Americký sniper

V letech 1999 až 2009 zaznamenal Chris Kyle z jednotky amerického námořnictva SEAL nejvíce odstřelovačských zásahů v dějinách USA. Nepřátelé mu přezdívali „Ďábel“, spolubojovníci ze SEALu „Legenda“. Tato autobiografická kniha líčí strhujícím způsobem bojové zážitky, které Kyle na jednotlivých misích prožil a představuje jedny z nejvýznamnějších válečných memoárů všech dob. Přináší osobní zpověď vojáka od jeho výcviku přes jednotlivá nasazení až po traumata z války....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/138727/americky-sniper-apE-138727.jpg 3.9313

American Sniper (2012)

Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno:, Computer Press (CPress)

Rawen616

Kniha, k níž je nutné přistupovat bez zaujetí. Napsal jí obyčejný americký chlap, který se navíc netají svým až trochu fanatickým vlastenectvím a který rozhodně není žádný spisovatel. Ke cti mu ale slouží, že je naprosto upřímný a všechno co bychom mohli odsoudit si uvědomuje a přiznává to. Fascinovala ho válka, chtěl být nejlepší, bavilo ho zabíjet nepřátele a služba vlasti mu byla víc než rodina. Já ho neodsuzuji i když s nim ve většině věcí, co se mu líbily nesouhlasím. Jiná země, jiná mentalita, jiný názor. Je fajn, že pár kapitol v knize je i z pohledu Kylovi ženy. Dodává to tomu trochu hlubší rozměr.

DuchDoby
15.12.2018

Tohle je velmi citlivé téma. Válka a zabíjení, spravedlnost která je dvojrozměrná.
Říkáte si...mají vlastně svědomí? Baví je mačkat spoušť a tím pádem rozhodnout o času a místě smrti cíle - nepřítele? A co až to všechno přejde a nepřítel už není nepřítel? Co rodina, která ví za jaké peníze koupila auto, které je zrovna teď někam veze??
Válka je vůl, to je stará známá věc. Ale války jsou a budou. A tím pádem budou snipeři. Když už nic jiného, tak jsou to profíci.
Nejdříve je třeba jim vtlouct do hlavy, že je nutné nepřítele zastavit. A to za každou cenu. A oni to dělají. Někteří s radostí a přesvědčením, že to tak má být. Všichni jim tleskají, dostávají medaile, jsou oslavovaní...
A pak přijde trauma z toho, že to lidi doma nechápou. A přitom oni bojovali i za ně. Viděli spoustu hnusu, který zamává i se sebevětším drsňákem.
Neodsuzujme je za to. Odsuzujme systém.
Zpověď vojáka, člena jednotky SEAL. Mrazivé a strašlivé v tom, že se takové věci dějí.

DavidKeller
05.12.2018

Poutavý a hlavně pravdivý přiběh..:) R.I.P všem hrdinum..

Pavel83
21.11.2018

Příběh elitního vojáka, který se stal jedním z nejlepších odstřelovačů..

tlllk
15.11.2018odpad!

Primitívna pre-afektovaná americká propaganda pri ktorej aj Orwelov "Veľký brat " bledne závisťou. Len skutočne poriadne vygumovaná osoba môže veriť že život Američana ma väčšiu cenu. Ako študent som brigádoval neďaleko NORFOLKU, bohužiaľ s takýmto povedomím som sa tam stretal denne.

xxtom
21.10.2018

Bývalý člen amerických vojenských jednotek SEAL vypráví o svém životě, vstupu do armády, výcviku a pak i nasazení v boji. Vyprávění je prokládané i krátkými komentáři jeho ženy. Škoda, že zrovna ona nemá v knize více místa, docela by mě její pohled zajímal. Celkově mě kniha bavila více než film.

Dymond
16.10.2018

Super knížka, konečně příběh z pohledu toho do tam byl...

niki-chan
22.09.2018

Na tuhle knihu jsem po filmu byla velmi zvědavá a těšila jsem se, že poznám pohled samotných sealů na věc. Ale to kniha nezvládla naplnit. Ani by tak nevadily delší popisy zbraní a vybavení, ale opravdu mi chyběly popisy jednotlivých akcí, ne jen pár odfláknutými větami. Navíc se mi neskutečně příčilo, jak byl SEAL popisován jako něco nadpozemsky nejlepšího, k čemu by ostatní měli vzhlížet a o jejich chování radši pomlčím... Zkrátka dost těžké zklamání...

Randyz1986
19.09.2018

Je důležité si uvědomit, že tento skutečný příběh vypráví člověk, který není spisovatel, ale voják trénovaný nemilosrdně zabíjet, který prošel mnoha bojišti a válkami a je tedy nutné počítat s tím, že takový člověk nepůjde pro ránu daleko a bude mít celkem vymytý a fanatický mozek, ale s tím se dá celkem počítat. A tak mi jeho vyprávění přišlo celkem zajímavé. Hodně to neznalému člověku přiblíží toto prostředí. A člověk si pak i uvědomí nebo spíš připomene, že na válkách a bojích není opravdu nic pěkného a málokdo z toho vyjde jako vítěz.

Fillipa
25.08.2018

Je užitečné si tuhle knihu přečíst. Uvědomíte si, že s člověkem, který se stal profesionálním vojákem, prošel speciálním vyřazovacím výcvikem a byl dlouhodobě nasazen v bojích, si nevoják nemá nic začínat. Nikdy jejich mentalitu nepochopím, knihu nehodnotím, jen poznamenám, že literární stránka veškerá žádná.

RavenKate91
22.08.2018

Zajímavé, poutavé, jen zatím co ve filmu bylo spíše víc věcí z osobního života Chrise, tak kniha byla opravdu z větší části jen o jeho působení v armádě. Neříkám, že je to špatně, jenom mě spíš víc zajímala "psychická stránka věci" než to, co měli za vybavení v misích...
Ale rozhodně knihu nezatracuji, je velmi poutavá a zajímavá.

lassse
28.07.2018

Velice zajímavá a poutavá kniha, co se týče toho, jak to chodí v armádě, zejména v ozbrojeném konfliktu a co se tak honí hlavou vojákům, kteří se toho účastní. Navíc přináší i pohled z "druhé" strany, který bývá rozdílný, než co přinášela/přináší média.

Winster
13.04.2018

Velmi pěkná knížka, kde je velmi dobře popsáno vlastenectví, které Chris měl. Je pravda, že pro někoho to může být drsné...jak tu čtu neúcta k životu apod. Nicméně si já osobně sdílím jeho pocity s tím, jak vnímal to když někoho zastřelil s tím, že věděl že si to dotyčná osoba zasloužila. Rozhodně si nemyslím, že by střílel po všem co se hnulo...

Malíček
14.03.2018

Když jsem viděla film, okamžitě jsem věděla, že si potřebuji přečíst i knihu a doufala jsem, že bude stejně skvělá. Po přečtení můžu říct, že nelituji času stráveného nad touto literaturou, ale zároveň nemohu dát všechny hvězdičky, protože jsem našla pár mínusů, které mi čtení mírně znepříjemnily.
Osobně jsem myslela, že v knize bude víc nahlíženo do soukromého života Chrise a u pasáží, kde popisoval zbraně, jsem se neorientovala a tudíž trochu nudila.
Určitě bych tento příběh doporučila někomu, kdo se zajímá o téma války nebo se jen ze zvědavosti chce dozvědět něco víc o amerických sniperech a jak to v takové válce třeba vypadá.
Knížka je čtivá a 400 stran celkem rychle uteče, přesto jsem po přečtení upustila od toho si ji domu pořídit (výpůjča v knihovně mi stačila).

Jury
04.02.2018

Chtelo by to vic takovych borcu ! R.I.P Chris Kyle !

Elea
25.01.2018

Ke knize jsem se dostala díky Čtenářské výzvě, obvykle tento typ knih nečtu. Zaujala mne především ukázkou myšlení amerického vojáka v aktivní službě, hlavně jeho neskutečně vyhroceným nacionalismem (on jej nazývá vlastenectvím), a také naprostým nedostatkem úcty k lidskému životu.

CharlieBrown
19.01.2018

Po přečtení pár úvodních stránek jsem se rozhodoval jestli to vůbec mám číst. Kniha je určená spíš pro ortodoxní američany, kteří jsou v tranzu z toho svého přehnaného vlastenectví a kteří vidí nepřítele za každým rohem. ,, Bojoval jsem za svoji vlast v Iráku, aby se nepřítel nemohl vylodit v americe ,,. Za vlast se bojuje doma pane SEALE ! a nebo ,, Mariňáci byli skvělí, ale já jsem lepší protože jsem SEAL. To jsou věty které mě nejvíc iritovaly. On si myslí že je nejlepší odstřelovač, ale na světě byli a budou mnohem lepší a hlavně se tím moc nechlubí. Pan Kyle je typický příklad vymytého mozku již od dětsví a právě takové armáda USA nejvíce potřebuje. Což dokázal nejvíce tím, že upřednostnil armádu a zabíjení které bylo pro něj jak sám popisuje drogou, před vlastní rodinou. Jsou mnohem lepší autobiografické knihy odstřelovačů a tato je pouze ukázka povrchního myšlení autora. V podstatě je to nudná kniha.

Gnomo
02.01.2018

„Bez ohledu na to, co vám tvrdí máma... násilí řeší problémy"

Sarrah
27.10.2017

Snažila jsem se knihu dočíst, ale bohužel před půlkou jsem to vzdala. Není to můj žánr a mám asi jiné priority než Chris, a proto se mi kniha tak špatně četla. Přijde mi trochu fanatický a nelíbí se mi jak na každé druhé stránce je jeho radost a vzrušení z toho, že může jít někoho zastřelit a naopak smutek z toho, že nebude mít koho, jak on sám píše, sejmout.

zazinka2
26.10.2017

Ani jsem nečekala, jak to bude čtivé, přečteno za pár dní. Příběh byl ohromně zajímavý a skvěle dokreslený příspěvky SEALovy manželky. Nicméně se spoustou názorů autora opravdu nemohu souhlasit. Jako například, když hned na čtvrté straně prohlásí, že život Američana má větší cenu než život íránské ženy (i když chtěla vojáky zabít), byla jsem z toho dost rozpačitá a přemýšlela, zda vůbec chci něco takového číst.
Ale jak říkám, čte se to skoro samo.

LucyDvorska
24.10.2017

Literaturu faktu mám ráda. Tedy jestli mít rád literaturu faktu je vůbec možné. Kniha je napínavé i čtivá. I přesto, že Chris není žádný spisovatel, se mi kniha velmi líbila i stylem, jakým je psána. V knize se dovídáme o tom, jak vlastně SEALs bojují, jaké mají myšlení, a že vlast je pro ně víc než rodina. Na jednu stranu mám Chrisovi za zlé, že opustil svou manželku s dětmi, ale na druhou stranu byl do války tak zapálený až byl neskutečně dobrý v tom, co dělal. Je dobře, že si nakonec uvědomil, že být otcem je také důležité a práci v SEALu si neprodloužil a byl raději s rodinou. Zároveň si člověk i uvědomí, že jeho život není tak těžký, někteří jej mají mnohem těžší a vždy může být ještě hůř. Měli bychom podporovat jak naše blízké, tak i naše vojáky. Být jim vděčný za to, co pro nás dělají. I přesto, že tento příběh vypráví o americkém vojákovi, i v naší armádě se najdou stateční a výborní chlapi.

Juzzy
19.09.2017

Uff.. Kniha určitě čtivá, zajímavé příběhy i historky, ale vyloženě mě irituje to přehnaně americké vlastenectví mistra SEALa. :-/

Dera
19.09.2017

Kniha průměrná, četl jsem prostě v tomto žánru lepší. Oslava heroického amerického boje v Iráku. "Bojoval a zabíjel jsem ve jménu vlasti mimo jiné hlavně proto, aby se jednou nepřátelští Iráčané nevylodili u amerických břehů." Tahle věta mě přesvědčila o tom, že autor má opravdu silné argumenty ke svému poslání... :-D

tomkys144
15.09.2017

Velice zajímavě napsaná kniha, která popisuje život "tuleňů".

TheJaney
09.07.2017

Tento typ knih není můj šálek kávy, ale po tom, co jsem shlédla film jsem si knihu musela přečíst. A dobře jsem udělala. Kniha se velice dobře čte a obohatí vás užitečnými informacemi. Doporučuji

katma
25.06.2017

Knihu mohu doporučit těm kdo se chtějí něco dozvědět o válce na blízkém východě.

Manyna
13.05.2017

Předně dodávám, že jako žena jsem spoustě technickým věcem pramálo rozuměla. Ale nějakou představivost mám, pár filmů jsem taky viděla a se zbytkem mi pomohl strýček Google.
Hodnotím knihu jako ryze psychologickou z pohledu amerického vojáka, pro něhož byla služba vlasti důležitější než rodina, což stále i po přečtení nejsem sto pochopit. Chris Kyle je poměrně hodný chlap, který se jako mladý přihlásí k americké armádě, nakonec se dostane ke speciálním jednotkám SEAL, projde si šikanou a drilem, poté je nasazen do Iráku, kde se stane sniperem - nejlepším historie. Cítí se nepřemožitelný a nenahraditelný. Manželka na něj tlačí, aby z armády odešel a on se nakonec podvolí, ale stále cítí, že pro svou zemi udělal "málo".
Musím dát tak vysoké hodnocení jen proto, že je zde dokonale popsáno "vymývání mozků", které US Army praktikuje na svých rekrutech. My jsme ti dobří - oni jsou ti zlí, kteří nám chtějí ublížit. Nejsem žádný válečný stratég, politik nebo diplomat, ale já prostě války nemám ráda a nedokážu pochopit, jak se do ní někdo může přihlásit dobrovolně. Pro někoho možná Bůh, pro někoho zločinec.
Zajímavostí je, že rok po vydání této knihy byl Chris Kyle zastřelen jedním z bývalých amerických vojáků, který trpěl posttraumatickým stresem.

NemmamSlov
10.05.2017

Tak ze knihu som si precital skor ako pozrel film, za co som vdacny. Ono taka to knizka sa tazko hodnoti hlavne kvoli tomu ze je podla skutocnych udalosti a pisal ju sam hlavny hrdina Chris. Vyborny biograficky roman ako to funguje v americkej armade. Chris vystihol aj ako cela vojna vplyva na priamych ucastnikov armady a ich rodiny. Ono je tazke povedat ci clovek ma byt zhrozeny, alebo ci ma obdivovat skutky vojakov. Ja musim povedat, ze som obdivoval aku maju psychicku odolnost tyto chlapi a zhrozeny som bol z toho, ze sa este nieco taketo deje v 21. storoci.

ananask
22.02.2017

Snad první nedětská kniha, kterou jsem přečetla prostě jedním dechem. Absolutně mě uchvátila, šla jsem si pro ní do knihovny s tím, že jsem nevěděla, kolik má stran, nevěděla jsem tehdy ani že jde o autobiografii. Prostě jsem někde zaslechla název a šla do toho a udělala jsem dobře. Kniha je velmi dobře čtivá a neobsahuje žádné složitosti. Určitě doporučuji přečíst!

Jája92
19.02.2017

Film jsem neviděla, ale kniha mě pohltila, přesto, že obvykle vyhledávám zcela jiný žánr, životní příběh amerického odstřelovače Chrise mě zaujal, jen je škoda, jak tragicky dopadl jeho život. Kniha rozhodně stojí za přečtení! :-)