Kopta Kopta komentáře u knih

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Dan Brown znovu a opět, ale po roce. Langdomův debut v Andělech a démonech se osvědčil perfektně. Brown tam dokazuje jeho skvělou schopnost vyprávět napínavý příběh, plný vědomostí a naučných věcí. Historie ožívá jinak. Tenkrát jsme řešili spojení vědy a náboženství. Nyní jsem náboženství rozvraceli. Je fakt ten, že film byla první záležitost, která mne uvedla do světa Browna jako takového. A byl jsem uchvácen. Přišli další filmy a nakonec literatura. A u ní jsem byl uchvácen podruhé. Andělé a démoni bylo skoro až převratné dílo a nyní se k tomu vracíme. Nic extra se nezměnilo. Stále je ve mne zakořeněna výtka lidí v tom, že další knihy jsou jenom šablony oné první. A ona je to asi pravda. Šifra to vlastně dokazuje. Opět máme vraždu, opět dívku (v nesnázích) a geniálního Langdoma, který to vyřeší. Trochu klikatější cestou. A to je asi hlavní problém této knihy. Kdysi velice záživné a vzrušující pasáže měli stejnou pointu, ale proměnili se do určité nezáživné části. Moc informací, které se poté mění do několika, které už prostě někdy i přeskakujete a přijdou vám nezáživné. To je asi to. Ale jinak jde asi o to, že kniha se četla neuvěřitelně zvyklý. Jak jsem asi tak nějak čekal. Jde o skvělou záležitost. Ale na skoro až přelomové Anděly a démony to prostě nedosahuje. A obávám se, že se to už jen tak nezopakuje.

20.03.2019 4 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Kouzelná to záležitost. Po nějaké té době jsem se odprostil od školní literatury a konečně jsem se pustil do své vlastní zásoby z knihovny. Tomu přispěl menší výlet do světa Jo Nesba mimo Harry Holea. Skončilo to velmi blahodárně. Jednoduše tak, že jsem věděl, že to budu číst jako na běžícím pásu a projedu to v letucuku. Výsledkem byla po dlouhé době přečtená kniha za méně jak týden. To se nedá okomentovat u mne a mé vytíženosti jinak než úspěch. A zase to zvládl ten skvělý Nor. Nedá se asi moc co říci více. Jednoduše skvělý literární zážitek, který je slast číst. U mě dobrý.

08.03.2019 5 z 5

Zeď Zeď Jean-Paul Sartre

Filozofické dílo. Ach, ten existencionalismus. Sartre dokázal oslovit nejednoho člověka. Má na svědomí spousty lidí a jejich myšlení. To vše spojeno dohromady činí i tento soubor jeho menších počinů a děl. Některé zcela za mne nezáživné, některé už trochu napínavější a jednodušší. Ale stále s myšlenkou. A ta druhá věc mi jednoduše vyhovuje více. Není to úplně můj šálek kapaliny, ale přečíst si to určitě stálo za to.

Žert Žert Milan Kundera

Kundera. To jméno snad nepůjde zapomenout. Ať už kvůli politické situaci tehdy i dnes, kvůli činům, jeho životu a nebo i jeho dílům. To vše kombinuje autora, který dokázal za svůj život jako málokdo. Do dnes živoucí ikona, která se svou nedostižností zdá být již jako spousty let po smrti, ale stále nesmrtelná. Žert je toho důkazem. Dlouho se musíte provrtat skrz postavy a jejich charaktery, což ne vždycky může člověka bavit a ne vždy mu připadat jako dobrá záležitost. Ale i tak vám to nedá. Čtete si dál a vy začnete chápat souvislosti a s nimi vám to začne připadat lepší a lepší. Skončí to všeljak. Ale ne vyloženě špatně. Ani ne tolik v rámci příběhu, jako spíš v rámci geniality díla.

Babičky Babičky Petr Šabach

Babičky, které nejsou ani o babičkách. Ty hezky hrají příjemnou a podprahovou roli na pozadí a utvářejí atmosféru doby. Poté je to celé zaměřeno na hlavního hrdinu, který si žije svůj život. Ten někdy je plný bizarních záležitostí, které umí být k popukání a někdy nesrozumitelných situací, u kterých se někdy budete snadno nudit a nebo jim nepřímo rozumět. Ale jde to. Až velmi dobře. Příjemně napsaná knížka, která utvrzuje Šabacha jako důležitého českého autora, který měl, co sdělit. A dělal to velmi dobře.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Velmi krátká záležitost v podobě jednohubky a nahlédnutí do dvou spřízněných duší a jejich životů. Jednoduchá to záležitost, která někomu nebude sedět už jenom kvůli tomu, že nejde o nic převratného, průlomového a prostě něco, co by neslo nějakou myšlenku. Taková novela podle učebnicových měřítek. Není moc, co dodat.

08.03.2019 4 z 5

Dílo, které se táhne jak zima v horách. Má jednoznačně co sdělit. Vypráví neznámý skutečný příběh, však takovou těžkou a nepříliš jednoduchou formou, že se vím do toho tolik nechce. Ač jde o krátkou záležitost, je toho v ní více než dost. Ale nemusí vždycky jít o jasně podanou záležitost. A to je velká škoda.

08.03.2019 3 z 5

Domeček pro panenky (Nora) Domeček pro panenky (Nora) Henrik Ibsen

Feministický manifest v podobě divadelní hry severského autora . Ta se nenásilně a ladně propracovala do mnoha povinných knížek k maturitním zkouškám. Asi si dokážu představit proč, ale nejde o něco, co by konkrétně se mnou nějak zamávalo. Skoro bych až řekl, že číst toto jako benevolentní a názorově vyrovnaný muž, je jako kdyby robot četl Bibli. Nejde o nic převratného a příběhově ani zajímavého. To se nedá nic dělat.

08.03.2019 3 z 5

Ku Klux Klan je něco, co mě vždycky zajímalo. Už jenom v té míře, že něco takového může v dnešní době existovat. No a jak zjistíme z knihy, tak vlastní zakladatel ani nemyslel, že by ještě někdy vůbec existovat měl. S tím jsem i navázal na knihu samotnou. Přináší neuvěřitelně moc informací, které jsou opravdu podmětné, zajímavé a pravdivé. Celé toto je psáno neuvěřitelnou formou, která někdy zaráží až z toho bolí a mrazí. Skvělá žurnalistická práce, sepsaná to skvělé literatury.

24.10.2018 5 z 5

Višňový sad Višňový sad Anton Pavlovič Čechov

Tak nějak jsem opět otrokem maturitní četby. V tomto ohledu spíše takovém, že jsem byl rád ohledně sáhnutí pro tuto knihu. Může být pojistkou toho, že si ji vyberu spíše něž něco jiného ze stejného období, aniž by mne to zruinovalo. Tohle se totiž dalo číst. Ano, vím. Je to kniha, která pojednává o ničem. Ale je to takové nic, které se pohodlně čte. Není to žádný paskvil nudy a není zde ani nic moc k nepochopení. Nejde o nic převratného, ale nic co by mělo být vyloženě haněno. Zvlášť pokud něco tak jednoduchého zařídí někomu maturitu.

14.10.2018 4 z 5

Odpusťte mi, váš Leonard Odpusťte mi, váš Leonard Matthew Quick

Na zběhlé doporučení, které se ukázalo jako více než cenné. Kniha už sama o sobě vypadá zajímavě, ale ona nakonec dokáže ukázat i zajímavá témata a myšlenky, které nejsou chabé ani hloupé. K tomu ještě skvěle vyeskalovaný a odvyprávěný příběh, který od začátku ke konci má co nabídnout. Po hodně dlouhé době, opravdu skvělý počin.

01.10.2018 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Je až neuvěřitelné, že po sedmi letech mé tradice čtení HP každé léto, je toto vše za mnou. Nikdy jsem nehodnotil knihu méně něž pěti. Dnešek nebude výjimkou. Všechny knihy se četly neuvěřitelně plynule a nádherně, že se to asi ani moc nedá popsat. Poslední kniha má určitou strohost v tom, že je vlastně konec a vy ani nevíte jak se ohledně toho šoku máte cítit. Jde o skvělé dílo, které mě provází od dětství a do tvrdé dospělosti. Děkuji mockrát!

20.08.2018 5 z 5

JLA: Hřebík JLA: Hřebík Alan Davis

Jakože není to špatné. V rámci toho jakou odpornost je mnohdy DC schopno vyplodit, tak nejde o špatný potenciál. Alternativní příběh, ve kterém Superman není hrdinou se zdá být docela zajímavý. Problémem trochu je to, že DC klasicky přeplňuje příběh kravinami. Zbytečně se do jednoduchého komorního příběhu cpou další emzáci a problémy, které zde ani nemají vyvrcholení a nemají vlastně smysl. Ztrácíte jenom zbytečně čas. Je to dost smutné, jelikož se tím neuvěřitelně ztrácí čas a pointu samotného příběhu. Potenciál dobrý. Tím to končí.

29.07.2018 3 z 5

Catwoman: Selinina velká loupež Catwoman: Selinina velká loupež Ed Brubaker

Grafika nejdříve šokuje svou jednoduchostí. To zas bude blbost. Ale ona nakonec je v jednoduchosti krása. Ta ilustrace nádherně poukazovala na celý noir příběh, který byl jednoduchý, ale dokázal zaujmout i tak. Z principu své existence. U mě dobrý.

18.07.2018 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Od Sněhuláka jsem četl to pravé ořechové. Nějakým způsobem jsem chytil Nemesis do rukou a odkládal ho čistě s nechutí. Sice se najdou pasáže, které nemusí být tolik záživné, ale Norsko, Harry a geniální Jo opět zafungovali. V perfektní sestavě se všemi postavami a gradací děje jak má být.Za mne jednoduše spokojenost. Zase jsem se skvěle bavil. A něco mi říká, že to bude lepší a lepší.

18.07.2018 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Je zajímavé najít i tento druh literatury. A co více, tak u člověka, který je stále na živu a co víc, stále aktivní. Číst o Mrázkovi a Krejčířovi je jedna věc. Ale o premiérovi České republiky, který ještě ke všemu dnes má vládu opřenou o komunisty. Kniha je pojata, co možná nejjednodušeji to jde. Nicméně pokud nejste v jistém ohledu pokročilý ekonom nebo politolog, tak budou pasáže, ve kterých se snadno ztratíte a nebo se v ní budete nudit. Ale v jistém ohledu stále jde o záležitost, která byla opravdu záživná v mnoha případech na čtení. Měl by si přečíst každý, kdo i Babiše podporuje a hledět na to konstruktivně. Protože alespoň by zde mohla vzniknout menší vlna skepticismu. Takhle je zde jenom fanatismus.

11.07.2018 4 z 5

Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Mike Mignola

Asi to může být panem Kirbym. Kdo ví? Asi to může být úplně jiným stylem vyprávění. Kdo ví? A nebo to taky může být tím, že je to silně nekonvenční. Kdo ví? Já jenom vím, že to byl po až nekonečně dlouhé až nudné době zážitek, který mě neuvěřitelně zaujal a co víc, nepustil. Jak říkám nevím jak si to vysvětlit, ale DC konečně přišli opět s dobrým komiksem. Spíše po velmi dlouhé době. Ale stálo to za to. Mimochodem jsem naposledy takto dobrý komiks četl Robina. A to je dost dlouho. DC by se mělo vzchopit.

28.03.2018 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Je těžké o tomto mluvit. Už jenom kvůli tomu, že kniha se pro mě četla dobře dokud příběh šel ruku v ruce s první sérií seriálu, která mě navnadila na tuto literaturu. Nicméně stále zde zůstává faktem, že asi zbylých 250 až 300 stránek bylo v podstatě neuvěřitelně nudných, hlavně jenom i s tím, že se to bralo neuvěřitelně chaoticky. Za mě osobně šlo o velmi zvláštní dílo, které jsem chtěl dočíst jenom z čistého donucení. Budiž příkladem, že normálně mi nedělá problém přečíst knížku za měsíc nebo i týden. Zde mi to trvalo snad od října nebo listopadu až do března. A už jenom to samo o sobě je dost smutné. Velice lákavé zajímavé, ale později chaotické a nezáživné.

16.03.2018 2 z 5

Wonder Woman: Ztracený ráj Wonder Woman: Ztracený ráj J.M. DeMatteis

Dobrá. Shrňme si o čem to vlastně bylo. Wonder Woman řeší problém s jedním záporákem. Přijde Batman. Pak Robin a tuna dalších. Řeší Jokera, který vypadá jako kdyby to v autě napálil v Mountfieldu do sekce hadic. Pak se řeší jiný záporák a tím to končí. Necelých 200 stránek prostě o ničem. Jsem slušný. DC mě zklamává čím dál víc.

13.03.2018 2 z 5

Triumvirát Triumvirát Matt Wagner

Menší navození atmosféry a ukázka toho jak to chodí ve společenství Trinity. Zde je trochu smůla to, že zpracování je hodně nezáživné v rámci grafiky a jak už bývá, ani příběh není nijak nic extrémně dobrého a zajímavého. DC v tomto ohledu není žádná výhra a komiks po komiksu si to více uvědomuji.

04.03.2018 3 z 5