Kerriova Kerriova komentáře u knih

Děti noci Děti noci Dan Simmons

14denní boj na život a na smrt. Tak bych popsala zážitek s touhle knížkou. Od začátku mě moc nebavila, ale pořád jsem čekala, že se to zlomí, zlepší, že to k něčemu povede. Bohužel to byla nuda od začátku do konce. Oceňuju neotřelý pohled na legendu o upírech a o Draculovi, stejně jako umístění děje do zajímavé lokality, ale bylo to tak překombinované a přitažené za vlasy, až mě to otrávilo. Zdlouhavé popisy, přehnané používání lékařských pojmů, které obyčejnému laikovi neřeknou ale zhola nic, závěr ufiknutý zčistajasna Tohle byl opravdu horor, bohužel ani tak ne žánrem, jako spíš dočíst to do konce. Vlastně ani nevím, jaký žánr to doopravdy je. Z avizovaného hororu to moc nepobralo, detektivka to taky není Asi něco jako krimithriller s prvky fantasy a kapkou sci-fi. V každém případě mě to zrovna dvakrát nezaujalo.

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

Tahle knížka pro mě byla trošku oříšek. Většinu času jsem chtěla hlavní hrdince Emily omlátit hlavu o nejbližší futra, tak strašně naivní, snadno zmanipulovatelná a tupá je. Stejně tak odporná byla postava Pammie, v jejím případě jsem zase dlouho nepotkala takovou monstr mrchu. Ta kombinace dvou extrémních ženštin mě tak mocně štvala, že jsem měla neustále chuť knihu odložit. Zároveň jsem ale nutně potřebovala vědět, co si připraví Pammie příště. Čekala jsem od ní jen to nejhorší. A pak přišel závěr a já se nestíhala divit. Ve finále jsem byla nadšená. Líbily se mi pěkně propracované psychologické profily hrdinů a totální překvápko na konci. Zase jednou jsem se přesvědčila, že ne vždy jsou věci takové, jaké se na první pohled zdají

11.05.2023 5 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Vybrala jsem si ji do loňské čtenářské výzvy "od afrického autora", sama bych po ní asi nesáhla. A vůbec nelituju! Praštěnější knížku jsem snad ještě nečetla. Není to žádná literatura pro náročné nebo starší a pokročilé, ale jako oddechovka na víkend nebo na dovču vážně ideální volba. Bohudík že jsem ji četla jako e-knihu, jinak by byla poprskaná od výbuchů smíchu skrz naskrz. Poppy je nevídaný talent na trapasy a nejšílenější průsery K autorce se ještě určitě vrátím, její smysl pro ulítlý humor je mi hodně sympatický. Procenta stahuju jen proto, že to prostě není rádoby hodnotná literatura. Srdečně doporučuju, pokud hledáte něco lehkého a zábavného, u čeho vypnete po náročných dnech.

11.05.2023 4 z 5

Panoptikum starých kriminálních příběhů Panoptikum starých kriminálních příběhů Jiří Marek (p)

Jednoduše stará dobrá klasika, u které jsem si příjemně odpočinula a bavila se nad tehdejšími zločiny. Žádné strašné krváky jako dnešní thrillery, které jsou někdy až moc přitažené za vlasy a překombinované. Hezký návrat do dávno zapomenutých časů

Letiště Letiště Arthur Hailey

Letiště byla vynikající chuťovka. Četla jsem ji tedy na můj vkus zatraceně dlouho, trvalo mi to 13 dní, což je vážně hodně. Bylo to dáno tím, že v knize je obrovské množství neuvěřitelně podrobných popisů každého jednoho oddělení, úkolů pracovníků, radarové kontroly letů a spousty dalších věcí. Musela jsem číst pomalu a pořádně, abych se neztratila. Chvílemi to bylo až vyčerpávající a lezlo mi to na nervy. Ale samotný děj byl napínavý, poutavý a nemohla jsem se odlepit. Podívám se nejspíš i na další Haileyho romány, čmuchám slibnou zábavu.

11.05.2023 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Velice silná kniha, která jemnější povahy asi položí. Autorka si nebere servítky, suše a věcně popisuje chov lidí, prostředí jatek či koželužny, průběh porážky. Text je zvláštně odosobněný, nenajdete v něm moc emocí. Jde hodně na dřeň, pro mnohé to může být opravdu nepříjemné čtení. Obzvlášť závěr je hodně drsný. Co mě ale mrzelo, že se čtenář nedozví nic víc o onom viru, jak dlouho s ním bojovali, jak se vlastně dostali k uzákonění kanibalismu Autorka mohla toto téma mnohem lépe rozvést, měla k tomu dostatek prostoru, neb knížka je velice útlá a v klidu by snesla znatelně víc stran. Přesto ji vřele doporučuji, přečetla jsem ji jedním dechem za pár hodin a svou neotřelostí, originalitou i obálkou mě opravdu velice upoutala.

Ve špatné rodině Ve špatné rodině Tarryn Fisher

Jediné pozitivní na této knize je, že se čte dobře a rychle, člověka děj dokáže upoutat a vtáhnout. Ale jinak je to celé silně přitažené za vlasy. Vážně si ta rodinka celou dobu vůbec ničeho nevšimla? Opravdu může být psychoterapeutka, ač bývalá, taková nezodpovědná bláznivá káča? Ovšem nejhorší byl ten šíleně překombinovaný a překotný závěr. Totální chaos na pár stránkách. Potenciál by tam byl, ale autorka se toho bohužel chopila úplně mizerně.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Seriál jsem viděla několikrát, ale knížka se mi do rukou dostala až teď díky kamarádce. Začátek mě trošku nudil, ale potom Bože, něco takového lehkého, svižného a vtipného jsem potřebovala jako prase drbání. Vím, že zřejmě tahám dříví do lesa, valná většina z vás tyhle ztřeštěné příhody Saturnina a jeho pána určitě už dávno četla, ale snad mi to odpustíte. Vážně jsem se skvěle bavila, mockrát jsem se dokonce začala chechtat nahlas a pak jsem musela předčítat úryvky, aby mě drahý polovičák neměl za totálního magora. Pokud je tu nějaký další neználek jako já, pak vřele doporučuju urychlenou nápravu stojí to za to

11.05.2023

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Ach, ach, někdy se nezadaří a člověk sáhne po špatné knížce. Tady to hodně zkrátím. Četli jste nebo aspoň víte, o co kráčí v Karikově Trhlině? No tak v tom případě už nemusíte číst tohle. Jen vysvětlení tu spočívá v něčem jiném, ale jinak jako přes kopírák. Pokud jste Trhlinu nečetli, pak by to pro vás mohlo být napínavé čtení, ale o thrilleru bych nemluvila a horor to není už absolutně v žádném případě. A ten styl psaní No jestli toužíte po troše napětí a záhad, zkuste to, ale pro větší požitek bych raději sáhla po tom Karikovi. Tématika je opravdu úplně stejná, ale má mnohem vyšší úroveň. A já jdu hledat něco, co mi zlepší chuť.

Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

Musím uznat, že tato knížka má něco do sebe. Nápad se mi líbil, Literární lékárna na lodi je originální, popisy francouzských říčních kanálů a městeček v okolí navozují příjemnou atmosféru, příhody z cesty jsou zábavné, má to duši, je to citlivé i dojemné. To vše ano. Bohužel místy je styl psaní až příliš rozvláčný, toho filozofování by stačilo méně. Nemůžu si pomoct, všechny hlavní postavy by potřebovaly pár za uši, aby se jim rozsvítilo, jednaly trochu rychleji a na události ve svých životech nezíraly ze všech možných i nemožných úhlů a nezvažovaly tak příšerně dlouho, co by kdyby. Rychlejší reakce by jim opravdu neuškodily. Trochu života do toho umírání! Jako celek to byla ale moc příjemná cesta z Paříže do Provence a mám chuť si koupit lodičku, dát si chvíli voraz a vydat se na výlet.

Soumrak mužů Soumrak mužů Christina Sweeney-Baird

Ani se mi nechtělo věřit, že autorka tuto knihu psala už v letech 2018-2019, protože popsala v podstatě naprosto dokonale přesně dění během corona-pandemie. Rušení letů, uzavření hranic, zákaz vycházení, omezení nákupů, zavřené restaurace Bylo to až děsivé, když si to člověk při čtení uvědomoval. Jako kdyby měla křišťálovou kouli a jen se sekla v tom, o jakou nemoc se bude jednat. Každopádně četlo se to skvěle a rychle, zvládla jsem to za dvě a půl noci, bylo to poutavé a napínavé, člověk potřeboval nutně vědět, co se bude dít dál. Jen ke konci se děj trošku táhnul, neb se autorka zaměřila na psychologickou sondu do pocitů a emocí přeživších, kteří ztratili své nejbližší, a jejich životy se prakticky ze dne na den obrátily vzhůru nohama, aniž by měli sebemenší možnost se proti tomu jakkoli bránit, něco s tím udělat. Ale zase to byl velice zajímavý náhled, jak se s touto situací ženy vyrovnávaly. Celkově vzato ve mně tato knížka zanechala opravdu silný dojem.

Katova smrt Katova smrt Laura Noll

Ač obvykle knížky s válečnou tématikou zásadně nečtu, v tomto případě jsem udělala výjimku. Velice mě oslovila anotace, z níž jsem pochopila, že válka bude díkybohům na vedlejší koleji. Prim tu hraje vyšetřování atentátu na kata. A že to bylo vyšetřování těžké a složité. Komisař Pannwitz se musí popasovat nejen s Čechy, kteří mají pusu na zámek a šikovně zametají většinu stop, ale klacky pod nohy mu hází i vlastní nadřízení, kteří jím opovrhují a jejichž hlavní disciplínou je šplh kariérní. Bylo mi ho svým způsobem téměř líto, ač patřil také mezi ně, nebyl zřejmě taková úchylná bestie jako ostatní a vlastnil alespoň trochu toho soucitu a dalších lidských emocí. I když papír snese hodně a skutečnost už si neověřím. Průběh vyšetřování je popsán velice detailně, přesto jsem se nenudila, knížka je pěkně napínavá. Je šílené, jak málo stačilo k tomu, aby celá obec a všichni její obyvatelé byli smazáni ze světa. Jak snadno to těm parodiím na lidi prošlo. A vlastně kvůli ničemu. Je mi zle z války celkově, ale vzhledem k tomu, odkud pocházím, tuto část historie beru poněkud osobněji. Oceňuji, že si autorka opravdu vyhrála s vykreslením charakterů, nastudováním prostředí, průběhu událostí a vytvořila tak strhující dílo, které by se dalo označit skoro za učebnici nebo za podrobnou studii. Musím také pochválit nádhernou a vkusnou obálku. Jediné, co bych s klidem vypustila a za co dostává minusové body, je ta romantická odbočka, která mi připadá dost nucená a nepříliš na místě. Suma sumárum: velmi silná, originální a propracovaná detektivka na válečném pozadí s opravdu hořkou dohrou.

01.05.2023 5 z 5

Pokoj zázraků Pokoj zázraků Julien Sandrel

Nečekala bych, že takový příběh může napsat muž. Tak hluboký vhled do pocitů zoufalé matky, která možná ztratí svoje jediné dítě, tak mistrně popsané emoce a myšlenky, tak silná schopnost učinit z pouhého čtenáře očitého svědka odehrávajícího se dramatu. Tato knížka je úžasná, děj mě natolik pohltil, že jsem za první večer přečetla skoro půlku knihy na posezení. Přes obrovský prvotní šok se Thelma dokázala rychle vzchopit a zahájila neuvěřitelnou misi ve jménu záchrany svého syna. Odhodlala se k absolutně šíleným věcem jen proto, aby mohla Louisovi vyprávět o úžasných zážitcích a pokusila se tak vrátit mu chuť do života, motivovat ho k boji o záchranu vlastní existence. A sama díky tomu našla sebe sama a smysl vlastního života. Přiznávám bez mučení, že na konci už jsem neudržela slzy. Kouzelný, dojemný a silný příběh o tom, čeho všeho jsme schopní pro svoje milované.

15.04.2023 5 z 5

Pro tebe všechno Pro tebe všechno Josefin Schygge

Knížka, která v člověku zanechá pocit nejistoty a bolest v duši.

Příběh je vyprávěný ze dvou pohledů. Pohledů dvou žen, které si ve svých životech hodně vytrpěly a mají za sebou až příliš mnoho krušných chvilek. Obě se přesto odhodlaly začít znovu. Střídají se události ze současnosti se vzpomínkami obou hlavních postav. V takových knihách se někdy ztrácím, ale v tomto případě zůstal děj přehledný. A také velice napínavý. Atmosféra by se dala krájet. V některých chvílích mě ovšem poněkud rušila určitá Malinina naivita a neschopnost adekvátní reakce matky na chování jejích synů. Tak nulovou autoritu snad nemá ani houpací kůň. Rovněž její neustálá prioritizace blogu, řešení filtrů a nasvícení fotek mi v daných situacích přišla dosti nelogická. Chápu, že to byl její způsob odreagování se, vyhledávání bezpečného přístavu, ale všechno má své meze. Samotný fakt, že někdo, kdo se v podstatě ukrývá, se zároveň vyloženě vystavuje na sociálních sítích jak ve výkladní skříni, je totální protimluv. Dá se říct, že postava Malin mě vytrvale iritovala, zatímco Elma se svou přímočarou a chladnokrevnou povahou mi byla mnohem sympatičtější. Závěr knihy byl poměrně drsný, ale zdál se mi trochu nedotažený a zbrklý.

Čtivo na toto téma je vždy těžké. Přinutí nás uvědomit si, jaké osudy kolem nás mohou být a my je ani nevidíme. Nebo někdy možná ani nechceme vidět. Čeho všeho jsou schopni nefalšovaní bastardi? A k čemu všemu najdou odvahu ti, kteří se snaží za každou cenu uniknout svým temným stínům a ochránit své nejbližší? Slabším povahám ji úplně nedoporučuji, ale kdo má rád složité lidské životy, přijde si tu nepochybně na své. Kniha mi byla poskytnuta k recenzi od Knihy Dobrovský, a já jim tímto děkuji za možnost si ji přečíst.

18.03.2023 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Jsem poměrně zklamaná. Už jsem četla rozhodně mnohem lepší kousky. Měla jsem potíž udržet u knihy pozornost, ačkoli v pozdější fázi nabral děj konečně spád, ale vzápětí mě dost rozhodil samotný závěr, který je opravdu strašně přehnaný. Tilly je nejspíš Wonder Woman. Každopádně postava Tilly je velice zábavná. Absolutně asociální a neschopný tvor s geniálním mozkem, který v závěru hodně překvapí (až příliš, jak už jsem řekla). Líbila se mi ovšem lokace vražd a jejich rituální provedení, námět knihy jako takový a jak autor šikovně ukrýval identitu vraha. Tedy alespoň podle mého názoru nebylo vůbec snadné ho odhalit, až téměř ve finále mi to konečně vše zapadlo dohromady a došlo mi, kdo za tím stojí. Sečteno a podtrženo – silně pochybuju, že bych sáhla po pokračování téhle série, bohužel mě tento první díl nepřesvědčil, že to stojí za to.

26.03.2022 3 z 5

Královny hrůzy Královny hrůzy * antologie

Příjemné mrazivé čtení. Oceňuji medailonky představující autorky, ne všechny jsem znala. Nejsou to ty dnešní moderní horory, ale ty „staromódní“, kde se někdy ani nutně neodehrává něco nadpřirozeného, ale vystačily si i jen s napínavým, děsivým dějem či atmosférou lokace. Jsou zajímavější a složitější než to, co se píše dnes.

16.03.2022 4 z 5

Duchařské příběhy Duchařské příběhy Olga Krumlovská

Po předchozí hutné četbě jsem potřebovala něco hodně lehkého, nad čím člověk nemusí vůbec přemýšlet. No, tak tady jsem opravdu dostala, co jsem chtěla. Kvantum "duchařských" příběhů, kraťoučkých a nijak oslnivých. Párkrát mi přeběhl mráz po zádech, ale nejsem si jistá, jestli jenom netáhlo pode dveřmi. Některé příběhy si byly dost podobné. Skoro jsem si připadala jak někde v noci u táboráku s partou dětí, které se chystají na stezku odvahy a schválně se straší takovými těmi provařenými pohádkami. Chvílemi se mi ohrnovala oční víčka nad stylem, jakým je to napsané. V anotaci se mluví o radách, talismanech – to jsem v té knížce tedy nějak nevyčetla. Pokud je tím myšleno těch pár řádků slintů v úvodu, no tak pěkně děkuju… Ano, já jsem si u toho odpočinula a nabrala sílu na další pořádné čtivo, ale doporučovat to nikomu nebudu, nemůžu a ani nechci.

15.02.2022 2 z 5

Můj první polibek Můj první polibek * antologie

Díky tomu, že každá povídka je úplně z jiného soudku, najde si tu snad každý čtenář něco pro sebe. Ta žánrová různorodost se mi líbila. Některé nápady jsou vskutku hodně originální a povedené!

04.02.2022 4 z 5

Prorokova zima Prorokova zima Håkan Östlundh

Spíše než thriller bych knihu označila za politicko-špionážní detektivku. Zhruba do její poloviny se krom onoho atentátu v podstatě nic zajímavého neděje, kniha se na můj vkus poněkud těžkopádně vleče, až pak chytne dech a nabere větší spád. Na obálce se píše, že se jedná o „thriller, který vám nedá spát“. V tom jediném mají docela pravdu, obětovala jsem jednu noc, abych svoje trápení ukončila, prokousala se na konec a mohla se vrhnout na něco jiného. Od prvního dílu série bych očekávala, že člověka vtáhne a nepustí, aby hned po dočtení běžel celý žhavý pro pokračování, ale tenhle efekt se v tomto případě vůbec nedostavil. Problém není v tom, že by kniha byla špatně napsaná, naopak bych řekla, že autor ovládá své řemeslo solidně a o politickém pozadí zřejmě dost ví. Jsem spíš toho názoru, že téma, na které se zaměřil, je bohužel tak složité a rozsáhlé, že se v něm trochu utopil. Anebo se v něm topím já, protože politika jde naprosto mimo mě a jednoduše jsem sáhla po knize, která není určena pro cílové čtenáře mého typu. Každopádně pro mě osobně tato série začala a zároveň skončila prvním dílem, pokračovat v ní určitě nebudu.

26.12.2021 3 z 5

Hlasy v bouři Hlasy v bouři Darcy Coates

Taková netradiční postapo v netypickém prostředí říznutá kapkou duchařiny. A právě proto mě to bavilo tak, že jsem zůstala vzhůru do tří do rána, abych ji dočetla. Jsem zvědavá, jak bude nová série pokračovat a jak to Darcy všechno vysvětlí :)

25.10.2021 5 z 5