Upřímnou soustrast

Upřímné soustrasti – nejlepší perličky ze smutečních obřadů je soubor krátkých vyprávění zaměstnance pohřebního ústavu ve Francii. Jeho historky jsou založené na skutečných událostech v jeho každodenní praxi, ať už při organizování, či vykonávání smutečních obřadů. Během pohřbů se může stát spoustu nepředvídatelných věcí, zvonící telefon, obří jeřáb nebo výkřiky z otevřeného hrobu nás určitě překvapí. Rozesmutnit nás může obětavost některých příbuzných, ale i těžké osudy lidí, které denně potkáváme, aniž bychom si byli vědomi toho, co prožívají. Upřímné soustrasti jsou jízdou na tobogánu emocí, který nás často dovede k zamyšlení se nad lidskostí naší a ostatních....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405160/big_uprimnou-soustrast-S4J-405160.jpg 4148
Literatura světová, Humor, Příběhy

Vydáno: , Kontrast

Mes sincères condoléances, 2015

Kniha Upřímnou soustrast

KLHannah

Před touto knihou o pohřebnictví, jsem četla knihu od Caitlin Doughty Tlouštíci hoří rychleji, která je z podobného prostředí. Nemohu si pomoct, ale pan Bailly mi, po velmi osobité Caitlin, přišel poněkud plytký, nudný a bez pointy. Knihu jsem odložila. Ale třeba se k ní někdy vrátím.

M.C.SMITH

Tahle kniha mi toho hodně dala. Skládá se z krátkých povídek, kdy některé jsou k zamyšlení, jiné jsou zase pro zasmání. Četlo se mi to lehce a bylo to oddechové čtení, které člověku i něco dá.
Já jsem spokojená a věřím, že si tuto knihu přečtu v budoucnu znovu.

Listy

Udivuje mě nižší hodnocení, ale zřejmě to bude tématikou knihy.
Za mě je to výborně zpracováno. Vrhá to lidské světlo na toto náročné povolání, autor vypráví s lehkostí, nedhledem, ale i notnou dávkou úcty a citlivosti.
Velmi se mi líbily i Myšlenky dne nebo Věděli jste, že...?
Je to kniha o lidech a o tom, jací dovedou být. Doporučuji!

maja8148

Tahle kniha je naprosto dokonalá! Trochu mě děsí, že nejlepší kniha, kterou jsem loni četla je od pracovnice v krematoriu a letos mě nejvíce nadchla kniha od pracovníka v pohřebním ústavu, ale co už. Přeci jen k posledním narozeninám se dostala model kostry v měřítku 1:1!
No jinak tato kniha je plná krátkých zážitků z pohřebního ústavu (některé jsou opravdu krátké). Zážitky jsou to vtipné, smutné, dojemné, děsivé a v některých případech i trochu nechutné. Ovšem nikdy nejsou jen jedno z toho, protože ano, to že se pozůstalý ptá, jestli při kremaci člověka, který umřel při požáru dostane slevu, když už je práce z části hotová je vtipné, ovšem za mě osobně je to i neskutečně divné a hnusné, že toto mohlo někoho napadnout! A to dokonce asi hodinu nebo dvě po smrti tohoto člověka. Jako smála jsem se tomu, to ano, ale když se nad tím zamyslíte...
Je tam spousta smutných a znepokojivých věcí, nad něčím vám bude hlava stát, když se budete snažit pobrat, co jsou ti lidi vlastně zač?
No rozhodně je to něco úplně jiného než Tlouštíci hoří rychleji, tam jsme dostaly krásně ucelené vzpomínky na kus života jedné Americké dívky z krematoria, zde máme hromadu útržkovitých vzpomínek jednoho Francouze a jeho kolegů. Kupodivu je i zajímavé nejen to, jak se liší práce mezi jednotlivý zeměmi, ale i to, jak se liší přístup lidí v jednotlivých zemí ke smrti. Zatím co u Američanů (podle toho, co jsem v Tlouštících četla) se nikdo o smrti a tom jaký chce pohřeb s nikým nebaví. V případě Francouzů je to jiné - lidé se často připravují svůj pohřeb sami dopředu anebo jejich příbuzní vědí, co by ti dotyční chtěli (samozřejmě ne vždy a zase je můj náhled zkreslen jen touto jednou knihou). A to je za mě osobně lepší a normálnější.

Vidlička

Oceňuju autorův pragmatický a přesto velmi uctivý přístup ke své práci. Vůbec všichni funebráci mají můj obdiv a bylo moc moc zajímavé se podívat za závěs. Hvězdičku strhávám za to, že mi občas nesedl jeho humor - a ne že černý, ale žabožroutský... Každopádně doporučuju ke čtení.

mysterygirl
29.12.2021

Humorne mi to neprislo vubec. Takove nijake.Nezaujalo me to, odkladam

Bustedka
25.11.2021

Zprvu jsem byla na rozpacích, ale nakonec se mi to tak zalíbilo, že mi bylo líto, že to není delší. Jedná se o krátké příběhy, nebo spíš historky ze světa funebráků a pohřbů. Na základě skutečnosti. Chvílemi drsné, na zamyšlení, jindy k smíchu.

Kontryhelka
06.09.2021

Velmi pěkně zpracované povídky pracovníkem pohřebního ústavu. Ač některé vtipné, tak mají pachuť lidské hamižnosti, drzosti a nevšímavosti ze strany pozůstalých. Věřím, že se opravdu tak děje a lidé dokáží být opravdu sami sobě vlkem a co se týká pozůstalosti, tak opravdové hyeny. Ale jinak jsem se pobavila, hezky napsané a oddychové čtení. Pěkně vykreslené a popsané zákulisí francouzského pohřebnictví, členů sehraného týmu a kolektivní práce, vše na sebe hladce navazuje. Jsou to profesionálové, kteří si zasloužili můj obdiv. Doporučuji jako příjemné čtení všem, kdo se o tuto tématiku byť jen lehce zajímá.