Kopta Kopta komentáře u knih

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Barva kouzel jakožto Pratchettův "debut" působí lehce zmateně. Příběh je prostě zmatený, nedokončený a pro mne jednoduše ne tolik příjemné na čtení. Tím nemyslím, že autor mluví z cesty. Spíše se snažím říct, že kniha je v mnoha věcech nudná a nezáživná. Krásně a plynule se čte, ale k čemu to člověku je, když si z dvě stě stránkové knížky vůbec nic záživného nepamatujete?

12.04.2016 3 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Prolog: Nic moc nepřines. Spíš ho chcete mít z krku co nejdřív a už se k tomu moc nevracet. Jon: Jeho kapitoly nejsou k nahození, ale chybí tomu ta šťáva. Jedna z těch lepších linek, ale pořád v některých částech zanedbatelná. Bran: Konečně nalezne svůj cíl. I když se čísti s ním zdají být nudné, mne upřímně řečeno v celku dost bavili. Bran má u mě plusové body. Davos: S ním moc času nestrávíme, a přitom jeho linka má tak skvělý potenciál. Davos jede! Theon: Po dlouhé době také uvidíme jak se daří našemu vykastrovanému příteli. nějakou dobu jsme s ním nebyli a on se nám to snaží vynahradit. A daří se mu to. Aša: Další přírůstek do Grejyoyovic rodiny. Aša nám má rozhodně co říct. Melisandra: Lehce fanatičtější část. Moc si z ní už nepamatuju. Asi dobrá Daenerys: To asi moc komentáře nepotřebuje. Už od druhé knížky je její linka nudná. A táhne se to a táhne dál a dál. Čekám na zlepšení v šestce. Tyrion: Ten malej hajzlík se nám vrátil. Nějak vás kupředu žene fakt, že čtete o Tyrionovi, ale pak si uvědomíte, že to není taková pecka jako v jiných knihách. Doufám ve zlepšení. Quentyn: Jeho začátek je stejný jako konec. Příjemně překvapující, nemastný neslaný, ale v tom dobrém slova smyslu. Selmy: Tohle byla jeba. Barristan mne opravdu skvěle překvapil. Jeho linka je z Essosu asi nejzáživnější, nejakčnější a nejlépe se čte. Začínám mít toho rytíře rád víc než jindy. Arya: Už si skoro nic nepamatuju. Myslím, že mne nijak nepotěšila ani nezklamala. Hotah: Asi tak nějak stejný případ. Bohužel. Jaime: Je škoda, že jsme s ním dostali je jednu tajemnou kapitolu, byla jedna z nejlepších. Cersei: Ve srovnání se seriálem nám to asi nedalo nic nového. Není to k zahození. Epilog: Strhující. Milionkrát lepší než prolog. Krásně to vykresluje děj, hezky se to čte a hlavně... neuvěřitelně navnazuje na další díl.

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Tohle bylo vskutku zvláštní. Jednu dobu mne kniha strašně moc držela a asi posledních sto stránek jsem se v podstatě musel přemlouvat, abych ji dočetl. Musíte počítat s tím, že vás čeká pořádná dávka magického realismu. Problém hlavně byl v tom, po tolika letech znát postavy a jejich charakter. Celá tahle kniha je pro mne obrovské tabu. Nechala ve mne něco poetického a nějaký pocit, který ve mne jiná kniha nezanechala, ale zároveň si připadám jako kdybych četl naprostou blbost. Rozhodně nejsem zklamán z četby tohoto díla, naopak. Tahle kniha mi něco dala a jsem za to vřele rád.

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

Problém této knihy byl hlavně v tom, že byla v podstatě zcela nezáživná. Po asi měsíci četby už si ani nepamatuju o co tam vlastně šlo, kdo umřel, kdo přežil, prostě si připadám jako kdybych knihu vůbec nečetl. Chápu a respektuji, že kniha má své fandy, ale mne to nezaujalo. Nejlepší kniha byla první. Druhá měla taky potenciál. Ta třetí je v podstatě holá katastrofa.

24.03.2016 3 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Dobře navazuje na předchozí knížku a čte se stejně dobře. Už zde je vidět ta číst fantasy temnoty. Prostě Sapkowski nám ukazuje co je to dark fantasy v celé své kráse. Poslední části s Ciri jsou neopakovatelné na první přečtení.

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

To co jsi z této knihy pamatuji bylo hlavně to, že byla úžasná. U čtení páté knihy jsem se bavil víc než u všech příběhových předchozích.

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

No to je něco jiného! Čtvrtá knížka mne nejen bavila z toho pohledu, kdy se nic nedělo, tak i když byly postavy v ohrožení života. Tahle kniha mne prostě zaujala svou existencí. Jisté zlepšení oproti trojce. Části na "sněmu" byli sice dlouhé, ale zábavné a napínavé zároveň. Myslím, že nyní na tom budeme líp a líp. Bravo, pane Sapkowski.

08.10.2015 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Třetí Zaklínač mě hlavně překvapil v tom, že byl jednoznačně jiného rázu než předchozí dvě knihy. První příběhová darda dle mého názoru nebyla zase tak špatná, problém byl v jisté nezáživnosti. Mezitím co v dříve jsme příběh Geralta přímo prožívali, nyní se koukáme na to jak chrání Ciri a pídí se sem tam bez nějak jasně a přesně daného důvodu. Sice jsem rád, že se dozvíme co zažila Ciri na Kaer Morhen a v Yenneferiných učeních, ale i přesto. Ne, prostě to nebylo zcela záživné jak bych čekal. Ale jsem rád, že jsme se konečně seznámili s jednou z mých nejoblíbenějších postav - Triss.

08.10.2015 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Skvělé prodloužení a uvedení toho jaký Geralt z Rivie je a příprava na výpravu za příběhem Geralta a Ciri. Spousta povídek se udržela v dokonalosti prvního dílu, ale našla se tam jedna nebo i pár menších pasáží, které doslova boleli jako šlehání nymfy stříbrným prutem. Tohle bylo prostě skvělé, nemám k tomu více co říci. Na povídky se přenádherně vzpomíná, protože jsou unikátní... a nyní nechť hon započne!

10.09.2015 5 z 5

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

Skoro ani nevěřím, že ten chlípník Martin umí napsat i něco takového. Pohádka. Vysloveně dětská knížka pro děti, od člověka, kterému nedělá problém na stará kolena psát o ženském přirození a mnoha dalších. Tahle kniha je prostě nenáročná, v celku krátká, ale hlavně průměrná. Dřív než si na postavy zvyknete, tak už je konec a ani extra pointa v tom není. Ale v onom novém vydání jsou ilustrace přímo přenádherné.

14.07.2015 4 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Nevím co bych k tomu řekl. Je to prostě Hra o trůny s dějem asi o sedmdesát let dřív. Hrdina je takový hloupý snílek, kterého si ale všichni zamilují a skoro všude najdete takové zvraty, které vás dostanou. Sice to nemá nějaké extrémní spojení s Písní ledu a ohně, ale i tak si nějaké postavy zamilujete, takže se nemusíte bát, že by vás to po padesáti stránkách přestalo bavit. Samozřejmě i Egga budete mít rádi. Kdo by neměl. Tahle kniha je oproti čekání na šestý díl taková oddychovka, která každého potěší. Ale zase to není extrémní literární veledílo. Musím uznat, že nějaké ty zvraty v příběhu jsem opravdu nečekal, a to dělalo to na knize dobré. Jsem spokojen. Jenom teda doplní, že to co mě naštvalo byl konec. Kniha nám v podstatě vůbec nic nepřiblíží s tím co se stane s Eggem (i když to možná zjistíme z ASOIAF) a hlavně s Dunkem.

13.07.2015 4 z 5

Spáleniště: Zkouška Spáleniště: Zkouška James Dashner

Tento komentář měl být napsán už asi v dubnu, ale kvůli tomu, že se mi do toho absolutně nechtělo, tak jsem to napsal až teď. Druhý díl Dashnerovi knihy je pro mne v celku záhadou. Jednička prostě tak nějak zformulovala celý příběh a už jste věděli co vás asi čeká. Ale dvojka to skoro celé překope a jako kdyby začala úplně od znova, jenom se stejnými postavami. Na týhle druhý knize mě nejvíc štve to, že je nudná. Fakt vysloveně nudná. V celku mě přišlo, že v jedničce se něco dělo. Ale ve dvojce hrdinové jenom chodí po poušti. Za celých 344 stránek se mi snad jen třikrát stalo, že by mne něco zaujalo, anebo by mě to více zajímalo. Dvojka prostě... nevím... prostě mi nepřinesla nic než nějaký zbytečný prodlužování, aby to vydalo na třetí knížku, na kterou se kupodivu těším. Nevím jestli budu investovat do prequelu, ale tu trojku teda nějak sfouknu, ať to mám všechno hezky srovnaný. Stejně mě nějak zajímá jak to dopadne.

13.07.2015 3 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

No... předem je nutno říci, že Hostina pro vrány je bráno jako nejnudnější dílo zatím, což je v celku smutné říci. Můj verdikt... mnach. Prolog: Ale tak jo. Už víme, že i mistři mají své dny. Bylo to hodně zajímavé propletený děje, ale i tak se to stalo více méně divným dílem. Prorok/Aeron: Konečně nějaký linka z Železných ostrovů, který nám celou věc ukazuje z pohledu víry. Jak by konstatoval Pohlereich: "Není špatný... skoro všechno ostatní stojí za hovno, ale tohle není špatný." Kapitán stráží: No tak jako, to se moc nedá soudit jen kvůli jedné jediné kapitole, jelikož nám nic víc Hotah nenabídl. Ale alespoň víme jakými strastmi tělesnými i pomyslnými trpí naše princátko. Cersei: Nejkontroverznější linka. Jak byste se dívali na válku z pohledu Hitlera? Cersei je v současné době nejvíce nenáviděná postava, a proto může být pro ostatní matoucí, proč zrovna s ní se tady musíme vídat, ale vy nakonec zjistíte, že ta její linka je perfektní. Je to nejlepším pohledem z Králova přístaviště a celkově se jedná o originální a skvělé rozvětvení děje. Brienne: Tato tarthská panna je asi stejně zajímavá jako moucha rytmický a stále letící proti oknu a navíc otevřenému. A v podstatě i to samé Brienne dělá. Nechá se zlanařit na jeden úkol, a když zjistí, že ani Tom Cruise by neudělal lepší Mission Impossible, tak se na to vykašle a udělá pro sebe něco pravděpodobnějšího. No a tak se vydá na lov mrtvol, místo toho, aby hledala stále živé. Nakonec linka vyvrcholí v naprosto excelentním stylu, takže si to snad užijete. Ještě, že vykřikla. Jinak bohužel asi nejnudnější linka v knize... no možná ještě až se dostanu k Sanse. Jaime: Pokračujeme v krasojízdě. Trochu se nám Jaime dostává pod kůži a to nám dělá dobře a jsme rádi, že můžeme vidět tohoto chlapce, který dostává vlastní hlavu a pomalu by dokázal dělat čest svému otci, což se od Cersei vůbec říci nedá. Arya/Kočka z kanálu: No, tak jsme dostali asi dvě kapitoly s nejvíc bad ass Starkovou. Musím říct, že oproti předchozím knížkám dochází k obrovskému zklamání, ale myslím, že nemusíme házet flintu do žita... a nebo Jehlu do vody... jestli víte co myslím. Sam: Spíše taková smutná až melancholická záležitost. Celá Samova linka spíše disponuje tím jak jde všechno do hnoje, a když to na sebemenší okamžik vypadá skvěle, tak pak nevypadá a jde to víc do hnoje. Ale i tak si konečně Sama osvojíte stejně jako Jaimeho a konečně k němu přilnete o malinko víc. Sansa: Ukázkové fňukání a politikaření. Tato ukázka nám skoro nic nedala, maximálně to, že Sansa má nakročeno se stát něčím víc, ale zatím místo toho je jen utahanou loutkou zakrslého prstu. V celku nudné a o ničem. Bylo zajímavější, když ji šlo o krk než když ji šlo o věneček. Dcera Krakatice: Ach jo. Tak určitě chci vědět jaký pohled má na vládu naše dívenka, která je schopná "zvlhnout" jen pro jednoho, ale tak či onak se mi to libě nejeví. Spíše jde o jistou patlanici všeho možného, která se prostě nějak vyvine. Zbytečné kapitoly, leč ne úplně k zahození. Železný kapitán: V podstatě to samý. To už si myslím, že by linka o Euronovi byla mnohem zajímavější, ale nemůžu upřít, že Železné ostrovy byly zajímavé a v celku se mi dost zalíbili. Victarion dle mého bude mít co nabídnout, ale i tak to bude mít Euron. Poskvrněný rytíř: Hahahahahaha. Takže už víme jaké sexuální praktiky provádí muži Bílých plášťů. O ničemjiném to v podstatě není. Ale i tak děkuji. Královnotvůrce: O ničem. Nuda a nuda. Sice víme jaké úmysly mají Martellovci, ale to už jste tak nějak pochopili asi všichni, že to co chtějí je Daenerys nebo její draci. Několik desítek stránek by se daly vecpat sotva na dvě. Vůbec mi nechyběla Daenerys, středně mi chyběl Jon a nehorázně mi chyběl Tyrion. Ale to si všechno sesumírujeme až bude tancovat a vykrúcat.

06.06.2015 5 z 5

Obchodník se smrtí Obchodník se smrtí Hugh Laurie

Teoreticky nevím, jaký mít názor na knihu. Poslední dobou jsem létal s draky a užíval se ve smyšlených světech, že jsem si odvykl na reální svět z knih. I tak nějak jsem chtěl zjistit jak Hugh alias Dr. House dokáže psát super knížky. Hlavní postava byla rozdílní než House, ale měla stejný styl humoru. I zápletka měla jistou pointu a originálnost, ale spisovatel nebyl na mé poměry schopný psát, tak abych u toho vydržel více než dvě kapitoly nedýchat. Hugh odvedl na spisovatelský debut dle mého až skvělou práci. Nicméně celkově vzato si myslím, že si najdou lepší knihy podobného žánru. Zlatý střed... řekl bych.

11.04.2015 3 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Tak se vrhneme na komentář ke třetímu pokračování a doufám, že z toho nevrhneme. Prolog: Zcela upřímně si Martin mohl vybrat trochu lepší pohled než takového Chetta, ale musím uznat, že jsme dostali pohled na Mormontův budoucí osud, ale jako prologový hrdina se mi Chett líbil asi tolik jako zpráva o zvýšení DPH. Jaime: Jeho linka byla vskutku vítaná, jelikož to knihu jednoznačně obohatilo o nové procházky Westerosu a víc jsme konečně mohli zjistit jaký Jaime je a jaká proměna u něj nastane. S Jaimem jsem byl zcela spokojen. Catelyn: Linka lady Stark/Tully byla příhodná hlavně tím, že mapovala nějaké dění na bojišti mezi Starky a Lannistery. Spíš to ukazuje jak začíná být Cat naivnější a trochu ztrácí smysl rozhodování, ale na druhou stranu vám jí musí být líto. Už kvůli tomu, že se s ním uvidíme naposledy. Ehm... alespoň pokud bude naživu. Arya: O její lince jsem měl docela pochybení po druhé knížce, kde to bylo vskutku padesát na padesát. Hlasovat o nedůvěře jsem nakonec nemusel, spíše jsem onen program ještě víc podpořil. Její části knihy dostali vcelku hezké uvolnění a úvod do minulosti samotného rodu Starků aj.. Její linka byla do posledního dechu výborná a mohli jsme se sblížit s Bericem a Ohařem, což jsem také velmi uvítal. Valar Morghulis. Tyrion: Je snad na tom něco k diskuzi? Kdokoliv kdo má něco proti Tyrionovi to asi nemá v hlavě v pořádku a čte Píseň ledu a ohně naprosto zbytečně. Každá kapitola s nám je požehnání a hned vím, že se budu skvěle bavit a očividně oprávněně. Záležitost s Purple Wedding, procesím a soubojem Hory a Rudé zmije je na Pulitzerovu cenu samotnou (Pozn.: V seriálu se jim povedlo ten soud opravdu vyšvihnout na nový level, v tom mají tvůrci u mne bod). Davos: Tak jak jinak by jsme mohli vědět okolo záležitostí krále Stannise. Davos má úžasný pohled na věc a jeho linka se odvažuji říct byla stejně dobrá jako ta Tyrionova. Jeden z nejlepších. Sansa: Konečně se Sansa stala onou dívkou, který jí chceme mít. Z naivní holčičky se konečně stává dívka, skoro až žena, která za pomoci pana Baeliše zjistí jak se hraje hra o trůny. Konečně to dostalo šťávu. Bran: I když se Branova linka skládá převážně z vyprávění různých příběhů a putování, tak Reedovi tomu dodávají skvělý nádech mystičnosti a myslím si, že i celkově by mohl mít Bran později opravdu co nabídnout. Jen si hold musíme počkat. Jon: Jelikož je Jon jedna z mých nej postav už od seriálu vždy jeho linku vítám. Dobrodružství za Zdí pro mne, ale nebylo zase tolik extra, ale Ygritte to dokázala opravdu skvěle osladit. Boj na Zdi zase na druhou stranu moc velký zážitek nebyl, ale to už je hold schopnost psaní takových pasáží. Naopak pasáž politikaření a rozhodování mezi Winterfell a Castle Black bylo teprve opravdové terno. Daenerys: To že poslední drak nemá skoro co nabídnout jsem věděl už od druhé knížky, ale věděl jsem, že třetí kniha by ji mohla ukázat v novém stylu a to se stalo. Její linka byla o mnoho lepší a čtivější, ale jenom nám to ukazuje jak začíná být Dany špatná. Postava, kterou všichni původně litovali a milovali teď všichni začínají nenávidět. Vyhnáni Joraha dle mého názoru bylo vskutku zbytečné a Dany tím jenom utvrdila to, že nebude to o nic lepší dále. Epilog: Sice mě moc nezajímá osud jednoho blbýho Freye (zvláště když co sotva se s ním seznámíme, tak je zase fuč). Nicméně potřebovali jsme nějaký prostředek k veškerému ději. Jsem rád, že jsme se mohli setkat opět s Dondarrionem a Thorosem... a celkově s hošany od Bobří řeky. Ti se tentokrát rozhodli vzkřísit lady Stark z mrtvých a dát ji odplatu. Bylo to úžasné na menší dokončovačku od Starků, ale spíš mě štve, že se o tom vůbec nic dalšího (asi) nedozvíme.

03.04.2015 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Klasická poezie a poklad české literatury. Popravdě jsem moc poezie nečetl, ale tato sbírka zřejmě patří k mým nejoblíbenějším. Svatební košile...

02.02.2015 4 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Druhé pokračování se mi zdálo být v celku rozporuplné už kvůli tomu, že druhá série seriálu nebyla tolik záživná. Nakonec se ukázalo, že kniha byla stejná jako série, akorát s tím, že každá linka dostala něco víc než v seriálu. Takže... linka Arye byla dosti zajímavá v tom, že měla kouzlo osobnosti mladé dcery lorda Starka. Každopádně celkově řečeno je nutno říci, že nebyla ani extrémně zábavná, ale ani extrémně nudná - zlatá střední cesta. Sansa už bylo jiné kafe. Její linka skvěle vykreslovala dění v Králově přístavišti očima jiných než Lannisterů. Velké mínus, ale bylo bližší seznámení s postavou, kde Sansa byla spíše opovrhující k ostatním, tak trochu sobecká, ale především gargantuovsky naivní, což bylo otravné jako špatně nastavený budík na pátou ráno během ranní soboty. Tyrion byl zcela bezkonkurenční. Jeho linka měla snad vše co jsem potřeboval k životu. Akce, napětí, intriky, záhady, humor, vychytralost hodná trpaslíka. Jasná hra o trůny. Branova linka nebyla ani tak zajímavá danou postavou, nýbrž dychtěním dění na hradě Zimohrad. Nakonec se i samotný Bran ukázal jako zajímavý... za přispění Reedových. Jsem spokojen. Jon byl dost podobný jako Arya. Dlouho jsem čekal na něco co by mě zatahalo za vlasy a nepustilo, ale to se stalo až asi v půlce knihy. Od Jona jsem ve druhé knížce příliš nečekal, takže jsem teoreticky spokojen. Dění okolo lady Catelyn bylo dost specifické k ohledu, že na začátku jsem spal, na konci řval. Cate měla superschopnost ze začátku člověka unudit k smrti a ke konci sekvence ukázat to nejlepší co mohla. Dosti rozporuplné. Alespoň něco co se nás přiblížilo ke Stannisovi. Davos byl a je v celku zajímavá postavička, ale strávit asi deset stránek jenom tím, abych četl rozbor každé lodi útočící na Blackwater bay... seriál vede na plné čáře. Theon mohl ukázat něco víc ze sám sebe, což přivedlo jednu masu lidí k tomu ho milovat a asi tu větší k tomu ho nenávidět. Přeberte si to od první sekvence k té poslední sami. Daenery - naprosté zklamání. Přibližných sedmdesát stránek o ničem jak jenom Dany se snažila udělat tohle a udělat tamto a nakonec zjistíte, že byste se bez ní obešli jako Hrad bez Zemana.

01.02.2015 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Zaklínač je asi jedna z nejkultovnějších knih na poli fantasy. Zaslouženě? Zcela! Poláci (pokud vím) se svou literaturou ve světě příliš neproslavili, ale pokud tu je jeden vyvolený není to nikdo jiný než pan Sapkowski. Jeho Zaklínač je naprosto unikátní dílo, které se svou originalitou a chytlavým příběhem povídek jen tak neopakuje. Nemám co bych více k tomuto skvostu dodal...

02.12.2014 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Jedna z klasik a perliček naší české literatury má vskutku opodstatněnou chválu. Svévolné drama, které má své kouzlo v Čapkovském stylu. Není co říct...

20.11.2014 5 z 5

Sluha dvou pánů Sluha dvou pánů Carlo Goldoni

Hnedka první uvítání do středoškolského života povinnou četbou tímto dílem. Pan Donutil dílo sám o sobě proslavil jako pro nás známý nikdo. Dle mě je to na onu dobu velmi originální a zábavné dílo, leč dnes zastaralé. Tato témata propleteného děje, kdy se člověk nechtěně stává loutkařem loutek zvaných postavy se objevují neustále. Nicméně i tato verze celkově je příjemná divadelní hra, která si ocenění zaslouží.

13.11.2014 5 z 5