Domeček pro panenky (Nora)

Slavné drama norského klasika, které v době svého vzniku šokovalo společnost kritickým pohledem na postavení ženy v tehdejší společnosti, je dodnes vyhledávaným titulem v repertoáru českých i světových divadel. Mistrovsky napsaná postava hlavní ženské hrdinky Nory přitahuje nejen herečky, které nutí k vysokému nasazení, ale znovu a znovu přitahuje inscenátory a v neposlední řadě diváky. Vychází v moderním překladu Františka Fröhlicha jako 107. svazek edice D....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180368/domecek-pro-panenky-nora-vvB-180368.jpg 4.1302
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Artur

Et dukkehjem, 1879

Kniha Domeček pro panenky (Nora)

asanita
včera

Drama mě bavilo, protože mi přišlo zajímavé pozorovat odhalování charakteru Nory, která nejdříve vypadala jako spořádaná manželka starající se o domácnost a děti, poté se ale dozvídáme, že se necítí svobodná a je vlastně pouze panenkou. Dále vidíme, kam až mohou člověka dohnat dluhy, což platí i pro dnešní dobu.

RADOST
08.12.2020

Od studentských let vím, že Nora od Ibsena je slavná divadelní hra. Ale o čem, čím je výjimečná? Nyní jsem si ji poslechla jako rozhlasovou hru, ve slovenštině (velmi dobré provedení). Dílo o lásce i sebelásce, o situační morálce, o manželství, o postavení žen. Před více než sto lety to jistě bylo dílo burcující. Má svá sdělení i současníkům. Jen nejsou již tak úderná. Základní etické hodnoty přece jen nyní vnímá lidstvo méně dramaticky. Možná k vlastní škodě.

Izu
06.12.2020

Za mě naprosto skvělé.

Marfiel
17.05.2020

Poslouchal jsem jako rozhlasovou hru. Je to opravdu nadčasové dílo, které však po všech těch interpretačních nánosech trochu trpí zaškatulkováním. Pro mě čisté komorní drama o iluzi a hledání, o falešné morálce a pokrytectví, ale především o ztrátě, která bolí, ale zároveň dává naději.

Evaho73
28.03.2020

Divadlo a divadelné hry sú mojou vášňou, kde obzvlášť preferujem staršie klasické divadelné hry, medzi ktoré patrí aj táto realistická dráma.
Musím konštatovať, že vzhľadom na dobu, kedy bola táto divadelná hra napísaná, jej posolstvo bolo nadčasové a úderné, pričom je sympatický aj fakt, že túto mierne feministickú drámu písal muž.
Autor poukazuje na určitý vtedajší "chorý" model manželského života, ktorý sa prispôsoboval hlavne verejnej mienke, pričom táto pochovávala ten najkrajší cit - lásku.

alabra
27.02.2020

Na mě udělala kniha velký dojem, musíme vycházet z historické doby, kdy autor žil a tvořil a těmato očima knihu posuzovat. Sám si užil nouze, v knize realisticky vykreslil jak peníze a jejich nedostatek či dostatek křiví charakter člověka, jak chce-nechce vidět svoji situaci, blízké kolem sebe, pouto člověka k životu - ten,kdo ho má, se ho chce vzdát, bojuje za něj ten, který o něj opravdu přichází. A mnoho dalších myšlenek na tak útlou knihu. Právem patří do čítanek.

los
20.11.2019

pro ten nadčasový konec

Jaruš7
10.11.2019

Obsah je skoro celý zde, u knihy nastíněn, jen konec ne.
A o ten jde.
Jak člověk kiksne, i když možná po promyšleném tahu a po zhodnocení situace a budoucnosti by mohl jednat jinak, zde selhal coby ochránce krbu, a taková zrada se neodpouští. Nora se přes křivý charakter svého, do té doby milovaného muže nemůže přenést. Zahnaná do úzkých a posléze odproštěná od důkazu jisté, na cti pokaňkané vině, má před volbou v důvěru svého muže, teď už nezkalený obraz jeho charakteru.
( Chybu uděláš jen jednou, podruhé jsi za hlupáka.)
Na postu je prestiž zaslepující city zradou.
Světoznámé dílo v audionahrávce, patří do klasiky divadelních her.

severská literatura norská literatura

Henrik Ibsen