Kexina Kexina komentáře u knih

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

Příjemné oddechové čtení na jeden večer někde na dovolené. Je to sice soubor tradičně známých klišé, polopravd a pravd, ale i tak se najdou chvilky, kdy se čtenář rád a od srdce zasměje.

24.07.2020 3 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Silný, ale uvěřitelný, příběh. Popis těžké a složité doby, který se pro jednou obejde bez tisíckrát zopakovaných schémat popisujících "hrůzy války". Autor ale jde sám proti sobě volbou způsobu, jak příběh vypráví. Sledování dvou vypravěčů, v příbězích, které nejdou chronologicky po sobě, ale náhodně, je složité a není snadné najít v nich tu základní nit, která vše spojí v dokonalý celek.

22.07.2020 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Psát tzv. volné pokračování kultovních příběhů je vždy riskantní a málokdy se povede. I tady platí, že snaha se cení, ale oslnění nečekejte.

+ Způsob psaní se vcelku věrohodně podobá originálu.
+ Kapitoly jsou krátké, svižné, rychle a snadno se čtou.
+ Milouš dostal více prostoru a jeho vývoj není nezajímavý.

- Kniha se pouze drží osvědčeného vzorce původní knihy, nemá ambice příběh jakkoli a kamkoli posunout dále.
- Některé vtipy postupem času přestávají být vtipné.
- Příšerné ilustrace a ne zrovna povedený font celkový dojem z knihy spíš kazí.

Suma sumárum - nenadchne, neurazí. Jako oddechovou četbu pro jeden dva volné večery ale lze doporučit.

01.07.2020 3 z 5

Prach Prach Hugh Howey

V některých místech trochu překombinovaná, některé pasáže vyžadovaly opakované čtení a některé části by naopak zasluhovaly více podrobností. Ale celkově myslím je Prach důstojným zakončením trilogie, která má s reálným světem společného více, než bychom si přáli.

30.06.2020 5 z 5

Změňte písmo, změníte život Změňte písmo, změníte život Mary Gladson

Námět je zajímavý, ale postupně mě kniha a cvičení bavily míň a míň.

20.06.2020 2 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Mezi touto knihou a prvním dílem jsem četla 4 jiné knížky, takže mi asi 100 stran trvalo, než jsem se zorientovala. Druhý díl je taky dost náročný na sledování časové posloupnosti, resp uvědomění si, jak šly události v jednotlivých silech a v kterém okamžiku se protínají. Ale čím víc stránek přečtených, tím víc mě děj vtahoval do sebe s neodbytným pocitem "Ještě jednu kapitolu a fakt to už zavřu... No tak ještě jednu...". Občas mi šel i mráz po zádech, když jsem si uvědomila, jak moc některé situace vypovídají o skutečné lidské povaze a o reálném světě.
Kniha si určitě zaslouží 5 bodů z 5, i když je potřeba ji dát šanci a nevzdat čtení v první třetině příběhu.

20.06.2020 5 z 5

Hominidé Hominidé Robert J. Sawyer

Zajímavá sonda do alternativního vesmíru i historie. V knize je několik, dost podstatných, faktických chyb, ale pokud se s nimi čtenář vyrovná, příběh je svižný a postavy uvěřitelné.

26.05.2020 4 z 5

Posel v temném lese Posel v temném lese Lois Lowry

Zatím nejslabší kniha série. Příběh hezký, psaný svižně, ale chybí mu ta promyšlenost předchozích dílů. Postavy jednají často bezdůvodně, nebo je odůvodnění tristní a vágní.
Třetí kniha zřejmě slouží jen jako můstek k závěrečnému dilu. Nezbývá, než se nechat překvapit.

16.05.2020 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Skvělá kniha. Hodně se mi líbilo, že i když kladné postavy byly kladné až do morku kostí a nikdy nic špatného neudělaly, hlavní záporná postava naopak poskytovala mnohem více, než pohádkově vykresleného záporáka a byly chvíle, kdy člověk dokázal pochopit některé jeho činy i to, jak se z něj stal zrovna takový člověk, za mě rozhodně nejzajímavější postava.
Konec mě trochu zklamal, přivítala bych realističtější zakončení a tu červenou knihovnu si autor fakt mohl odpustit. Takže za tohle jeden bod dolů, ale i tak 4 body z 5.
A až naše knihovna konečně po covid karanténě otevře, určitě poběžím pro další díly.

27.04.2020 4 z 5

Obrácení Ferdyše Pištory Obrácení Ferdyše Pištory František Langer

Povinná středoškolská četba a má tehdejší posedlost divadelní hrou.

25.03.2020 3 z 5

Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Zdeněk Šmíd

Kdyby autor této knihy žil v Hollywoodu, s největší pravděpodobností by byl podepsán pod mnoha scénáři béčkových filmů typu Ničivé tornádo apod. Akorát zatímco film je možné sledovat jako kulisu a věnovat se při ní zábavnější činnosti, knihou se čtenář musí pronudit sám.
Nápad jako takový špatný není a dovedu si představit, jak podobnou historkou zpestří středoškolský učitel jednu či dvě hodiny klasické výuky dějepisu. Ale téměř 400 stran blábolů je přeci jen až moc.

15.03.2020 1 z 5

Zdráhavý věštec Zdráhavý věštec Keziah Frost

Krásný milý příběh, takové lehké večerní čtení.
A za mě i pěkný beletristický náhled do způsobu práce věštců a kartářek a jim podobným.

15.01.2020 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Ne, že by to byl špatný příběh, jen stejný jako všechny ostatní. Člověk doslova věděl dopředu každý další zvrat a dějovou linku.
A docela mi vadila ta čecháčkovská mluva "cejtil jsem, že jsem jinej".

01.01.2020 2 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Jednoznačně nejslabší kniha série.

21.10.2019 3 z 5

Jenom lidé Jenom lidé Sylvain Neuvel

Akta Themis byla jednoznačně jedna z nejzajímavějších sérií, které jsem četla. Poslední kniha bohužel ani zdaleka nedosahuje kvalit svých dvou předchůdkyň. Nápad, že za vlastní problémy si může lidstvo samo, je dobrý, ale jak vidno nevystačilo na takové množství stran. A tak bylo potřeba děj nastavovat, ať už dějovou linií o složitosti vztahu otce s dospívající dcerou, dlouhými a nudnými rozbory politické situace a motivace jednotlivých postav, nebo alespoň protahování pasáží, jejichž vývoj byl předem zcela jasný a sám o sobě by nezabral více než tři čtyři kapitoly.
Příběhu chybí svižnost a ruku v ruce s tím ztrácí čtenář i touhu po přečtení dalších kapitol.
Konec naznačující možné další pokračování pak spíš než napjaté očekávání vyvolá v čtenáři otázku, zda o pokračování vůbec stojí.

30.09.2019 3 z 5

Stačí jen chtít Stačí jen chtít Joelle Charbonneau

Nápad dobrý, i se závěrečným odůvodněním (i když mohlo být v jiném podání). Je ale poznat, že kniha patří do YA kategorie. Často jsou zápletky nerealistické a přetažené. Postavy jsou toporné, hlavní hrdinka si libuje v nekonečném kolečku sebelítosti, dospělé postavy příběhu jsou jen panáci, kteří za celou dobu nevyvinou sebemenší aktivitu, ničeho si nevšimnou, nic jim není podezřelé.
Příběh se ale odehrává svižným tempem a přečtení rozhodně nelituji. Ovšem laťku zvanou Erebos kniha zdolat nemůže.

23.07.2019 3 z 5

Neschopnost Neschopnost Rob Grant

Nápad dobrý, ale to zpracování dost pokulhává. Prvních 10 stran jsem byla nadšená, po dalších 30 mě nadšení přešlo a po 70 stránkách jsem knihu vzdala nadobro.
Zkrátka, opakovaný vtip přestává být vtipem.

19.07.2019 1 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Jeden z mála případů, kdy je seriálové zpracování lepší, než kniha samotná.
Pro mě trochu schizofrenní čtení, protože styl Gaimana mám ráda, ale Pratchetta a jeho blábolení zrovna nemusím. Takže milý pane-spisovateli-netuším-na-čem-jste-ujížděl, kdybyste nechal více prostoru kolegovi, byla by kniha čitelnější.

29.06.2019 3 z 5

Pět holek na krku po třiceti letech Pět holek na krku po třiceti letech Iva Hercíková

Názorná ukázka, proč člověk nemá po určitém časovém období chodit na třídní srazy a scházet se s bývalými kamarádkami.
A taky názorná ukázka, že by člověk neměl chtít pokračování příběhu, který četl jako puberťák.

04.06.2019 3 z 5

Město Město Dean Koontz

Kniha o skoro 400 stránkách, jejíž děj je pouze na posledních 100 stranách. První 300 stran je neustálé opakovaní "něco hrozného se stane", navíc v kombinaci s vyprávěním ve stylu "A řekl, že B volal, že mu C psal, že D slyšel, že E viděl...". Závěr příběhu pak přinese jen zklamání, když se vlastně nestane nic z těch "hrozných a neblahých předtuch".
Naprosto jsem postrádala jakékoli napětí, autor si přímo libuje v detailním rozebírání nicotností, které nemají ani pro daný příběh žádné opodstatnění.

29.05.2019 1 z 5