Škola snů

Tamar sní o tom, že se stane herečkou. Clea na divadle a filmových natáčeních vyrostla. Jednoho deštivého srpnového dne obě začínají studovat prestižní divadelní program na škole Norra Latin ve Stockholmu. Chodí do stejné třídy, ale žijí zcela rozdílné životy. Tamar opustila svou rodinu i své přátele a odstěhovala se do nového města, kde zjišťuje, že na své škole nezapadá. Clea ve Stockholmu bydlela už od narození a v kolektivu zcela samozřejmě zaujme pozici na vrcholu sociální hierarchie. Starobylá budova ale skrývá mnohá tajemství. V době, kdy Norra Latin byla ještě školou pouze pro chlapce, se v aule při inscenaci Snu noci svatojánské odehrála tragédie - jeden z učitelů zemřel a jeden z mladých herců beze stopy zmizel. Dnes se o nich vypráví městská legenda. Co je pravda a co fikce? Co se tu noc před skoro sedmdesáti lety stalo? A co číhá ve stínech gymnázia?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383469/big_norra-latin-zup-383469.jpg 3.955

Norra Latin 1.

Vydáno: , King Cool

Norra Latin, 2017

Kniha Škola snů

broskev28

Mně se kniha líbila moc, až jsem byla překvapená.
To propojení studia, divadelního prostředí a pubertálních zmatků mi připadalo sympaticky zkombinované, docela vyvážené a reálné, jen bych - za sebe - posunula věk hrdinů o pár let dopředu. Když někdo, komu ještě nebylo 16, mluví o svém ex/partnerovi (a přemýšlí nahlas, kdy se vyspí s tím novým), nesedí mi to. Jenže je klidně možné, že jsem ve svém babičkovském věku mimo realitu, nevím.
A pokračuju v obdivu: magická stránka v tomhle příběhu nebyla nijak přitažená za vlasy, Pukovi/Shakespearovi jsem to věřila. Nadchnul mě taky přebal knihy, předsádka i předmluva, podobně jako časová (ne)souslednost příběhu. Různá rodinná prostředí, výborná Ilona i Margot, neskutečná princezna Evženka. Neodradil mě ani rušivý překlep (Merkio), časová nesrovnalost (1949, rok po válce) nebo nevhodné použití zájmena svůj.
Takže já určitě doporučím.

"Jak jsem se s ní vůbec předtím mohla bavit? Měla jsem spoléhat na svůj první dojem, když jsme se potkaly u malby prince Evžena a ona mě zpražila. Někdy je ale snazší vidět lidi takové, jací jsou, než je člověk pozná. Pak přijdou naše přání o tom, jací by mohli být, a zatemní nám zrak. Hlavně když je člověk sám a zoufale touží po tom mít někoho, s kým by mohl sedět na obědě."

ladyxx

Příběh je velmi zasazen na střední divadelní školu, což je velmi příhodné, jelikož se nenajde snad jediný student, který by před ostatními něco nehrál a nepředstíral. Zajímavé je propojení příběhu se shakespearovými dramaty v kombinaci s magičnem. Autorka poměrně dobře vybalancovala emoční stránku spojenou s pocity (nejen) dospívajícího člověka a mysteriózní část, ve které se postupně odhaluje událost z historie školy. Až na nadměrnou koncentraci homosexuálně orientovaných postav se mi kniha líbila, i když nemám v plánu přečíst si pokračování.

hol58186
03.11.2021

Knížka Norra Latin mě velmi překvapila. Na tohle sychravé počasí je knížka ideální a skvělou volbou. Hned mě knížka chytla, hned jsem se začetla, jelikož autorka skvěle vykreslila hlavní hrdinky, všechno měla skvěle promyšlené a v průběhu vše do sebe skvěle zapadalo. Knížka je plná temna, ideální na dlouhé zimní večery, kdy je venku brzo tma, to je ta pravá atmosféra pro čtení téhle knížky. Čtení jsem si moc užila a jednoznačně jí doporučuji.

lidacz
14.08.2021

Nádhérná kniha, těším se na další díly.

Fortuna7
26.10.2020

Kniha se mi líbila, jen ze začátku se stále řešil vztah mezi hlavními hrdinkami a pak bylo moc informací najednou...

Anannas
17.06.2020

Zřejmě to nebyl můj šálek čaje. Zasazení příběhu do divadelního prostředí bylo nejspíš to jediné, co se mi na ději líbilo.

knihomolka27
17.04.2020

Kniha mě bavila, líbil se mi příběh, oblíbila jsem si hlavně Tamar. Propojení s divadlem bylo trefou do černého. Při citování hlášek z divadelních her,filmů jsem byla v sedmém nerdovském nebi. Bavily mě i části psané z pohledu Cleii, byly to takovéto,, milý deníčku....dneska jsem dělala to a to...atd. Tenhle styl mi vyhovuje i v jiných knihách. Mysteriozní, lehce detektivní zápletka s motivem tragické,tajemné legendy příběhu tomu dávala ten správný říz. Bavilo mě se s Tamar prokousávat informacemi a dozvídat se víc a víc. Tamařino cestování do mezisvěta ,do 30 let kdy žil Erling , to jak se dostala do minulosti své vlastní školy a prožívala Erlingův příběh bylo prostě hodně epický.

Efeméra
21.02.2020

Nepamatuju si, že by někdy moje čtení tolik připomínalo jízdu na horské dráze – někdy jsem knížku nedokázala odložit, a když jsem musela, neustále jsem nad příběhem přemýšlela, jindy jsem se nudila tak, že mě to nenutilo Norru Latin vlastně vůbec otevřít. Škrtání by bylo rozhodně na místě. Moc jsem si ale užila to, jak autorka spletla zápletku – shakespearovská dramata, staré tajemství z první poloviny 20. století, magie. Ačkoliv to rozhodně není nedostatek, škoda, že tu nebylo víc romantiky. Čtení o nezdravém vztahu Cley a Tima chtělo trpělivost. Velmi se mi taky líbilo prostředí Stockholmu a že autorka pro svůj děj využila bývalou školu Norra Latin, kterou v jejím románu pro změnu nikdy nezavřeli. Hodnotím spíš 3.5 hvězdičkami, ale i tak to je docela dobrý příběh.