Zlatý syn

Láska a přátelství navzdory tradicím. Zatímco on se prosadí v USA, kde vystuduje univerzitu, ona svádí boj s předsudky a domluveným sňatkem na indickém venkově. Anil Patel je nejstarším a nejnadějnějším synem zámožné rodiny z indické vesnice. Jako první z celé komunity vystuduje univerzitu a odchází na lékařskou stáž do texaského Dallasu, kde svádí boj s tvrdou konkurencí místních elit i s novým prostředím. Po otcově smrti se stane hlavou rodinného klanu a zdědí také roli smírčího soudce pro celou vesnici. Musí zvládnout jak život v nové kultuře a vyčerpávající zaměstnání, tak udržet na dálku staré rodové tradice, jejichž záporné stránky poznává až s odstupem. To vše otřese Anilovou vírou v sebe i ve své schopnosti. Zatím na indickém venkově Lína, Anilova nejbližší kamarádka z dětství, s vypětím všech sil přežívá v nové rodině, do níž ji přivedl sňatek domluvený rodiči. Hned první den manželství zbaví Línu všech romantických iluzí a kruté týrání a ponižování ze strany manžela i celé jeho rodiny ji nakonec donutí k zoufalému rozhodnutí, kterým na sebe i své rodiče přivolá hanbu a prokletí celé komunity. Třebaže Anil i Lína svádějí každý svůj boj tisíce kilometrů od sebe, jejich životy se ještě jednou protnou – a toto setkání navždy promění Línu, Anila i všechny jejich blízké....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293648/zlaty-syn-Qex-293648.jpg 4.485
Vydáno, Práh

The Golden Son, 2015

Kniha Zlatý syn

Ronnie94
08.05.2019

Než jsem knihu začala číst, nebyla jsem si jistá, jestli mě bude bavit, ale veškeré obavy byly zbytečné. Přečteno za dva dny, nedalo se odthrhnout. Příběh je výborně napsaný, strhující, zajímavě vylíčený střet dvou naprosto odlišnych kultur. Jedinou výtku, mám ke konci, který mi připadal zbytečně uspěchaný a řešení některých záležitostí nepravděpodobné. Ale i přesto se mi Zlatý syn opravdu líbil, byl pro mě obrovským a velmi milým překvapením. Doporučuju.

anezur33
08.05.2019

super kniha

Hanjimka
15.02.2019

Zajímavý vhled do indické kultury, tradic, zvyklostí a vlastně i kuchyně. Přála jsem si ale jiný konec, i když to dopadlo super.

Lucopatka
10.01.2019

Krásně po indicku voňavé, to já ráda!
A velmi čtivé. Jen místy pro mne dosti neuvěřitelné.
A s několika pravopisnými chybami...no jo, jsem děsná, vím, ale čtyři hvězdy krásné jsou :-)

inkatenysek
22.12.2018

Zlatý syn je má další srdcovka. Sice mi chvilku trvalo, než jsem se do něj začetla, ale po nějakých 20-25 stránkách jsem tomuto pozoruhodnému příběhu naprosto propadla.

Tento titul mě zaujal jednak svým rozdělením na dvě dějové linky, díky čemuž může čtenář sledovat osud nejen hlavního hrdiny, nadaného indického medika Anila během jeho několikaleté stáže v americké nemocnici, ale také jeho rodiny a přátel v Indii. Díky tomu si pak lze utvořit obrázek nejen o složitosti plnění si svého snu, studia medicíny a získávání odborné praxe, dlouhodobém pobytu v cizí zemi a rasismu, ale také o životě v Indii, o rozdělení tamní společnosti a složitém postavení žen...

Anil mi byl velmi sympatický díky svému odhodlání se prosadit a splnit si svůj celoživotní sen. A ačkoliv jeho cesta za cílem nebyla zrovna jednoduchá, on se nevzdal. Navíc byl vždy ještě ochotný pomoci potřebným. Pro jeho indickou kamarádku Línu jsem prolila mnoho slz. Když si uvědomím, že v jejich světě se s ženami opravdu ještě takto zachází, tak je mi z toho hrozně smutno...

Tento titul doporučuje všem, kteří mají rádi příběhy s lékařskou tématikou, příběhy ukazující rozdíly v jednotlivých kulturách nebo popisující to, jak to v životě bohužel chodí.

Ještě bych chtěla upozornit na to, že kniha není pro slabé povahy.

Danago
07.08.2018

Po pomalejším začátku se nám otevře krásný a poutavý příběh. Osud Anila syna poměrně bohaté indické rodiny, který studuje v Americe a postupně se stává lékařem se propojuje s osudem Líny indické dívky z chudé rodiny. Oba si zažívají těžké chvíle. Příběh se odehrává v současnosti a některé momenty jsou až zarážející. Jak v Indii , tak v Americe.
Moc pěkný příběh.

akinomV
04.02.2018

Ze začátku jsem se do toho nějak neuměla začíst, ale abych knihu dočetla, zůstala jsem do noci vzhůru :-) Zajímavý náhled do jiné kultury.

elenai
29.01.2018

Knihu jsem si přečetla na doporučení jedné velmi milé osoby. Prvních pár stran vyprávění mě zarazilo, ale nakonec se přede mnou rozvinul krásný příběh dvou lidí, kteří k sobě byli spjati již od dětství. Jakožto ženu mě primárně zajímal osud Líny, který k ní byl opravdu velmi krutý, a obávám se, že se takové zvěrstvo v Indii děje ještě nyní. O to víc jsem jí fandila a radovala se, jak se ke všemu postavila. Anil to měl v některých směrech mnohem jednodušší, a proto jsem nad jeho chováním místy jen kroutila hlavou.

Velmi se mi líbil popis nejen indické kultury, ale také kuchyně. Přiznávám, že se mi někdy opravdu sbíhaly sliny, když jsem knihu četla, a momentálně sháním nějakou indickou kuchařku. :)

Závěr knihy mě v jednom směru překvapil, ale jakmile jsem se dostala přes tento bod, sklouzl do klišoidní roviny. Ale víte co? Nějak mi to nevadilo. Občas si člověk rád dopřeje konec jako z bollywoodského filmu. :)

Velikost L: Pár kil navíc nikoho nezabije
Velikost L: Pár kil navíc nikoho nezabije
Hra s láskou
Hra s láskou
Jíst, meditovat, milovat
Jíst, meditovat, milovat
Šílené výčitky
Šílené výčitky

společenské romány Indie USA (Spojené státy americké)