Dědictví otců přehled

Dědictví otců https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5098/bmid_dedictvi-otcu-648043dc62680.png 4 370 370

Dědictví otců série

Původně šestidílný románový cyklus Dědictví otců, k němuž autor později připojil uzavřený celek sedmi dalších románů, počíná za vlády Ludvíka XIII., v období náboženských válek mezi katolíky a hugenoty. Hrdinou I. dílu je druhorozený venkovský šlechtic a lékař v královských službách Petr ze Sioraku. Stylizované, archaicky zabarvené vyprávění, inspirované stylem dobových kronik či pamětí, je plné dobrodružství, napětí i humoru.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Mladá fronta

Fortune de France , 1977

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dědictví otců. Přihlašte se a napište ho.

Jochen77
19.04.2024 4 z 5

Hrozně zvláštní knížka. Zajímalo by mne, zda Merle skutečně přistoupil k té staré francouzštině nebo je to pouze rozmar českého překladatele. PAN spisovatel tuto epopej započal v roce 1977 a já jsem četl vydání z roku 1989. Jazyk je skutečně nadmíru kostrbatý a košatý, čtenář se tím musí prokousat a je jen na něm, jestli u Sioraků vydrží. Ze začátku knihy jsem si říkal, jestli knížku odložím nebo to vydržím a dočtu do konce. Akce tam moc nenajdete, ovšem popis toho jak se ve Francii v období 16. století žilo je tam habaděj. Mor, nákupy pozemků, vztahy, náboženství a vykreslení politické situace si mne nakonec natolik získaly, že v sérii budu určitě pokračovat. Knížka vás postupem doby začne bavit a vy prostě musíte vědět jak to dopadne se Samsonem, Héličkou nebo Jonášem s vlčicí. Způsob psaní vás prostě chytne za srdce. Lidé se dřív skutečně uměli mít rádi a zároveň se nebáli si to vzájemně říct, láska otcovská, bratrská nebo jen čisté přátelství, mělo v těchto dobách velkou hodnotu a cenilo se. Autor tyto city umí nádherně popsat a v podstatě vystihuje ducha doby.
Tipuju, že kvalita série bude stoupat s každým dalším dílem.

Vesmich
18.04.2024 5 z 5

Obří ságu o Petrovi ze Sioraku milovala naše maminka a společně s ní to četl i bratr a tak nezbývalo než se přidat. Teď jsem přerovnávala knihovnu a začetla se a už jsem to neodložila, dokud se mládenci nevydali do světa. Celý příběh jsem nahlédla jinýma, o dost staršíma očima, takže jsem se víc smála, pasáže o sporech mezi hugenoty a katolíky brala rychle a nad společenství tam dědků občas oko pozvedla :)

Tirius
02.04.2024 5 z 5

To, co na knize zaujme nejvíce, je dozajista jazyk, kterým je psána. Pro někoho může být zprvu překážkou, ale pokud do něj pronikne, objeví zcela nevšední poetiku vyprávění. Příběh samotný je souhrnem anekdotických příběhů odehrávajících se (především) v okolí hradu Mespechu, na kterém hlavní hrdina příběhu Petr vyrůstal a který jeho otec a adoptivní strýc budovali v souladu se svým kalvínským přesvědčením. Nečekejte tak velký příběh, který vás chytne a nepustí, ale velmi příjemné uvedení do doby a života Petra ze SIoraku.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Dědictví otců v seznamech

v Právě čtených15x