Kolaloka Kolaloka komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Těžké čtení, oproti Žítkovským bohyním mi to opravdu trvalo. Různé dopisy a zápisy ze schůzí už jsem pak přeskakovala, byly pro mě nezajímavé a příliš dlouhé. Kniha za přečtení rozhodně stojí.
Když se mluví o komunismu a jeho obětech, na církevní osoby se jaksi zapomíná. O existenci katolických kněžek jsem nevěděla.
Autorka sama říká, že kniha je z části smyšlená a z části podle pravdy, nerozumím rozhořčeným komentářům lidí, kteří v ní našli nějakou nepřesnost.

21.09.2022 5 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Ari Folman

Opravdu moc krásně zpracováno, přečteno na jeden zátah.

10.07.2022 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Čekala jsem napětí a horor, nic. Nápad zajímavý, nečetlo se to vyloženě špatně, ale žádná hitparáda to taky nebyla. Mám podezření, že chtěl napsat něco, co nikdo nedokáže zfilmovat :D

09.07.2022 3 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Psychonáboženská úchylárna, žádný horor to sice není, ale kniha se četla moc dobře :)

22.06.2022 4 z 5

Kniha SLOU: Průvodce pomalým životním stylem Kniha SLOU: Průvodce pomalým životním stylem Kamila Boudová

Vadilo mi popisování tzv. ženského principu (na tyhle stereotypy jsem fakt alergická), propagace "sockovitosti" a sklony k zvláštní ezo zasněnosti. Přesto jsem v knize dokázala najít něco zajímavého, i když pro mě osobně ne zas až tak nového.

07.06.2022 3 z 5

Falešná Pařížanka Falešná Pařížanka Kamila Boudová

Knihu jsem přečetla rychle, čte se jednoduše. Pokud bych Kamilu nesledovala na instagramu a nechtěla se tak o ní dozvědět něco víc, nedočetla bych.

07.06.2022 2 z 5

Milada Horáková Milada Horáková Zdeněk Ležák

Můj první komiks v dospělém životě a jsem nadšená! Až teď si uvědomuju, jak málo jsem věděla o jejím životě. Vhodné pro dospělé i starší děti.

07.06.2022 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Autor o knize napsal, že dokud po dopsání kapitoly nespal při rozsvíceném světle, nebyl spokojený. Tento výrok plus hodnocení čtenářů ve mně vzbudili velká očekávání, žádný extra strach se ale nedostavil. Konec byl zvláštní. Takový slabší Karika, ale pořád je to kniha, která se čte sama.

29.04.2022 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

V životě jsem žádnou tlustou bichli tak rychle nepřečetla. Naprostá pecka.

17.04.2022 5 z 5

Dnes v noci jsem ji viděl Dnes v noci jsem ji viděl Drago Jančar

Je mi z toho tezko. Skvele napsane. Nejprve jsem dala 4 hvezdicky, ale potom, co jsem se docetla, ze zena na prebalu je skutecna "Veronika", davam pet, nemuzu si pomoct.

24.09.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Napínavý příběh, ale určitě ne nic, u čeho bych se třásla strachy (a to jsem docela strašpytel). V autorově stylu vyprávění mi dost vadilo jeho neustálé upozorňování, že se stane něco opravdu děsivého. Občas zbytečně natahované.
Přes drobné nedostatky se kniha četla sama. Četbu jsem neustále přerušovala googlováním ztracených osob, podivných míst, silnice 65. Vše do sebe zapadalo a zdálo se skutečným.
Film díky recenzím vidět určitě nehodlám, kniha rozhodně stojí za to.

04.01.2020 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moje první Kingovka. Není to typ hororu, po kterém by se člověk bál jít v noci na wc, ale je to přesně ta knížka, která vás chytne a nepustí, dokud ji nepřečtete. Myslím, že pan King bude můj oblíbený autor!

27.07.2019 5 z 5

Simion Výtažník (Román o andělích a Moldavanech) Simion Výtažník (Román o andělích a Moldavanech) Petru Cimpoeşu

Mé první setkání s Rumuny dopadlo moc dobře :-)

25.07.2019 4 z 5

Příkaz zabít Příkaz zabít Vince Flynn

Prostě super.

25.05.2019 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Na jednu stranu je to kniha plná úžasných zajímavostí, kvůli které se teď na stromy dívám malinko jinak. Díky ní si také připomínám pomíjivost nás lidí. Stromy si rostou svým pomalým tempem, zatímco my lidé válčíme, měníme režimy, umíráme a myslíme si, že jsme středem vesmíru.

Na druhou stranu, kniha mě vůbec neohromila tolik, jako Citový život zvířat. Hůře se četla (nevím, jestli je to autorem nebo překladem), po pár kapitolách bylo informací až dost (přece jen, zvířata jsou druhově o něco pestřejší) a nutno přiznat, že mě fauna obecně "bere" daleko víc, než flóra. Na konci jsem už byla "přestromovaná", poslední tři kapitoly jsem přeskočila.

3 hvězdičky jsou málo, 4 zas moc, proto nehodnotím.

01.05.2019

Citový život zvířat Citový život zvířat Peter Wohlleben

Krásná poučná knížka o životě, charakteru a emocích zvířat. Autor - lesník a hospodář popisuje své vlastní postřehy z jeho soužití se zvířaty a zároveň poznatky seriózních vědeckých výzkumů.

Na úplně poslední stránce okrajově naráží na dva extrémy dnešní doby: Striktní odmítání masa kvůli soucitu se zvířaty coby bytostmi nám podobnějšími, než si myslíme versus absolutní neúcta k jejich životu v podobě masových porážek a nadměrné konzumace zvířat.
Věda již přisuzuje pocity i rostlinám (a říká, že houby jsou blíže živočichům, než rostlinám), proto není možné se "morálně" stravovat. Protože neovládáme fotosyntézu, máme právo pojídat jiné bytosti. Na závěr autor vyzývá k většímu respektu k celému živému světu. Každý si to může přebrat po svém.

12.03.2019 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Na tlusté bichle jsem před časem zanevřela, ale tahle mě se svými 600 stránkami ani na chvíli nenudila. Spíš než o horor se jedná dobrodružnou knihu. Trošku mě vrátila do dětských let, kdy jsem četla Londona a Vernea.

...a je to docela dobré při otužování, nemůžu si stěžovat, že je venku -10, když vím, že je lidské tělo schopno vydržet daleko větší zimu :-)

26.12.2018 5 z 5

Polámané panenky Polámané panenky James Carol

Super napínavá knížka, od které se člověk nemůže odtrhnout. Psycho zápletka, hlavní postava sympaťák, nečekaný konec. Obětem se dějí fakt zrůdnosti, ale naštěstí to autor vždy ukáže jen v náznacích, žádné extrémní detaily. Bonus pro slabší povahy. Jdu si pro další knihu ze série :-)

22.08.2018 5 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Oproti autorově prvotině (Muž s unavenýma očima) malinko pomalejší rozjezd, více vhledů do Mikova soukromého života (pro někoho asi plus, mě to zas tak nebralo, ale naštěstí to autor úplně nepřeháněl) a o něco nápaditější zápletka.
Pořád nadprůměr, těším se na další.

12.08.2018 4 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Skvěle napínavá knížka, rychlý spád, žádné zbytečné odbíhání od děje. Popis z úhlů pohledu klaďase, záporáka i oběti čtení příjemně zpestřilo.
A nejlepší na tom je, že se děj neodehrává někde v dálných severských končinách, ale u nás v Praze! Mám radost, že se něco takového povedlo českému autorovi :-)

07.08.2018 5 z 5