Odpusťte mi, váš Leonard

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Právě dnes má Leonard Peacock narozeniny. Dnes si do batohu k učebnicím přibalí P-38, pistoli nacistického důstojníka, kterou zdědil po svém otci, a zastřelí svého bývalého nejlepšího kamaráda a potom i sebe. Už se nemůže dočkat. Ještě předtím se však musí rozloučit se čtyřmi lidmi, na nichž mu záleží: sousedem Waltem, posedlém Humphreym Bogartem, houslovým virtuózem a spolužákem Babakem, Lauren, jež miluje Ježíše (a do níž byl trochu zamilovaný zase Leonard), a herr Silvermanem, který ho na střední učí o holokaustu......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229925/big_odpustte-mi-vas-leonard-gRi-229925.jpg 4607
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Forgive Me, Leonard Peacock, 2013


více info...
Nahrávám...

Komentáře (155)

Kniha Odpusťte mi, váš Leonard

dzeta
08. ledna

Příběh dospívajícího chlapce na mě nezapůsobil, nejvíce se mi na knížce líbily dopisy z budoucnosti.

Bored-Author
04. ledna

Knihu jsem si zamilovala již od začátku a nadšení mě neopustilo ani ke konci.
Už je to nějaká doba co jsem ji četla naposledy, ale přemýšlím, že se k ní už brzo vrátím. Postava Leonarda mi byla svým způsobem blízká a neskutečně mě bavil styl jeho myšlení.
Pan Silvermann rozhodně patří k lidem, které bych chtěla potkat i v reálném životě a nejen na stránkách knih.


Lexie321
11.08.2022

"Všetko najlepšie"
Veľmi som chcel, aby mi povedal bez môjho nabádania, a keď sa tak nestalo, cítil som sa prázdny ako čln v suchom doku.

Myslím si, že kniha bola napísaná naozaj pútavo a išla do hĺbky niečoho s čím sa v živote potýkalo mnoho z nás. Jediná vec, čo mi vadila bol ten záver ale aj tak to občas v živote býva. Štýl písania bol osobný a dojemný a čítal sa ľahko a zároveň kvôli príbehu ťažko. Vrelo odporúčam.

mataaskorice
24.07.2022

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Přináší tolik závažných témat... Puberta, dospívání, nedostatečný rodičovský zájem o dítě, nedostatek komunikace, pochopení a dopad toho všeho na dítě, povrchnost versus hloubka myšlenek a uvažování, přetvářka, schopnost empatie, hodnota člověka jako individuality, agrese a velení versus rovnoprávnost a tolerance, určování módu versus originalita a respekt, násilí, sexuální násilí, homosexualita, nemožnost se svěřit s trápením, případně jeho banalizování tím, od koho je očekávána pomoc, neustálé neúspěšné projevy volání o pomoc a netečnost okolí, úzkost, deprese, sebevražedné a vražedné sklony. Dospělost je v knížce vnímána až ab absurdum jako otroctví bez jakékoli radosti, ale pokud použiji osobní sebereflexi a směr úvah mých posledních několika let, musím říct, že Leonardova, byť zveličená a značně černobílá představa má opodstatněný základ. Další z úvah pro knihu zásadní - nakolik je člověk součástí stáda, nakolik je tupou ovcí, která jde tam, kam se jí přikáže? Aneb na kolik funguju podle norem společnosti a opomíjím, co by rádo mé vlastní já? Nakolik propadám konzumu, nakolik se srovnávám s ostatními a nakolik s nimi potřebuji držet krok, nakolik se nechávám strhnout tím, co je zrovna v módě... Rozpolcenost puberťáka, který své já a své místo na zemi teprve hledá, je tu zpracována skvěle. Knížka se mi zkrátka líbila jak po stránce formy (kupodivu přináší i některé neotřelé prvky), tak zejména po stránce obsahové.

Bettybook
14.05.2022

(+ SPOILER) Jakmile jsem narazila na tuhle knihu, musela jsem si přečíst anotaci a následně celou knihu. A sakra, tohle byl mazec.
Už z anotace mi bylo jasné, že autor bude rozebírat téma sebevraždy a pomsty pěkně do hloubky, a ne jen klouzat po povrchu. A to se mu povedlo na výbornou. Líbily se mi jeho myšlenky a to, jak to všechno krásně do sebe zapadalo s Leonardovým charakterem. Moc se mi líbil prvek dopisů z budoucnosti, které si měl psát pro sebe sám Leonard, jako nějakou osobní terapii. Jako poslední kapitolu si můžeme přečíst dopis od jeho dcery a rozjímat nad tím, jak to asi bude s Leonardem dál...

eva-lupen
21.01.2022

Když jsem knihu začala číst, zdála se mi skvělá. Postupně ale mé nadšení upadalo a na konci z něj moc nezbylo. Téma super, Leonard uvěřitelný, ale pak to celé nějak upadá a vlastně se tam nic převratného neděje. A trochu mi vadily ty poznámky dole, které mne vždy vytrhly z děje. Přesto jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

latanya34
16.11.2021

Matthew Quick byl až do této knihy mě naprosto neznámým autorem. Když jsem začala číst Odpusťte mi, Váš Leonard, absolutně jsem nevěděla do čeho jdu. Už po první kapitole ale bylo jasné, že se bude jednat o knihu s neskutečně silným příběhem, která ve mě cosi změní. Naprosto jsem jí propadla, a přečetla jí za dva dny. Tak čtivá byla. A dojemná! Dokonce mě na konci rozbrečela, a to se mi u knihy nikdy nestalo.

elgin3
12.11.2021

(+ SPOILER) PÁNI..! Jinak ani začít nemohu. No..vlastně tedy začnu od konce - knížce jednoznačně musím udělit plný počet hvězdiček už jen z toho důvodu, že jsem ji přečetl (spíše zhltal) za dvě krátká odpoledne (knížka sice není nejtlustější, ale žádný hubeňour to také není). Nebojím se slov, že je to pro mě zatím jedna z nejlepších knih, které jsem kdy přečetl (nepočítám-li Harryho Pottera samozřejmě). Nesmírně mi vyhovoval styl psaní. Čtení opravdu neuvěřitelně rychle utíkalo a velice rychle jsem si také zvykl na skákání z horní poloviny stránky do dolní (kvůli poznámkám pod čarou). Příběh je neuvěřitelně promyšlený - uchvátilo mě rozebrání témat, která jsou dosti odlišná, ale zároveň mají něco společného (holokaust, náboženství, homosexualita, znásilnění, přátelství, nenávist a v neposlední řadě samozřejmě sebevražda, ke které se schyluje již od prvních stran). Jak vše nakonec dopadne? Úplně na konec musím říct, že opravdu jediné, co bych knize vytknul je trochu uspěchaný závěr. Celá kniha se odehrává prakticky během jednoho dne, události plynou velmi rychle, což je skvělé. Když se však dostáváme do závěru, těšil jsem se na nějaké delší vysvětlování, rozebírání, zamyšlení,... Místo toho závěr utekl stejně jako celá kniha, což mi přišlo trochu smutné, jelikož mám pocit, že právě závěr mohl tuto knihu pozvednou na ještě vyšší úroveň, než na které se nachází. :)

1 ...