... Kniha je psána poctivě, podrobné popisy postav a prostředí, přesto je čtivá a děj se nevleče. Líbila se mi a určitě by stála za zfilmování :) (4,5*)

05.11.2022 4 z 5

Jeho poslední slova Jeho poslední slova Laura Dave

Na obalu je uvedeno, že kniha okamžitě vtáhne do děje a to se stalo :) Čtivý román, tak trochu psychologické drama na téma skryté identity, aneb co nevíte o svém partnerovi... Hlavní hrdince Hannah se jednoho dne nevrátí domů manžel a netrvá dlouho, kdy u ní zaklepe FBI... a tak se spolu s jeho pubertální dcerou, se kterou nemá zrovna ideální vztah, snaží přijít na kloub tomu, co se stalo... Není to žádný trhák, ale příjemné počtení nevyžadující přemýšlení pro zkrácení dlouhé chvíle, líbilo se mi to. (3,5*)

18.10.2022 3 z 5

Poslední hřebík Poslední hřebík Stefan Ahnhem

Série detektivek s vyšetřovatelem Fabianem Riskem mě provází od roku 2017 a toto je její závěrečný díl. Stál mě napjaté nervy, protože chování některých postav bylo takzvaně "na zabití," na druhou stranu počet zabití a vražd v tomto dílu oproti minulým polevil :) Celá série se mi líbila, je to čtení odpočinkové, rychle ubíhající, nevyžaduje větší přemýšlení, prostě takový napínavý relax. Možná bych si přála trošku lepší konec, ale nedá se nic dělat, autor to vymyslel tak, jak sám chtěl :)

13.10.2022 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Tak jsem zase sáhla po Klevisové a zase spokojenost. Detektivka (nejen) z prostředí scenáristů nekonečného seriálu mě celkem rychle vtáhla a nepustila. Líbí se mi realisticky vykreslené prostředí, které se dá lehce představit a podrobně popsané postavy. Obsahově knížka působí uvěřitelně, krásně ubíhá a je přiměřeně napínavá. Vztahy jednotlivých postav jsou vykresleny až románově. Vraha jsem netipla, bylo to překvapení na závěr :) Líbila se mi.

28.09.2022 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Útlounká knížka, přečtená za pár hodin ovšem s obsahem, který zůstane v člověku navždy... Tísnivá satira, navozující husí kůži, lítost, úzkost a otázky... Společenství farmy je výborně vykresleno a naprosto sedí do každé doby. Farma zvířat je depresivní čtení, které naprosto skvěle vykresluje manipulaci.

20.09.2022 5 z 5

Od Poncarové jsem si něco chtěla přečíst už dávno a když se mi do rukou dostala Cyklistka, byla jsem patřičně natěšená. Román je fikcí, ale je vystavěn na postavě skutečné baronky Blanky z roku Battaglia a částečně se opírá o fakta. Děj se odvíjel pomalu, jemně, od Blančina dětství na zámku v Bratronicích. Vyprávění to bylo hezké, čtivé, ale já jsem pořád vyhlížela nějakou tu "bombu," drama, prostě něco, co by naplnilo moje očekávání z celkem vysokých recenzí... Toho se mi nedostalo, ale tak nějak plíživě se mi knížka dostala pod kůži. Postupně se čtení stávalo emotivnější, tíživý osud Blanky při čtení doléhal na city. Nakonec jsem byla s románem spokojená a od autorky si chci přečíst i další knihy.

19.09.2022 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Kroky vraha nejsou ani tak klasickou detektivkou, jako spíše románem s detektivními prvky. Žádné hektolitry krve, zvrácenosti, psychopati, ale takové "pěkné české vraždičky". Vyšetřovatele a jeho pátrání jsem vnímala víceméně jako pozadí příběhů jednotlivých osob a jejich soukromých tajemství, problémů, radostí a mezilidských vztahů. Bohužel musím říct, že mi žádná z postav nepřilnula k srdci, ale to nic neměnilo na věci, že se knížka perfektně četla. Bavilo mě to moc a určitě sáhnu i po dalších dílech této autorky.

03.09.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Bílá voda je obsáhlý a skvěle zpracovaný román, množství stran se nezalekněte, je velmi čtivý a stránky míjí jedna druhou lehce, i když obsah je nelehký. Osudy románových žen se vám vryjí do srdce. Děj je popisován ve dvou rovinách, historické a současné, které se podařeně prolínají. Historie se odráží od Akci Ř a popisuje internaci řeholnic, rušení a zabírání církevního majetku, neutěšené poměry v klášterech, hrůzu komunistických lágrů a mnoho dalšího. Knížka má velmi silné momenty, ale vnímám i pár slabin, které ale moje hodnocení neovlivní. Doporučuji.

01.09.2022 5 z 5

Dcera popela Dcera popela Ilaria Tuti

Dcera popela je čtvrtým pokračováním vyšetřovatelské dvojice Marini - Battagliová, škoda, že třetí díl této série v češtině nevyšel... Jelikož jsem si velice oblíbila postavu Teresy, tento román mě chytil za srdce. Příběh je vyprávěn ve dvou časových rovinách, přičemž ho protíná ještě linka ze starověku. Kdo si oblíbil nevšední a neotřelé psaní této autorky, doporučuji. Snad vyjde i chybějící třetí díl, nebo se dočkáme ještě pokračování...

28.07.2022 5 z 5

Pletichy ve Versailles Pletichy ve Versailles Sally Christie

Třetí a poslední díl se věnuje poslední z milenek Ludvíka XV., Jeanne du Barry, dívky prostého původu. Odpočinková a lehká knížka jako stvořená na dovolenou. Děj pohodově ubíhá, nevázne, střídá se v něm vyprávění Jeanne a princezny Adelaide, Ludvíkovy dcery, která by ráda otce přivedla zpět ke zbožnému životu. Sledujeme poslední roky vlády tohoto panovníka i události po jeho smrti. Celá trilogie se mi líbila.

08.07.2022 5 z 5

Autorka nám v této knize netradičním spojením beletrie a dokumentu předkládá události roku 1944 v obci Životice směřující k nepříliš vydařené akci partyzánů a především pak následné brutální odvetě gestapa, která měla dopad na celou vesnici i okolí.. Kniha je protkána fotografiemi a kopiemi dokumentů, což její poselství zintenzivňuje. Nelehké čtení o těžké době....

01.06.2022 5 z 5

Vzduch, který nás obklopuje Vzduch, který nás obklopuje Tom Malmquist

Nálepkou severský thriller nakladatelství šláplo dost vedle... Vzduch, který nás obklopuje je spisovatelův autobiografický román, který pojednává o pokusu napsat knihu o odloženém zločinu. Je to taková sonda do jeho duše, pocitů, vzpomínek a popisu pátrání... četlo se mi to dobře, ale je to dohromady o ničem...

24.05.2022 2 z 5