kokrokr kokrokr komentáře u knih

Platnéř Platnéř František Niedl

Niedl píše velmi poutavě. Jeho knihy se čtou hodně dobře. Platnéře jsem přečetl všechny tři díly a užil si středověk.

24.05.2020 4 z 5

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

Mou oblíbenou knihou jsou „Tři mušketýři”, a tak mám tyhle historické příběhy ze staré Francie rád. Nemohl jsem proto tuhle ságu vynechat a kupoval knihy, jak jednotlivé díly vycházely. Čekání to bylo dlouhé, nakonec mám všechny díly a četl jsem vše několikrát. Koho baví historie a dobrodružství v poklidném tempu bude určitě spokojen.

22.05.2020 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Je to trochu morbidní příběh, neustále se pohybujeme po hřbitovech, pročítáme hrobníkův almanach a hledáme sériového vraha prostitutek. Rozřešení případu je více dílem náhody než výsledkem systematického pátrání. Jak už tady bylo mnohokrát řečeno, nejzajímavější na knize je popis dobové atmosféry Vídně.

30.09.2023 3 z 5

Necrobox Necrobox Petr Heteša

Ze začátku vám Heteša zamotá hlavu přeskakováním z jedné dějové linky do druhé. Je jich víc a nevíte která bije. Postupně se dějové linky sjednotí a dostanete se do obrazu. Hlavní hrdina brzy zemře, ale jeho mozek je uložen v živném roztoku a napojen na digitální světy stvořené pro miliardáře. Kdo ho tam zapojil? Jak je to možné, vždyť není miliardář? Byla to Karkulka? Dokáže se spojit z tohoto záhrobí s dcerou a varovat ji? Jak svůj případ vyřeší, když je po smrti? To vše se dozvíte po přečtení nejnovějšího autorova románu. Víc už vám neprozradím, nemám čas, musím schrastit peníze na připojení.

29.09.2023 4 z 5

Pošetilost doktora vinnetouologie Pošetilost doktora vinnetouologie Martin Fahrner

Není to špatné, ale působí tu na mě jistá nesrovnalost. Jsem starší než autor a v severních Čechách jsem vyrůstal, chodil do škol a znám Ústí n. L. Při četbě první části knihy jsem měl silný pocit, že se tyto události odehrávají v šedesátých letech. Ostatně i Vinnetou byl fenoménem šedesátek a v osmdesátkách už studenty dávno nezajímal. Z mého pohledu byla osmdesátá léta prostě jiná. Lidi se již chovali mnohem svobodněji a nenechali sebou tolik manipulovat. Byla tu ve společnosti jiná atmosféra, ke které ty příhody již nesedí. Chápu ale, že autor to mohl vidět a cítit jinak. Také si možná časový sled děje upravil tak, aby podchytil změnu režimu a mohl ukázat život před tím a potom. Já ale ty situace, reálie a popis studentského života vidím jako dobu šedesátých let a pak najednou skok a jsou tu devadesátky.

12.09.2021 3 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Sype se to na nás celý rok - Thilliez, Nesbo, Bryndza a další a další. Teď je to Ellison Cooper a její sériový vrah. Ano, lidi se chtějí bát a ženy zejména. Co na to říct? Zápletka je trochu nadsazená, jazyk civilní a děj průměrný. Nemohu dát proto více než tři body. Škoda, copak dnes už nikdo nedokáže psát jako Rex Stout, Ed McBain či Agátha Christie ?

09.06.2021 3 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Nevím proč, ale první díl mám nejraději. Ten začátek příběhu, tušení temného zla, náznaky vzdáleného nebezpečí a rostoucí napětí v počátcích cesty, to vše mě dostalo. Jako bonus k tomu autor přidal krásný jazyk a já měl pocit, že čtu knihu ve verších. Jenom lituji, že kniha nevyšla dříve, ale až začátkem 90 let. Bylo by krásné přečíst si knihu jako školák či student a nečekat až do středního věku před čtyřicítkou.

25.05.2020 5 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Tohle mě dostalo. Po dlouhé době klasická sci-fi jak od mistrů žánru. Kdo má rád kosmické lety , mimozemské civilizace a techniku bude jistě spokojen. Já spokojen byl a knihu vzal po roce do rukou podruhé a zážitek stejný.

23.05.2020 5 z 5

Jiný svět Jiný svět Dmitrij Rus

Četl jsem zatím tři díly a za mě nejlepší herní svět, a proto dávám pět bodů. Ostatní autory jako Mahaněnka, Atamanova a Korněva , které mám přečtené také, hodnotím za čtyři body. Co trochu vadilo, byla ta propagace ruského lidu, jako národa dobráků a otloukánků. Jak víme, je skutečnost trochu jiná. Pokud s jejich jednáním souhlasíte, jste jejich bratr a když ne, tak hned nepřítel. Nechápu, proč si tu někteří stěžují na popis levelování, je to přece RPG svět a o tom to je. Já se bavil náramně. Hry hraji jen pro jednoho /FPS/ a nepravidelně, ale i tak jsem názvosloví pochytil hned. Jsem už stařík v důchodu a mám vnoučata, přesto se na další díly těším jak malý kluk. Žena mi občas říká, že jsem nemocný, asi budu PC pozitivní.

18.05.2020 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Docela mě překvapil velký počet čtenářů dávajících knize nízké hodnocení. Je to přitom řemeslně dobře odvedená práce a pod tři body bych proto nešel. Příběh není špatný a změny politického režimu a následné třenice národností jsou také velmi dobře popsány. Přiznávám ale, že kotletky mám přece jen radši. Dávám tři a půl bodu.

08.03.2024 3 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Démonický příběh, který mě zaujal přece jen méně než jiné knihy od pana Kyši. Nicméně za přečtení to stojí a dávám tři a půl bodu.

05.12.2023 3 z 5

Vinen či nevinen Vinen či nevinen Felix Francis

Poslední kniha, kterou jsem od Felixe četl byla Krize a já ji dal čtyři body, protože byla propracovaná a zajímavá. Tady dávám jen tři za slušně zvládnutou psychologii postav. Je to jednoduchý příběh, buď zabil manžel nebo bratr, ale Felix chtěl čtenáře šokovat a hodil to na oběť. V podstatě udělal z policistů hlupáky neschopné vyřešit jednoduchou rovnici. Forenzní technici by museli být opravdoví tupci, pokud by neprozkoumali vyražené dveře, zámek, zárubeň a kožené vodítko. Pokud by policisté provedli mechanoskopii, asi by došli k řešení dříve než obyčejný laik. Více než vyšetřování se Felix věnuje především pocitům pozůstalého manžela, to se mu povedlo.

09.10.2023 3 z 5

Probuzená šelma Probuzená šelma František Niedl

V knize je to dost nadsazené, tolik útoků a Dabert má jen pár škrábnutí. Zabití nepřátelé se opět počítají na desítky. Niedl tu klidně vykrádá sám sebe, recykluje staré nápady a často vysvětluje předešlé události. Dabert pak na konci příběhu v malé plachetnici odplouvá sám přes oceán a patrně až dorazí k cíli, přijde čas na další dobrodružství. Niedlův hrdina mě baví, chce to ale trochu inovace. Docela by mě zajímalo, kolik lidí v šestidílné sérii zatím zabil Dabert a kolik jich zlikvidoval Jack Reacher v 27 románech od Lee Childa. Autorův styl je ale natolik zábavný, že překoná i některé zmiňované nedostatky.

06.10.2023 3 z 5

Lars mele maso Lars mele maso Daniel Gris

(SPOILER) Tahle série ve stylu americké drsné školy mě baví. Plánuje autor pokračování nebo se jedná o poslední díl? Možná se Lars v Řecku začne nudit a občas zajede domů.

14.09.2022 4 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Pobavilo mě, že autorův zabiják likvidoval své protivníky i v pražském metru a jedno z komand mělo ve výzbroji české Škorpiony. Knihu hodnotím jako průměrný akční thriller, který asi lépe vynikne na filmovém plátně.

18.03.2022 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Bez děje, nudné, nezajímavé, nezáživné a ještě ke všemu špatně napsané. Pokud zde někdo píše, že jde o nejlepší knihu na světě, pak patrně nic jiného nečetl nebo trpí duševní poruchou.

28.07.2021 2 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Autor se snaží šokovat čtenáře a předhazuje nám jednu bizarní vraždu za druhou. Tento styl možná někoho pobaví, já se ale u podobných výtvorů dost nudím. Kniha je zbytečně dlouhá a děj odtržený od reality. Průměrný thriller jakých teď bohužel vychází až příliš mnoho.

05.05.2021 3 z 5

Spravedlnost Spravedlnost Lee Child

Trochu nadsázka. Dvě konkurenční mafie skáčou jak Reacher píská. Hlavně, že je to pořád zábava a dobře se to čte.

21.02.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Je to dystopie vyloženě šitá pro ženy a dívky. První půlka románu je dost popisná a nudná, až v druhé části příběhu se pomalu vlekoucí děj trochu rozbíhá. Literární styl je obyčejný, málo výrazný. Chápu ale, že ženy uchvacuje příběh slabé dívky. Četl jsem podobných sérií několik a tato rozhodně nevybočuje z průměru. Nemohu si pomoci, bylo to nezáživné a do čtení jsem se musel nutit. Autorce to ale nemusí vadit, má tu plno jiných obdivovatelů, které zaujala Sněhurka z židovského ghetta a pětadvacet princů. Slabší průměr.

26.07.2020 2 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Původně jsem chtěl dát čtyři body, ale za ten vytuněný konec příběhu dávám plný počet.

21.07.2020 5 z 5