knihomolka27 knihomolka27 komentáře u knih

Médeia Médeia Eurípidés ze Salamíny

Prokousávat se starořečtinou je pro velmi trpělivé povahy. Ale když už tomu díte čas, tak vám to váš mozek automaticky začne překládat do běžného jazyka. Je to velmi silný příběh, s rozporuplným nejednoznačným vnímáním hlavní hrdinky Médeii. Médeia byla velmi chytrá a věděla jak člověka potrestat tak aby ho to co nejvíc zranilo. Dopustila se strašných věcí, i tak jí ale nemůžete úplně nenávidět , protože víte, že jí k tomu dohnala zrada člověka kterého milovala. Na druhou stranu, kdyby se měl každý takhle pomstít za nevěru svého manžela....

19.04.2020 4 z 5

Škola snů Škola snů Sara Bergmark Elfgren

Kniha mě bavila, líbil se mi příběh, oblíbila jsem si hlavně Tamar. Propojení s divadlem bylo trefou do černého. Při citování hlášek z divadelních her,filmů jsem byla v sedmém nerdovském nebi. Bavily mě i části psané z pohledu Cleii, byly to takovéto,, milý deníčku....dneska jsem dělala to a to...atd. Tenhle styl mi vyhovuje i v jiných knihách. Mysteriozní, lehce detektivní zápletka s motivem tragické,tajemné legendy příběhu tomu dávala ten správný říz. Bavilo mě se s Tamar prokousávat informacemi a dozvídat se víc a víc. Tamařino cestování do mezisvěta ,do 30 let kdy žil Erling , to jak se dostala do minulosti své vlastní školy a prožívala Erlingův příběh bylo prostě hodně epický.

17.04.2020 4 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Dobře promyšlená a překvapivá psychologická knížka. Moc se mi líbilo jak na konci nebo začátku každé kapitoly policista zpovídal svědky vraždy. Postavy byly podle mě velmi reálné, nejvíc jsem si oblíbila Madeline pro její smysl pro humor a otevřenost(i když je pravda, že to chvílemi trošku přeháněla, ale o tom to koneckonců je, že nikdo nejsme dokonalý). Líbilo se mi , jak tam bylo poukázáno, že se rodiče někde chovají ještě ještě víc dětinštěji než jejich vlastní ratolesti.

I tak sem si víc oblíbila knížku úplně cizí lidé.

12.04.2020 4 z 5

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Moc dlouho jsem po této knížce toužila, a nakonec si ke mně přeci jen našla cestu. Byla trochu jiná než jsem čekala, ale i tak se mi líbila. Je to knížka přímo určená na Vánoční svátky. Příběh byl i přesto, že se inspiroval Vánoční koledou sám o sobě originální a konec jsem vůbec nečekala. Na můj vkus byl, ale dost urychlený jako kdyby to už sama autorka chtěla ukončit. Ale sem samozřejmě ráda jak to skončilo. Je škoda, že taková Skružova firma neexistuje i ve skutečnosti, hodně skružů by potřebovalo napravit obzvlášt v téhle době.

Spoiler: myslela jsem si, že to skončí tak, že Holly už navždycky bude duchem........na konci si sama přála, aby Ethan zemřel a oni by konečně mohli být navždycky spolu, ale zároven si uvědomuje, že v první řadě nemůže myslet na sebe, ale na Ethana. že on narozdíl od ní má ještě šanci začít nový život.(ale bez ní).....a právě proto, že jí na něm tak záleží se ho rozhodne varovat, i přesto, že ví, že ho bude muset navždy opustit a zůstat sama duchem. A tím se z ní stane napravený i když smutný duch.

Klidně by mohlo být víc takových knížek.

09.04.2020 4 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Tahle knížka patří k těm, které bych tady zvládla tak dlouho a detailně popisovat, že by z toho pravděpodobně obsahem vznikl román. Ale protože už se chci pustit do další knížky, shrnu to co nejrychleji a nejvýstižněji to pude:

Ano sem ráda, dokonce velmi ráda, že jsem si knížku koupila a mám jí tedy už pořád po ruce.

Knížka mě chytla hned od začátku, a asi by bylo nefér nepřiznat, že to bylo hlavně kvůli Amber. Hodně lidí co si tuhle knížku přečtou budou asi Amber považovat za mrchu( né nadarmo s říká : Hodný holky se dostanou do nebe, a ty zlobivý se dostanou kam budou chtít) k A tou taky samozřejmě je, ale není jen mrcha je to chytrá, vypočítavá, trpělivá, holka co si řekla, že konečně dostane od života to co chce,přestane být pro ostatní nenápadná...... Spoiler.. ze začátku mě fascinovalo, jak dokonale to má promyšlené, ale potom od té scény v kanceláři, kdy vyštípala svojí nadřízenou mi přišlo, že už to překročilo mez. A u konce jsem jí to co se s ní stalo i docela přála.

Povídání Daphne mi už nepřišlo tak dobré.....ale poslední třetí část to zachránila. A karta se obrátila. Oblíbila jsem si víc Daphne......a dostalo mě, že to ona byla ta co pak byla největší hráčka. Z kořisti se stává lovec. Konec byl prostě bomba.

06.04.2020 5 z 5

Časovaná bomba Časovaná bomba Joelle Charbonneau

Kdyby se tahle knížka dala shrnout do jedné věty, tak by ta věta zněla asi takto.....Nic nemusí být tak jak to vypadá.(myšleno tím, že i člověk, který se tváří jako, že je štastný, má všechno pod kontrolou, nemusí mít pod kontrolou vůbec nic, nikdy nemůžete vědět, kdy v člověku vybuchne jeho časovaná bomba, nebo jestli tu časovanou bombu vůbec uvnitř sebe má).Lidé se v životě nedělí jen na šprty, gaunery, princezny, sportovce....tohle je jen nálepka, ale za ní se skrývá daleko složitější osobnost.

To, že váš otec je senátor, žijete si v blahobytu, zná vás spousta lidí atd. Je jenom slupka na povrchu, ale koho už vlastně zajímá co je uvnitř....stejně tak je to i u ostatních postav.
Je zajímavé, že ani jedna postava si nebyla vůbec podobná a i přesto měli něco co je všechno spojovalo.....chtěli, aby je ostatní brali takoví jací jsou....at už jsou muslimové, gayové, šikanovaní atd. Jak říkal Rašíd(moje oblíbená postava), ,,Chci, aby první viděli Rašída a až potom to , že jsem Muslim."
Celý příběh je jednoduchý, ale zároven tak strašně komplikovaný a hlavně smutný, ale i plný naděje.

Všechny postavy, chtěly být vidět....ale ani jedna tím způsobem, že by chtěly být populární. Přesto se jejich chci být vidět u každého lišilo. Jeden chtěl, aby nejdřív viděli člověka a až potom pověst jeho rasy, jiná chtěla, aby jí viděli konečně samu za sebe a ne jako dokonalou dceru boháče, další chtěl, aby ho konečně přestaly ignorovat jenom , proto že se jim nelíbilo kým je...............Další chtěl aby ho nesoudili jenom podle vzhledu.

Myslím si, že jedna z nejtěžších věcí na světě vůbec je ....pochopit a přijmout sám sebe takový jací jsme. A etapa, která nás zkouší nejvíc je právě střední škola.Kde se nehnete ani na krok aniž by vám už po prvním dojmu nenalepili onu nálepku. Ale nikoho už potom nezajímá co je za tou nálepkou dál. Proto si myslím, že autorka záměrně zvolila téma střední školy, se studenty, kteří hledají sami sebe, jsou rozpolcení, poznamenaní, . I když do školy přinesl pravou bombu jen jeden z nich, tak ve skutečnosti si sebou každý z nich nesl uvnitř svou soukromou časovanou bombu, která jen čekala na vybuchnutí.

Od autorky jsem přečetla i Univerzitu a ta my přišla o trošišišičku čtivější. Ale to bylo fantasy. Tahle knížka už zas tak nereálná nebyla. Jak pocitama studentů, tak tím:
, kdo si aspon jednou nepředstavoval, že zapálil vlastní školu :-)
(já vím, blbej for nakonec)

03.04.2020 4 z 5

Zachránila mě slza Zachránila mě slza Angele Lieby

Tyhle knížky by se správně neměly ani hodnotit. Nebyly napsány proto, aby někdo zkritizoval dlouhá souvětí, čtivost, nebo úroven psaní autora, ale proto, aby podaly jednoduché a zároven to nejtěžší poselství - Myslete pozitivně, užívejte si života dokud to jde, radujte se i z maličkostí. Všechno je pro nás samozřejmost, ale nemusí to tak být navždycky. Jak říkala autorka dřív si vážila každého dne a potom si už vážila každé vteřiny.

Je to velmi inspirativní příběh, který jsem přelouskala za jeden den. Autorka píše velmi čtivě a dokáže psát i s humorem a odlehčit tak situaci. Nejvíc mě dostala ta část jak sestřičky zametly pod koberec takovou chybu jako chybějící díl ke stroji na dýchání. Nebo ten doktor co jim po čtyřech dnech narovinu řek....no ta natáhne bačkory. Jako by lidský život někoho jiného nic neznamenal. A ten kdo je vážně nemocný jen zaplnoval místo. Bylo mi z toho hodně smutno, ale vynahradily to scény s jejím manželem...láska jako z románu.
Autorka měla neuvěřitelné štěstí, že měla takovou silnou vůli a chut do života a hlavně milujícího manžela a rodinu

28.03.2020 5 z 5

Jsme poslední Jsme poslední Hanna Jameson

Četlo se to samo.Velmi povedená knížka o tom co všechno je člověk ochotný udělat pro přežití. Kriminální zápletka to ještě víc připepřila.

27.03.2020 5 z 5

Léto u jezera Léto u jezera Hannah McKinnon

Skvělá knížka, která působí jako oddechovka, ale já nevím jak vy, ale já u konce až zadržovala dech jak to dopadne. Hlavně to bylo asi tím, že jsem si strašně oblíbila Iris , a přála sem si pro ní co nejlepší happy end, který by si zasloužila. Byla to strašně sympatická postava, která se sice chovala někdy trošku jako pubertačka, ale to že vyrostete, přece neznamená že se už navždycky budete chovat jako ztělesnění rozumu, bezchybné, neomylné...
Byla radost to číst.

25.03.2020 3 z 5

Jak se stát objevitelem - Příručka pro dobrodruhy Jak se stát objevitelem - Příručka pro dobrodruhy Dugald Steer

Už je to dlouho co jsem knížku dostala, a ještě dýl co nespadám do kategorie pro ty co je určená. Ale ráda se k ní vracím , samozřejmě je tam zpousta věcí , která by vám k přežití v divočině asi dvakrát moc nepomohla. Ale je to dobrý rozjezd když se zajímáte o tohle téma. Navnadí vás to přečíst si různé deníky cestovatelů, příběhy jejich cest a tak podobně. Takže ted se chystám asi na milion od Marca, a doufám, že mě nezklame.

23.03.2020 4 z 5

Tajemství kódů Tajemství kódů kolektiv autorů

Tyhle věci mě nikdy nepřestanou zajímat. Po přečtení si člověk připadá o trošičku chytřejší a zasvěcenější. Číst v symbolech znamená číst něco tajuplného, neznámého a skrytého. Vždycky mě moc bavilo hledat v detektivkách nebo v jiných dílech skryté významy. Ty, které lidé přehlídnou, ale ve skutečnosti jsou velmi důležité. Pochopit ty symboly znamená pochopit toho kdo je napsal, a tím pádem i to proč je napsal. Je to úžasné a zajímavé.

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Úžasná přelomová knížka.Četla jsem až po zhlédnutí všech filmů. Trošku mě překvapily nesrovnalosti, ale co. V knížce je vše hodně detailně popsáno včetně různých fyzikálních zákonů, teorií, na mě tam toho bylo až moc. Většinu jsem stejně nepochopila. I tak jsem si čtení, ale užila.

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Tuhle knížku jsem strašně moc chtěla . Tak asi není divu,že mě zklamala. Hlavní chyba je v tom, že jsem si knížku představila jinak než jaká ve skutečnosti byla.

23.03.2020 2 z 5

Spánek Spánek C. L. Taylor

Nic nemusí být tak jak se na první pohled zná. To že do hotelu přijede manželský usedlý pár, muž , který vypadá jako kriminálník a roztomilá stařenka, ještě neznamená, že se tak tyto postavy musí chovat. Lidé nejsou jen hodní nebo jen zlý, jsou to prostě lidi. Lidi, kteří chybují .....stejně jako Anna, která se rozhodne začít znovu na ostrově. Jenomže její vina jí pronásleduje na každém kroku, a nebo ještě něco jiného? Spoiler: Příběh je vystavěný tak abyste sami během čtení, s Annou sváděli vinu z jednoho člověka na druhého. V první chvíli si říkáte to bude určitě Fiona a Mo je její přítel, a v druhé si položíte otázku je vlastně to co říká Anna pravda nebo propadá halucinacím....co když ten nápis smazala na okně sama? To se mi na knížce líbilo to, že jste nemohli dát ruku do ohně ani za jednu z postav. Všichni byli ničím podezřelí, ale jak se potom ukázalo, většina měla k tomu své důvody a s Annou to vůbec nesouviselo. Někdy stačí jenom naslouchat ostatním a oni se pak třeba otevřou. A ne je hned při první příležitosti začít obvinovat jako to dělala Anna.
No nic verdikt zní: povedené, ale četla jsem i lepší s hodně podobným tématem

17.03.2020 3 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Velká spokojenost. Ke knížce sem ze začátku byla trochu skeptická, ale nakonec mi parádně sedla. Styl autorova psaní je čtivý, v těch správných pasážích zpomalí a v jiných zase zrychlí. Je to ten starý poctivý styl detektivek, kdy se vám tají dech jen při tom jak spolu postavy mluví a co si říkají, nepotřebujete ani nějakou extra akci na každý druhý straně. Je vidět, že autor je filmový maniak jako já, takže pokaždé když tam zmínil nějaký film nebo citoval hlášky z filmů , jsem byla v sedmém nebi. Knížku sem přečetla dalo by se říct jenom na dva zátahy, a mezitím sem si udělala přestávku abych se koukla na film pojistka smrti. Na který mě knížka navnadila. Byl to můj první a určitě ne poslední film noir. Prostě paráda, ty hlášky byly prostě boží a celkově příběh. Takže díky Ženo v okně( Anno) za tvoje typy.

08.03.2020 4 z 5

Podvedená Podvedená Charlotte Link

skvělá knížka u které nemáte čas se nudit, dopodrobna popsaná detektivní práce a řešení případu. Postavy zajímavé,
dokonalé svou nedokonalostí. Příběhy jednotlivých postav byly úžasně propojené a dávaly smysl od začátku až do konce. Kate byla originální postava, které jsem fandila po celou knížku. Za mě určitě super, sotva sem dočetla a mám chut se vrhnout do další knížky od autorky. Píše opravdu úžasně......umí skloubit zapeklitý děj, psychologii postav, tak že vám připadají neskutečně reálné, pomalé a smysluplné vyšetřování u kterého se, ale nebudete nudit....hodně autorů detektivek se od této autorky má co učit.

07.03.2020 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Někdy si říkám jestli je tahle autorka ta samá co napsala Nevítaný host. Nevítaný host je jako film nominovanej na oscara a tahle knížka s Někdo cizí v domě je jako hodně špatný béčko. Jediný co beru v knížce jako pozitivum je čtivost, jednoduchý děj, a námět, který se podle mě dal ale zpracovat daleko líp.

A ted mínusy: A taky spoilery

Marco se choval jako naprostej blbec. Anne nedokázala uvažovat rozumně ani 20 minut v kuse. V knížce se toho dělo strašně málo, žádná akce. Vadilo mi , že se tam neustále opakovalo to samý. A ten konec.......prostě strašná divočina.

25.02.2020 4 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Styl knížky, její postavy a příběh byli hlubší než u knížek podobného druhu. Je vidět , že se nad tím Colleen víc zamyslela než třeba taková E.L.James. O to víc vás knížka chytne a nechce pustit, v tomto případě mě spíš vyždímala díky hodně smutným věcem co tam byly. Což není špatně, ale asi by nevadilo to někdy trochu odlehčit.Spoiler: Ale zase chápu, že přijít o někoho blízkého , kterého už nikdy neuvidíme není jenom krátkodobá záležitost, člověk si to v sobě nese napořád.

Knížka se čte prakticky sama, obzvlášt erotické scény, kterými autorka nešetřila. Kdyby byla dlouhá jako Odstíny tak nevím nevím. Ale takhle byla akorát. Velké plus je za zakončení příběhu . Není to sice knížka, která by byla moje top, ale pokud máte rádi tenhle žánr tak si myslím, že nešlápnete vedle. Jinak mi tam docela vadilo neustálé opakování některých slov pořád dokola. Nebo chvílemi trochu dětinské chování hlavní hrdinky.

22.02.2020 3 z 5

Noc s Marilyn Monroe Noc s Marilyn Monroe Lucy Holliday

Po tom co předvedl druhý díl, mi asi ani nestojí za to překládat si z aj třetí. Stejně už je jasný jak to dopadne, ikdyž to bylo jasný už v jedničce.
Humor: zasmála jsem se víc jak u prvního dílu
čtivost: dobrá
Libby: ještě protivnější jak v jedničce a o hodně hloupější. Tak například nechápu jak mohla Dillonovi tak rychle odpustit, že jí nechal na pospas hurikánu. Ale co, je to přece fakt sexy chlap, kterej o mně jeví zájem jenom proto, aby mě dostal do postele,a já sem přece strašně nadržená, tak proč mu nevyhovět. Ale zároven ho strašně miluju..........o 50 stránek dál.........počkat dyt já ho vůbec nemiluju, uvědomila jsem si, že miluju svýho nejlepšího kamaráda, kterýho jsem celých 17 let přehlížela.....no jo, kdyby mi lidi řekli dřív jak je sexy tak by jsme měli už tak 5 dětí a malej domek se zahrádkou.
Dillon: naprosto nepochopitelně se z něho vyklube naslouchací vrba, a přenechá Libby , kterou tak strašně miluje úhlavnímu nepříteli.
Cass: měla jsem jí chut dát pěstí za každý slovo co vypustila z pusy
plus: chci se díky knize dozvědět víc o Marylin, a taky se mi líbilo aspon nějaké vysvětlení, proč se Libby chová jako posedlá Dillonem........touží jednoduše potom aby o ní někdo stál, když už pro svou vlastní rodinu nebyla nikdy dostatečné dobrá. A o ten pocit nechce přijít ani za cenu toho, že tuší , že Dillon je naprostej blbec.

16.02.2020 2 z 5

Šeptající lebka Šeptající lebka Jonathan Stroud

První díl měl větší spád, a rychleji odsýpal. A i příběh mi přišel zajímavější......hold já jsem na ty starobylé, prokleté domy a tragickou lásku. Ale ve dvojce jsme zase poznávali víc postavy, a i vztahy mezi nimi, které se začaly rozvíjet. Nemohla jsem odolat a musela jsem si koupit další tři díly v angličtině.......prostě musím vědět jak to s příběhem a postavami bude dál. Tak mi držte palce......protože jak se znám budu muset překládat každou druhou větu na překladači. Vida k čemu nás můžou motivovat knížky.

A na závěr si nemůžu odpustit zmínit, jak mě strašně baví ta krásně postupně se rozvíjející romantická linka mezi Tonym a Lucy. Je to tak strašně osvěžující si v Young adult přečíst nějaký reálný, roztomilý, vybudovaný vztah mezi hrdiny. Ohromě mě baví, daleko víc než když se začnou hlavní hrdinové ocucávat hned na 20 stránce prvního dílu. Skvělý

13.02.2020 5 z 5