Hominidé

Hominidé https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7912/hominide-7912.jpg 4 56 9

Neandrtálská odchylka série

Před desítkami tisíc let se náš svět rozdělil. V jedné verzi přežili naši předkové druhu Homo sapiens a položili základy dnešní moderní civilizace. Ve druhé však v boji o nadvládu zvítězili naši příbuzní, hominidé druhu Homo neanderthalensis, a postupně se vyvinuli v jakési Homo neanderthalensis sapiens s vlastní kulturou, civilizací a morálkou. Jeden z těchto moderních neandrtálců, kvantový fyzik Ponter Boddit, "propadne" během nepovedeného pokusu s kvantovým počítačem do našeho světa, kde je konfrontován s našim myšlením, chováním a způsobem života.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Hominids , 2002

R47
09.12.2023 4 z 5

V knize se moc neděje, všechno se vyřeší tak nějak samo. A přesto mě to bavilo a přečetl jsem knihu na dva zátahy. Sawyer umí psát nenuceně.

ludek.n
11.10.2021 3 z 5

Robert J. Sawyer přišel s myšlenkou dvou oddělených paralelních světů - v jednom vládnou lidé, ve druhém neandertálci - které se díky experimentu s kvantovým počítačem na krátkou chvíli spojí a vzniklou bránou propadne jeden z neandertálců. Tento nápad umožnil Sawyerovi konfrontaci dvou odlišných způsobů myšlení, chování, nazírání na náboženství, ale třeba i na stvoření vesmíru. Neandertálský kvantový fyzik Ponter Boddit reprezentuje racionální nezkaženou přírodní sílu ve světě lidské zhýralosti, agresivity a pánbíčkářství. Na druhou stranu ani neandertálská civilizace není tak dokonalá a utopistická, jak by se na první pohled zdálo a i tady se najde nějaká ta šmouha. Přiznávám románu výbornou čtivost, i když jsem se v přednáškách z kvantové fyziky chvílemi ztrácel. Za to diskuze o Bohu, neposkvrněném početí, posmrtném životě, ráji a pekle, jsem ocenil, maje na úlohu náboženského uchvácení podobný názor jako autor. Zklamání mi přineslo snad jen neobyčejně prosté a nekomplikované řešení veškerých problémů, na které jednotliví hrdinové v knize narazí. Pozitivní polarizace (především na straně lidí) je až nepřirozená. Uvidíme, kam se bude příběh vyvíjet dále…

Kexina
26.05.2020 4 z 5

Zajímavá sonda do alternativního vesmíru i historie. V knize je několik, dost podstatných, faktických chyb, ale pokud se s nimi čtenář vyrovná, příběh je svižný a postavy uvěřitelné.

Disease
02.04.2020 5 z 5

Povedená oldschool scifi od nového autora. Líbí se mi, že neandertálská země není líčená jako bezchybná, ale má i své stinné stránky.

a.r.nick
07.10.2018 4 z 5

Od knihy jsem čekal něco malinko jiného, ale i to, co jsem dostal, mě hooodně bavilo a zaujalo! Námět mi přišel super nejen sám o sobě (svým způsobem to bylo dost originální a napínavé - existence dvou paralelních světů, kde na jednom převzali před tisíci let vládu lidé a na druhém neandrtálci), ale i z pohledu filozofického: hodně mě bavily ty úvahy na téma "Jak by se nám asi žilo, kdybychom neměli žádné náboženství, žádnou víru, kdybychom k manželství přistupovali takhle otevřeně, kdyby existovaly Archivy Alibi..." atd.

SONP
12.07.2018 5 z 5

Ke knize jsem se vrátil po 10 letech a opět se mi to zdá skvělé. Musím jen připustit, že literárně je to takové dějově a úvahově nekomplikované dílko a jazyk je spíše vědecký než květnatý či poetický. Jenže jednak mám takové psaní prostě rád a nestydím se za to, a druhak prostě zbožňuji utopie. A neandertálský svět je prostě přesně takovou utopií, o které si rád čtu. Svět, ve kterém všichni až na drobné poklesky žijí v idyle, v rovnováze s přírodou, všichni se mají rádi (i muži s muži a ženy se ženami) a jedinou skrvnou na této utopii je připomínka Velkého bratra v podobě „Archivu Alibi“ (to snad aby to celé nebylo moc dokonalé). Prostě až by se Homo Sapiens pocházející z těch krvežíznivějších lidoopů se svou historií válek a vykořisťování člověka člověkem styděl. Díly Sawyera se většinou prolínají také zajímavé právní otázky (zde neandertálský právní systém s již zmiňovaným Archivem Alibi a také neexistencí placené advokacie), což pro mne jen zvyšuje jejich zajímavost. Prostě být to jen o trochu víc literární, bylo by to dokonalé. 90%!

Asheen
14.11.2016 3 z 5

Nemám ráda scifárny. Ale tohle mě bavilo, byť je to jednoduché od příběhu po jazyk. Trochu mi vadí občasné obsáhlé pseudovědecké pasáže, které jsou v obrovském kontrastu s pasážemi dějovými a tak nějak se to snaží honem honem zachránit, aby to nebylo moc citlivé. Nicméně za mě dobrý (dobrý je za tři), fajn oddychovka. Další díly ale asi vynechám.

MiniMe
16.03.2013 5 z 5

velmi se mi libila cela myslenka pribehu. libilo se mi ze autor se nijak nesnazil omluvit chyby lidi, jejich "bezlidskost" vrazednost a proste neskryval tu spatnou tvar lidstva.. kdybych si mohla vybrat, byla bych neandrtalec, z casti kvuli partnerovy ale hlavne kvuli tomu vsemu co ny nemame/ neumime/ nedelame.. cetla jsem i dalsi dva dily a toto je hodnoceni vsech tri knih... zaver mi prisel takovy moc otevreny ale to mi pripada u vsech knih. taky me ve 3tim dile matl ten proslov ktery vzdy zacinal novou kapitolu, chvilema jsem mela strach ze lide udelali zase to co vzdycky a nasilim si vzali to co jim nepatri. nastesti nevzali. taky schvaluju kastraci ale jen vinika, ne vsech kteri maji z 50% stejnou dna.
ps: omlouvam se ze nepisu s hackama a carkama jsem na mobilu

Kvothe
21.10.2011 3 z 5

Velmi zajímavý námět příběhu, některé zajímavé myšlenky, ale jazyk autora - možná je to překladem - působí poměrně jednoduše a závěrečná věta - Mary Vaughnová šla podél zdi dál, stále kupředu, vstříc budoucnosti - je tak originální, že jsem musel ubrat ještě jednu hvězdičku a málem jsem ubral dvě. Vstříc budoucnosti??? To je hrůza:-)) Celá první kniha navíc působí jen jako předehra trilogie - další dva díly jsem ale zatím nečetl, takže si nemohu být jistý. Přesto dám Saweyerovi ještě šanci a časem si přečtu další díl této trilogie, protože nabízí poměrně rozmanité možnosti a třeba se v dalších dílech autor rozepsal a vytěžil skutečný potenciál svého příběhu, který nevystavěl na občas tak kýčovitých nanicovatých slovech. Zajímavé, ale šlo by to jistě lépe:-)

paralelní světy Hugo (literární cena) člověk neandertálský

Robert J. Sawyer