Kiuska Kiuska komentáře u knih

Soudný den Soudný den Adriana Michálková

Nějak se mi nepodařilo, napsat recenzi k dílům jednotlivě, protože jsem to přečetla jedním dechem. Napsala jsem k prvnímu dílu a teď tedy k poslednímu jako završení.

Je to série, která mě neskutečně chytla za srdce, jsem u ní ochotná odpustit mnoho věcí, které mě běžné rozčilují jako například ne zcela originální nápad (opravdu to neskutečně vypadá někdy, že čtěte Pád), obrovská klišé a hrdinka, která mi svým chováním někdy vážně leze na nervy. Ani to zcela neberu jako běžnou fantasy sérii, filozofie knihy mě tak oslovila, jsou tam tak neskutečně dobře vidět problémy dnešního světa v komplexním měřítku... Síla lásky, dobroty a přátelství je tu tak neuvěřitelná a čistá, že mě to opravdu dojímalo, než aby mě to rozčilovalo jako u jiných knih. Čím dál víc si uvědomuji, že příběhy, kde je vidět obrovská síla přátelství, mě oslovují nejvíc. Toto celé je hlavně způsobené tím, jak je příběh podáván a stylem psaní, který je opravdu nádherný. Popisy, fráze, pocity, myšlenky... Skvěle napsané.

A teď k ostatním dílům... Druhý díl mě neskutečně dostal, tolik smíchu a tolik frustrace zároveň jsem nezažila už dlouho. A to na příbězích zbožňuji skoro nejvíc - když ve čtenáři vyvolá neskutečnou škálu pocitů v takové intenzitě. Adam je prostě jedna z nejlepších postav, o kterých jsem kdy četla. Rebelský, průbojný, tvrdohlavý, ale ví, co je správné. A Kassiel je anděl se vším všudy. Třetí díl začíná být psán z pohledu více postav a často se střídají místa a časy, což je občas trochu rušivé, ale po chvíli jsem si zvykla. Hlavně se už dostáváme mnohem hlouběji do všech tajemství a začínáme odhalovat důvody dění. Takže v tom to bylo konečně uspokojující. Čtvrtý díl vše završil, ale už se trochu táhl, jeho čtení trvalo déle, konec byl neskutečně přeslazený, až mě to fakt nakrklo, lehce to zkazil celkový dojem, ale co už. Asi se s tím budu muset smířit už. Stejně jako u mnoha dalších příběhů.

Toť k tomu za mě snad konečně vše. Budu na tuhle sérii dlouho vzpomínat a hlavně brzy zkusím druhé upravené vydání, sice se trochu bojím, ale uvidíme.

Každopádně jsme neskutečně ráda, že se mi dostala série do rukou.

20.07.2022 4 z 5

Sedmé nebe Sedmé nebe Adriana Michálková

Vyjádření k prvnímu vydání:
ÚŽASNÉ!!! MILUJI TO!!! Příběh je tak nabitý vším, co od pořádné knihy chcete. Tolik myšlenek, pocitů, neuvěřitelné poslání.

Každopádně se tu vyjadřuji tak nějak ke všem dílům. :-)

Zaprvé... Jasně, základ mi přijde jak přes kopírák s Pádem (Lauren Kate), normálně mi to vadí a vraždila bych za to, ale tady vše odpouštím... Je to nádherně napsané, spisovatelka opravdu ví, jak užít náš rodný jazyk, aby to znělo tak krásně. Epilog prvního dílu mě tak rozsekal, že jsme na něj myslela ještě dlouho. Nádherně napsané.

Každopádně je to nádherný, čistý příběh plný lásky, přátelství, tajemství, nebezpečí... Přestože to je poměrně dlouhé, přečetla jsem to jedním dechem. Ellie je sice běžná hrdinka, která se postupně vše dozvídá, trochu naivní, všichni ji musí chránit. ALE... Adam je pro mě jedna z nejlepších postav YA fantasy, v dalších dílech ho milujete víc a víc. Srší nebezpečím, vtipem, sarkasmem, a přestože je silně nalomený, pořád ví, co je dobro. A Kassiel... Asi to bude znít pateticky a divně, ale on je tak čistá duše, s dalším dílem a sebeobětováním jsem ho obdivovala stále víc. Úžasné postavy tam jsou všechny.

Série je hlavně úžasným poselstvím o dobru, přátelství, oddanosti a hlavně o tom, jak my lidi nyní žijeme a hrneme se do vlastní záhuby. Plno filosofických myšlenek, které mi opravdu mluvily z duše.

Úplně nezvládám vypsat svoje pocity, to prostě musíte zažít, každopádně už dlouho se mi nestalo, že bych se u knížky tak smála a byla frustrovaná zároveň. Emocemi nabité...

20.07.2022

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Oficiálně je za mě nejlepší díl druhý, tam to prostě jelo. I když tohle není o nic moc horší, Podlý král měl za mě větší vibe, mega zvraty, emoce... a tady už to rozpracované spíše dojíždělo, než aby to celé gradovalo. Rozhodně to nebylo špatné, od závěru jsem jen čekala možná něco trochu víc. O Jude už mluvit nebudu, pořád velice zajímavá hrdinka, poměrně originální, ale už tak nějak to samé, pořád na ní obdivuji i nemám ráda stále ty samé věci. I když tady ten svůj vzdor a bojovnost opět trochu povýšila. Cardan tu za mě měl málo prostoru, což to mě trochu mrzí. Ta chemie mezi nimi už nějak nebyla taková. Asi jsem prostě člověk, který chce z té romantické linky vykřesat, co nejvíc to jde, a Cardan a Jude mi to asi úplně nedávají. Tím ale rozhodně neříkám, že je jako pár nemám ráda, to určite ano. I to velké grand finále jsem čekala původně epičtější, ale pak jsem si řekla vlastně proč ne, všude to nemusí být vystupňované do extrému. Ale zkrátka to ztratilo za mě tu grády, kterou si příběh celou dobu budoval.

Rozhodně jsem ale ráda, že jsem se k sérii nakonec dostala, je to něco jiného než vše ostatní a až na pár věcí ohledně postav, které jsem shrnula už i v předchozích recenzích a které mi občas opravdu lezly na nervy, tak se mi svět a příběh opravdu líbí a rozhodně to nepatří mezi ty knihy, které si přečtěte a za pár měsíců nebudete tušit, o co šlo. Tuhle jízdu si určitě budu pamatovat dlouho.

05.07.2022 4 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

No, tak tohle už bylo něco jiného než první díl, u kterého jsem s hodnocením váhala a nějak si nebyla úplně jistá, jestli se mi to úplně líbí. Čtenáři je tu představována politika celého světa a ta menší zmatenost z prvního dílu je pryč. Akce, zvraty, intriky a vývoj vztahů se posouvají o level výš a je to fakt pecka. Cardan mi začal chováním, tím jak působí a odkrývající se minulostí přirůstat k srdci a konečně začínám chápat, co na něm všichni mají. Jude je odhodlaná a nehodlá se nikomu podřizovat, chce dosáhnout svých cílů. Její odvaha a odhodlanost také stoupá. Jediný problém, který u ní mám, je to, že si neustále myslí, že ví všechno nejlíp, ale ve finále to tak vždy úplně není. Někdy to za mě už přeháněla a občas jsem měla chuť zařvat, ať se probere.

Celý díl ve mně vyvolával poměrně silné emoce, což je zkrátka jeden z hlavních cílů každého příběhu. Opravdu o moc lepší než Krutý princ, jen pár drobností by mi vadilo, ale to už v celkovém měřítku není tak důležité.

23.06.2022 4 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Jelikož tuto sérii už skoro každý četl, nemá asi smysl se tu příliš rozepisovat. Já se k ní bohužel dostala až před nedávnem.

Rozhodně jde o neotřelý a originální příběh, i když víly samozřejmě známé z jiných knih. Jde o prostředí, charaktery a chování postav, které tu jsou jiné, než jsme u běžných YA zvyklí. To mě na tom baví, je to zkrátka celé jinak a více pohádkově podané. Co se týče hlavní hrdinky Jude, tak nějak pořád nevím, co si o ní myslet. Což není špatně, aspoň nevíme zase vše hned po několika prvních stranách, nemůžu o ní ani říct, že je přehnaně hloupá, jak hrdinky často vnímám. Ale že bych si ji úplně oblíbila... Občas jsem její chování nějak nechápala. I celý ten svět mi NĚKDY přišel trochu na hlavu postavený a nedokázala jsem si k němu úplně najít cestu. Každopádně je to určitě zajímavé, napínavé čtení, ale zkrátka z toho nejsem zatím odvařená jako jiní. Nedokázala jsem se do příběhu zkrátka úplně vžít. Ta ohromná proměna u hrdinky během jednoho dílu mi nešla úplně na rozum. Ze začátku ničím nezajímavá, i když vnitřně velmi bojovná, ale nakonec se tváří, že všechno ví nejlíp a všemu rozumí. Zato Cardan se rozhodne jeví jako velmi zajímavá postava, která v sobě vede takový vnitřní boj.

Mám u tohoto dílu zkrátka rozporuplné pocity. Jsem ale rozhodně ráda, že jsem s k ní dostala. Budu každopádně pokračovat dalším dílem.

05.06.2022 3 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Hrozně dlouho přemýšlím, co k tomuto dílu říct, protože se to tolik liší od věcí, které běžně čtu (YA fantasy a contemporary)... Ale doufám, že tato série je první krok k tomu, abych se podobným příběhům věnovala více, protože mě to opravdu chytlo.

Poslouchala jsem to jako audioknihu, která je velmi dobře zpracovaná a namluvená. Doporučuji. Okamžitě mě zaujal způsob vyprávění a kompozice knihy. Příběh začíná vyprávěním Lorda Verniera, který doprovází jakéhosi barbara že severu. Jde o ich-formu a já na začátku byla zmatená, jak lesní včela Pak to střídá vyprávění hlavního protagonisty Vélina a my se pomalu dozvídáme jeho příběh, již v er-formě. To střídání a prolínání je za mě velice zajímavé a příběh tím ožívá ještě víc. Děj je napínavý, plný akce, zvratů, intrik, magie, i trocha té lásky se tam najde. Postavy jsou za mě všechny skvělé, rozmanité, nejsou černobílé a Vélin si skutečně získal mé srdce. Pravdou ovšem je, že ve jménech postav jsem se poměrně ztrácela a až do konce v nich měla „bordel“.

Nejlepší byla za mě první polovina knihy a Vélinovo dospívání a učení. Pak to trochu ztratilo největší jiskru, ale konec mě totálně rozsekal. Do poslední stránky netušíte, co může přijít. Práce s příběhem a jeho kompozicí je opravdu skvělá.

Jediné co mě trochu rozčilovalo, byla ta jejich Víra. Zaprvé nijak není popsáno, v čem spočívá, čtenář na to přichází postupně sám, ale stejně neví nic jistě, a doteď v tom tápu. Hlavně mi přijde úplně na hlavu. Zadruhé je ta jejich Víra neustále omílána dokola, až jsem měla chuť s tím někdy praštit. Je ale jasné, že jsou to bratři v klášteře, takže to asi být musí. Naštěstí to nakonec moc nenarušuje můj celkový zážitek. Doufám, že mě celá série bude bavit a dostanu se pak k dalších fantasy příběhům, které nejsou primárně určené pro mladé.

28.04.2022 5 z 5

Rivalové Rivalové Emily Wibberley

Šla jsem do to toho s tím, že potřebuji úplně vypnout, zasmát se a nic moc neřešit. Víceméně to splnilo má očekávání a já už po třech kapitolách zapomněla na své stresy a neskutečně se bavila. Oba protagonisté mě neskutečně bavili, i když teda poznat Alison osobně, tak bych ji nejspíš nemohla moc vystát, stejně jako velká část její střední školy. Spolu ale byli naprosto geniální. Sice to po chvíli ztratilo tu největší šťávu a poměrně se to chvílemi i vleklo. Jako celek to ale vnímám velice pozitivně. Nejvíc se mi líbí, že to není přeslazený příběh ze střední, ale jejich romance má rozhodně nějaké mouchy, Alison nad tím hodně přemýšlí (pravda, že někdy asi až moc), ale postavy jsou inteligentní a tak zkrátka přistupují k životu a nejde o nějaké zaslepené prosťáčky. Ta jejich racionalita mi opravdu vyhovovala a trochu to tak vybočuje z příběhů tohoto žánru. Kdo má rád romance typu hate to love, tak by ho toto nemělo minout. Doporučuji.

18.04.2022 4 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

No já vám teda nevím...

První půlka knížky je za mě super oddychová, velmi čtivá (text a styl už není tak kostrbatý jako u prvního dílu), vtipná, narážky a hlášky z filmů, seriálů a knih za mě opět super, já to totiž dělám pořád. Jako zarytý fanda Zaklínače a SW jsem milovala vše okolo toho (jen nejsem zastánce nových dílů, takže tady jsme se vážně neshodly bohužel :-D). Ale i vlastní vtipy a hlášky mi přišly někdy vážně geniální. Jen to vysvětlování v závorkách mě někdy iritovalo. Ale Aviiny hlášky a fantazie... Za mě skvělé. Bohužel po půlce knihy mi šla Ava už na nervy a často jsem si říkala wtf, že bych jí dala pár facek, aby se vzpamatovala. Bylo jí zkrátka trochu moc a už to prostě celé nějak přestalo dávat smysl. Klučičí hlavní postava byl sice sympaťák, ale nějak jsem mezi nimi pořád neviděla tu chemii a nebylo to za mě nějak ono. No na konci jsem už mlátila hlavou do stolu. Ten konec byl za mě jako vážně moc a nějak jsem to nepobrala.

A co mi ještě nesedělo, je to, že tam jsou fotky knih s českými názvy, i když jde o nějaké neurčité (nejspíše) americké prostředí.

Nebudeme si tu nic bulíkovat, je to vlastně obří klišé, ale to jsme myslím všichni věděli a četli to s tímto vědomím. Celé se mi to četlo jako poměrně dobře, bylo to vtipné, rychle to ubíhalo, ale pak to začalo být moc přeplácané. Nečekejme nic extra logického a dechberoucího, musíme to tak brát. Jako jednohubka na den, kdy se chceme zasmát a vypnout, je to fajn. Já si to i přes ta některá negativa poměrně užila a zvlášť první polovina se mi líbila. bohužel to nevydrželo no. Nemůžu tomu zase ale dát méně hvězd - bavila jsem se a star wars by si to nezasloužily :-D. Oceňuji také povedené playlisty, s těmi se to četlo mnohem lépe, často to skvěle sedělo a přišla jsem na hodně dobrých písniček.

Pátá minuta je o nás Pátá minuta je o nás Eva Pospíšilová

Bravo! Holky, já vám hrozně děkuji za takovou úžasnou knihu! Příběh je krásný, romantický, dramatický, vtipný, plný tajemství a pomalého odhalování, sbližování dvou trochu ztracených duší - je tu zkrátka všechno, co v takové knize chcete číst! Je to příběh o lásce, které hlavní hrdinové staví do cesty překážky, ale ona se dere dopředu a nic ji nezastaví. Kam se hrabou některé zahraniční knihy. Styl psaní je úžasný, rozmanitý, není vůbec jednoduchý (jen z pohledu Ethana jsem si musela chvíli zvykat, ale pak už to neřešíte). V příběhu je spousta myšlenek, nad kterými jsem se opravdu hodně pozastavila a přemýšlela nad životem, ztrátami, jak je důležité stát si za svým, ale zároveň být trpělivý. Nejde jen o knihu, kterou otevřete, když se nudíte a chcete jen tak něco na zabití času. Ale je to něco, co vám skutečně něco dá, co vás zasáhne, protože u mě to tak rozhodně bylo. S každou stránkou jsem žasla a jako ano, co si budeme... Půlku knihy jsem byla neskutečně frustrovaná z toho, jak se Kai a Ethan chovali . Ale počkat si na jejich pátou minutu opravdu stálo za to. Ten název a ta myšlenka s tím spojená, je něco neskutečného, takže já vám říkám, pokud vám nevadí nebo rádi čtěte LGBT, tohle si musíte přečíst! ️️️ DĚKUJI! Po delší době opět kniha, u které můžu říct, že mě rozsekala.

12.04.2022 5 z 5

Polibky a croissanty Polibky a croissanty Anne-Sophie Jouhanneau

Příběh byl sice moc pěkný, milý, ale bohužel to není nic, co by mě nějak moc oslnilo. Na to, jak je to krátké, jsem to četla docela dlouho, i když to není špatné psané, netoužila jsem rychle zjistit, jak to dopadne. Moc se mi ale líbilo prostředí Paříže, i když už to dnes asi vnímáme jako velké klišé - láska v Paříži ve stínu Eiffelovky. Byla ale moc hezky popsaná a já si užívala, že jsem na procházkách městem také. Mia je milá, ale není ničím extra zajímavá a u Luise to mám stejně, ten vztah byl na mě nějak moc rychlý a úplně mě nezasáhl. Celé je to samozřejmě, jak už napovídá název i obálka, hodně přeslazené, někdy ale takový příběh zahřeje. Vic jsem si třeba užívala měnící se vztah mezi Miou a Audrey. Škoda, že těm dvěma dohromady se nevěnovalo víc času. Co se týče rodinné legendy, šlo o hezké zpestření příběhu, ale taky taková pohádka. Takže celkově bych to přirovnala k romantickému filmu pro mladé. Jde o příjemné a milé čtení, ale není to něco, na co budu dlouho vzpomínat.

Bez rozloučení Bez rozloučení Samantha Young

Od autorky jsem už před několika lety četla sérii Dublin Street a Hrdinu, které se mi moc líbily, tak jsem si řekla, že vyzkouším, jaká bude její další kniha. Dostalo se mi něco trochu jiného než v předchozích knihách, ale to vůbec není na škodu, spíše naopak. Už tu najdeme více životních útrap, pocit viny, zoufalství, ale nakonec i boj, jak se vymanit ze stávajícího života a jít si za svým. Bohužel musím říct, že jsem si tolik neoblíbila hlavní hrdinku, nestotožnila se s ní. Nora mi nebyla vždy úplně sympatická, a i když si prožila své, tak její téměř nekonečné sebetrýznění mě trochu ničilo. Je to ale super kniha v tom, že jak přemýšlíte nad jejím životem, co vše by udělala jinak, tak tím přemýšlíte i nad svým. Zda si opravdu jdete za svými sny a jak je důležité cítit se šťastný. Aiden byl ale na druhou stranu úžasný. I nějaká ta intrika se tu najde, i když je vám od začátku jasné, jak to s tou zápletkou asi je. Zkrátka jde o velmi pěknou a trochu okořeněnou romantiku s chvílemi, ktere vás nutí se zamyšlení. Takže jsem si čtení moc užila a k autorce se jistě ještě vrátím.

Prázdné sliby Prázdné sliby Lexi Ryan

Ehm...Ne. Tak tohle šlo nějak úplně mimo mě. Tak proč aspoň ty dvě hvězdy... Obě mužské postavy mě poměrně i zaujaly. Od začátku jsem si myslela, že Finn i Ronan mají potenciál, i když se Ronan zdá, že je především milý a láskyplný, přistupovala jsem k jeho povaze obezřetně v domnění, že se tam možná vyklube něco zajímavějšího. Finn je tajuplný a osobně mě zajímalo, co je vlastně zač a chtěla jsem vědět o něm co nejvíc, i když to se mi moc nesplnilo, zůstává pro mě stále poměrně záhadou. A není vůbec na škodu, že nevíme vše hned. Takže kvůli nim dávám aspoň to nějaké hodnocení. Finnův cíl mě vlastně zajímá i dál. Ovšem co se týče Brie, tak ta mi nevadila na prvních stránkách, říkala jsem si ok, odvážná, staroslivá, něco umí (zkrátka typická hrdinka young adult fantasy), ale jakmile se dostala k vílám, tak jsem ji čím dál víc chtěla uškrtit. Neustále opakuje stejné myšlenkové pochody, pořád pochybuje o jednom, o druhém, co nikdy v životě neudělá, co se jí příčí... úplně bych jí to omlátila na konci o hlavu. Sorry not sorry. Chápu, že nějaké drama a překvapení být musí, to se sice splnilo, ale kvůli tomu se hrdinka chová naprosto nelogicky a mimo své přesvědčení a je to tam dle mého uměle zasazené, nebo jsem možná něco nepochopila, i to je samozřejmě možné. K výhře v kategorii romantická linka se snad raději ani nebudu vyjadřovat, protože co se týče romantické linky v této knize, tak není tedy moc o co stát.... Zatím.

To, že si autorka vybrala víly, by mi nevadilo, mám je ráda, ale budu tvrdit to samé co většina, tady je z těch Dvorů nějak moc a Selekce k tomu, kterou také moc v lásce nemám. Hlavně mi to tam přišlo dost zbytečné. Plus mega divný a totálně nelogický je i to, co tam vykonala královna víl jako pomstu. To jsem nepochopila vůbec.

Celé to zkrátka pro mě bylo nudné a až na ty dva mě tam téměř nic nezaujalo. Spousta random věcí bez jakéhokoliv logického podkladu.

12.04.2022 2 z 5

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

Druhý díl je za mě z nějakého téměř nepochopitelného důvodu mnohem lepší než první, přečetla jsem to téměř jedním dechem a totálně to žrala, i když...
- 600 stránek se vlastně nic moc neděje.
- Spousta nelogických věcí. O elektřině jsem už mluvila u prvního dílu a bojlery mě teda jako taky fakt dostaly. Kde to sakra berou?
- Neustálé opakování, jak Casteela přeci nemiluje a pak neustálé opakování, jak ho miluje a on to necítí přeci stejně.
- Poppy je za mě pořád hloupá holka, i když z nějakého důvodu jí Casteel tvrdí opak.
- Nejpoužívanější slovní spojení? „Pro lásku Boží“... Na téměř KAŽDÉ stránce, to mě po čase už opravdu vytáčelo.
- Díl skončil a já nevěděla vůbec nic. Za celých 600 stránek se nedozvíte nic moc o světě, o těch zlých, o těch hodných...

Takže proč je to vlastně tak super? Vztah Poppy a Casteela... Vyvíjí se, graduje a je to neskutečně návykové... To, jak na sebe reagují a popichují se... Já to prostě žrala. Sledujeme, jak se od nějaké dohody dostávají k mnohem zajímavějším věcem a pocitům. Jak se jejich vztah prohlubuje. Sledujeme i Poppyin vnitřní boj, který je na začátku sice zajímavý, ale pak už poněkud zdlouhavý a stále stejný. Casteel je za mě velice zajímavá postava a použiju slova Poppy: Má mnoho tváří a mnoho masek. Jednou je neskutečně milý a starostlivý, pak neuvěřitelně krutý a pomstychtivý a v neposlední řadě neskutečně... chtivý. Pokud někomu v jedničce chyběla erotika, která nám byla slíbena, tak zde by měl být spokojen. Já totiž byla.

Zkrátka je tu opět spoustu špatných, nelogických wtf skutečností, ale je to napsané, jak je to napsané...neskutečně čtivé a já zkrátka musela opět číst dál, abych věděla, kam jejich osud směřuje. Jen bohužel na konci příběhu stále nic nevím, takže se moc těším na další díl. Kde jen doufám, už budeme trochu chytřejší ze všeho, co se kolem Poppy děje.

12.04.2022 4 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

O knize koluje mnoho plusů i minusů a bohužel nevybočím z řady. Tak to tak nějak smíchám. Styl psaní je neskutečně čtivý, a i když mě spoustu věcí štvalo, prostě jsem musela číst dál a zajímala jsem se o osud Poppy a Hawka. Toužila jsem zjistit, co jsou Povznesení skutečně zač... Vztah mezi protagonisty je skvěle popsaný a neustále graduje, chemie zde opravdu funguje. Bohužel hlavní hrdinka dle mého neoplývá velkou inteligencí a děj je velmi předvídatelný. Všechno víte už o 200 stránek dřív než ona, a to mě neskutečně vytáčelo. Také neustále omýlá to samé dokola, svoje pocity, nejistoty, myšlenky... Už si zkrátka přejete, aby na chvíli zmlkla. Poppy se tady charakterově zkrátka nikam moc neposouvá. Hawke je opět krásný, přitažlivý a neodolatelný muž. Naštěstí ale patřím k té skupině lidí, které nevadí o takových postavách číst, já si tu sexy mužnost velice užívám. On je jako postava už zajímavější a vždy mě baví to, co vypustí z úst. Co se prostředí týče, tak tady nenalézáme ve fantasy světě nic extra nového až na to, že z nějakého random důvodu je tam elektřina...Wtf? Ve starém fantasy světě elektřina? Bez jakéhokoliv vysvětlení, kde ji berou? No tak za to bych opravdu vraždila... Prostě vezměme moderní věc a šoupněme ji do fantasy příběhu, který absolutně není propojen s naším reálným světem.

Takže ano, kniha má mnoho negativ, ale za mě to částečně nahrazuje to napětí, které mě nutilo číst dál. Vlastně ani moc nedokážu vyjádřit, čím je to způsobené, protože když se na to racionálně podívám, kniha prostě nejak extra kvalitní, ale přesto jsem četla a četla a pak najednou?! Chci druhý díl, i když mi spousta faktů opravdu pije krev. Stále to pro mě zůstává trochu záhadou. Důležitým faktorem je ale rozhodně to, že se částečně navracím do mládí ke svým oblíbeným upírům. Takže i proto mám k příběhu poměrně silný a dobrý vztah.

10.04.2022 3 z 5

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

Po dočtení se usmívám jako sluníčko. Jedná se zkrátka o romanťárnu, nic světoborného, ale mě to líbilo moc. Kultiho jsem nečetla, Malychin byl fajn a celkově asi i vtipnější, ale tohle je za mě lepší. Jde tu i trochu o něco víc, než jen o lásku. Četla jsem recenze, že číst 350 stran o ničem, aby se vše semlelo na posledních 60 stranách, je děs, a chápu to. Je to i poměrně pravdivý popis téhle knihy. Já jsem ale ráda, že to tak nevnímám. Jestli mi je u knih něco jedno, tak je to délka. Je mi jedno jestli má kniha 200 nebo 1000 stran, a trvá než se něco stane, často to pak stojí za to. Pokud má autor čtivý styl psaní a něco mě zaujme, nemám problém. Takovéhle slow-burn romance mám ráda, když není vše hopem (to upřímně nesnáším). Nebudu ale lhát, někdy mě fakt štvaly ty sálodlouhé popisy pořád stejných pocitů dokola. Jeden dialog na pět stran s šesti výroky postav taky moc nepobírám. Jsem ale ráda, že tu autorka nevytahovala ty nechutnější věci jako v Malychinovi. I vztah mezi hlavními postavami se mi líbil mnohem víc. To pomalé budování jsem tu opravdu užila. Ivan je ️boží. Bohužel hlavní hrdinka mě někdy dost vytáčela. A na to, jak v mi Malychinovi ten přeslazený epilog dost zkazil konečný dojem, tak tady mi nevadil vůbec, je realistický, normální, tak jak to v životě chodí, a já jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla.

15.05.2021 4 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Přesně tohle jsem potřebovala, a to že tam byl všude sníh mi přidalo na hezké zimní atmosféře. Bylo to neskutečně milé a roztomilé. Kdo už četl nějakou knihu od Kasie West tak prostě ví, že její feelgood vás vytáhne z každé chmurnější nálady, potěší vás. Jedná se o mou třetí knihu od autorky, a i když mám kvůli myšlenkám asi zatím stále nejradši Náhradního kluka, tak tohle tomu šlape dost na paty. Autumn je hrozně zajímavá, v knize můžeme pozorovat, jak si vlastně uvědomí, co je to láska. Vidíme, jak chce všem pomáhat, ale je potřebné si uvědomit, že i váš život a štěstí jsou důležité. Dex je velmi chápavý, obětavý, úžasně sarkastický, stejně jako Autumn. To na nich mám ráda. Začátek a jejich soužití v zamčené knihovně se mi moc líbilo. Potěšilo mě, že tu zase není nějaké zbytečné lhaní, nechodí kolem sebe po špičkách a neignorují se 100 let, když se něco stane, ale oba mají snahu vyřešit to co nejdřív. Jasně, nejedná se o nic extra nového, co by vám mělo změnit život, ale to zde ani nemůžeme očekávat. Pro zachumlání pod peřinu a horké kakao je to ideální.

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

To bylo tak krásný, milý, vtipný, srdcervoucí a deprimující! Jak je tohle možný? Je to prostě Colleen a u ní to tak prostě je - nával pozitivních a negativních emocí. Jako hned ze začátku je to hodně přeslazené a plné klišé, takže i tady musím něco vytknout a není to za mě nejlepší kniha od Colleen, občas je to to i trochu ploché a jednoduché, ale i tak se to četlo samo. Nevím, jak to dělá. Všechny postavy jsem si oblíbila, fandila jim (malí bratříčci byli nejvíc vtipní), plakala nad jejich osudy, protože Colleen nám jako vždy servíruje v srdci krásného příběhu vážné a smutné situace. Každopádně to bylo neskutečně čtivé, už potolikáté musím obdivovat její styl psaní a to, jak vše pluje, slova utíkají tak snadno, skvěle umí popisovat pocity, vztahy mezi lidmi a jiskření mezi nimi,i když příběh samotný má své mouchy. Je to ale plné myšlenek o životě, smrti, rodině a lásce. Musela jsem to přečíst na jeden zátah a spát jsem šla v půl 3. Kdo ještě váhá nad tím, že by se pustil do jejich knížek, tak prostě musím říct, už to nedělejte! Ty nedokonalosti se mi pak v celé knize ztrácí, protože to ostatní opravdu stojí za to. Stejně jako u Možná jednou jsou tu důležité písně a poezie, tyto texty jsou tu opravdu opět hodně k zamyšlení.

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Nad přečtením jsem přemýšlela dlouho a donutil mě (jako mnoho lidí) blížící se seriál, a chápu ty názory, že je to plné klišé, vidím je tam taky, ale jsem asi jiná a nějak mi nevadí. Musím ale říct, že kniha není něčím, z čeho bych byla vyřízená jako třeba z Šesti vran. Začátek knihy byl super, pak se to začalo vléct a ani nešlo o nic zajímavého, bylo to hodně monotónní, pak ale přišel první zvrat a další akce. Ale spousta věcí a popisů, jak se co odehrálo, mi přišlo tak jako nedotažených. Pak to nabralo spád a nemohu autorce odepřít opravdu čtivý styl psaní, čekala jsem s napětím, jak se co semele. Jen mě štvalo, že s Alininou silou to přišlo vždycky tak najednou. Něco si uvědomila a bylo to? Rychleji by to nešlo? Pak je škoda, že hlavní hrdinka asi nijak neuchvátí, za mě opravdu není ničím zvláštní, a není tu důvod, proč bych si ji měla nějak extra oblíbit, občas štve, ale zase si říkám, že chce někam zapadnout, ale uvidíme, co bude dál. Zato jakmile se v knize objevil znovu Mal, tak to jsem roztála. Jeho jsem si hrozně oblíbila, je takový jiný, není to ten krásný chlapák, ale má za mě rozhodně svoje kouzlo. K Temnyjovi nějak nevím, co říct, myslela jsem, že se z něj vyklube zajímavější postava, ale to všechno může zase být. Hodně u něj pomáhalo, že jsem si ho představovala jako Bena Barnese.

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Rozhodně se jedná o hezký, romantický příběh. Zápletka a minulost obou postav jsou zajímavé a nakonec (po proklínání Kadena, proč se tak chová), dokonce do sebe hezky zapadají. Z mé strany ale nejde zase o něco, co by mě mělo nějak hlouběji zasáhnout. Asi mi to téma přijde už ohranější, ale rozhodně nelituji, že jsem po sérii sáhla. Bylo to fajn, milé a pohodové čtení, občas i velmi vtipné. Kaden je sice náladovější než holka, která má zrovna své dny, ale jinak je k sežrání. Allie je na druhou stranu velmi zajímavá postava, aby se odstřihla od prostředí, v němž vyrůstala a začala zcela znovu, představuje velké odhodlání. Pocity, které z toho mám, bych trochu přirovnala k After (někdy úplně wtf, ale z nějakého důvodu musíte číst dál), i když tohle bylo za mě rozhodně příjemnější, lepší a ne tak nelogicky vyhrocené. Ten konec mě ale trochu mrzí, mohlo to skončit s větším odstupem a ne se zase do všeho vrhnout po hlavě.
Na odreagování a uvolnění je to jistě dobrá volba. Rozhodně se pustím do dalších dílů.

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Tohle byl neskutečný masakr. Jasně, je to jiná Colleen než jsme zvyklí, takový thriller není úplně thriller, který očekáváte, když to slovo slyšíte, je to takový její romantický thriller, v jejím podání. Ale za mě tohle jí taky neskutečně sedí, jak tohle sakra vymyslela? Vždy když si myslíte, že to je nějak, je to zase jinak. Nejdřív si myslíte, že za to může tenhle, pak tenhle, ale stejně vůbec netušíte. Je to neskutečně čtivé a napínavé, na konci mi úplně bušilo srdce a zírala jsem s otevřenou pusou. Jen tedy musím říct, že jako velice rodinně založený člověk, který miluje děti, se mi některé pasáže četly opravdu těžce a ještě teď mám problém se z toho dostat. Ale je to opravdu skvěle napsané, skvěle vymyšlené. Bravo! Vím, proč je to jedna z mých nejoblíbenějších autorek.

22.03.2021 5 z 5