Kerriova Kerriova komentáře u knih

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Strhující, dechberoucí, omračující! Boží! Ano, přesně taková je tahle knížka. Normálně se knížkám s válečnou tématikou vyhýbám, nebaví mě to, nechci to číst, nepovažuju to za relaxaci, hnusí se mi to. O téhle jsem všude četla, jak je strašně drsná a jen pro silné povahy, někteří ji museli i odložit. Tím přitáhla mou pozornost. Byla jsem zvědavá. Co to udělá se mnou? Dokážu to přečíst? V čem může být tak silná? Začala jsem ji číst se skepsí. Ta zmizela hned po první stránce, rozjelo se to jako pohodový příběh party kamarádů. A pak zničehonic prásk, jedna událost a nabralo to grády. Ani jsem nemrkla a najednou jsem si užívala dvě dějové linky, jednu gangsterskou v USA, druhou válečnou v Německu. A pořád to nabíralo na obrátkách. Sotva jsem se donutila jít spát, nedalo se odtrhnout, párkrát jsem četla ještě v posteli až do pěti do rána. Ten příběh je tak dokonale vystavěný a promyšlený, že to všechno člověk prožívá s hlavními postavami. Jediná věta tam snad není zbytečně, všechno má svůj význam a smysl. Drží vás v napětí až do samého konce, musíte číst dál, chcete vědět, jak to skončí. Potřebujete to vědět! Souhlasím, že to určitě není pro slabé povahy, autor si nebere absolutně žádné servítky, vše popisuje naprosto syrově a surově. Je to kruté. Ale takový tehdejší život prostě byl, tak proč to zjemňovat? Ztratilo by to svou údernost, výstižnost. Příběh mi přímo běžel před očima jako film. U téhle knížky jsem byla vděčná za svou thrillerovou a hororovou průpravu, ustála jsem to bez potíží, už jsem krapet otrlejší. Naopak jsem si ji opravdu vychutnala. Pokud máte pevné nervy a plechový žaludek, vřele vám ji doporučuji. Je to rozhodně jedna z nejlepších knížek, jaké jsem kdy četla.
P.S. Nejezte u toho...

Graciino tajemství Graciino tajemství Jill Childs

Tak hrozně nemastnou neslanou knížku jsem dlouho nepotkala. Nezanechala žádné výraznější dojmy, prostě jen prošuměla před očima. Až bolestivě předvídatelný a poměrně přiblblý děj. Postava Jennifer je sympatická jak osina v řiti, neuvěřitelně tupá a naivní ženská a chorobně úzkostlivá matka. Chování a zejména vyjadřování Gracie neodpovídá čtyřletému dítěti. Snad nejhorší je ale ten závěr, i když aspoň objasní ten pofidérní styl vyprávění. Duchařiny jsou mi obvykle blízké, ale tohle bylo opravdu utrpení. Naštěstí je to vážně krásně zapomenutelný kousek, takže za týden asi už ani nebudu vědět, že jsem to vůbec četla. Ale pokud máte problémy se spaním, tak potom doporučuju, uspává to kvalitně.

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Tohle byla jízda! Je to docela těžké čtivo. Ale skvěle mi vynahradilo to zklamání z posledních několika mizerných knih. Zpočátku mi to přišlo celkem v pohodě, holt ženuška s výraznou potřebou se pomstít a vyrovnat si účty, to se stane. Byla jsem dokonce schopná ji v určitém smyslu chápat, protože zažila opravdu krušné chvíle. Ovšem jak jsem pokračovala ve čtení a Belle zacházela pořád dál, začalo se mi z ní dělat už dosti zle. Jsem velice ráda, že je to pouze historická fikce, tedy příběh sic založený na reálné postavě, ale dokreslený autorčinou fantazií. I kdyby Belle byla jen z poloviny tak zkažená, krutá a odporná bytost a doopravdy by spáchala jen polovinu toho, co se v knize píše, stačilo by to bohatě. Výborně napsané, skvěle propracované postavy, prakticky žádná hluchá místa, slušný spád. Ale je potřeba silný žaludek a ideálně si to nepředstavujte živě před sebou, ta ženština se měla narodit jako řezník. Jinak však vřele doporučuji!

Upřímnou soustrast Upřímnou soustrast Guillaume Bailly

Jelikož můj humor je odjakživa absolutně nekorektní a černější než rodák ze Somálska, moje srdce zaplesalo, když jsem narazila na nefalšované funebrácké historky. Těch povídek je tam obrovské množství, všechny jsou velice krátké. Musím uznat, že některé mě nezaujaly, připadaly mi nic neříkající, jen takové výkřiky do tmy, ale možná jsem jen nepochopila francouzský humor nebo směr autorových myšlenek. Ale u mnoha jiných jsem se zase pro změnu přímo řezala smíchy. A další byly zase posmutnělé a dojemné. Některé jsou jen poznámky na okraj nebo ukázky deformace z povolání. Coby celek je to příjemné počteníčko, u kterého si člověk odpočine a místy trochu pouvažuje. Jako víkendová oddechovka vážně super

Jezevec Jezevec Fredrik P. Winter

Zjevně půjdu proti proudu... Od samého startu mě bavila, je psaná stručně a výstižně, ve formě mnoha kratičkých kapitol, na jejichž začátku je vždy úryvek Jezevcova životopisu, takže se zároveň dozvídáte, co o sobě říká on sám v tom rukopisu. Děj udržuje čtenáře v neustálém napětí. Sice je podle mě prakticky okamžitě jasné, kdo ve skutečnosti Jezevec je, ale ten způsob, jakým autor příběh stvořil, je prostě skvělý. Trocha nadpřirozena, kterým jej okořenil, je na jednu stranu příjemná a zajímavá, ale zároveň knihu malinko shazuje. Zejména tedy ten úplný závěr. Ten mi úplně nesedl. Proto těch pár procent dolů. Ale na celkovém dojmu to příliš nemění. Zhruba od poloviny jsem knihu musela schroustat už na jeden zátah a zůstat vzhůru do noci, jednoduše se nedalo odtrhnout

Nejskrytější přání Nejskrytější přání Marybeth Mayhew Whalen

Nejskrytější přání je docela zvláštní knížka. Je to takové panoptikum obyvatel jedné čtvrti. Každou kapitolu vypráví jedna postava a střídají se, takže se dozvídáte události z více pohledů. Začátek se trochu táhne, příběh nedává hlubší smysl, ale jak postavy vyprávějí dál a dál, začíná všechno zapadat do sebe a vyplouvají na povrch souvislosti. Každý z obyvatel má nějakého kostlivečka ve skříni, nějaké své tajemství, které přesahuje do současnosti. Vše se nakonec rozuzlí v podstatě jednou šokující událostí. Je to příjemné čtení, spíš oddechovka, ale zároveň lehce napínavé. Zařadila bych to mezi takové ty společenské romány, thrillerových prvků v tom příliš není. Pokud hledáte něco zajímavého, trochu neobvyklého, bez všudypřítomných mrtvol a krve, kterých je dnes možná v knížkách až moc, zkuste tuhle knížku. Pro mě byla velice příjemným překvapením.

Greenwich Park Greenwich Park Katherine Faulkner

Knížka bez výraznějšího děje. Když jsem zjistila, že jsem v polovině knihy a nestalo se NIC, zděsila jsem se. Lehce za půlkou dojde k jediné události, ve třech čtvrtinách se ona událost vysvětlí, zbytek knihy spočívá vlastně už jen v dokreslování dalších osudů postav a objasňování věcí minulých. Navíc jsem měla neodbytný pocit, že v tom konci se ztratila i autorka sama. Postava Helen byla celou dobu těžce na facku, nesnesitelně ubrečená, naivní, tupá a nelogická. Připomínalo mi to takové ty tuny béčkových detektivek o skupince přátel, kde zdánlivě vše klape, ale pak se ukáže, že jeden dva z nich mají nějaké strašáky v minulosti, kteří je konečně dostihnou a začnou házet stíny na jejich současný život. Nic originálního, nic objevného, obyčejný průměr. Dojem z knihy ještě zhoršovala práce překladatelky, která má zřejmě dosti omezený slovník. Jinak si nedovedu vysvětlit, jak může tolikrát v jednom textu použít obraty typu protáčí panenky, zakoulí očima a taky vraští obočí. Au.

11.05.2023 3 z 5

Tři (s)prostá pravidla Tři (s)prostá pravidla Nikki Sloane

Poprvé jsem zabrousila do neznáma a zalovila v erotických románech. Předpokládala jsem (a správně), že u tohoto žánru nebude zrovna dvakrát nutné zapínat šedou kůru mozkovou. A kupodivu ani nelituju. Bavila jsem se, četlo se to rychle a dobře. Knížka si díkybohu nehraje na žádnou vysoce intelektuální záležitost, dějově tam toho moc není, zato sexu je tam habakuk. V podstatě tam jen jebú, jak by to stručně shrnul major Haluška z Černých baronů. Pokud hledáte porno v písemné podobě, tak směle do toho!

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Tady nemám skoro co říct. Úžasná kniha, silný příběh a skvěle napsáno. Střídají se kapitoly o Izzy a o Claře, ale děj zůstává přehledný. Izzy mě sice chvílemi maličko štvala, zato z Clařina příběhu mi bylo hodně smutno, její zážitky jsou příšerné, ale závěr mi vykouzlil úsměv na rtech a zároveň jsem upustila nějakou tu slzu. Vřele doporučuju! A rozhodně se podívám i na další knížky od této autorky, psát vážně umí

Psychologie sériových vrahů Psychologie sériových vrahů Andrej Drbohlav

Hezká encyklopedie vrahounů. Bohužel moje vydání obsahuje něco přes 200 gramatických chyb, což mi silně pokazilo dojem ze čtení.

11.05.2023 3 z 5

Rammstein: 100 stran Rammstein: 100 stran Peter Wicke

Ten překlad fakt hodně bolí...

Ti, co vidí Ti, co vidí J.R. Erickson

Tak tohle je velké, přímo obrovské zklamání. Jednu chvíli na mě tahle knížka vyskakovala úplně všude, jaká to bude strhující jízda, no celkem solidní hype. Moc jsem se na ni těšila, slibovala jsem si od ní pořádně strašidelný zážitek, ale ve skutečnosti se nic takového nekonalo. Zase jednou pěkné PR, ale skutek utek. Do hororu to má opravdu velice daleko, možná by se to dalo označit přinejlepším jako mysteriózní román. Vlastně až do poloviny se v podstatě nic neděje, i to málo se děsivě vleče, je to zmatečné, protože se věčně střídají časové linky a pohledy různých postav. Dokonce jsem se dokázala v ději naprosto ztratit a musela jsem začít číst znovu od začátku. Bylo to přehnané a překombinované. Zhruba od té půlky už se to střídání a přeskakování zmírní a konečně se děj rozhýbe, ale ani tak to žádný zázrak není. Je naprosto jasné, jak knížka skončí, žádné překvapení se nekoná. Člověka snad může pohoršit či znechutit zacházení s pacienty v onom ústavu, ale jinak nic. Zápletka není ničím zajímavá ani originální, většina knihy je neobyčejně nudná. Když jsem zjistila, že z toho má být série, obešla mě hrůza. V čem hodlá autorka proboha pokračovat? Vždyť tohle ztratilo dech dřív, než to vůbec nějaký stihlo nabrat. Takže - toto není horor. Horor je pouze tu knihu vůbec dočíst do konce.

11.05.2023 2 z 5

Doručovatelky Doručovatelky Alex Smith (p)

Tahle knížka byla v mém seznamu k přečtení už hodně dlouho a tak jsem využila příležitosti, kvůli společnému čtení jsem ji popostrčila dopředu a moc se na ní těšila. A jak to tak bývá, když se na něco moc těšíte, většinou jste pak zklamaní. Přesně jako já v tomto případě. Knížka totiž bohužel moje očekávání nenaplnila. Hodnotím ji jako naprosto průměrnou detektivku, která snadno zapadne v těch spoustách podobných příběhů. Akorát tu máme tři extrémně otravné šéfinspektorovy dcerušky, které jsou využívané jako vycpávka v hluchých místech a mně osobně tedy začaly rychle lézt na nervy. Tohle v detektivce nemá podle mého názoru moc co pohledávat. Označení thriller to má víceméně spíš omylem. Přečteno radši téměř za jeden večer, abych to měla takříkajíc z krku. Plusové body dávám za solidní tempo, čtivost a obstojnou logiku, ale není to ničím zvláštní, zajímavé, ani výjimečné. Jediné, co mě v příběhu opravdu zaujalo a hodně se mi líbilo, byl poněkud méně obvyklý způsob, jakým autor vymyslel únosce. Celkově vzato solidně odvedené řemeslo, ale když se mě na knížku zeptáte za měsíc dva, moc už toho asi nevypotím.

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Zpočátku tahle knížka působí velice mile a pohodově. Mladá žena se po nějakých těch životních kotrmelcích pomalu vrací do normálního života, najde si práci u fajnové rodinky, všechno je zalité sluncem. Jenže pak to malé roztomilé děťátko začne malovat nepříliš pěkné obrázky. Nebo že by je maloval někdo jiný? Z příjemného příběhu se rázem stává noční můra. Místo pohodového hlídání dítěte tu jde najednou o život. V okolí Mallory se začínají dít podivné věci. A vzhledem k její minulosti je snadné pochybovat o její důvěryhodnosti. Sama bych měla potíže jí uvěřit. Jenže s čím tady máme tu čest? Co když tu někdo něco tají? Jak to celé vlastně doopravdy je?
Tohle se četlo skoro samo. Bylo to úžasně napínavé, nepředvídatelné, mnohoznačné. Pár procent jde dolů za lehce překombinovaný konec, ale celkový dojem je vážně velmi dobrý. Strašně se mi líbilo zakomponování kreseb do knihy. Když jsem popisované obrázky viděla přímo před očima, běhal mi mráz po zádech. Nemohla jsem se odtrhnout, nutně jsem potřebovala vědět, co s tou nebožačkou bude dál a kdo v tom všem má prsty. Hororem bych to úplně nenazývala, ale mistrným duchařským thrillerem rozhodně ano!

Co oči nevidí Co oči nevidí Betsy Reavley

Tahle kniha splňuje přesně to, co očekávám od psychologického thrilleru nedočkáte se tu tradičních popisů mordů, kde tečou hektolitry krve a z mrtvolky je puzzle pokrývající několik metrů čtverečních, zato je vám při čtení opravdu blivno a nepříjemně. Deborah mi byla bytostně nesympatická od první stránky a její poddajná, totálně odevzdaná povaha mě vytáčela do nebes, ovšem Larry jí postupem času začal zdatně sekundovat. Autorka si se čtenářem hraje dokonale, krásně kalí vodu, styl psaní se mi velice zamlouval. Ale pochopila jsem rychle, všimla jsem si drobného náznaku. Přesto mě závěr pěkně překvapil, nečekala jsem, že to bude až tolik. Málokterý příběh ve mně vyvolal takový odpor a znechucení, těmi pocity mi to asi nejvíc připomnělo knihu V zahradě zášti, u které jsem se oklepávala úplně stejně. Je to hnus, hnus a humus, ale tak výborně napsaný, že jsem se nemohla odtrhnout. Vřele doporučuju, pokud chcete nahlédnout do duší a mozků totálním psychopatům.

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Ač nerada začínám se sériemi od několikátého dílu, přijde mi, že tady to nijak nevadí. Ano, samozřejmě jsou v příběhu odkazy na minulost Niny, které objasňují určité vzorce jejího chování či podobné věci, ale pro děj samotný to není podstatné. Dlouho jsem nenarazila na detektivní příběh, který by měl vážně tak dobrý nápad, hrozně mě to nadchlo. Děj je dobře vymyšlený, provázaný, nenašla jsem nic, co by nedávalo smysl nebo nezapadalo. Naprosto úchvatné bylo využití a zapracování egyptské mytologie do příběhu. Egypt jsem vždycky milovala a tohle bylo perfektní. Vraha jsem neodhalila ani omylem, ve finále jsem koukala jak vyoraná myš. Nina a její kolegové mi vyloženě sedli do noty, knížka se četla perfektně, odsýpalo to, nechybělo tam ani to správné množství lidskosti, kdy jinak drsní agenti odhalí svoje city, ale zároveň to není příliš sentimentální. Jestli jsou i předchozí díly tak podařené, asi jsem právě našla svou novou oblíbenou detektivní sérii!

V kleci V kleci Ellison Cooper

Z této knihy mám hrozně smíšené dojmy. Sice se četla dobře, děj má rychlé tempo, příběh je zajímavý, zapojení mytologie různých kultur do toho vneslo originalitu, pachatel se dlouho skrývá ve stínech, to vše je moc fajn. Ale Sayer mi byla pořád něčím nepříjemná a hlavně mi jisté věci přišly úplně upadlé na hlavu. Vážně jim nemůžu uvěřit. Nemůžu říct nic konkrétního, protože bych spojlerovala, ale týká se to pachatele a vyjde to najevo na konci. Podle mě totální kravina, ale nejsem odborník. Každopádně mi to vadilo hodně. Rozhodně však otestuju ještě další díl, když si odmyslím tu danou problémovou záležitost, tak příběh samotný mě zaujal. A na Sayer si možná časem zvyknu, to mi zas takovou potíž nedělá, holt je svérázná.

Zlo pod sluncem Zlo pod sluncem Agatha Christie

Další z mých oblíbených případů s Poirotem v hlavní roli. Jako vždy skvěle propracované postavy, pěkně popsané prostředí, člověk se skoro na té pláži vidí, téměř po těch skalních žebřících sám leze. V tom odporném studeném počasí mi to prohřálo kosti. Ale tentokrát mi trochu víc sedlo filmové zpracování, které mi připadalo přehlednější. Přece jen hrátky s posunem času je lepší vidět, než si tu časovou osu kreslit jen v hlavě. A postav tam bylo habakuk, chvilku trvá, než se jeden zorientuje. Přesto jsem si čtení moc užila, případ je zapeklitý, hezky promyšlený a nápaditý. Závěr byl krapet zamotanější, postup vyšetřování se mi nezdál tak otevřeně popsán jako jindy, ale stejně mě to bavilo. Podezřelí jsou prakticky všichni. Tak kdopak je náš vrah

Spasitel Spasitel Andy Weir

Řeknu vám to upřímně - když jsem se dozvěděla, že v našem knihomolském klubu byl pro tento měsíc do společného čtení vybrán Spasitel, třikrát jsem se pokřižovala a šla si natřít osypky. Sci-fi je pro mě totiž skoro sprosté slovo, takže jsem neočekávala radši vůbec nic. Sice od Weira znám Marťana, ale jen ve filmovém podání. To jsem zvládla dokonce i několikrát zkouknout, ale v knižní podobě mi to prostě nic neříká, sci-fi je pro mě obvykle příliš přitažené za vlasy nebo naopak až moc suchopárné. Ale což, aspoň odfajfkuju ve výzvě tu knížku odehrávající se ve vesmíru, řekla jsem si. Jenže pak jsem začala číst... a ono mě to chňaplo hned od první stránky! Od prvního řádku okamžitě samá akce. Kde jsme se to ocitli? Co se to sakra děje? Proč si ten chlápek na nic nevzpomíná? Milion otázek a žádné odpovědi Nářez! Tohle byl prostě naprosto perfektní nářez! Nejsem žádný odborník na astronomii, fyziku, chemii nebo biologii, takže nemám nejmenší ponětí, jestli tam autor plká totální nesmysly, ale je mi to vlastně úplně jedno. To, co ve své fantazii stvořil, je něco úchvatného a donutilo mě to sežrat tuhle knížku v podstatě za dva večery. Ten druhý večer jsem si vrazila sirky do očí a vydržela při vědomí do pěti do rána, protože jsem nutně musela zjistit, jak to všechno skončí. Neuvěřitelně chytlavý příběh o odvaze, odhodlání a nečekanému přátelství s úžasným koncem. Kdyby všechny sci-fi knížky byly na takové úrovni, nečtu nic jiného. Doporučuju všemi dvaceti a lituju, že těch končetin nemám ještě víc!

Knihkupectví na Riverside Drive Knihkupectví na Riverside Drive Frida Skybäck

Tahle knížka mě zpočátku docela potrápila. Suma sumárum jsem s ní strávila skoro 14 dní. Rozečetla jsem ji, ale vůbec mě nebavila, a tak jsem ji odložila a věnovala se jiné. Až když jsem si potřebovala po několika náročných dnech odpočinout, sáhla jsem po ní v naději, že by mě mohla zklidnit a uspat. A ono ejhle! Někde kolem strany 110 se ten nudný vlekoucí se text o ničem najednou vzchopil, příběh chytil nový dech, začalo se konečně něco dít, objevili se kostlivci z minulosti a než jsem se nadála, byla jsem u konce. Ve finále jsem se dočkala dojemného a smutného příběhu, který člověka vezme za srdce, ale poskytne mu zároveň příjemnou útěchu ve smyslu, že i když něco hodně pohnojíme, naděje vždycky umírá poslední. Je to sice drobet romanťárna, ale naštěstí nijak přemrštěná. A upřímně řečeno, když jsem si tak představovala to knihkupectví, docela mě zamrzelo, že nikde v okolí nic takového neexistuje. Byla by to nepochybně nádhera Pokud tedy toužíte po něčem klidném a oddechovém a jste ochotni přežít poněkud delší rozjezd, pak tahle knížka může být dobrou volbou. Není to žádný dechberoucí zázrak, ale ani marný odpad, jak jsem očekávala ze začátku.