Americký sniper

V letech 1999 až 2009 zaznamenal Chris Kyle z jednotky amerického námořnictva SEAL nejvíce odstřelovačských zásahů v dějinách USA. Nepřátelé mu přezdívali „Ďábel“, spolubojovníci ze SEALu „Legenda“. Tato autobiografická kniha líčí strhujícím způsobem bojové zážitky, které Kyle na jednotlivých misích prožil a představuje ... celý text

V letech 1999 až 2009 zaznamenal Chris Kyle z jednotky amerického námořnictva SEAL nejvíce odstřelovačských zásahů v dějinách USA. Nepřátelé mu přezdívali „Ďábel“, spolubojovníci ze SEALu „Legenda“. Tato autobiografická kniha líčí strhujícím způsobem bojové zážitky, které Kyle na jednotlivých misích prožil a představuje jedny z nejvýznamnějších válečných memoárů všech dob. Přináší osobní zpověď vojáka od jeho výcviku přes jednotlivá nasazení až po traumata z války. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/138727/americky-sniper-apE-138727.jpg 4233
Originální název:

American Sniper (2012)

Žánr:
Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno:, Computer Press (CPress)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (50)

Přidat komentář
TheJaney
09. července

Tento typ knih není můj šálek kávy, ale po tom, co jsem shlédla film jsem si knihu musela přečíst. A dobře jsem udělala. Kniha se velice dobře čte a obohatí vás užitečnými informacemi. Doporučuji

katma
25. června

Knihu mohu doporučit těm kdo se chtějí něco dozvědět o válce na blízkém východě.

Manyna
13. května

Předně dodávám, že jako žena jsem spoustě technickým věcem pramálo rozuměla. Ale nějakou představivost mám, pár filmů jsem taky viděla a se zbytkem mi pomohl strýček Google.
Hodnotím knihu jako ryze psychologickou z pohledu amerického vojáka, pro něhož byla služba vlasti důležitější než rodina, což stále i po přečtení nejsem sto pochopit. Chris Kyle je poměrně hodný chlap, který se jako mladý přihlásí k americké armádě, nakonec se dostane ke speciálním jednotkám SEAL, projde si šikanou a drilem, poté je nasazen do Iráku, kde se stane sniperem - nejlepším historie. Cítí se nepřemožitelný a nenahraditelný. Manželka na něj tlačí, aby z armády odešel a on se nakonec podvolí, ale stále cítí, že pro svou zemi udělal "málo".
Musím dát tak vysoké hodnocení jen proto, že je zde dokonale popsáno "vymývání mozků", které US Army praktikuje na svých rekrutech. My jsme ti dobří - oni jsou ti zlí, kteří nám chtějí ublížit. Nejsem žádný válečný stratég, politik nebo diplomat, ale já prostě války nemám ráda a nedokážu pochopit, jak se do ní někdo může přihlásit dobrovolně. Pro někoho možná Bůh, pro někoho zločinec.
Zajímavostí je, že rok po vydání této knihy byl Chris Kyle zastřelen jedním z bývalých amerických vojáků, který trpěl posttraumatickým stresem.

NemmamSlov
10. května

Tak ze knihu som si precital skor ako pozrel film, za co som vdacny. Ono taka to knizka sa tazko hodnoti hlavne kvoli tomu ze je podla skutocnych udalosti a pisal ju sam hlavny hrdina Chris. Vyborny biograficky roman ako to funguje v americkej armade. Chris vystihol aj ako cela vojna vplyva na priamych ucastnikov armady a ich rodiny. Ono je tazke povedat ci clovek ma byt zhrozeny, alebo ci ma obdivovat skutky vojakov. Ja musim povedat, ze som obdivoval aku maju psychicku odolnost tyto chlapi a zhrozeny som bol z toho, ze sa este nieco taketo deje v 21. storoci.

ananask
22. února

Snad první nedětská kniha, kterou jsem přečetla prostě jedním dechem. Absolutně mě uchvátila, šla jsem si pro ní do knihovny s tím, že jsem nevěděla, kolik má stran, nevěděla jsem tehdy ani že jde o autobiografii. Prostě jsem někde zaslechla název a šla do toho a udělala jsem dobře. Kniha je velmi dobře čtivá a neobsahuje žádné složitosti. Určitě doporučuji přečíst!

Jája92
19. února

Film jsem neviděla, ale kniha mě pohltila, přesto, že obvykle vyhledávám zcela jiný žánr, životní příběh amerického odstřelovače Chrise mě zaujal, jen je škoda, jak tragicky dopadl jeho život. Kniha rozhodně stojí za přečtení! :-)

MaKolar
08. února

Otevřená autobiografie nejlepšího odstřelovače v dějinách USA. Autora nesoudím jako vraha, spíše byl fanatický vlastenec, který byl schopen obětovat společný život s rodinou. Kniha je napsána jednoduše, je patrné, že autor není spisovatel. Doporučuji.

Etule
21. ledna

Musím se přiznat, že mi přečtení knihy trvalo neskutečně dlouho, četla jsem ji od konce října. Dělala jsem při čtení velké přestávky, protože jsem se na knihu musela naladit.
Každopádně nelituji přečtení, protože Navy Seal mě prostě fascinují.

Nixa
07. ledna

Kniha mě bohužel chvílemi nudila. Ani neumím přesně říct proč. Možná byla chyba, že jsem nejprve viděla film a až později četla knihu. Představovala jsem si to jinak a myslela jsem, že Chris bude takový jaký byl ve filmu. Zase ale nemůžu říct, že byla kniha vyloženě špatná a jsem ráda, že jsem si jí přečetla.

kvapsv
12.09.2016

Kniha byla jiná, než jsem čekala.
Chris byl jiný, než jsem čekala.
Neříkám horší, neříkám lepší..prostě jiný.
Chvilkami mě překvapovala otevřenost Chrise i jeho manželky, která pár stránek do knihy také přispěla. Ve filmové verzi (viděla jsem ještě před čtením knihy), mi Chris přišel jako nesmírně citlivý, spravedlivý, spolehlivý, milující a přátelský muž. Neříkám že takový nebyl, ale působilo to na mě tak, že takový byl především a hlavně ke své vlasti..nikoli ke své rodině.
Možná tedy nejsem ke knize spravedlivá, když jí dávám "jen" 3 hvězdičky. Možná mě ovlivňují moje životní hodnoty a jen mu nedokážu správně porozumět. Některé jeho názory se mi však líbili..

Ale jak Chris v knize mimo jiné také napsal..zodpovídat za svoje činy, se bude tam nahoře. Já bych nechtěla, ani bych si nedovolila soudit život jiného člověka. Pouze píši, jaký pocit Chrisovi řádky vyvolali ve mě.

PS: Na knize jde poznat, že Chris není žádný velký spisovatel, ale především voják. Nicméně se kniha čte dobře a je zajímavé, podívat se na válku a vše co k tomu patří očima člověka, ktarý se s ní setkal tváří v tvář.

wiix
26.08.2016

Toto veru nebol môj štýl. Totálne chlapská záležitosť určená pre mužov. Avšak oceňujem túto knihu ako autobiografiu za svoju vecnosť.

froyo
06.08.2016

tato kniha je len o zazitkoch vraha z vojny v Iraku. Chris Kyle tu predstavuje takeho primitiva ktory sluzi americkym imperialistickym zaujmom a spravi vsetko pre vlast. Mysli si ,ze robi nieco uzitocne, no roky vycviku a propagandy spravia svoje.
Ano je to zvlastne ,ze sa moze stat z takehoto cloveka hrdina.
Kto chce nech si dohlada nieco o Wikileaks, Abu Graibh.

02.08.2016

Krásná ukázka toho, jak se Američanům daří vymývat mozky mladým agresivním chlapcům, někdy ještě dětem, a nabírat je do armády, kde si naivně myslí, že bojují za vlast, ne za politiku.

lucie4181
01.08.2016

Přemýšlela jsem, jakými tři slovy popsat Chrise Kyla. "Hrdost" "Patriot" "Bůh". Tato kniha se podle mého nelíbí těm lidem, kteří nedokážou dokonale pochopit pravý patriotismus, kteří se nedokáží vžít do Kylovi role. Proboha, on nebyl žadný spisovatel, ale Seal!!!

Gracian1964
19.06.2016

Snažil som sa knihu poctivo čítať, ale zhruba v polovici som sa pristihol pri tom, že ma to skrátka vôbec nebaví. A ten Kyle mi tiež nebol dvakrát sympatický. Tak som sa na to vykašľal. Ale nič v zlom.

Sandford
11.06.2016

Úžasně čtivá a zajímavá kniha

Aymira
24.03.2016

Jako spisovatel je Chris Kyle podprůměrný (no, asi proto ani není spisovatelem), ale i přesto má kniha něco do sebe. Pro mě jako ženu to možná nemusí být úplně nejzajímavější téma, ale jelikož filmy z tohoto prostředí mám ráda, sáhla jsem i po této knize. Hlavní postava na mě působila rozporuplně - chvílemi skutečný hrdina, který je nejlepší v tom co dělá a za zneškodnění protivníků mu patří náš dík (zde je potřeba se opravdu oprostit od emocí a přemýšlení nad právem na život a na smrt), chvílemi jsem v něm ale viděla nesympatického amerického nadsamce. Každopádně jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou.

agi-a2980
17.03.2016

Je to velice zajímavá kniha, o tom není pochyb. Jenže Chris Kyle není a nikdy nebyl spisovatel. Své city neuměl vyjádřit slovy. Nevím, jak na tom byl doopravdy, ale v této knize to jde jasně vidět. Také bych měla výtku k neustále omílaným popisům zbraní. Autobiografie je o tom, co cítíte. Ne o tom, čím střílíte.
Každopádně to byla opravdu dobrá a nadprůměrná kniha. Občas děj trošku vázl a po dočtení jsem si uvědomila, že ve válečném příběhu jsem nejraději a nejsnáze četla Kylovy osobní problémy. Ale i tak se ke knize za pár let opravdu moc ráda vrátím.

Kotas53
17.03.2016

Na knihu jsem narazil díky filmu, který byl dobrý. Kniha je však skvělá a vnukne vám dojem že Kyla opravdu znáte. Celá kniha není napsaná nijak náročně a čte se svižným tempem. Rozhodně by neměla chybět v polici každého nadšence tohoto žánru.

pavel80
27.02.2016

No... napřed jsem viděl film, potom četl knížku. Film se mi líbil moc, ale bral jsem jej s rezervou, a byl jsem zvědav na knihu. První, čeho jsem si všiml, že kniha se tvářila hrozně objemně, a pravda, má 400 stran, ale po jejím otevření jsem zjistil obrovský rozměr písma, kniha by se při menším rozměru písma smrskla tak na polovinu. Osobně nemám při čtení rád neustálé obracení stránek, ale chápu, že tlustší kniha se lépe prodává. Ale to je jen technická připomínka. Jinak k obsahu samému - co se mě týče, můžu o sobě říci, že jsem militaristický typ a vojenský fanda, takže s řemeslem Chrise Kyla nemám rozhodně žádné morální problémy. Byl prostě ve válce a zabíjel nepřátele, aby ti nezabili naopak jeho spolubojovníky, na tom nevidím nic špatného, tak to prostě ve válce chodí. Navíc dle jeho popisu náročných, několikanásobně ověřovaných, postupů k možnosti zabití legitimního cíle, věřím, že skutečně likvidoval pouze ozbrojené nepřátele, několikrát se zmiňuje o okamžitém šetření vojenskou prokuratorou v případě nějakých pochybností. Co se týká samotné osobnosti Chrise Kyla, v každém případě to byl jednoznačně až extrémní americký vlastenec, který stavěl službu vlasti a pomoc svým druhům ve zbrani na nejvyšší příčku, ještě před svoji rodinu. To jediné se mi na něm, jelikož jsem sám otec od rodiny, příliš nelíbilo, na jednu stranu rodinu chtěl, ale potom od ní při každé příležitosti utíkal zpět do války, omlouvaje to potřebou chránit zájmy vlasti a své druhy. Vsuvky jeho ženy Tayi i úvahy jeho samotného svědčí o tom, že si byl sám vědom toho, že tímto své ženě a synkovi velmi ubližuje, ale přesto to dlouhou dobu nedokázal překonat. Vím, že spousta vojáků v zahraničních misích má ženy a děti, ale Kyle byl, myslím si, v tomto už za hranou. Jinak jej však jako vojáka a válečníka nezbývá než obdivovat, myslím si, že odvahy, schopností, železné vůle a koneckonců po svém odchodu z armády i nezištné ochoty pomáhat druhým, ukázal více než dost, o to více je škoda jeho tragické smrti, notabene rukou toho, jemuž chtěl pomoci. Jinak kniha je psaná jednoduchým čtivým stylem pro široké vrstvy čtenářů, je vidět, že je psaná rukou vojáka a ne spisovatele, avšak dle mého názoru to rozhodně titulu neubírá na atraktivitě, odborná stránka věci je dle mého popsána vyváženě tak, aby laici pochopili, o co se jedná, ale aby kniha nesklouzávala k učebnici taktiky či výzbroje. Pro mě byly velmi zajímavé pasáže, popisující výcvik u SEAL a vůbec život v této zvláštní jednotce a to i s negativními stránkami věci (například popisovaná "šikana" nováčků byla již dle mého dost za hranou...). Za mě knihu rozhodně doporučuji, a to nejen fanouškům vojenství, ale naopak, dle mého je zajímavý pohled do života armádního odstřelovače právě pro běžné čtenáře.

david0599
25.02.2016

Knihu jsem četl až poté co jsem viděl film a musím říct že je hodně bohatá...Jestli byl vrah?Můj názor je že nebyl, bojoval proti lidem kterým bylo jedno koho zabijí...Kniha skvěle popisovala jeho osobní život jak doma tak ve válce, vztahy a jeho hrdost.Prostou formou to je napsaný, ale řekněte mi co jste čekali od vojáka...není to spisovatel.V knize nechválí jen Ameriku, kdo četl tak ví že popisoval skvělou polskou jednotku GROM...žádná propaganda.Z boje je popisováno hodně detailů, taky nemůžete čekat že to popíše dokonale, protože některé detaily nemohl napsat.Za mě má kniha velký úspěch.R.I.P.

Hoodec
31.01.2016

Pokud Vás kniha zaujala z důvodu srdcervoucího remaku Clinta Easwooda, tak budete touto knihou zklamáni. Těšil jsem se, že poznám hlavně pocity ze strany Tayi a dětí a popřípadě Chrisovo rodičů, čehož jsem se moc nedočkal. A zhruba u 250. stránky, kde po několikáté do kola posloucháte výjezd tam a tam.. blabla.. přestřelka... tak to přestává opravdu bavit. Nicméně Chris Kyle se jeví jako správný americký fanatický vlastenec.

Sendog81
25.01.2016

Nemůžu se ubránit srovnání s filmem Clinta Eastwooda. Kniha je mnohem zajímavější a je velice dobře čtivá. Eastwood si pak z knihy vypůjčil nějaké věci, dost jich pozměnil a další si vymyslel. Nicméně i když je kniha čtivá, tak Kyle byl víc než jen výborná odstřelovač a Seal. Byl to hlavně blázen a fanatik, což na jednu stranu musí být asi trochu každý voják, ale tohle byl podle mě extrém.

true.penny
20.01.2016

Je těžké hodnotit knihu, aniž bych hodnotila jen Chrise - jeho chování, životní filozofii nebo to co dokázal a kým byl. Ale pokud se o to pokusím, tak kniha je velice čtivá. První polovina je trochu nezáživná, jistě by šlo leccos vypustit a nahradit pro čtenáře něčím zajímavějším. Druhá polovina je daleko více poutavější. Nemohl sice popsat vše, ale něco ano a více detailů by to určitě sneslo. Není to žádné převratné dílo, které by člověk musel číst několikrát, ale to také není účel této knihy. Je opravdu dobře, že knihu Chris stihl napsat.

jakub7506
14.01.2016

Velmi dobrá kniha od skvělého vojáka. Pokud vás zajímá novodobá válka tak doporučuji. Velice dobře napsáno (přeloženo). Knihu mám už 2x přečtenou a stále ji mám v batohu u sebe. Moc rád se s Chrisem vracím do boje. Má můj obrovský obdiv. Škoda tohoto muže...

pejty
05.01.2016

Kniha, která popisuje život Chrise Kyla velmi jednoduchou, přímou a prostou formou. Autoři si tu nehrají se slovíčky a nebalí tento příběh do peřinky. Prostě to na čtenáře vypustí velmi surovou formou a ať si to pak sám čtenář přebere. Za mě musím říct, že mi ta forma absolutně vyhovovala a dělala pro mě tuto knihu čitelnější. Jediným mínusem je, že jsem očekával trochu víc detailů z akcí, ale asi nemůžu mít všechno.

tulipa
03.11.2015

Kde je úcta k lidskému životu?

kikies
14.10.2015

Hm, zkusila jsem to a musím konstatovat, že mě tahle vojenská literatura zřejmě fakt neosloví. Ano, je to Američan, je to patriot, je to voják.... rozhodně to není bůhvíjaký spisovatel, myslitel a v jeho chování a vystupování se pohybujeme mezi dvěma extrémy - hrdinské vystupování při nasazení a zaslepené a výcvikem zdegenrované macho těžko použitelné v běžném životě.... nejspíš dobrý, pravda, možná i nejlepší odstřelovač v historii, ale podle mě je to na autobiografii málo. Navíc jsem od knihy očekávala více technických detailů... sice bych jako žena a nefanda mohla ocenit, že příběh byl od nějakých větších bojových podrobností oproštěn, ale myslím, že sem rozhodně patřily.

enigma
12.10.2015

Hned zpočátku jsem nabyl dojmu, že hlavní protagonista/autor je vůl. Na konci musím svůj postoj korigovat. Primitiv. Tomu také odpovídá formální kvalita textu. Mnoho replik je svou hloupostí hodno zapamatování.

Lenka.Vílka
08.10.2015

Knihu jsem chtěla přečíst, achych měla čisté svědomí před filmem (takhle to prostě mám s adaptacema), ale teď upřímně: ani doleva, ani doprava, ani nahoru, ani dolů. Ale šlo to. Asi protože nejsem cílová skupina...ale docetla jsem...