Zlatý syn

Láska a přátelství navzdory tradicím. Zatímco on se prosadí v USA, kde vystuduje univerzitu, ona svádí boj s předsudky a domluveným sňatkem na indickém venkově. Anil Patel je nejstarším a nejnadějnějším synem zámožné rodiny z indické vesnice. Jako první z celé komunity vystuduje univerzitu a odchází na lékařskou stáž do texaského Dallasu, kde svádí boj s tvrdou konkurencí místních elit i s novým prostředím. Po otcově smrti se stane hlavou rodinného klanu a zdědí také roli smírčího soudce pro celou vesnici. Musí zvládnout jak život v nové kultuře a vyčerpávající zaměstnání, tak udržet na dálku staré rodové tradice, jejichž záporné stránky poznává až s odstupem. To vše otřese Anilovou vírou v sebe i ve své schopnosti. Zatím na indickém venkově Lína, Anilova nejbližší kamarádka z dětství, s vypětím všech sil přežívá v nové rodině, do níž ji přivedl sňatek domluvený rodiči. Hned první den manželství zbaví Línu všech romantických iluzí a kruté týrání a ponižování ze strany manžela i celé jeho rodiny ji nakonec donutí k zoufalému rozhodnutí, kterým na sebe i své rodiče přivolá hanbu a prokletí celé komunity. Třebaže Anil i Lína svádějí každý svůj boj tisíce kilometrů od sebe, jejich životy se ještě jednou protnou – a toto setkání navždy promění Línu, Anila i všechny jejich blízké....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/293648/zlaty-syn-Qex-293648.jpg 4.654

The Golden Son (2015)

Vydáno:, Práh

akinomV

Ze začátku jsem se do toho nějak neuměla začíst, ale abych knihu dočetla, zůstala jsem do noci vzhůru :-) Zajímavý náhled do jiné kultury.

elenai

Knihu jsem si přečetla na doporučení jedné velmi milé osoby. Prvních pár stran vyprávění mě zarazilo, ale nakonec se přede mnou rozvinul krásný příběh dvou lidí, kteří k sobě byli spjati již od dětství. Jakožto ženu mě primárně zajímal osud Líny, který k ní byl opravdu velmi krutý, a obávám se, že se takové zvěrstvo v Indii děje ještě nyní. O to víc jsem jí fandila a radovala se, jak se ke všemu postavila. Anil to měl v některých směrech mnohem jednodušší, a proto jsem nad jeho chováním místy jen kroutila hlavou.

Velmi se mi líbil popis nejen indické kultury, ale také kuchyně. Přiznávám, že se mi někdy opravdu sbíhaly sliny, když jsem knihu četla, a momentálně sháním nějakou indickou kuchařku. :)

Závěr knihy mě v jednom směru překvapil, ale jakmile jsem se dostala přes tento bod, sklouzl do klišoidní roviny. Ale víte co? Nějak mi to nevadilo. Občas si člověk rád dopřeje konec jako z bollywoodského filmu. :)

Jossie

To se četlo jedním dechem a ne všechno dopadlo tak, jak by člověk čekal a o to to bylo zajímavější.

Analady
13.10.2017

Anotace zněla velmi slibně. A začátek knihy se mi opravdu moc líbil. Autorka píše čtivě a já jsem s radostí odhalovala příběh Anila a Líny. Pak ale přišly momenty, které mi přišly málo reálné. A těch postupně přibývalo. Příběh mi nepřišel příliš věrohodný a já jsem se pak nedokázala do příběhu začíst a prožívat ho naplno.

haski
05.10.2017

Krásná knížka. Jedna z těch, kterou si šetříte, aby vám vydržela co nejdéle. Spravila jsem si chuť po minulé knížce. Dýchlo na mě indické koření a zároveň dva úplně odlišné světy. Zkuste, stojí za přečtení.

mekkejla
02.09.2017

Tato kniha konečně ukončila moji čtvrt roční "čtecí krizi" a já se díky ní opět s chutí rozečetla. Po strašně dlouhé době mi bylo líto,že uż dočítám a příběh končí. Osudy Anila a Líny bych ráda pozorovala dál.

tatafa
07.08.2017

Musím říci, že na tuhle knížku jsem se velmi dlouho chystala a taky jak se patří těšila. A autorka opět nezklamala, naopak mne dokonce oslovila ještě více, než Tajná dcera, kterou jsem od autorky také četla. I když ani jeden z románů není úplně můj šálek kávy, přesto si mne svou otevřeností a taktem získaly, protože přeci jen se hned tak nevidí, aby si hrůzné a citlivé informace čtenář přečetl s chutí a nepohoršili nebo jej psychicky vysála. Osobně mám velice ráda, když se při čtení romantické knížky seznámím s něčím novým, co jsem do té doby neznala, ale zároveň když si mohu odpočinout u příběhu se šťastným koncem, což rozhodně romány této autorky splňují.

rubit
08.05.2017

V poslední době jedna z nejhezčích knížek, co jsem četla, i když to kolikrát nebylo lehké čtení, obzvlášť v kapitolách, které popisovaly Línin život v novém domově. Přiznám se, že se o indickou kulturu moc nezajímám, ale zde jsem hltala každý řádek, velmi mě to zajímalo (také je to dobře napsáno, spisovatelka je výborná vypravěčka) a umím si představit, že to takto vše funguje ještě v dnešní době.
A za ten závěr dávám naopak palec nahoru, pro mě daleko uvěřitelnější, než by byl ten, co se nabízel.

sarash
04.04.2017

Nádherná kniha.Přečetla jsem ji jedním dechem.Doporucuji

Alma5
20.03.2017

Krásný román, také jsem se nemohla odtrhnout.

yetti74
26.02.2017

Skvělá kniha, stojí za přečtení. A až se začtete, tak se neodtrhnete, dokud ji celou nedočtete.

Gabrinela
23.01.2017

Všem čtenářům románů doporučuji, stojí za přečtení. Pouze ze závěru jsem byla trochu na rozpacích, ale nechci psát podrobnosti, abyste nepřišli o překvapení:-)

Aaloha
11.01.2017

Moc hezká knížka. Jedna z těch kdy musíte číst každou volnou chvilku třeba až do půlnoci :).

SBH
19.12.2016

Čtivě napsaný román, který voní a chutná po kořeněných jídlech, hraje barvami pestrých sárí a zní rytmickými bollywoodskými hity. Autorce se podařilo potvrdit známou pravdu, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Anil, hýčkaný syn zámožné venkovské rodiny, se dle otcova přání stane lékařem, jeho chudá přítelkyně Lína pokorně souhlasí s dohodnutým sňatkem. V obou případech selžou bezpečnostní mechanismy. Anil touží léčit lidi tam, kde je jejich léčba úspěšnější - v Americe, a nikoli na zaostalém indickém venkově. Lína se vzdá pobláznění romantickou láskou, ale v domluveném manželství ji nečeká bezpečí a jistota, nýbrž boj o holý život. Rozuzlení celé záležitosti je překvapivé a změní všechny zúčastněné. Snad jenom ten barvotiskový závěr by potřeboval trochu utlumit.

luckach
18.09.2016

Pro mě "nový" E. Segal :-). Moc jsem se po Tajné dceři na Zlatého syna těšila. Opět jsem při čtení "brzdila" řádky. Jen ten "sek" na závěr - to vzala Gowda nějak hopem ;-)

jluky
30.08.2016

Výborná kniha a úplný súhlas s predchádzajúcim komentárom!

koala
25.07.2016

POZOR! Komentář pouze pro ty, kteří již knihu přečetli a nepřijdou o překvapení!
Další hluboká a nesmírně zajímavá kniha oblíbené autorky. Určitě si od ní přečtu další knihy, které u nás vyjdou. Její knihy člověku dají nahlédnout do odlišných kultur, naboženství, oborů, se kterými se člověk blíže seznámí, a to jak s klady, tak i zápory. Autorka má obdivuhodnou znalost lidských charakterů a mezilidských vztahů. Nepotrpí si zřejmě na přeslazené happy endy, i když její knihy nekončí tragicky, jen jinak, než by si čtenář přál. Zřejmě prostě opravdověji a reálněji. Ale Gítu na závěr, o které jsme se nedověděli téměř nic jí nemohu odpustit. Sice si Línu, její matku a dvě cizí děti nedovedu představit v Americe, zato Anila si dovedu představit v Indii, jak pozvedá tamní lékařství a úroveň klinik.

upol
22.07.2016

Právě jsem dočetla. Moc pěkná kniha. V poslední době jsem četla spíše thrillery, toto byla příjemná změna. Příběh volně plynul, postavy mi byly sympatické a konec nečekaný. Myslela jsem si, že je mi jasné, jak to všechno dopadne a objevila se další zápletka. Tak jsem četla až do půlnoci, abych se dozvěděla, jak to teda bude. Opravdu krásný příběh.

Konvalinka987
21.07.2016

Velmi pěkná a čtivá knížka. Ukazuje nám dva odlišné "světy" - Indii a USA. Příběh je velmi zajímavý.

LiKa00
17.06.2016

Tu knížku jsem měla v plánu si koupit a potom jsem jí objevila v knihovně a byla jsem fakt šťastná. Nádherná knížka. Je to zase něco jiného. Jiná kultura, jiné zvyky. A i když konec neskončí podle mých představ (to skoro nikdy) je ta knížka jedna z nejlepších co jsem kdy četla.

společenské romány Indie USA

Shilpi Somaya Gowda