kikies kikies komentáře u knih

Ztráta času a škoda papíru. V podstatě poměrně nesouvislé předstírání marné snahy dobrat se nějakých zásadních myšlenek. Když mi bylo asi tak dvacet a protáhlo se mi posezení nad vínem s kamarádkami, tak kolem druhé hodiny ranní jsme taky plodily podobná moudra... Nebudu zlá, dá se tam najít pár použitelných myšlenek, nad kterými možná i stojí za to se zamyslet, ale fakt asi jen dvě. A to je na sepsání knihy zoufale málo. Jako další mínus chyby a stylistické nepřesnosti, takže u spousty souvětí dá fakt dost práce dobrat se jádra pudla. Prostě blbost - nedoporučuji!

16.02.2020 odpad!

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Příjemně mrazivý příběh ze sněhem zavátého hotelu.... Brr! :-) Fakt dobrá detektivka klasického stylu - autorka drží laťku poměrně vysoko. Čte se moc dobře a závěr snad i překvapí. Doporučuji.

03.01.2020 4 z 5

Hortenziová zahrada Hortenziová zahrada Marie Lamballe (p)

Příjemná historická romance, dvě dějové linky. Ta válečná část je mnohem propracovanější, zajímavější a čtivější. Ta součásná část už je taková odfláklejší, spíš "zdržuje" a slouží jen k tomu, aby na závěr objasnila neznámý tragický konec zamilovaných hrdinů. Současná hrdinka-sochařka byla spíše nudná, až moc rozpolcená a neukotvená a lehce nesympatická. Jeptišky působily až moc zmateně a naivně a vesničané oddávající se v historii ukotveným půtkám a nevyřešeným klanovým sporům byly spíše nepříjemní až trapní. Kdyby to celé bylo jen o Semě a Maelle, nebylo by to na škodu.

17.12.2019 3 z 5

Tlustá tak akorát Tlustá tak akorát Michala Jendruchová

Milé, ale strašně jednoduché čtení. Takový ten ohraný vzorec - hrdinka je nešťastná, její život stojí za prd, potká někoho jiného, komu je taktéž mizerně, vzájemně se podpoří v náročném období, učiní zásadní životní změnu a dál už jde všechno jako po másle..... život v malinké chajdaloupce už je jen sluníčkový, každý najde svou spřízněnou duši, překážky neexistují, neřádi jsou potrestáni. Takové až moc růžové a těžko uvěřitelné, ale u srdce to pohladí, takže proč ne. Plus někdo možná ocení i množství receptů a babiččiných rad nejen ohledně pečení.... Jo, a ta obálka je fakt vyloženě hnusná, i ten název je trochu nešťastný, moc to nekoresponduje s obsahem :-/

16.07.2019 3 z 5

Holčička, která milovala hřbitovy – a jiné povídky Holčička, která milovala hřbitovy – a jiné povídky P. D. James (p)

Napětí, kvalita a umění, před kterým je třeba se poklonit. Je vidět, že autorka opravdu umí!

23.09.2018 4 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Moje první Agatha Christie... čekala jsem, že to bude skvělé, a ono to skvělé vážně bylo. Klobouk dolů před Agathou! Jen mně osobně bohužel nesedí Hercule Poirot - moc nepříjemný, nepřirozený a až moc domýšlivý člověk. Ale zápletka, popisy, dějová linka, zvraty a překvapující rozuzlení - to vše je na jedničku!

01.08.2018 4 z 5

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Obávám se, že z celé knihy by byl dostačující menší výtah o velikosti poučné brožurky nebo zajímavého článku. Popisovaný zážitek je nepopiratelně zajímavý a pro všechny lákavý, ale bohužel to nevydá na knihu. Neustálé omílání rádoby mouder, o kterých sama autorka prohlašuje, že rozhodně nejsou návodem... v podstatě to na mě působí, jakoby jedna milá paní, která prožila něco s velkým N, cítila potřebu se o to podělit čistě pro dobrý pocit ze sebe samé, ovšem přišel nějaký marketingový stratég a tuto nebohou ženu donutil krásný, obohacující a slovy nepopsatelný zážitek popsat. Nafouknout to vše do obrovské lepkavé bubliny, ke které se dá přilepit spousta dalších přednášek, pořadů a třeba i další kniha. Věřím tomu, že autorka to myslela dobře, cítím z ní jakousi dobrotu a ryzost, ale sepsání této knihy podle mě nebyla dobrá volba.

10.06.2018 2 z 5

Krvavé sestry Krvavé sestry Graham Masterton

Pořád skvělé, v rámci série možná lepší a lepší. Ponuré, brutální, chytré a napínavé. Už mi docházejí slova chvály :-) Prostě čte se to jedna báseň!

04.05.2018 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

To se mi moc líbilo. Atraktivní emocemi podbarvené téma typu "To se může stát každému!", lži, přetvářka a intriky, několik zoufalých jedinců, kteří v kritické situaci a přistoupí k realizaci velice hloupých nápadů. Poutavě zašmodrchaný děj, jeho postupné rozmotávání a vnášení světla do případu přinese sem tam i něco překvapivého. Moc dobře se to čte.

18.03.2018 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Napínavá a strhující detektivka, s lehce vyhořelou vyšetřovatelkou a názornou ukázkou toho, jak jsou si všichni před zákonem "rovni". Rozuzlení mě velice překvapilo, já budu v sérii rozhodně pokračovat. Hvězdičku ubírám ze obrovské množství chyb a překlepů, které výsledný dojem dost kazí.

11.09.2017 4 z 5

Červená lucerna Červená lucerna Graham Masterton

Další skvělý díl série s komisařkou Katie. Hlavní postava se mi vyloženě zalíbila už od prvního dílu, je to skvělý tahoun příběhu. Detailní popis násilných scén je už pro Mastertona typický, takže kdo od něj přečetl víc než jednu knihu, nebude překvapen. Téma je zajímavé, aktuální a jistá deziluze, která z něj tak trochu čpí (marný boj proti velkým mafiánům, kteří se znají se všemi potřebnými lidmi na potřebných místech, a házení klacků pod nohy těm, co se ještě doopravdy snaží zjednat pořádek) je bohužel také až příliš realistický. Je pravda, že zde chybí trochu více tajemna při pátrání po pachateli a v podstatě velkou část příběhu už moc dobře víme, koho honíme, žádné velké pátrání se nekoná, ale o to zajímavější je kontrast mezi náhledem na vraha vs. mstitele, mezi snahou dostihnout pachatele a touhou nechat jej řádit a trestat ty, na které spravedlnost dosáhne jen stěží... Plus se mi hrozně líbí obálka (a to platí zatím pro celou sérii).

20.02.2017 4 z 5

Kam se poděla Elizabeth Kam se poděla Elizabeth Emma Healey

Není to normální detektivka, ač detektivní zápletku bychom tam našli. Není to typický román pro ženy, ač se to v něm ženami jen hemží. Je to sonda do mysli stárnoucího člověka potýkajícího se se zapomnětlivostí a postupující stařeckou demencí. Je to dojemné a očiotevírající přiblížení světa, který se nám, dokud jsme mladí a zdraví, zdá strašně cizí, vzdálený a vlastně skoro nereálný. Snad nemluvím jen za sebe, že toto dílo určitě přispěje k větší trpělivosti, kterou je někdy třeba mít při jednání se svými prarodiči, rodiči ... a starými lidmi obecně.

04.06.2016 4 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Velice zdařilé, dost brutální a dostatečně napínavé až do konce. Hlavní hrdinka je mi sympatická už z Rozbitých andělů. Poslední hvězdičku jsem nedala jen kvůli drobným věcným nedostatkům, které autorce unikly a které mě osobně dráždily, ale četlo se to dobře a nutilo mě to neustále přemýšlet, jaké brutality jsou lidé schopni vůči ostatním a kvůli jakým "hovadinám" :-/ (Tím nezlehčuji psychické problémy některých jedinců, ale spíše jejich "řešení" nastíněné v tomto příběhu.) Doporučuji.

07.03.2016 4 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Moriarty umí i z těch nejobyčejnějších a zdánlivě nudných životů vykřesat zajímavou zápletku, proplést několik jedinečných životních osudů, zamotat do toho diskuzi na aktuální společenské téma a jako třešinku rozvířit hladinu poklidného maloměstského života násilným úmrtím. Krásná a poutavá směsice lidských charakterů, roztodivných vztahů a neočekávaných počinů. Začátek je pozvolnější, ale příběh vás postupně vtáhne. Je to stylově velice podobné Manželovu tajemství, ale řekla bych, že už je to o úroveň výš. Rozhodně doporučuji.

02.11.2015 5 z 5

Americký sniper Americký sniper Jim DeFelice

Hm, zkusila jsem to a musím konstatovat, že mě tahle vojenská literatura zřejmě fakt neosloví. Ano, je to Američan, je to patriot, je to voják.... rozhodně to není bůhvíjaký spisovatel, myslitel a v jeho chování a vystupování se pohybujeme mezi dvěma extrémy - hrdinské vystupování při nasazení a zaslepené a výcvikem zdegenrované macho těžko použitelné v běžném životě.... nejspíš dobrý, pravda, možná i nejlepší odstřelovač v historii, ale podle mě je to na autobiografii málo. Navíc jsem od knihy očekávala více technických detailů... sice bych jako žena a nefanda mohla ocenit, že příběh byl od nějakých větších bojových podrobností oproštěn, ale myslím, že sem rozhodně patřily.

14.10.2015 3 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

Fakt dobré! Originální, novátorské a velice působivé! Fakt mě dostalo, že i takovej úchyl a prachobyčejnej vrah jako Joe dokáže vzbudit tolik sympatií :D Celou dobu, co jsem to četla, jsem nechápala, co se to se mnou děje.... tohle prostě není normální thriller, normální vrah a ani normální oběť, vlastně vůbec nevím, jaká superlativa zvolit, ale vím jedno, superlativ tento příběh rozhodně hoden je! :D Kepnesová, pište dál, a vy ostatní čtěte! ;)

02.07.2015 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Knížka se svezla na obrovské vlně humbuku, který upřímně netuším kde a na základě čeho se vzal.... asi chytrý marketing. Jako je pravda, že byla objevena díra na trhu, a to sice erotická literatura pro ženy, ihned se po ní skočilo a tohle byla prostě první vlaštovka, jedna z mnoha dalších, budiž, toto prvenství upřít autorce nelze. Načasování, nápad, námět a je to (resp. bylo to) nové, originální a zajímavé. Takže ano, i já jsem byla zvědavá a zřejmě přečtu i další díly. Ale po té kvalitativní stránce? Neskutečně slabé, ruku na srdce...

27.02.2015 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Výborná kniha, skvěle postavený příběh. Pravda, holocaust je již stokrát, tisíckrát, možná i víckrát omílané téma, ovšem je potřeba, obzvláště s ubývajícími počty pamětníků, všem to neustále vtloukat do hlavy a aktivně se bránit popíračům a jinému zlu, které se z pro mě nepochopitelných důvodů rozmáhá. Příběh není jen o vzpomínkách z koncentráku, ale je výborně protkán alegorickým vyprávěním o upírovi, střídání všech rovin je osvěžující a napomáhá čtivosti. Morální dilema hrdinky, otázka viny, trestu a odpuštění knihu odlišují od podobných děl. Na závěr pouze podotknu, že snad každý čtenář bude v závěru knihy všímavější než hrdinka a odhalí skutečnou identitu pana Webera dříve. :-)

03.02.2015 5 z 5

Růže podzimu Růže podzimu Abigail Gibbs

Kniha opět velice rychle a snadno přelouskatelná. Děj a podání mi přijde propracovanější a o něco méně naivní než jednička, navzdory faktu, že hlavní hrdinka druhého dílu je mladší než Violet z prvního dílu. Pokud to takto půjde s autorkou dále, upřímně se těším na vrchol u deváté nalezené hrdinky :-)

14.08.2014 4 z 5

V jedné osobě V jedné osobě John Irving

Nevím, jestli má Irving takové knihy všechny, tohle je moje první zkušenost, ale tahle kniha je prostě zvláštní... nemůžu říct, že by se mi vyloženě líbila, ale nesmírně mě zaujala. Je to nejspíš originální tematikou, ale i prostředím, s ničím z popisovaných skutečností jsem se ve svém životě nesetkala, takže to na mě působilo trochu jako příběh z úplně jiného světa. Pro mě to bylo nejen nové, ale i neotřelé a velmi dobře zpracované; sice žádné takové to "nemůžu se odtrhnout od čtení", ale spíše pomalé pohlcování až do okamžiku, kdy prostě "musím vědět, co bude dál".

26.03.2014 4 z 5