Posvátné lži Minnow Blyové

Působivý příběh o nebezpečí slepé víry — a síle víry v sebe sama. Keviniáni připravili sedmnáctiletou Minnow o všechno: o dvanáct let života, o její rodinu, o schopnost důvěřovat. A když se vzepřela, vzali jí i ruce. Teď je jejich Prorok mrtvý a celá keviniánská osada spálená na popel. Detektivovi z FBI je zřejmé, že o tom Minnow něco ví — ale ona mlčí. Hrůzné okolnosti ji dovedly do věznice pro mladistvé, kde objevuje nový svět. Učí se číst, nadávat i přemýšlet sama za sebe. Zjišťuje, že kovové mříže nejsou nic proti svazujícím pravidlům její sekty. A že pokud se dokáže rozloučit s děsivým tajemstvím své minulosti, může mít opravdovou svobodu, o níž vždycky snila. Propracovaný psychologický thriller těží z motivů pohádky bratří Grimmů Bezruká dívka, ale nabízí mnohem víc. Sektu tvrdě trestající neposlušnost, věznici, kde si každý musí vydobýt své místo, aby byl v bezpečí, sympatického detektiva s cukrátky, drzou a nebezpečnou spoluvězeňkyni s pesimistickým pohledem na svět a charismatickou Minnow, která zoufale stojí aspoň o obyčejnou naději na lepší život....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/327318/posvatne-lzi-minnow-blyove-jFV-327318.jpg 3.678

The Sacred Lies of Minnow Bly (2015)

Literatura světová, Pro ženy, Náboženství
Vydáno:, Host

Congo

šokující příběh dívky prchnoucí z "vězení" komunitního života v sektě mimo civilizaci, která se ocitá ve skutečném vězení

bookcase

Líbilo se mi to, zajímavý námět, ty ruce tedy dost drsné, těsně po přečtení jedné klíčové scény jsem šla krájet kuřecí maso :-D. Mohlo to jít ale víc do hloubky, hodně by mě zajímal život Minnow v sektě, pořád mám pocit, že tam něco chybí. A taky by si zasloužila pokračování, jak to s ní bylo dál.

Veronika33

Zo začiatku som sa v postavách a deji strácala, ale potom čo som sa zorientovala, kniha plynula jedna radosť. Veľmi pútavý a zaujímavý námet. Striedanie deju ma bavilo. Super kniha, odporúčam.

michaela2338

Tohle je silný příběh. Překvapilo mě, že byla kniha zařazena do sekce Young adult. Nevím, jestli bych v době svého dospívání dokázala takový příběh dostatečně vstřebat a docenit. Je to skvělý literární debut.

Lily-fairy

Velký potenciál, který nebyl naplněn. Kniha čtivá, děj rychle ubíhá, ale tak nějak braková literatura

Aires

Velmi zajímavá kniha. Její čtení mě bavilo, ale závěr nebyl dle mých představ. Kniha je především o hledání odpovědí, o tom jestli existuje Bůh, o oprošťování se od lží, které Minnow celý život vtloukali do hlavy. Minnow vše přijímá se stoickým klidem a nechává vše kolem sebe plynout . K uvěřitelnosti mi prostě chyběly nějaké pocity, emoce, nebo pořádný konec. V knize se totiž v podstatě nic nevyřešilo.

kalinkacz
23.12.2017

No, tak já ani vlastně nevím, co psát... Zavádějící obálka je první věc, která byla prostě špatně.. Zlákala mě a tajemná anotace mě pohltila a já si řekla, tuhle knihu si musím koupit... Jaká chyba... Rozhodně nejsem čtenář, kterého zajímají sekty a náboženství a takhle kniha není vlastně o ničem jiném a nikdo vás na to nepřipraví... Ani jednou za celou četbu jsem se nezačetla a skutečně mě na ní nic nebavilo... Za mě fakt ne!

zuzana4291
13.12.2017

Kniha mě velmi mile překvapila. Od prvních stránek je plná napětí a je to zajímavé, jak se postupně zobrazuje její příběh.

Lenka.Vílka
22.10.2017

Začnu tím, že jsem nevěděla, že budu číst YA knihu. To jsem zjistila, až když jsem ji doma otevřela. Čekala jsem proto něco ve stylu The Path. Přestože některé popisy dokazovaly, že tohle jsou fakt mega magoři s totálně vymytým mozkem za pomoci toho nejkrásnějšího způsobu. Strachem a násilí. Ze začátku mě bavilo číst a šlo to docela rychle. Ale potom se z toho stalo plácání o ničem a hloubku příběhu jsem nějak nepostřehla (narozdíl od zmíněné The Path, takže to není tím, že téma mi nesedlo, ale nemám tím směrem načteno). Celá kniha je založená na očekávání. Bylo to, co se stalo, tak vostrý? Odpověď v knize, ne v mém komentáři. Škoda, kdyby se šlo víc do hloubky, hodno je jiné. A taky kdybych se nezačala nudit.

S.monika
05.09.2017

Myslím, že z knihy mám smíšené pocity. Hrozně jsem se těšila, jak autorka pojme psychiku a vyrovnání se Minnow s tím, jak kde proč žila, a ono to moc nepřichází.
Je pravda, že se Minnow dostane z jednoho nefunkčního, nezdravé "kolektivu" do jiného, ale ona se s tím vyrovnává dobře a prakticky stoicky.
Další detail to, že nemá ruce ...tento fakt ji nepřidělává moc problémů, je to zmíněno jen párkrát, kdy třeba nemůže listovat knihou, ale opět moc hluboké popisky, vnitřní pocity z toho nejsou.
Nechci samozřejmě aby na každé stránce fňukala, jak trpěla, ale nepřišlo mi to uvěřitelné - to přijetí jejího života předtím a teď.
Obecně popsání komunity, kde žilo prý přes lidí, mi přišlo taky zjednodušené. Jejich náplň v komunitě mi taky nepopsaná ..jak se uživí přes sto lidí? To si tkali i oblečení? Co vodní zdroje? Mrtví lidi, děti? chtěla bych toho více..
Mohlo to být více propracované, nebo třeba kdyby to bylo podáno, že na to vzpomíná ze stáří... prostě něco .. tohle tak plynulo.
Z tak dobrého tématu, zápletky nakonec vyplynulo něco napůl cesty ..

Princezna22
29.08.2017

Mám divné pocity po dočtení knihy. Kniha se mi vůbec nelíbila,prostě nevím. Bylo to na mě až moc divné. Čekala jsem od knihy více už vzhledem k anotaci a k tomu,jak o ní všichni mluví. Ale upřímně kniha se četla dobře. Ale... Postava proroka mě dost v knize dodělala.... jako,hlavní hrdince hned na začátku useknou ruce a pak jako co?? ... V pobytu v tom vězení nebo co to je se na její ruce normálně zapomene,že je nemá a normálně jí a pije.. Zajímavé.. NEPROMYŠLENÁ KNIHA!!! Zklamání velké,škoda .... Propracovaný psychologický thriller těží z motivů pohádky bratří Grimmů Bezruká dívka, ale nabízí mnohem víc. (to jako vážně?? Propracovaný?? A jako thriller bych knihu nenazvala.... Kniha mi vůbec nic nenabízela,bylo to divné....)

josska
27.08.2017

Bylo to zajímavé

Mischellin
21.08.2017

Upřímně? Kniha poměrně zklamala.
Čekala jsem něco opravdu temného a drsného, to jsem si ale neuvědomila, že je to YA. Nápad je celkem originální a celá zápletka skvěle vymyšlená, ale z toho stylu psaní je jasně poznat, že i když je to poměrně krvavé a tváří se to jako podmět k pěknému filmu (jen můj názor), prostě to na mě působí jako Harry Potter - styl psaní typická YA. A to mi děsně vadilo.
Jinak co se týče samotného příběhu, dost mi vadila hlavní hrdinka a její charakter - nevím, prostě mi neseděla. Koho jsem si ale vážně oblíbila, byla Angel, typický badass a génius v jednom, kterého všichni prostě musí milovat.

Blaufik
25.07.2017

I přes to, že se jedná o více než podařenou knihu, která je neskutečně čtivá a děj plyne jako voda, musíme stále počítat s tím, že se jedná o YA literaturu. Kniha by pro "dospělého" čtenáře jistě snesla více syrovosti, alespoň já jsem ji v knize postrádala. Celý příběh chvílemi působil trochu uspěchaně a to hlavně v samotném závěru, který byl opravdu více než rychlý.
Nicméně i tak se mi kniha líbila a ráda ji doporučím dále, jen je třeba mít na paměti fakt, že kniha je primárně určena pro dospívající čtenáře.

Kuki007
24.07.2017

Skvělá kniha! I přes své označení "young adult" se dotýká vážného tématu slepé víry a sektářství a s tím spojených praktik.
Knížka je emotivní, je čtivá a když se do ní zakousnete, dokážu si představit, že ji přečtete během dvou dní. Rozhodně velké doporučení - ale radši trochu starším čtenářům "young adult" literatury. :)

rarášek
07.07.2017

Úžasná knížka s vážným tématem. V jednu chvíli jsem se do děje zažrala a najednou jsem si uvědomila, že jsem skoro na konci a to se mi u knížky už dlouho nestalo. Líbili se mi postavy Angel a slečny Baileyové.
Bylo občas těžké si uvědomit, že Minnow je bez rukou a občas jsem se přistihla, že jsem na to zapomněla.
Postupem času dostáváme v knize odpovědi na své otázky. Nikdy jsem si nemyslela, že mě někdo dokáže znechutit víc, než Papa S ze Zahrady spáčů, ale Prorok to dokázal překonat na celé čáře.
Na závěr můj pohled na téma sekty v knize. Sekty jsou, podle mého názoru, nebezpečné. Sekty se svými "vyvolenými" Proroky a vlastními povídačkami, jak Bůh a všechno kolem vzniklo, proč je svět venku nebezpečný, a že všichni, kdo nejsou součástí víry, jsou pohani a poslové samotného ďábla. Mají společnou jednu zásadní věc: vymývání mozků a nahánění strachu bytím a ponižováním. Někdy občas přemýšlím, jak moc dokážou být lidi zvracení.

Adel703
06.07.2017

Nejvíc ze všeho, mi vadilo označení Young adult. Nějak mi to k tématu knihu nešlo dohromady.
Příběh byl místy napínavý a čtivý, jindy se však vlekl. Celé zakončení mi vhledem k rozvleklému příběhu přišlo příliš rychlé, ani jsem ho nestačila pobrat. Působilo to na mě, jako by autorce došly stránky, a tak to zmáčkla na dvojstranu.

misisekc
04.07.2017

Já nevím. Tak strašně jsem se na knížku těšila a nakonec jsem ji četla takhle dlouho a že by mě nějak výrazně nadchla, to říci, bohužel, nemohu. Ne, že by byla vyloženě špatná, ale asi mi prostě neseděl autorčin styl. Některé části se příšerně vlekly, jiné byly zas uspěchané... Námět a myšlenka skvělá, provedení zas tak moc ne. Hlavně jsem se do Minnow nedokázala vůbec vcítit a asi jsem jí dostatečně neporozuměla a moc mě to mrzí. Pokud ale autorka někdy něco znovu vydá, asi tomu dám šanci, přeci jen je to její první knížka, třeba mi ty další budou sedět více.

KKlara
29.06.2017

za me to bylo trochu prekombinovane..

Petra28
04.06.2017

Velmi zvláštní pocity. Určitě hodně silný příběh. Minnow je statečná, zvídavá, živá. Asi po třetině knihy jsem si říkala, proč je to takové plytké. Proč bere vše s takovým klidem. Že je tam málo emocí. Žije 12 let mimo civilizaci. Ničemu se nediví. Bere vše tak jak to přišlo. ... a pak jsem si uvědomila, že ona to vlastně jinak neuměla. Brala vše jak přišlo od malička. To byla cesta přežití. Na druhou stranu bych možná uvítala větší hloubku toho příběhu. Přišlo mi že je to takové lechtání na povrchu.
A z čeho jsem měla úplně nejvíc divný pocit ? Z toho jak se dokáží lidé chovat jako stádo. Ovce bez názoru. Bez vůle cokoliv změnit. Nemají v sobě zakořeněnou odvahu, touhu po životě. To je velmi těžké přijmout, že je to i v lidech kolem nás. V každém případě děkuji za zajímavý příběh.
A ten citelný odstup Minnow je nejspíš zapříčiněn i tím, že to jsou její vzpomínky. Není to příběh v přítomném čase. Je to její forma podání.

Sorrow
16.05.2017

Áj, je mi trochu zatěžko hodnotit tu knihu tak nízko, protože se dotýká velmi zajímavého a hlavně závažného tématu. Bohužel ale nejde úplně na dřeň, do hloubky; sice čtete o osudu Minnow a říkáte si: "Je to vůbec možné?", ale ty pravé emoce to ve Vás nerozdmýchá. Na vině je jediné - autorčin styl. Prostě Vás to dostatečně nerozhořčí, nedojme, nenapne...jako celek ta kniha působí hrozně ploše a to je škoda, protože jinak by to byl (young adult) román jako vyšitý...

Danago
10.05.2017

Velmi dobrý námět, ale já jsem čekala lépe propracovaný příběh. Bylo to celé dost uspěchané, takže za mě docela zklamání. Knížka se četla dobře a rychle , ale čekala jsem , že půjde více do hloubky. Bylo to slabé. Spíš young adult román bohužel.

lhaní, lži

Autor knihy