Dnes v noci jsem ji viděl

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh inspirovaný skutečnými událostmi z období druhé světové války od oceňovaného slovinského spisovatele Zámek u Lublaně v čase války a okouzlující žena z vysoké společnosti, která záhadně zmizí. Aby si Veronika a její manžel Leo udrželi společenské postavení, jsou nuceni stýkat se s německými důstojníky. Zároveň ale tajně podporují partyzány. Tragický příběh mladé Veroniky odkrývá pět vypravěčů. Všichni doplní dílek tajemné skládačky, ale každý na ni vzpomíná po svém – jako na extravagantní milenku, vznešenou nedostupnou dámu nebo milující dceru....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/374062/dnes-v-noci-jsem-ji-videl-ipn-374062.jpg 4.666
Žánr
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno · Plus
Orig. název

To noč sem jo videl · 2010

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (18)

Kniha Dnes v noci jsem ji viděl

Přidat komentář
denisa7430
26. září

Velice poutavý román Dnes v noci jsem ji viděl je z období druhé světové války, z míst, o kterých se moc nepíše, nebo se k nám podobné romány prozatím nedostaly. Popisuje historické události velké války na území Jugoslávie, Srbska a Slovinska. Na jedné straně popisuje Slovince, kteří byli s německou okupací spokojení, na druhé straně zmiňuje násilí a potyčky partyzánů, kteří proti okupantům bojovali. Celou dobu zůstává čtenář napjatý, čeká, nemůže se dočkat vytouženého dobrého konce tohoto příběhu. Toho se však nedočká...

i_vanička
02. srpna

Váhám napsat komentář, protože všechny komentáře níže jsou velmi shodné s tím, s jakými pocity jsem tuto bezesporu skvělou knihu četla já. Možná jeden postřeh stojí za připomenutí. Vyustění příběhu bohužel opět ukazalo, jak je omezenost, malost, sobeckost a hloupost nebezpečná, jak snadno se stane, že zvítězí nad ušlechtilostí, vstřícností, doprosrdečností ....ach jo.

Misha224
13. července

Zvláštní kniha vyprávěna z pohledu nejbližších. Kniha je podle skutečnosti...

Acamar
12. července

Zajímavě koncipovaná kniha, jako mozaika poskládaná ze vzpomínek pěti navzájem jen volně provázaných osob. Středobodem, kolem nějž se příběh otáčí, je pohřešovaná mladá žena Veronika, která více či méně prošla jejich životy, ale jejíž charisma se hluboce otisklo do jejich paměti.
Jak jednotliví "pozůstalí" přebírají štafetu vyprávění a doplňují své střípky do skládanky jejího tajemného zmizení, emoce se přelévají a pohled na Veroniku mění, kompletuje... Lehkovážná, nespoutaná dívka z úvodu knihy se stává milující a milovanou, těžce postrádanou dcerou, vřelou, přímočarou a přátelskou ženou, která nechce nic než žít po svém ... A jak válka, zpočátku přítomná jen jako vzdálená kulisa, prostupuje vyprávěním, z Veroničina příběhu se stává tragická výpověď o době, kdy třeba jedna malá, vlastně plně neuvědomělá pomsta v podobě neopodstatněného udání může mít neodčinitelné následky.
Čtenářsky nijak náročná, přesto psychologicky a emocionálně silná kniha, která stojí za přečtení.

slamenka
23. května

Skvělá kniha napsaná dle skutečné události!!! a to já můžu :-) Nejvíc se mi líbilo, že příběh hlavní hrdinky nám postupně ukazuje 5 protagonistů příběhu. I když po prvním z nich jsem se bála, že to bude romanticky naladěné. Nakonec se z toho vyklubal úžasný příběh o ženě za druhé světové války ve Slovinsku, která si dovolila být jiná a bohužel na to doplatila. Bravurně napsané, celou dobu víte, kam ten příběh směřuje, ale nechcete, aby to tak skončilo. Jednu hvězdičku ubírám za ten pomalý rozjezd, párkrát jsem totiž uvažovala, že knihu odložím. Ještě, že jsem tak neudělala :-)

momo01
28. dubna

Přečetla jsem už hodně knih s válečnou tematikou, a přesto tato je jiná než ostatní. Ať už tím, že se odehrává ve Slovinsku nebo postavou výjimečné a výstřední Veroniky. Zasáhlo mě, a znovu jsem si připomněla, jak svými chybnými rozhodnutími, nebo tím, že jsme v nesprávnou chvíli na nesprávném místě ovlivňujeme životy druhých. Někdy stačí i málo.

vladka1695
26. dubna

Doporučuji!

douchova11
06. března

Tahle kniha vám zůstane v mysli ještě hodně dlouho po jejím přečtení. Příběh, který je v ní popsán, člověka zasáhne zvlášť tehdy, když si uvědomí, že se skutečně stal. Znovu a znovu mě překvapuje, jakých ohavností a krutostí je schopen člověk, který je absolutně přesvědčený, že jedná ve jménu práva. Přitom není ochoten vzít v úvahu také práva druhých.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Podpořte ji svým hlasem v Ceně českého internetu (nominována je v každé druhé kategorii)

Štítky

slovinská literatura

Autor a jeho další knihy

Drago Jančar
slovinská, 1948

všech 13 knih autora

Kniha Dnes v noci jsem ji viděl je v

Právě čtených5x
Přečtených88x
Čtenářské výzvě15x
Doporučených8x
Knihotéce30x
Chystám se číst121x
Chci si koupit21x
dalších seznamech1x