koala koala komentáře u knih

Zlatý syn Zlatý syn Shilpi Somaya Gowda

POZOR! Komentář pouze pro ty, kteří již knihu přečetli a nepřijdou o překvapení!
Další hluboká a nesmírně zajímavá kniha oblíbené autorky. Určitě si od ní přečtu další knihy, které u nás vyjdou. Její knihy člověku dají nahlédnout do odlišných kultur, naboženství, oborů, se kterými se člověk blíže seznámí, a to jak s klady, tak i zápory. Autorka má obdivuhodnou znalost lidských charakterů a mezilidských vztahů. Nepotrpí si zřejmě na přeslazené happy endy, i když její knihy nekončí tragicky, jen jinak, než by si čtenář přál. Zřejmě prostě opravdověji a reálněji. Ale Gítu na závěr, o které jsme se nedověděli téměř nic jí nemohu odpustit. Sice si Línu, její matku a dvě cizí děti nedovedu představit v Americe, zato Anila si dovedu představit v Indii, jak pozvedá tamní lékařství a úroveň klinik.

25.07.2016 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Přiznám se, že na takové knihy bych si asi dokázala vypěstovat závislost. Nádherně vykreslená atmosféra, ještě teď mi ve ztichlém lese křupe sníh pod nohami nebo mi rozjařeně tančí Feire po lukách, zatímco jí k tomu Tamlin hraje. Knihu budu trávit a zažívat několik dnů, do žádné jiné než do druhého dílu bych se neměla chuť pouštět. Ale protože potřebuji pro změnu i pár dnů normálně fungovat, ne jen ležet každou volnou minutu zabořená v knížce, musí druhý díl chvíli počkat. Co mi přece jen trošku vadilo, byla ta příliš snadná hádanka a v samém závěru Tamlinova pasivita, vše ostatní bylo brilantní.

30.06.2017 5 z 5

Deštivý den Deštivý den Jiří Kostka

Zvláštní kniha, nic podobného jsem dosud nečetla. Donutila mě přemýšlet ... nejen o tom, jak bych se dokázala vyrovnat s tak tragickou ztrátou dítěte / dětí, jak to přežít a jak vůbec žít dál, ale také o tom, jestli je možné něco takového beze zbytku, bez výčitky odpustit? A i když těch citátů mohlo být méně ... jeden myslím můj pocit z knihy a z tohoto konkrétního příběhu vystihuje přesně: "Nenávist má lepší paměť, než láska." Jsem ráda za ten konec, ten byl ze všeho nejlepší, naprosto nečekaný až šokující, napínavý i dojemný, ale přeci jen reálný. Pro mě se ten kruh hezky uzavřel, ten kdo něco vzal, taky něco dal ... a vlastně by to mohl být i konec otevřený? Rozhodně by byla škoda, kdyby tato kniha měla skončit v propadlišti dějin, také si ji dovedu představit filmově zpracovanou, určitě by si zasloužila větší reklamu a lákavější obálku i název. Možná něco, co by ještě více zaujalo ženy, na venek kniha vypadá spíš jako detektivka, ale je to vlastně takový vztahový román. Klobouk dolů před citovostí autora.

27.12.2016 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Bezvadné! Perfekně mě pobavil kastelán z Milotického zámku, kde jsem se vdávala. Je vidět, že ví o čem píše a vsadím se, že většinu načerpal z vlastních zkušeností. Nejvtipnější mi přišel průzkum, co návštěvníky památek nezajímá: obrazy, nábytek, letopočty, sochy, architektura, jména, nic. Návštěvníka naopak zajímají: strašidla, vraždy a neštěstí, pikantní historky, živá zvířata, nepřístupné prostory (včetně kumbálu uklízečky se smetákem atd.), živí lidé (např. údržbář), slavní návštěvníci. Chválím jeho odvahu psát z pohledu ženy, te je myslím neobvyklé. Ubírám jednu hvězdu za sprostá slova, podle mě, jde dělat humor i bez nich. Už se těším na další díly.

02.11.2016 4 z 5

Zrádné srdce Zrádné srdce Mary E. Pearson

Přečetla jsem ji tak rychle, četla jsem až do tří do rána ... a hrozně mě pak mrzelo, že už to mám přečtené, že jsem si to měla víc šetřit. Tento díl překonal ten první a těžko se mi teď bude čekat na vydání dalšího. Bylo to napínavé, chytré, tajemné, zvláštní prostě perfektní ... takovéto knihy bych mohla číst pořád. Hlavní hrdinka sympatická, odvážná, celý fantazijní svět úžasně zajímavý.

09.01.2018 5 z 5

Sen o Somersetu Sen o Somersetu Leila Meacham

Pro mě trochu zklamání. Nadšené očekávání vývoje zápletek střídalo jedno zklamání za druhým. Vše zůstalo tak nějak jen na povrchu, na okraji, nic nešlo pořádně do hloubky. Rozhodně bych to nesrovnávala s Jihem proti Severu Margaret Mitchelové, tu začínám čím dál víc považovat za geniální - ve vykreslení a propracování charakterů postav, v popisu války přes počáteční nadšení, postupné vystřízlivění až po děsivé prozření a hrůzné následky.

17.05.2016 4 z 5

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

Velmi vydařený, napínavý a překvapivý díl, věnovaný Chaolovi. Pro mě jeden z nejlepších ze série. Chaol s Irene, Manon a Elide s Lorcanem mi nejvíc přirostli k srdci :-)

04.09.2019 5 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

Doporučuji ... pro mě jedna z nejlepších knih autorky i když je celkově dost smutná.

26.07.2018 5 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

Tak a pohádkám o Popelce Cinder, která dělá služku u své nevlastní matky a dvou nevlastních sester, a do které se nakonec zamiluje samotný princ, o Červené Karkulce Scarlet, která hledá svou babičku mezi vlky, o unešené Locice Cresscent s dlouhými vlasy, celý život držené v družici a jejím zachránci, zlodějíčkovi Thornovi a o ze všech nejkrásnější Sněhurce Winter, kterou nechá žárlivá, temno temná macecha Levana neúspěšně zabít je u konce. Do toho malinko sci fi, trocha revoluce ... dokonce střevíček v podobě nevyhovující, příliš malé, upadlé, kyborgské nohy :-)

07.07.2018 4 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Úžasné pojetí Krásky a zvířete, miluji popisy nelítostné i přívětivější přírody, zasněžených lesů obzvlášť. Ze začátku mi to hodně připomínalo Dvůr trnů a růží a jsem moc ráda, že se příběh velmi rychle odebral vlastím směrem. Kniha byla nesmírně napínavá a přečetla se tak nějak sama až příliš rychle ... proto mě nejdřív zklamal její konec, který mi přišel příliš zkrácený, nepropracovaný, málo dramatický ... ale čím víc o tom přemýšlím, spolu se závěrečnými slovy autorky, tím víc si myslím, že to je dobrý konec ... není to jen pohádka, je to geniální vyprávění o prokletí neklidných, touhami zmítaných, stále hledajících duší.

08.03.2018 5 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Když pohádku, tak takovouto! :-) Moc se mi to líbilo a těším se na další díly. Pozor zápletka: Chytré a poučné od autorky, že si pohrála s názvy kapitol a místo jmen tu a tam použila jen "princ" či "zabiják", a tak najednou zjistíte, že ten kdo se chová uhlazeně a vytříbeně může být klidně vrah a ten koho jste považovali za barbara, může být klidně následník trůnu. :-) A ke konci to bylo všechno ještě lepší.

28.07.2017 5 z 5

Podpis všech věcí Podpis všech věcí Elizabeth Gilbert

Asi se nezařadím mezi chvalozpěvy zde v komentářích. Nadchla mě překrásná obálka i anotace. Docela mě bavil příběh Alminého otce i její nadšení pro vědu a rostliny. Bohužel jsem musela přes půl knihy čekat než se hlavní hrdinka vůbec narodila, pak než prožila dětství a dospěla .... pak než zestárla a povadla ... no a když se tedy objevil "snivý umělec" Ambrose, tak se jejich prazvláštní vztah, založený na politováníhodném nedorozumnění, odehrál na ca. 15ti stranách :-( No a to, co následovalo? ... už shrnu asi tak, že větší ptákovinu jsem v životě nečetla. :-)

17.02.2017 1 z 5

Křišťálový meč Křišťálový meč Victoria Aveyard

Velmi napínavá, akční záležitost, kterou člověk jen tak neodloží. První díl se mi líbil víc, měl hezky nakročeno s malou, drzou, hrdou zlodějkou ... trochu mě mrzí, že se z ní postupně stala opět jakási Terminátorka, na jejíž bedrech leží záchrana celého světa, jak je dnes trochu v módě :-( Mám raději, když ženy hrdinky zůstanou ženami a bojují svými vlastními zbraněmi. Jinak mi povahy postav přijdou nějak nestálé, proměnlivé, nestabilní ... no jsem napnutá, jak to bude pokračovat, konec byl dost nečekaný.

09.01.2019 3 z 5

Láska & gelato Láska & gelato Jenna Evans Welch

Pozor zápletka! Nejvíce mi k srdci přirostl Howard (nejspíš moje věková skupina) ... za to jak ochotně do svého života přijal Linu, za to jak miloval její mámu ... jen bych mu přála trochu víc toho životního štěstí ... třeba v dalším díle v podobě nové lásky? ...

12.07.2018

Náhradní kluk Náhradní kluk Kasie West

Pozor zápletka! Přečteno za dva dny ... to mám ráda, když se knížka zakousne, svižně plyne a nepustí. Navíc nabízí i něco k přemýšlení. Jediné, co mi v závěru hodně vadilo, bylo nedotažení s Jules, která byla z mého pohledu nejen zákeřná lhářka a intrikánka, ale až nebezpečná psychopatka, která se rozhodla, že někomu zničí život a ukradne mu jeho pozici. Když opominu to, že to nakonec Gie prospělo a charakterově ji to posunulo k větší vyzrálosti, stejně tam postrádám prostě nějakou spravedlnost, zadostiučinění, minimálně prokouknutí z Claiřiny strany. Nějaké výmluvy na těžkou rodinnou situaci neberu ... ani to by nikoho nemělo opravňovat k takovému chování.

12.07.2018 4 z 5

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Jedna z nejlepších sérií co znám. Smutné je, že už ji mám přečtenou a hrozně se mi po všech stýská :-(

09.05.2018 5 z 5

Poušť v plamenech Poušť v plamenech Alwyn Hamilton

Kniha je nesporně napínavá, přečetla jsem ji během dvou dnů. Začetla jsem se už do další knihy, ale pořád se v myšlenkách vracím do pouště a přemýšlím, co bude se všemi postavami asi dál ... a to mě baví, když mi kniha tak nějak uvízne pod kůží :-) Hlavní hrdinka mi přišla taková klučičí, tak doufám, že v dalších dílech dozraje v ženu. Když to srovnám s knihami: Zakázané přání nebo Pomsta a rozbřesk, tak mi tam chyběla atmosféra orientu, kdyby nebylo těch jmen a pouště, mohl to být klidně western z divokého západu :-) tak za to jedna hvězda dolů. Obálka je skvostná!

04.11.2017 4 z 5

Pomsta & rozbřesk Pomsta & rozbřesk Renée Ahdieh

Přečteno za dva dny, kniha nepustí, dokud nepřečtete. Příběh je to stále lákavý, zajímavý, krásný, orientální. Musím ale souhlasit s Kiisaki, že spousta dialogů se do toho prostředí a doby vůbec nehodila a člověk si tu a tam vážně nebyl jistý, zda není spíš v obchoďáku mezi týnejdžry 21. století. A ano, i mě to oslovování královny - "spratek" nesmírně vadilo. V té době by za to služebná nejspíš dostala ten hedvábný provaz. Ale i tak pro milovníky pohádek a romantiky vřele doporučuji a těším se na druhý díl.

28.08.2017 5 z 5

Siréna Siréna Kiera Cass

Je jen málo autorů, od kterých si přečtu vše co napíšou, pokud to jde sehnat a s netrpělivostí čekám na každou další knihu. Kiera mezi tyto autory patří, a přestože už nejmíň dvacet let nepatřím k tzv. "cílové skupině" Kiera mě vždy dokáže chytit za srdce. Tato kniha je její prvotinou a vyšla jen díky velkému zájmu čtenářek o vše, co napíše a já osobně jsem moc ráda, že našla odvahu ji vydat. Možná není dokonalá, ale je hluboce lidská, melancholicky smutná i krutá, něžně romantická, příjemně plynoucí, přesto napínavá. Téma vábivých, smrtících sirén je lákavé. Oceán, jako milující otec i žárlivý milenec je zase originální a skvělý nápad. Děkuji za ojedinělý zážitek.

08.04.2017 5 z 5

Panství Edenbrooke Panství Edenbrooke Julianne Donaldson

Věnováno spřízněným duším - ano není to román pro každého. Je napsán pro milovníky Pýchy a předsudku a snad i Bridget Jonesové. Jedna scénka z plesu, kde se ocitli při tanci na parketu jakoby úplně sami se mi vybavuje z filmu Pýcha a předsudek. Osobně dávám přednost inteligentním hrdinkám typu Elizabeth Bennetové před lehce natvrdlou Bridget Jonesovou, ale ta byla omluvitelná, protože šlo především o komedii. V této knize byla Marianne na můj vkus natvrdlá až příliš, v klasické romanci mi to trochu vadilo, než rozpoznala, že potkala toho svého "Darcyho". Gentleman Philip se mi líbil naopak moc, i to jak si ji neustále dobíral. Dialogy byly zábavné, četlo se to hezky. Jen těch náhod na setkání s Philipem a toho červenání tam bylo až příliš. Nedokážu posoudit kvalitu překladu, ale také mi přišlo, že některé výrazy či obraty se do té doby moc nehodí.

18.10.2016 4 z 5