Kuki007 Kuki007 komentáře u knih

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Naprosto kouzelná knížka. Jak už u Backmana bývá zvykem, v jednu chvíli se smějete na celé kolo a v druhou brečíte ... Zároveň se ale vyznává ze své lásky k synovi a manželce a je to něco tak neuvěřitelně čistého a krásného ... Nemůžu jinak, než hodnotit na plný počet a kdyby to šlo, bylo by to i výš.

05.09.2017 5 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Od téhle knihy jsem dostala přesně to, co jsem očekávala. Sladkou teen romanci, culení se, narážky na Harryho Pottera, Zaklínače, StarWars... s tímhle jsem nadmíru spokojená. Proč tedy jen 3, vlastně 3,5 hvězdičky? Protože i když mě to bavilo, bylo to čtivé a odpočinula jsem si tak, jak jsem to přesně potřebovala, druhá část knihy, asi posledních 100 stran, mě hlavní hrdinka (a vlastně i Travis) začali štvát. Mei se občas chovala dětinsky a Travis je takový ten vysněný kámoš, kterého jsme každá v 15, 16, 17 chtěli, ale když vyrostete, zjistíte, že občas je to slušná přeháňka. A za to jsem té půlhvězdičky dala dolů.
I přesto je celkový dojem pozitivní a jsem vlastně zvědavá, kam se autorka posune příští knihou, protože v sobě skrývá velký potenciál. :)

10.11.2020 3 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Hodnotila bych to tak na 4,5 hvězdičky. Backman je jako vždycky naprosto skvělý a přikláním se k tomu, co bylo napsané níže, knížku o hokeji bych si od nikoho jiného než od něj opravdu nepřečetla. Půl hvězdičky dolů je ale za prvních sto stran, kdy jsem se bohužel nudila, nakonec jsem ale hrozně ráda, že jsem dočetla. Tahle kniha mi přišla "temnější", méně hořkosladká, narozdíl od ostatních Backmanových knih, ale vlastně se mi to nakonec líbilo. Aspoň tady krásně vidíme, jakým způsobem autor roste.

16.07.2018 4 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Tato kniha za mě měla velký potenciál a silný příběh. Byla v posledních měsících hodně vidět na sítích a určitě tím hodně lidí navnadila, včetně mě. Bohužel ale musím říct, že má očekávání nebyla naplněná.
Nemyslím si, že bych byla nějaký puritán, ale ta kniha se točí jenom kolem sexu. I když chápu, že začátky vztahu jsou bouřlivé, myslím si, že Graham a Quinn snad spolu nedělali nic jiného, než že měli sex na různých místech (přitom se snad dá ukázat budování vztahu i tak, že spolu pár tráví čas a má nějaké aktivity). Postavy mi navíc přijdou nereálné, Graham je prvoplánově úžasný, Quinn vážně dětinská.
Co knize musím přiznat je čtivost, Hoover ví, jak pracovat s jazykem tak, aby kniha odsýpala. Celkově vzato je ale kniha plochá, i když pracuje s aktuálním tématem a nedostala jsem nějakou hlubší pointu nebo myšlenku. Pokud chcete na toto téma skutečně dobrou knihu, pak doporučuju Zůstaň se mnou.

30.12.2019 3 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

U téhle knihy mě vážně bolí napsat, že byla dobrá. Pojednává o hrozně těžkém tématu, a i když jsem to čekala, nečekala jsem, jak moc mě to nakonec stejně dostane. Mrazilo mě už z autorčiny předmluvy, i když v ní píše, že příběh není inspirován skutečnými událostmi a v průběhu knihy mi bylo několikrát tak špatně, že jsem ji musela odložit a rozdýchat (a taky jsem párkrát měla chuť na Vanessu pořádně zařvat, ať se vzpamatuje, uteče ... a tak.) Tahle kniha není pro každého, ale mluví o tématu, o kterém se ve společnosti ještě pořád dostatečně nemluví (nebo aspoň v mojí bublině).
Původně jsem dala knize čtyři hvězdičky, protože se mi v některých momentech zdála moc vleklá, ale když se teď snažím vyjádřit svůj názor, dochází mi, jak všechny ty pasáže byly důležité pro to, aby autorka vystihla myšlenkové pochody Vanessy, její vývoj, všechno to, s čím se na ní spousta lidí ztotožní a v čem jí bude chtít obejmout, nebo možná profackovat, co já vím.
Kniha se často odkazuje na Lolitu. Bez mučení přiznávám, že tu jsem nečetla a viděla jen film, takže nevím, na kolik je kniha stravitelná pro dnešní (náctileté) čtenáře, ale tohle bych klidně doporučila jako povinnou literaturu do škol.

21.03.2021 5 z 5

Dívka jménem Sus Dívka jménem Sus Jonas T. Bengtsson

Nakonec jsem byla hodně překvapená, jak silný příběh se v téhle útloučké knížce skrýval. Sus je hlavní hrdinka, kterou si asi nezamilujete - přece jenom není dokonalá mladá dívka - a dost možná jí nakonec vyčtete, že se jenom motala v kruzích a nikam se neposunula. Za mě ale musím konstatovat, že právě tohle se mi líbilo - někdy prostě nevidíte žádné východisko a ruku na srdce, Sus nemá nikoho a ani žádnou motivaci k tomu, aby změnila to, kým je a kým se stává. Hodně se mi líbil autorův styl psaní, surovost a reálnost, četlo se to samo. Jediná menší výtka je za ten konec - trochu jsem doufala, že se to nakonec nestane, ale pro tuhle holku je její zkouška důležitější, než cokoliv jiného.

01.05.2018 5 z 5

Loutkář Loutkář Jostein Gaarder

NEČTĚTE ANOTACI! Jsem si teda skoro jistá tím, že člověk, který se začal prokousávat komentáři už ji přečetl, ale přece jen, kdyby se mezi vámi našla výjimka ... Hned vysvětlím proč.
Jsem z téhle knihy naprosto unešená. Musím uznat, že prokousat se prvními sto stranami bylo těžké a lingvistické odbočky mě nebavily a nakonec jsem je začala přeskakovat. Ale ten příběh ... právě proto, že jsem si anotaci přečetla ve chvíli, kdy jsem byla skoro za polovinou knihy, čekalo mě překvapení, které už vám vyzradí ona nešťastná anotace. A tak jsem si to dokázala daleko více užít.
Řekla bych, že tato kniha by mohla být jedním z nejkouzelnějších příběhů o osamělosti. Bohužel za prvních sto stran a etymologické vsuvky musím hvězdičku ubrat. Každopádně se už moc těším, až začnu číst Sofiin svět. :)

08.07.2017 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Musela jsem bohužel jednu hvězdičku strhnout za zdlouhavý začátek, kdy jsem se absolutně nemohla začíst. A taky k tomu možná přispělo za mě trochu klišé vyuzlení příběhu Penelope a Juliána.
Na druhou stranu, když se příběh konečně rozjel, byla to síla. Hodně jsem si užila vykreslení poválečné Barcelony, postavu Fermína i Bey a hodně se mi líbily dvě časové linky, které měly hodně paralel. Takže i přes ten začátek velké doporučení a určitě se k tomuto autorovi ještě vrátím.

14.04.2019 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Za mě teda takových 3,5 hvězdiček, zbytek si šetřím na ostatní knihy téhle rozsáhlé série. Bavilo mě to, chytlo mě to, ale když jsem se po dočtení podívala na zadní obálku a viděla jsem "srdce z ledu", nějak jsem to v Celeaně (aspoň zatím) neviděla. Když má někdo v osmnácti pověst brutální vražedkyně, vypadá to podle mě holt jinak (a nebo jsem moc ovlivněná všemi filmy, kde se objevují nepřekonatelné ženské hrdinky - což už je na druhou stranu ale taky přehnané a vadí mi to ještě víc, než Celeana.)
Takže jo, nemůžu se dočkat, až se pustím do druhého dílu, protože si od téhle série slibuju hodně a věřím, že příběh bude jen lepší a lepší.
Jo, a pokud se tvoří nějaké fankluby ohledně mužských hrdinů, tak jsem team Chaol! :)

25.10.2017 3 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Hodně zajímavé ... krásně ukázáno, že nemůžeme být 100% zlí, ani dobří. Knížka se sice tváří jako kniha pro děti (jak obálkou tak námětem), ale i starší čtenáři si tam najdou to své, více skryté pod povrchem. :)
Krásná a čtivá knížka, těším se na pokračování.

03.09.2017 4 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Je to zvláštní jak často si říkám, že kniha byla perfektně čtivá, ale nesedl mi příběh. Za mě ubrečená hlavní ženská postava, žárlivě a nelogicky se chovající mužská postava ...
Nemůžu tomu vzít, že námětově Colleen přišla s něčím novým, ale nemůžu hodnotit lépe, než bohužel jen třemi hvězdičkami. Co mě ale zaujalo více byl takový "mezidíl" který bychom mohli přeložit jako Možná ne (Maybe not), který se týká druhé milostné linky v příběhu, a který mi přišel o hodně lepší.

31.07.2017 3 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Žádný fanoušek prvního dílu nebo druhé série autorky (Skleněný trůn), by se neměl nechat tloušťkou této knihy odradit (vlastně mám z fotek zahraničních blogerů dojem, že třetí díl bude ještě tlustější ...). I přes onu objemnost je to velmi čtivé a propracované a milostnou zápletku jsem si jako žena samozřejmě velmi užívala.

Začínám ale cítit problém s knihami, které všichni vychvalují. (Jsem jediná?) Nakonec se na ně hrozně těším a čekám onen konec který by mě měl rozsekat a ... neříkám, že jsem odhalila, jak se kniha bude ubírat, překvapivé to bylo ale ... jednoduše už mě to nerozsekalo ... A proto už zase jenom čtyři hvězdičky. Dávám Sarah šanci sebrat mi dech ve třetím díle. :)

08.07.2017 4 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Udělat si názor na tuhle knížku je pro ně vcelku komplikované... Řekla bych, že kdyby se příběh točil jenom kolem Marie, asi bych byla nadšenější, protože do jejího příběhu jsem se neskutečně "zažrala".
Co se ale týče druhé dějové linky, tak tam musím bohužel říct, že mě hlavní hrdinka a v podstatě celá její rodina neuvěřitelně štvala. Vývoj situace mi přišel nelogický, někdy jsem měla pocit, že některé věci se stávají "jen tak, aby tam byly a když budeme mít štěstí, nějakou skrytou logiku to mít bude". Navíc tomu nepomohl uspěchaný a trošku "klišoidní" konec. Bohužel, mě autorka nepřesvědčila.

18.06.2020 2 z 5

Podle skutečného příběhu Podle skutečného příběhu Delphine de Vigan

Tak tohle byla vážně pecka! Moc se mi líbila temná atmosféra knihy (za mě daleko lépe vykreslená než v Poutech), hra se čtenářem a děj, který měl spád. Měla jsem z knihy obavy, ale o to víc jsem nyní nadšená. Příběh po prvních pár stranách vtáhne a nepustí vás až do samého konce, kdy budete vyplivnuti ven a uvažovat, zda to všechno je podle skutečného příběhu ...

20.04.2019 5 z 5

Dokonalý cizinec Dokonalý cizinec Renée Knight

Pro mě byla kniha obrovským zklamáním. Nebylo to ani tím připodobněním k Dívce ve vlaku nebo Zmizelé (přičemž ta první jmenovaná se mi absolutně nelíbila a ta druhá byla skvělá), které je za mě jenom marketingový tah, ale celkově mě ten příběh a hlavní zápletka zklamala.
Na druhou stranu co se psychologie postav týče, ta byla zvládnuta skvěle a autorka krásně ukázala, jak se dá na jednu událost pohlížet z vícero úhlů a jak lehce dojde k úplné záměně reality. Bohužel ale musím hodnotit průměrem, thriller na který jsem se těšila to není ani z rychlíku a i když je to takové uvěřitelné rodinné drama, přece jen mi něco chybělo, abych mohla hodnotit výš.

26.02.2018 3 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Páni, nedokážu snad ani popsat, co ve mně kniha zanechala a jak hluboce se mě dotkla. Postupně sledujeme příběh jedné "obyčejné rodiny", který se pomalu rozplétá, každý odhaluje svá nevyřčená přání a pocity, až dojdeme na definitivní konec a snad máme pocit, že si musíme se svými nejbližšími pořádně popovídat. Skvělé, skvělé, skvělé, rozhodně doporučuji.

16.12.2017 5 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Dávám téhle knize slabší 4 hvězdičky ... Na jednu stranu je hrozně čtivá (přečetla jsem ji během dvou dnů) a magický svět se kterým se zde setkáváme mi přijde skutečně originální. Na druhou stranu ale nepřišel žádný velký zlom se kterým jsem počítala po nadšených recenzích a tak nějak úplně jsem se nedokázala sblížit ani s jednou z hlavních postav ...
Do druhého dílu už asi nepůjdu. Za mě kniha skončila dost uzavřeně a tudíž nemám potřebu se vracet. S V. E. Schwabovou bohužel kamarádky nebudeme.

31.07.2017 4 z 5

Posvátné lži Minnow Blyové Posvátné lži Minnow Blyové Stephanie Oakes

Skvělá kniha! I přes své označení "young adult" se dotýká vážného tématu slepé víry a sektářství a s tím spojených praktik.
Knížka je emotivní, je čtivá a když se do ní zakousnete, dokážu si představit, že ji přečtete během dvou dní. Rozhodně velké doporučení - ale radši trochu starším čtenářům "young adult" literatury. :)

24.07.2017 5 z 5

Prokletý princ Prokletý princ Erin Watt

Nemůžu si pomoct, ale mě tenhle díl přišel hrozně vycpávkový, přičemž hlavní akce se přesunula na konec, aby se čtenář nalákal na další díl. Nejsem vůbec nadšená z toho, že půlku knihy oba dva hlavní hrdinové brečí nad svým vztahem, který se nakonec vyřeší ve dvou stranách (nanejvýš, možná ve dvou větách), a zase můžeme pokračovat vesele dál ... Jako oddechovka dobrý, ale do třetího dílu už nepůjdu.

20.06.2018 2 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Musím říct, že podle názvu, obálky a vlastně i anotace (a taky častého přirovnávání k Selekci - jenom pro dospělé), jsem čekala něco jiného. Ale kniha je příjemnou oddychovkou, která se čte hrozně rychle, ale minimálně od tohohle dílu se nedá čekat nic převratného.

09.02.2018 3 z 5