KubaHanzelin KubaHanzelin komentáře u knih

Star Wars - Darth Plagueis Star Wars - Darth Plagueis James Luceno

"Did you ever hear the Tragedy of Darth Plagueis the Wise?"
Sithský, tedy ten "zlý" pohled na události před Epizodou I se velmi podařil..Politické pletichy, intriky, vydírání a další části "Velkého Plánu" Dartha Plagueise a Dartha Sidiouse, kniha se četla opravdu příjemně a i přes šíleně malý font písma, jak už to u těchto starších Legends knih bývá, příběh hezky plynul, dozvěděli jsme se jak se Plagueis dostal k moci, jak narazil na Palpatina a postupně začali oba Sithové hýbat s galaktickým děním a rozkladem Republiky. Po dočtení na Sithy nahlížím zase trochu jinak, nejsou nutně ti zlí, jen mají jiný pohled na věc než uživatelé Světlé strany Síly.
Jediné co bych snad vytknul je dlouhé pasáže o politice, ale chápu, že tam musely být, byly důležité pro příběh.
Děkuji, Egmontu a Albatrosu za dotisk tohoto skvostu, doufám, že se budou dotiskávat i další starší Legends knihy!

16.10.2019 5 z 5

Noční let Noční let Antoine de Saint-Exupéry

Bylo mi doporučeno, že bych si přece jen měl přečíst nějakou tu klasiku, tak jsem se na to vrhnul, sice ze začátku lehce neochotně, ale jsem spokojený. Exupéry uměl neuvěřitelně barvitě popsat i ty nejobyčejnější věci jako by byly z jiného světa a to se mi na něm líbí. Přece jen toto byl spíš soubor próz než jedna kniha a tak bych tedy měl vybrat svou nejoblíbenější část a tou bude Oáza ze Země Lidí, proč? Sami si ji přečtěte, má jen pár stran..
Bohužel, nemůžu dát plný počet kvůli Kurýrovi na Jih, ten mi nesedl tolik jako Noční let a Země Lidí, přesto, velmi povedené a krásné..
"Netoužíme po věčnosti, ale nechceme se dočkat chvíle, kdy naše činy a věci náhle úplně ztratí smysl. V takové chvíli se ukáže prázdnota, jež nás obklopuje.."

09.10.2019 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Pokračování, které nemělo vzniknout?
Autorova představivost a znalost věd je neskutečná, ale tahle sedmisetpadesátistránková bichle už nebyla nutná..
Kniha měla i svá světlá místa, ale vědecké a technické popisy se kolikrát táhly téměř na celé kapitoly a to mi přišlo opravdu zbytečné..Kdyby "Vzpomínka na Zemi" nevznikla a série byla ukončena "Temným lesem", byl bych naprosto spokojený.Nevím jestli na autora někdo tlačil, nebo se sám začal koupat v té hromadě slávy, které mu získaly první dva díly této trilogie, ale častokrát jsem se přistihl při počítání stránek do konce.
Velmi slabý průměr

05.10.2019 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Nikdy by mě nenapadlo, že mě bude kniha od asijského autora takhle bavit, sci-fi mám rád, hard sci-fi už tolik ne, ale tohle..tohle se fakt povedlo! Čtu a slýchám, že tohle se jednou zařadí mezi klasiku a můžu tu myšlenku jedině podpořit, parádní četba

30.09.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Slyšel jsem na trilogii "Vzpomínka na Zemi" samou chválu, ikdyž jediné co jsem o ní věděl bylo, že ji napsal číňan ve stylu pro západního čtenáře, tak jsem po ni sáhnul a přesto, že mám raději jednodušší sci-fárny, tohle hard-core technické sci-fi se mi moc líbilo, první dvě části knihy opravdu stojí za to až jsem z daných událostí měl chvílemi husinu, těšil jsem se, že budu moct dát řádných 5*, ale bohužel třetí část knihy mě přesvědčila o opaku, ta už byla o něco slabší, ale i tak hned se vrhnu na druhý díl na který se už teď těším:)

23.09.2019 4 z 5

Star Wars: Válka na Shu-Torunu / Konec her Star Wars: Válka na Shu-Torunu / Konec her Kieron Gillen

Vader se zlobí a to hodně, v tomto souboru pod jeho mečem padlo spousta nepřátel Impéria a to se tedy rovná spoustě akce, žádné zbytečné okecávačky a nějaké ty flashbacky, které prostě zbožňuju.
Musím říct, že příběh na Shu-Torunu byl o kapánek slabší, ale Konec Her to naprosto vynahradil..
Pokud se nepletu byl toto poslední soubor, který se zaměřoval na našeho oblíbeného Sithského Lorda, přesto doufám, že Egmont bude pokračovat ve vydávání, těchto úžasných souborů ze světa SW

17.09.2019 5 z 5

Oheň probuzení Oheň probuzení Anthony Ryan

Po skvostné trilogii Stínu Krkavce jsem se opravdu těšil na další Ryanovu knihu..Téma steampunku a draků mě celkem zaujalo, ale po spoustě negativity ze stran jiných čtenářů mi trvalo poměrně dost dlouho, než jsem se ke knize dostal, ale nelituji.
Rozhodně Ryanova nejslabší kniha a studená sprcha po jeho první trilogii, jak už mnozí psali, prvních 150-200 stran je celkem bolest, protože jste vrhnuti do světa o kterém nic nevíte, ale prostě v něm najednou jste, když se rozkoukáte tak se poměrně dobře bavíte, přece jen draci, tedy v tomto případě draggové jsou cool plus nějaká ta magie navíc, jasně, proč ne. Kniha je rozdělena do tří pohledů z nich bych osobně jeden úplně vypustil a to je část podporučíka Hilemora, ta mi přišla v knize fakt navíc (až na konec), ale jak říkám, nemusela tam vůbec být a tím pádem by byla kniha o 150 stran kratší a za mě i o hvězdičku lepší. Pravděpodobně časem sáhnu i po dalších dílech, protože toto není ukončeno jako Píseň Krve!

16.09.2019 3 z 5

Poměrně těžké čtení, kniha je psána vyloženě dokumentaristickým stylem, který mi oči občas nebraly.
Ale z historického hlediska a ohledně toho, co se v Černobylu v roce 1986 stalo paráda, nebo ne? Dozvěděl jsem se spoustu nových věcí o této jaderné hrůze, která se dotkla i mé generace, to že byli sověti prasata jsem věděl, ale po tomhle čtení se mi hnusí ještě víc a jako autor i spousta dalších lidí beru tuto nešťastnou událost jako jeden z posledních a možná největších hřebíků do rakve SSSR. Uznávám všechny hrdiny, kteří se obětovali a snažili se vypořádat s tímto neviditelným nepřítelem nehledě na národnost.
Ale ke knize, hodnotím lehkým nadprůměrem a to hlavně z těchto dvou důvodů a to: Překlad nestál bohužel za moc a to mě mrzí, občas jsem se při dlouhém čtení a únavě očí dost ztrácel, dále, část o třech potapěčích, která mě nakrkla asi nejvíce, nezemřeli brzy po jejich hrdinském kousku, ALE všichni tři přežili a dva z nich dokonce žijí i dnes!
Takže si tu jednu hvězdičku klidně přidejte když nebudeme počítat překlad:) a koukněte i na seriál! Pokud jste měli husinu z knihy tak je miniserie od HBO povinnost!

10.09.2019 3 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Tato kniha se mi dostala do ruky snad jen kvůli seriálu, chtěl jsem více informací o světu Stranger Things a těch se mi dostalo.. nebo ne? Moc nového se toho čtenář nedozví, příběh je takový nemastný neslaný, až na tu mnoha zmíněnou atmosféru 60's v USA, postavy vám ani pořádně nestihnou přirůst k srdci, možná kromě Terry, která je hlavní protagonistkou, bohužel pro fanoušky seriálu dopředu víte jak to dopadne, počtení to není špatné, ale není to ani žádný zázrak. Za mě naprostý průměr

05.09.2019 3 z 5

Thrawn: Spojenectví Thrawn: Spojenectví Timothy Zahn

"Je to on."
Kniha je rozdělena do dvou částí a to do spolupráce Thrawna a Vadera v době Impéria a Thrawna a Anakina během Klonových Válek, upřímně mě bavila asi víc Imperiální část, ale i ta "v minulosti" měla něco do sebe. Thrawn opět ukazuje svojí strategickou genialitu a to mají čtenáří Timothy Zahna rádi..bohužel ani jako první díl není díl druhý, ikdyž je o něco víc akční a je v něm o dost méně politiky na plný počet. Něco tomu pořád chybí, možná ta jiskra starších Thrawnových trilogii.
Ale i tak se budu těšit na závěr trilogie:)

03.09.2019 4 z 5

Z masa a ohně Z masa a ohně Aleksandra Motyka

Další jednohubka z Geraltova světa, tentokrát se podíváme do Ofiru, který není moc okoukaný, což je dobře!
Příběh se odehrává cca rok po událostech třetího herního Zaklínače a vrací se nám staří známí..samozřejmě Geralt a vyloupne se i všemi oblíbený bard Marigold! Příběh jak na skluzavce, skončí dřív než začne a je kapánek předvídatelný..
Kresba příjemná, ale nezlobil bych se kdyby komiks byl o něco delší, dlouhé čekání a jen velmi krátké čtení :/

30.08.2019 3 z 5

Star Wars omnibus: Vzestup Sithů Star Wars omnibus: Vzestup Sithů Randy Stradley

Velmi příjemné doplňení děje před Phantom Menace, jen je škoda, že 3/4 souboru byla o Jediích, takže je název trochu zavádějící, ale přesto velmi dobré počtení!

20.08.2019 4 z 5

Star Wars: Ahsoka Star Wars: Ahsoka E. K. Johnston

Trochu zklamání, délka knihy nic moc, příběh taky žádný zázrak..
Co mě naopak hodně bavilo tak Ahsočino PTSD z Clone Wars a obecně flash backy, bylo tu ještě pár momentů, ale to už bych spoileroval. Snad bude druhý díl Thrawna stát za to

05.08.2019 3 z 5

Star Wars: Vader sestřelen / Věznice povstalců Star Wars: Vader sestřelen / Věznice povstalců Jason Aaron

Opět paráda, krásná kresba a i příběhy mě dostaly, tyhle soubory jsou drahé, ale krásné, takže za ty peníze to fakt stojí!

26.07.2019 5 z 5

Stín z času Stín z času Howard Phillips Lovecraft

Tak a tímto komentářem uzavírám své setkání s Lovecraftem, rozhodně jsem si rozříšil literární obzory.
Vše co bych k těmto souborům povídek chtěl říct jsem již napsal u předchozích knih a tak jen zmíním mou oblíbenou povídku z tohoto souboru a tou je Věc na prahu, od té jsem opravdu nemohl odtrhnout oči

25.07.2019 4 z 5

Volání Cthulhu 2 Volání Cthulhu 2 Howard Phillips Lovecraft

U Šepotu v temnotách jsem narovinu ztratil pojem o čase.
Čtvrtý a tedy předposlední soubor povídek se mi zatím líbil nejvíce, Případ Charlese Dextera Warda se dočkal zakončení, které stálo za to, ikdyž to bylo už dosti předvídatelné, ale Barva z kosmu, Hrůza v Dunwichi..ano prosím! To bylo počteníčko

21.07.2019 5 z 5

Volání Cthulhu 1 Volání Cthulhu 1 Howard Phillips Lovecraft

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn!
Tak konečně jsem se dočkal toho na co jsem se těšil a to je Cthulhu.
Povídka rozhodně stála za to, i ty ostatní kratší, ale Snové putování k neznánému Kadathu..prostě ne, nemohl jsem se do toho pořádně začíst a chvílemi jsem netušil, která bije (což byl nejspíš ve výsledku účel) autor měl opravdu neskutečnou fantazii, ale pořád to není na těch pět hvězd, Charlese Dextera Warda zatím hodnotím kladně, ikdyž mě ještě velká část čeká v dalším spisu, který se těch pěti hvězd už třeba dočká:)

16.07.2019 4 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Je vidět jak se HPL postupně rozepisoval, o kapku lepší jak první sbírka, ale pořád průměr.
Nejvíce mě dostaly asi tyto: Herbert West - Reanimátor, Krysy ve zdech a Prokletý dům, chtěl bych zmínit i Sladkou Ermengardu, protože to bylo úplně něco jiného než na co jsme zvyklí, tam jsem se spíš pousmíval:)

10.07.2019 3 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

No, některé povídky opravdu stály za to, některé ušly a u některých jsem měl co dělat abych při čtení nespadl s padajícími víčky ze židle.
Takhle bych popsal moje první setkání s HPL.
Jeho vesmíry a vize mě lákaly od začátku co jsem se o nich dozvěděl, to děsivé tajemno, které lidský mozek prostě nepobere, možná jsem cílová skupina, ale moc jsem se neděsil, ale překvapivě se to četlo příjemně. Hlavně povídky: Chrám, Výpověď Randolpha Cartera a Obrázek v domě mě fakt nepustily dokud jsem je nedočetl. Hodnotím tedy průměrem a pokračuji dál, přece jen se tu na mě směje celý boxík spisů:)

02.07.2019 3 z 5

Wolverine: Starej dobrej Logan Wolverine: Starej dobrej Logan Mark Millar

Tak tohle mi naprosto vyrazilo dech, přenádherná kresba, roadtrip se starouši Loganem a Hawkeyem, neskutečná řežba, parádní marvelovské postapo!

30.06.2019 5 z 5